Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5379 odpowiedzi na ten temat

#821 Share Radan

Radan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:no napewno nie rolnictwo :P

Napisany 06 marzec 2013 - 23:00

Nawożenie kukurydzy No ale kiedyś dawałem gdy miała około 50 cm i mi liście popaliło.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 00:07
  •  

#822 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 07 marzec 2013 - 16:29

Nawożenie kukurydzy Ja mialem tak po saletrze. Z mocznikiem nie ma takich problemow.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#823 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 07 marzec 2013 - 18:32

Nawożenie kukurydzy a jakie dawki nawozów dajesz tak srednio?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#824 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 07 marzec 2013 - 19:37

Nawożenie kukurydzy

To dawaj nawozy w sierpniu, tylko ciekawe w jakiej postaci?

Czytaj uważnie, nie napisałem że trzeba siać wtedy nawóz tylko że czytałem że wtedy ma QQ największe zapotrzebowanie na azot , czyli w lipcu.

#825 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 07 marzec 2013 - 23:05

Nawożenie kukurydzy 100kg polidapu w gruber
100 kg polidapu w podsiewcz
30 m3 gnojowicy połowa jesienią połowa wiosna
250 kg mocznika pogłowie
Raz odzywka nalistnie

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#826 Share Filipooo

Filipooo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 18:42

Nawożenie kukurydzy Powiedzcie mi kiedy lepiej zastosowac korn kali pod kukurydze? czy moze w marcu rozsiac i zabronowac czyli jedoczesnie przerwac parowanie, czy moze bezposredio przed uprawą przedsiewną?

#827 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 08 marzec 2013 - 21:54

Nawożenie kukurydzy Lepiej z wyprzedzeniem, tym bardziej że to nawóz potasowo-magnezowy ;)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#828 Share lukza86

lukza86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 08:59

Nawożenie kukurydzy a jak był 2 lata łubin to o ile miałbym pomniejszyć nawożenie i może jakieś inne nawozy wtedy zastosować

#829 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 12:06

Nawożenie kukurydzy z 50kg N możesz śmiało odjąć;

Korn kali w dobrej cenie warto zastosować, można go kupić po 1250-1300zł/t, tona odpowiada zawartością prawie 250kg kizerytu (cena 1100zł/t netto) zatem mamy potas po 2,5zł/kg i sól kuchenną gratis (w soli potasowej poniżej 2,8zł/kg ciężko będzie zejść)

#830 Share lukza86

lukza86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 12:44

Nawożenie kukurydzy to :
200kg korn kali
100kg fosforan amonu w podsiewacz
150kg mocznika przedsiewnie,

to starczy na ziarno ok 10ton?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#831 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 17:29

Nawożenie kukurydzy zależy co masz w glebie (i co w niej zostanie po takim plonie) takie nawożenie odpowiada plonowi 5-7t ziarna

#832 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 17:38

Nawożenie kukurydzy A co powiecie na to 100kg polidapu+100kg polifoska 5 w podsiewacz i 300kg mocznika przed agregatem wszystko na 1 ha.Będzie ok
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

#833 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 20:23

Nawożenie kukurydzy Trochę nie bardzo moim zdaniem. Stosunek NPK powinien wynosić orientacyjnie: 2:1:2 . a u Ciebie wychodzi 161 N, 61 P, i 30 K. Jest zdecydowanie za mało potasu, także najlepiej ureguluj to solą potasową, z 200 kg jakbys sypnął to już by to w miare wygladało :)

#834 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 21:46

Nawożenie kukurydzy właśnie przeglądałem marcowy TA, gdzie w kontekście nawożenia buraków wspomniano o degradacyjnym dla gleby i obniżającym przyswajanie pozostałych składników poziomie nawożenia potasem (granica 200kg/K/ha dla gleb średnich), ciekaw jestem jaka jest granica dla gleb słabych i jakie są rzeczywiste konsekwencje wysokiego poziomu nawożenia potasem, słyszałem od praktywów o podziale dawki przy nawożeniu stanowiska pod buraki cukrowe (połowa dawki jesienią i połowa wiosną) bez powodu takiego rozkładu się raczej nie wprowadza

#835 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 21:47

Nawożenie kukurydzy Ok,dzięki za podpowiedz :)
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

#836 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 22:01

Nawożenie kukurydzy

Azot należy wysiac jak najpóźniej. Ja sieje mocznik gdy qq ma okolo 8 liści

Kolego statek , wysiew azotu jak najpóźniej może i jest właściwy ale przy produkcji na kiszonkę i zastosowaniu dawki startowej (na przykład w polidapie ) ale na ziarno jest ryzyko znacznego opóźnienia zbiorów co może przekreślić dobrą wilgotność kukurydzy.

#837 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 09 marzec 2013 - 22:53

Nawożenie kukurydzy

właśnie przeglądałem marcowy TA, gdzie w kontekście nawożenia buraków wspomniano o degradacyjnym dla gleby i obniżającym przyswajanie pozostałych składników poziomie nawożenia potasem (granica 200kg/K/ha dla gleb średnich), ciekaw jestem jaka jest granica dla gleb słabych i jakie są rzeczywiste konsekwencje wysokiego poziomu nawożenia potasem, słyszałem od praktywów o podziale dawki przy nawożeniu stanowiska pod buraki cukrowe (połowa dawki jesienią i połowa wiosną) bez powodu takiego rozkładu się raczej nie wprowadza

Kto tak twierdzi?
Gdy pisałem prace inżynierską to napotkałem się na publikację naukowa z której wynikało że każdy nawóz azotowy wpływa na degradacje gleby, a jego przekroczenie 2-krotnie znacznie przyspiesza mineralizację materii organicznej, spada ilość mikroorganizmów i wiele innych wniosków ale już nie pamiętam wartości. Było także o nawożeniu potasem że nawet 2-krotna dawka nie jest szkodliwa, dopiero przy potrójnej dawce zachodziły nieporządne zmiany. Może ten artykuł się odnosił do azotu?
A aplikacja K wiosną pod buraka to już bardzo złe wyjście.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#838 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 23:23

Nawożenie kukurydzy nie pamiętam źródła, pobieżnie przejżałem artykuł, jutro się zagłębię i doprecyzuję zagadnienie,

"Ponadto jednorazowe dawki K2O na glebach średnich nie powinny przekraczać 220kg/ha, gdyż potas powoduje rozkład struktur glebowych (peptyzację).Jego nadmierna koncentracja ogranicza też życie biologiczne w glebie , zatem warto część składnika wprowadzić na pole dopiero wiosną. (...) zwiększenie dawek K2O powyżej 200kg/ha (...) powoduje już spadek wykorzystania składników, obniża dynamikę przyrostu plonu korzeni i cukru oraz wzrost zawartości składników melasotwórczych, w tym azotu a-aminowego." W podusmowaniu autor wymieniając wady nadmiernego nawożenia potasem obok osłabionych wschodów (chlor i jony K+) wymienia wybujałość liści skrócenie korzeni i ich deformacje

tekst dotyczy oczywiście buraków cukrowych, autor (Janusz Biernacki) nie wskazuje źródła

Edytowany przez kissmy..., 11 marzec 2013 - 19:39.

#839 Share wskpiotrus125

wskpiotrus125

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 261 postów
  • Zainteresowania:John Deere ,Interesuje się Rolnictwem, motoryzacją, mechaniką,modelarstwem rolniczym

Napisany 11 marzec 2013 - 13:41

Nawożenie kukurydzy witam nakie będze najlepsze nworzenie pod kukurydze do aplikatorów w siewniku czy saletrosan 26 makro jest dobrym nawoem pod uprawę kukurydzy .Dodam zę nawóz miał by byś siany jednorazowo wraz z qq a późniejjuż nic czy mozę cie mi doradzić jakie nawozy najlepiej posypać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#840 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 11 marzec 2013 - 14:03

Nawożenie kukurydzy ja najpierw daje przed siewem azot tj mocznik w tym roku dam chyba 300-350kg no i do siewnika polifoske 6 około 400kg.