Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#721 Share fejhola

fejhola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 10:13

Nawożenie kukurydzy Burak jest rośliną sodolubną w czasie 2 wojny światowej anglicy odcięci od dostaw soli potasowej stosowali pod buraki sól kamienną bez straty w plonie. Myślę że zamiana na jednym przejeździe soli potasowej na dużo tańszą sól kamienną było by ciekawym eksperymentem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 02:50
  •  

#722 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 15:33

Nawożenie kukurydzy ale o czym Wy w ogóle piszecie? przecież sól potasowa i sól kuchenna mają wspólny wyłącznie chlor, który owszem wpływa korzystnie na przebieg fotosyntezy, ale w większych ilościach jest toksyczny , o ile buraki są chlorkolubne, to już kukurydza tolerujące, ale ziemniaki już są na chlor wrażliwe, stąd proszę o wskazanie źródła precyzującego wpływ nawożenia solą kuchenną kukurydzy

#723 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3380 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 13 styczeń 2013 - 15:56

Nawożenie kukurydzy Przypuszczam,że kolega @fejhola naoglądał się Discovery

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#724 Share fejhola

fejhola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 17:03

Nawożenie kukurydzy sołtys48 w przeciwieństwie do ciebie czytałem też książki naukowe z nawożenia roślin a tak gwoli ścisłości to nawozimy glebę a rośliny żywimy:)

#725 Share rzewoj

rzewoj

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 23:57

Nawożenie kukurydzy Znacie opracowania jakie nawozy zastosowac i w jakich dawkach na 1ha kukurydzy albo zapotrzebowanie 1 tony ziarna w poszczegolne skladniki? Klasa IV-V, niskie pH<5,5, dany narazie obornik brojlerowski pod plug wraz z zostawiona sloma kukurydziana.

#726 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 14:21

Nawożenie kukurydzy właśnie wpadła mi w ręce "nawo zenie mineralna roślin uprawnych" z 96 r. pod redakcją Czuby (wydawca Police)
"kukurydza na ziarno przy plonie 7t wraz ze słomą pobiera: 200 kg N, 90 kg P, 230 kg K, 63 kg Mg, 56 kg Ca udaje się na glebach o odczynie 5-7" zapewne potrzeba również dużo siarki a co najważniejsze kukurydza najlepiej reaguje na wzrost pH (albo najgorzej reaguje na jego spadek) można uzyskać wzrost plonu nawet 25%

ale najbardziej zaskoczyło mnie to: "nie należy wapnować pod kukurydzę, nie zaleca się nawozów wapniowych a zaleca się nawozy o wysokiej zawartości MgO""
co Wy na to? jeśli kukurydza potrzebuje wysokiego pH to dlaczego zalicza się ją do grupy roślin, pod które nie należy wapnować?

Burak jest rośliną sodolubną w czasie 2 wojny światowej anglicy odcięci od dostaw soli potasowej stosowali pod buraki sól kamienną bez straty w plonie. Myślę że zamiana na jednym przejeździe soli potasowej na dużo tańszą sól kamienną było by ciekawym eksperymentem

znalazłem również i sodowe źródło "chemia rolnicza" Boratyński 1988, otóż okazuje się, iż sód jest dla niektórych roślin niezbędnym składnikiem pokarmowym, natomiast jego przyswajalność badano łącznie z poborem potasu wykazując następującą zależność:
- grupa rośli pobierająca duże ilości sodu mimo dostatecznego poziomu potasu (buraki, seler, szpinak, rzepa, kapusta, bawełna),
- grupa roślin pobierająca duże ilości sodu przy niedoborze potasu (Na jest substytutem K nawet w połowie dawki): tytoń, seradela, sałata,
- rośliny pobierają nieznaczne ilości Na nawet przy niedoborze K: kukurydza, słonecznik, gryka, fasola, soja,

także nawożenie solą kuchenną kukurydzy nie wpłynie w znaczące sposób na plonowanie kukurydzy (nie podniesie go ani nie obniży, gdyż kukurydza toleruje chlor)

Edytowany przez kissmy..., 16 styczeń 2013 - 18:37.

#727 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 19:56

Nawożenie kukurydzy Magnez i wapń to berylowce występujące pospolicie w skorupie ziemskiej. Ich przyswajalność przez kukurydzę jest podobna.

#728 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:11

Nawożenie kukurydzy niestety samo występowanie magnezu i wapnia w glebie nie jest tożsame z ich dostępnością dla kukurydzy, przede wszystkim przyswajalność determinuje odczyn, pomijając już wymywanie, poza tym poziomy i pionowy rozkład berylowców nie jest równomierny i niektóre gleby mogą być przesycone, natomiast inne mogą prezentować solidne braki

#729 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:33

Nawożenie kukurydzy Przy optymalnym pH dla określonej gleby jest chyba podobnie. Kwestia dobrania pH tak aby najlepiej w danym środowisku rozwijały się mikroorganizmy i zachodziły procesy życiowe.

#730 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 22:32

Nawożenie kukurydzy dla danego pH dostępność będzie podobna dla różnych gleb, ale już zasobność nie koniecznie, ta zależy od rodzaju gleby i nawożenia

czy jest sens wapnować stanowisko pod kukurydzę w marcu? jeszcze nie mam zbadanej gleby, ale chciałbym zaaplikować jakąś minidawkę 1t wapna węglanowego przy uproszczonej uprawie (talerzówka, gruber 20 cm, talerzówka), jak kukurydza znosi zmianę pH w trakcie wegetacji?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#731 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 08:50

Nawożenie kukurydzy Nie zaszkodzi tym bardziej że wybrałeś bezpieczną opcję. Ważne aby wapnowanie wykonać min 4 tyg przed aplikacją azotu.

#732 Share tedi2

tedi2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 04:24

Nawożenie kukurydzy jak myslicie można zmieszac yare mile z saletrzakiem w podsiewacz czy rozrzucic saletrzak a w podsiewacz yare
ZETOR 7245 -głowny ciagnik
MF-255-jego niezastapiony pomocnik
C-330M- lekkie prace
idealnie się uzupełniają:)

#733 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 27 styczeń 2013 - 10:07

Nawożenie kukurydzy ja zawsze azot daje pierwszy pod kukurydze np. mocznik czy saletrę 34% np. 2-3 dni przed siewem, a do siewnika NPK

#734 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 21:15

Nawożenie kukurydzy w podsiewacz należy zaaplikować wyłącznie dawkę startową i to bez chlorków, czyli najlepiej saletrzak+polidap

to ze strony polic co prawda (ale jak te dane mają się do innych źródeł, uderza mnie stosunkowo niskie zapotrzebowanie na siarkę):
Kukurydza uprawiana na ziarno pobiera na każdą 1 t ziarna i odpowiednią masę słomy: 32 kg azotu (N), 14 kg fosforu (P2O5), 38 kg potasu (K2O), 10 kg wapnia (CaO), 10 kg magnezu (MgO), 3,5 kg siarki (S) oraz 11 g boru (B), 14 g miedzi (Cu), 110 g manganu (Mn), 0,9 g molibdenu (Mo) i 85 g cynku (Zn).

Edytowany przez kissmy..., 28 styczeń 2013 - 09:29.

#735 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 01 luty 2013 - 14:49

Nawożenie kukurydzy Faktycznie stosunek N do S trochę dziwny. Powinno być ok. 6:1
N też trochę zawyżone Producent nawozów musi sprzedać ich jak najwięcej.

#736 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 01 luty 2013 - 15:08

Nawożenie kukurydzy jeszcze zastanawiam się nad dawką kizerytu i jego aplikacją (100kg, czyli 25kg MgO i 50kg SO3) w podsiewaczu razem z polidapem (o ile uda mi się to wymieszać), i tu dwa kolejne źródła zapotrzebowania:
- korn kali na każdą tonę ziarna wraz ze słomą: 25kg N, 9kg P2O5, 27kg K2O, 5kg MgO, 9kg SO3
- dr Witczak jw: 22kg N, 10kg P2O5, 28kg K2O, 7kg MgO, 3,5kg S (8,75kg SO3), 10kg CaO, 15g B, 60g Zn, 12g Cu, 80g Mn, 0,8g Mo

#737 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 01 luty 2013 - 15:35

Nawożenie kukurydzy Może wykonaj badania gleby. Proponuję kompilację: N i Mg z korn kali, reszta Witczaka.
Mikroskładniki - ochrona BOR na poziomie 20 było nie było zasiew VIP-owski :)

#738 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 01 luty 2013 - 19:20

Nawożenie kukurydzy badania będę oczywiście robił, ale mniej więcej znam swoje stanowiska oraz dysponuję ograniczoną ilością nawozów danego rodzaju, pozostaje jedna wielka niewiadoma czyli przebieg warunków atmosferycznych,

stosowaliście wapno fastcal z norkalka? da się to rozrzucić piastem

#739 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 05 luty 2013 - 11:01

Nawożenie kukurydzy Witam panowie. Pisałem już w innym temacie, ale jadę zamówić jutro resztę nawozów, i chciałbym się dowiedzieć czy niczego nie brakuje. Tak więc, stanowiska to 4-5 klasa, przedplon kukurydza na ziarno ( słoma pozostała na polu). pH powinno mi się udać wyregulować.
Co do nawożenia to tak : N - 180 kg. P - 85 kg. K - 170 kg. S - 10. Do tego planuje dodać jak zalecił mi @kissmy kizeryt, w ilości 100 kg na hektar, czyli siarki będzie 30 kg, i Mg - 25 kg. Jak to według was wygląda?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#740 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 05 luty 2013 - 19:26

Nawożenie kukurydzy moim zdaniem jest troche duzo azotu, tak mi sie wydaje, ja maks daje na gorszym stanowisku 130 kg

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek