Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#881 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 23:08

Nawożenie kukurydzy Nie, to tylko pogląd na względy techniczne żeby nawozy odpowiednio rozsiać bez jakich komplikacji z zapychaniem rozsiewaczy. Na moje oko to się nie tyczy jakichkolwiek strat czystego składnika

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 16:21
  •  

#882 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 23:29

Nawożenie kukurydzy racja tabela zawiera wiele niedociągnięć, ale wszystko jest uzależnione od reakcji chemicznych (których nie znam) zachodzących pomiędzy poszczególnymi składnikami, możemy nie zaobserwować ich po zmieszaniu nawozów w rozsiewaczu, ale zajdą one już w glebie, przez co może być ograniczona przyswajalność danego składnika, proszę o wypowiedź jakiegoś biegłego teoretyka: co się stanie z polidapem wysianym razem z kredą oraz mocznikiem?

#883 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 11:02

Nawożenie kukurydzy

Bartek dlaczego agronom polecił Ci odkwaszenie gleby granulatem a nie zwykłym wapnem w postaci pylistej? Czy granulat w mniejszym stopniu przyczyni się do uwsteczniania fosforu którym za pewne także będziesz nawoził?
Łopatologicznie mówiąc granulki wapna w odróżnieniu do pyłu wapna tak szybko nie spotkają granulek fosforu?

Kissmy czyli jednak fosfor tradycyjny. Fosforem jak by nie było trzeba nawozić a formy która nie koliduje z wapnem nie ma.

Kolego moim zdaniem twój plan z kredą pylistą jest bardzo dobry jeżeli tylko kreda jest dobrej jakości.Zima niestety powoduje że od rozsiania wapna do siewu kukurydzy pozostało coraz mniej czasu , ja planowałem siać kredę jeszcze w lutym a tak kwiecień i kreda dalej pod wiatą

Odnośnie siewu kukurydzy na nowych działkach jestem zdania że ta roślina jest jedną z najbezpieczniejszych opcji jeśli chodzi o zwrot kosztów a działanie jej systemu korzeniowego ,pozostawiona masa resztek i weryfikacja stanowiska dają jasny przegląd działki oraz dobre podstawy dla następnej rośliny.

Czy można mieszać fosforan amonu z siarczanem magnezu?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#884 Share tomek2111

tomek2111

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 13:31

Nawożenie kukurydzy witam panowie stosował ktoś może obornik od brojlerów pod qq jak tak to w jakich dawkach mam pare kawałków zaoranych na jesieni z dawka 30 t/ha nie wiem czy to nie za dużo mam jeszcze wywozić teraz pod orkę na ugorach a później qq ,tylko nie wiem czy nie lepiej zmniejszyć do 15 ton a zrobić więcej pola czy raz a konkretnie. Następny wątek to rsm dajecie go przed siewem czy lepiej dwie dawki pogłównie a 26kg N z fosforanu będzie miała na start .jak stosowaliście RSM to jakie są wasze spostrzeżenia ,opłaca się bawić z wężami czy lepiej dać mocznik i finał ??????????????????????????; obornik jest słomiasty i trudno określić jego skład, na kurniki zaworze 2,2 T słomy a odbieram około 30 ton gnoju

#885 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 27 marzec 2013 - 15:33

Nawożenie kukurydzy

racja tabela zawiera wiele niedociągnięć, ale wszystko jest uzależnione od reakcji chemicznych (których nie znam) zachodzących pomiędzy poszczególnymi składnikami, możemy nie zaobserwować ich po zmieszaniu nawozów w rozsiewaczu, ale zajdą one już w glebie, przez co może być ograniczona przyswajalność danego składnika, proszę o wypowiedź jakiegoś biegłego teoretyka: co się stanie z polidapem wysianym razem z kredą oraz mocznikiem?

Polidap i kreda to niezbyt szczęśliwe połączenie. Kreda działa dość szybko i fosfor może automatycznie ulec uwstecznieniu. A polidap z mocznikiem wg mnie można ale zmieszać tuz przed wysiewem bo jak dłużej pobędą ze sobą to może się zbrylić. Pochłanianie pary wodnej jednak będzie zachodzić.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#886 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 15:45

Nawożenie kukurydzy teraz to jestem w kropce z tą kredą i polidapem...zawsze dawałem Wap-mag przedsiewnie, po 2-3 dniach siew QQ z polidapem w poosiewacz i żanych niedoborów nie widziałem. Wgl, to jakie to ma znaczenie czy daję krede czy Wap-mag z fosforem, czy jeśli daję fosfor na pole o odczynie obojętnym...to wtedy też się fosfor uwstecznia? polatać z rozsiewaczem mogę ale mieszać to z glebą za każdym razem to już duże koszty...

#887 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 15:57

Nawożenie kukurydzy Wg mnie sypanie wap-magu to efekt tylko w uboższej kieszeni rolnika, bo w polu efektu brak. I jak ktoś chce dawać wapno wiosną to chyba każdy wie o tym ze idealna pora na wapno jest zbiorze, na ścierń itp a nie teraz. Teraz nie praktycznie idealnego sposobu które by pozwoliło na odpowiednie działanie wapna, nawozów mineralnych, organicznych itd. A przyswajanie fosforu jest najlepsze w pH 5,5-7,0.

A teraz ile chcesz wysiać tej kredy? Bo jak mała dawkę to bardzo prawdopodobne że odkwasisz głównie warstwę powierzchniowa gleby, a wapń słabo migruje w glebie więc zanim dotrze do tego fosforu z polidapu to już roślina będzie miała dobrze wykształcony system korzeniowy i sobie poradzi.
Zapraszam na swój profil

#888 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 16:12

Nawożenie kukurydzy Niestety popełnilismy ten błąd z wapnem i kupiliśmy granulowane trudno na błędach sie człowiek uczy. W zwiazku z tym wykombinowałem takie cos jak warunki pozwola chcem wysiać z sola potasowa tj za 2 tygodnie. Pod koniec kwietnia siew kukurydzy w podsiewacz superfosat wzbogacony oraz mocznik przedsiewnie. Co o tym myślicie?

Mam pytanie odnośnie fosforu gdzies czytalem nie jedna wypowiedz ze fosfor sie długo rozkłada i dziala dopiero po roku lub cos w tym stylu. Stad pytanie czy jeśli damy ten fosfor w podsiewacz daje on efekty skoro długo sie tak rozkłada?

#889 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 16:27

Nawożenie kukurydzy Fosfor jest takim specyficznym składnikiem który ulega sorpcji chemicznej czyli łączy się z innymi pierwiastkami w glebie dlatego w roku zastosowania działa w niewielkim stopniu. W I roku działa w 20-30% ale akurat zastosowany w podsiewacz daje najlepsze efekty. Superfosfat jest lepszy w niższym odczynie, jeżeli masz odczyn optymalny tzn lekko kwaśny lub obojętny to fosforan amonu byłby lepszym rozwiązaniem.
Zapraszam na swój profil

#890 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 18:44

Nawożenie kukurydzy jaki zatem jest bezpieczny okres między aplikacją kredy i polidapu? oraz jakie ma tutaj znaczenie wymieszanie nawozów z glebą?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#891 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 18:58

Nawożenie kukurydzy no 5,5 to na szczęście jest..ale kwasowość kwasowością, kolejna kwestia..pewien agronom mówił mi że wapno wpływające na pH, a wapno którego potrzebuję QQ to nie koniecznie to samo. Co o tym myślicie? Fakt, że chciał mi sprzedać nawóz wapniowy :P

#892 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 19:41

Nawożenie kukurydzy Kazdy wymysla to co mu sie podoba aby sprzedac swój towar prawo rynku. Według mnie to jakies bzdury.

#893 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 23:32

Nawożenie kukurydzy

jaki zatem jest bezpieczny okres między aplikacją kredy i polidapu? oraz jakie ma tutaj znaczenie wymieszanie nawozów z glebą?

Trzeba liczyć ok 3 tyg. A znaczenie jest spore. Jeżeli dasz wapno, wymieszasz na 10cm a podsiewacz umieści polidap na głębokości 10cm to trochę tego polidapu może mieć bezpośredni kontakt z tym wapnem. Ale jeżeli tego kontaktu nie będzie to zależy czy kompleks sorpcyjny gleby w której zostało wymieszane wapno jest zasobne w wapń.
Bo jeżeli nie to przejdzie do niego i gleba na tej głębokości będzie odkwaszona.
A jak tak to po pewnym czasie wapń może zacząć migrować wgłąb gleby z woda i w momencie zetknięcia z fosforem uwstecznią go.

@gospodarny1992 on wiele rzeczy mówi. A że uważa się za Boga w dziedzinie wapna to nie mam zamiaru z nim dyskutować bo to nie ma żadnego sensu. Chociaż trzeba powiedzieć że powoli zaczyna mięknąć :D
Zapraszam na swój profil

#894 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 28 marzec 2013 - 06:22

Nawożenie kukurydzy milanreal1 po przeczytaniu twoich postów stwierdzam iż nie ma sensu siać teraz siać wapna pod QQ, skoro to nic nie da tylko z kieszeni wyleci parę stówek. Miałem zamiar kupić jakieś wapno i posiać bo będę miał QQ na nowych kawałkach a wapna nie dawałem na ściernisko ale to chyba będzie wydatek bez pokrycia.
Czy dobrze zrozumiałem twoje posty?

#895 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 13:09

Nawożenie kukurydzy

Trzeba liczyć ok 3 tyg. A znaczenie jest spore. Jeżeli dasz wapno, wymieszasz na 10cm a podsiewacz umieści polidap na głębokości 10cm to trochę tego polidapu może mieć bezpośredni kontakt z tym wapnem. Ale jeżeli tego kontaktu nie będzie to zależy czy kompleks sorpcyjny gleby w której zostało wymieszane wapno jest zasobne w wapń.
Bo jeżeli nie to przejdzie do niego i gleba na tej głębokości będzie odkwaszona.
A jak tak to po pewnym czasie wapń może zacząć migrować wgłąb gleby z woda i w momencie zetknięcia z fosforem uwstecznią go.

czyli na kwaśnym stanowisku wapno nam glebę odkwasi i po 3 tygodniach nie uwsteczni zaaplikowanego fosforu?

#896 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 15:18

Nawożenie kukurydzy Piotrek najlepiej by było wysiać wapno na rżysko i przyorać ale jeśli byś jeszcze teraz zaaplikował a do siewu minie około 3 tygodnie to powinno byc dobrze tak wywnioskowalem z wypowiedzi milanreal

#897 Share tomek2111

tomek2111

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 22:06

Nawożenie kukurydzy witam ponawim pytanie bo zgineło w amoku dyskusji o wapnie.
panowie stosował ktoś może obornik od brojlerów pod qq jak tak to w jakich dawkach mam pare kawałków zaoranych na jesieni z dawka 30 t/ha nie wiem czy to nie za dużo mam jeszcze wywozić teraz pod orkę na ugorach a później qq ,tylko nie wiem czy nie lepiej zmniejszyć do 15 ton a zrobić więcej pola czy raz a konkretnie. Następny wątek to rsm dajecie go przed siewem czy lepiej dwie dawki pogłównie a 26kg N z fosforanu będzie miała na start .jak stosowaliście RSM to jakie są wasze spostrzeżenia ,opłaca się bawić z wężami czy lepiej dać mocznik i finał ??????????????????????????; obornik jest słomiasty i trudno określić jego skład, na kurniki zaworze 2,2 T słomy a odbieram około 30 ton gnoju

#898 Share mariuszmtz

mariuszmtz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 12:51

Nawożenie kukurydzy Okolo 20 kwietnia bede rozrzucal obornik i oral pod kukurydze , i chcialbym przed ta orka posiac soli potasowej , chcialbym sie zapytac czy sol posiana na pole pognojone moze wywolac jakies skutki uboczne ,
zima trwa juz za dlugo

#899 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 13:27

Nawożenie kukurydzy

Co do podsiewacza to fosforam amonu daj, czyli np polidap. Ilość to 100-200 kg. Ja osobiście daje 100 kg. Co do wap magu to on zbytnio nie pomaga. Jeśli nie masz jeszcze kupionego , a ph masz słabe to zakup lepiej krede granulowaną.

Dlaczego kolega w takiej sytuacji poleca zakupić kredę granulowaną, a nie np. pylistą? Czy jest jakaś różnica między jedną a drugą formą w produkcie z jednej kopalni po za ceną?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#900 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 15:09

Nawożenie kukurydzy Moim zdaniem nic sie nie stanie. Z obornikiem nie wolno mieszać wapna a o nawozach nigdy nie słyszałem.