Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#681 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 21:39

Nawożenie kukurydzy czyli to bardzo wymagająca odmiana, ale dajesz tylko 100kg N/ha?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 22:02
  •  

#682 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 22 grudzień 2012 - 13:50

Nawożenie kukurydzy W tym roku dałem 200 kg mocznika na /ha + to co jest w nawozach NPK czyli 3,5% w lubofosce. U mnie nie ma czy wymagająca odmiana czy nie bo chyba znacie powiedzenie: Nie dasz, nie zbierzesz". W tym roku akurat kuku bede siał po kuku więc myśle ze dawki nawozów i nawóz zmienie na troche większe. Wiadomo lubofos pod rzepak w porównaniu do Polifoski 6 to różnica w składzie jest 2 razy większa. A że dałem lubofos w tym roku to akurat taki był dostępnych w małych workach. No i tanie nawozy typu lubofoska zawsze wyjdzie drożej od polifoski 6.

Edytowany przez koniu, 22 grudzień 2012 - 13:54.

#683 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 14:16

Nawożenie kukurydzy Dajacie wapno pod qq zawsze wiosną przed siewem a jakie jest jego działanie w pierwszym roku, widać jakieś efekty?? Nie jest lepiej dać pod przedplon żeby już się porządnie rozeszło, wymieszało i zaczeło działać juz porządnie w qq??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#684 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 14:18

Nawożenie kukurydzy Teraz to ja Ci nie powiem, bo rodzaje nawozów wapniowych podałem z cennika, a ja interesowałem się dotychczas wapnem granulowanym.

Po Nowym Roku będzie trzeba się zebrać i coś kupić, tylko jeszcze nie wiem co...

Edytowany przez MarcinPykuS, 22 grudzień 2012 - 14:20.

#685 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 15:17

Nawożenie kukurydzy ja akurat wapna nie daje specjalnie pod kukurydze tylko wapnuje co pare lat każde pole i akurat w tym roku wypada mi wapnowanie na polu na którym bedzie kukurydza. a nie dałem w tym roku pod skibe bo już miałem zrobioną orke zimową. Teraz na wiosne po oranym przejade rozsiewaczem później agregat i też bedzie ;)

#686 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 16:14

Nawożenie kukurydzy @koniu stosujesz nawożenie organiczne, bo jeśli uzyskałeś 15t/ha z 200kg mocznika i 250kg lubofosu to pozostaje pozazdrościć

odnośnie nawożenia wapniem (Ca ma znaczenie wyłącznie w zakresie odczynu) polecam ten temat http://www.agrofoto....owanego-na-1ha/ i wypowiedzi użytkownika Agronom_kujawy

można wymieszać polidap i sól potasową w podsiewacz? uda się utrzymać precyzję wysiewu?

#687 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 16:23

Nawożenie kukurydzy klasa ziemi II, wcześniej na tym polu był rzepak(4,3t/ha), pszenica(10t/ha) i teraz kukurydza. Wszystko odpowiednio nawożone, przebieg pogody był idealny. Poza tym na naszym terenie raczej nie było gospodarstwa gdzie kukurydza dała mniej niż 10t. Chyba że tam gdzie zwierzyna lub cos innego.

#688 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 14:09

Nawożenie kukurydzy Czy kukurydza, powiedzmy o FAO 240 zasiana około 1 kwietnia i powiedzmy 20 kwietnia dojrzeje w tym samym czasie? czy będzie to właśnie ta różnica spowodowana odsępem w sianiu?

#689 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 18:53

Nawożenie kukurydzy różnica oczywiście wystąpi, ale ciężko wskazać, w którą stronę, gdyż to zależy głównie od przebiegu warunków atmosferycznych, przy wczesnym siewie kukurydzę mogą (ale nie muszą) złapać przymrozki i ta siana później może ją nawet wyprzedzić, ale jest tutaj bardzo wiele różnych wariantów

odnośnie do nawożenia http://www.kws.pl/aw...wozy_stosowane/
czy wyłącznie 100kg dawka polidapu zaaplikowana podsiewaczem wystarczy przy niskiej zasobności w P? oraz jaką zastosować dawkę soli potasowej przy niskiej zasobności w K, wszystko przy niskim pH

#690 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 19:21

Nawożenie kukurydzy z moich studiów wynika, iż na wiosnę zaaplikuję co najmniej odpowiednik 300kg CaO, czyli w moim przypadku ponad 530kg CaCO3 (na wszelki wypadek dam około 1t/ha nordkalku), przedsiewnie 200-300kg soli potasowej oraz 100kg polidapu w podsiewacz, na formę azotu jeszcze się nie zdecydowałem (będzie to saletra amonowa, mocznik lub RSM)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#691 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 23 grudzień 2012 - 19:55

Nawożenie kukurydzy ja jak miałem nieraz zakwaszone gleby i jak trzeba było zastosowac wapno na wiosnę to dawałem 6t/ha kredy , a wtedy po mału fosor uwsteczniny zaczynał działac, w tym roku doszło mi 11 ha i na wiosne zamawiam 3 patelnie kredy i sieje pszenice jarą, a gleby klasy IIIB, IV a i IV b

#692 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 397 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 22:06

Nawożenie kukurydzy jest sens ściągnąć z USA materiał siewny do polski aby ją zasiać

#693 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 22:33

Nawożenie kukurydzy Piszą tam o nawozie ADOB MA do kukurydzy do aplikacji doglebowej. http://www.adob.com....oglebowe[3].pdf Ktoś stosował albo wie ile to kosztuje?

#694 Share pieniu

pieniu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 21:07

Nawożenie kukurydzy Ja dziś kupiłem 2t polifoski 6 i 1900 moczniku na 8 ha kuku;):P

Piszą tam o nawozie ADOB MA do kukurydzy do aplikacji doglebowej. http://www.adob.com....oglebowe[3].pdf Ktoś stosował albo wie ile to kosztuje?

kolego to się nie opłaci z tego co wiem najlepszy jest polski nawóz z polic;p

jest sens ściągnąć z USA materiał siewny do polski aby ją zasiać

Ja akurat ściągam z niemiec ;) więc zależy jaką odmiane chcesz:P

#695 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 21:17

Nawożenie kukurydzy 125kg/ha N, 47,5kg/ha P, 71,25 K nie dajesz nic więcej? czy można zaaplikować podsiewaczem 400kg/ha polifoski 6?

#696 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 09:53

Nawożenie kukurydzy według mnie sciąganie mat siewnego z USA moze być obarczone duzym ryzykiem Zalezy jeszcze z jakiego regionu tam mogą być zupełnie inne warunki klimatyczne niz w polsce i moze byc porazka A kolego @pieniu siejąc nasiona z Niemniec zauważasz różnicę w plonie na korzys tych nasion z Niemniec? Piszesz ze kupiłeś 2 tony polifoski na 8 ha kukurydzy to wychodzi 250 kg na ha Jakie plony osiągasz przy takim nawożeniu bo według mnie to mało P i K

Edytowany przez areknn, 29 grudzień 2012 - 10:01.

#697 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 10:03

Nawożenie kukurydzy Niemcy czyli Saaten Union w tym wypadku?

#698 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 397 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 17:30

Nawożenie kukurydzy mam działkę na której przez minimum 20 lat nic nie rosło ,ciągle był nieużytek - stara trawa,
pytanie to czy można zasiać na takiej ziemi kukurydzę na ziarno?gleba klasy 2, na braki fosforu gleby u nas nie narzekają,jeśli można by zasiać to jakie nawożenie NPK proponujecie

#699 Share Lukasz007

Lukasz007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 18:55

Nawożenie kukurydzy Nie jest zalecane sianie kukurydzy na polu gdzie wcześniej były nieużytki lub użytki zielone ze względu na dużą liczbę drutowców. Myślę że lepiej żebyś zasiał coś innego ;) Są co prawda jakieś opryski na te robale, ale nie wiem jak ze skutecznością, bo nigdy nie stosowałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#700 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 19:48

Nawożenie kukurydzy kukurydza bardzo lubi stanowisko po trawie czy koniczynie. Często tak siejemy i wychodzi lepsza niż po zbozu. Na 2 klasie to ci wszystko urośnie.