Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#621 Share rzewoj

rzewoj

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 14:05

Nawożenie kukurydzy Czytam wasze posty i chcialem w tym roku tak samo postapic; mianowicie po tegorocznej kukurydzy chcialem dac na pozostawiona posiekaną slome obornik kurzy, orka zimowa, na wiosne jak tylko sie da wjechac wysiac wapno (nie wiem tez w jakiej formie), odczekac te kilka tygodni i reszte nawozow, siew z podsiewaczem nawozow (superfosfat). Dodam, ze ziemie kupilem w zeszlym roku i to byly moje pierwsze plony (7,2t qq z ha) wiec rewelacji nie bylo bo gleba bardzo kwasna, choc IVa i troche gliniasta. Ale ziemie juz chwycil mroz i zdazylem tylko jedno pole zaorac. Mieliscie juz doswiadczenia z przyorywaniem obornika na wiosne, potem wysiew wapna, potem nawozy i siew? czy wapno wtedy dac w jakiejs innej formie? Bo chyba znowu nie zdaze wysiac wapna... Co innego gdybym skonczyl rozwozic obornik i przyoral na wiosne...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 21:16
  •  

#622 Share Tomencki184

Tomencki184

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja Dziewczyny Rolnictwo :)))

Napisany 06 grudzień 2012 - 18:48

Nawożenie kukurydzy rzewoj Jak już dajesz obornik kurzy to nie mósisz już dawać wapna na wiosne ,bo ten obornik dużo zawiera tego pierwiastka.Nie ma co się pchać w koszta

#623 Share ozon87

ozon87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 536 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 20:48

Nawożenie kukurydzy Teraz nie sprawdzałem ale w ubiegłym roku jesienią było posiane 4tony/ha wapna pod skibe i wiosną około 1,5tony pod agregat. Ziemia III klasa.
Napewno jedną z przyczyn jest brak zmianowania.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#624 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 21:19

Nawożenie kukurydzy Jakie to było wapno pod pług Dolomit, i pod agregat?? Mogłeś przesadzić z odczynem. Kolego kukurydza lubi odczyn lekko kwaśny. Kwaśny to źle brzmi "o jej mam kwaśne gleby" ale zasadowe są jeszcze gorsze. Sprawdź koniecznie ph, może musisz zakwasić glebę.

#625 Share ozon87

ozon87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 536 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 21:36

Nawożenie kukurydzy Tak oczywiście to było wapno kopalniane dolomitowe. Uważam że napewno nie przesadziłem z dawką bo sieje średnio co 3lata wiec tak jakie są zalecenia. Wapno siałem jesienią i wiosną po to żeby było lepiej wymieszane w glebi bo uważam że jak by wszystko poszło po orce na spód to byłby słabszy efekt.

#626 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 grudzień 2012 - 22:33

Nawożenie kukurydzy

ja robie tak:obornik na wiosne nastepnie gruber,na to wysiewam po 500kg mocznika i polifoski.nastepnie uprawa i siew do siewnika 100 kg mocznika na ha.oprysk guardianem i czeka sie do jesieni .

I teraz pochwal się kolego jaki plon, dajesz ok 500kg N/ha. Przy takim nawożeniu powinieneś teoretycznie zbierać ok 20t suchej qq. Jeżeli tyle nie masz to znaczy że spora cześć tego azotu idzie do wód gruntowych czym je mocno zanieczyszczasz. Ja już wolałbym jeść produkty GMO niż pić taką wodę.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#627 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 22:45

Nawożenie kukurydzy

Panowie ja sieje 200kg soli, 200kg fosforanu i 300kg mocznika, póżniej dwa razy odżywka dolistnie. Odmiany kws i plon tylko ok 12ton przy wilgotności około 24% . Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych jakie były w tym i ubiegłym roku myśle że powinien być większy. Co mogę jeszcze zrobić żeby poprawić plon?

Rozumiem iz uprawa QQ w monokulturze.A stosujesz mulczowanie po zbiorze,w celu zniszczenia prasowianki?Nastepne pokolenie tego szkodnika buduje się już na jesień.

#628 Share rzewoj

rzewoj

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 23:48

Nawożenie kukurydzy a co z orka na wiosne?! slome zostawilem zeby przyorac na zime i tworzyc prochnice a tu nastal konkretny mroz i sie juz nie da... Moze jeszcze na chwile odpusci to sie sprobuje... Co do zawartosci obornika w skladniki -jest jakas instytucja ktora sie zajmuje badaniem takich rzeczy?

#629 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 00:03

Nawożenie kukurydzy Takie nawozy badają stacje rolniczo-chemiczne. Czasami warto to zrobić bo zawartość składników w nawozach organicznych zależy od bardzo wielu czynników m.in zawartości sm, gatunku, żywienia, wieku zwierząt, paszy, rodzaju i ilości ściółki i wielu innych. Badanie to niestety nie należy do tanich.

rzewoj Jak już dajesz obornik kurzy to nie mósisz już dawać wapna na wiosne ,bo ten obornik dużo zawiera tego pierwiastka.Nie ma co się pchać w koszta

Co nie znaczy że pomiot odkwasi nam glebę... Wapnujemy nie po to aby dostarczyć Wapn i Magnez ale po to aby odkwasić glebę.
Zapraszam na swój profil

#630 Share ozon87

ozon87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 536 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 09:26

Nawożenie kukurydzy Zawsze orane bezpośrednio po kombajnie ale w tym roku było ładnie ztalerzowane agregatem talerzowym.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#631 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 18:15

Nawożenie kukurydzy Z ta orka bezpośredniu po zbiorze to nie jest za dobry pomysł.Nie chce sie wymądrzać ponieważ nie uprawiam kukurydzy,ale mam dobrego znajomego ktory to robi i to na wielką skale uprawiając QQ w monokulturze,na kiszonke.W tym celu jest w trakcie budowy biogazowni.Wyniki ma z górnej,chlopaki z KWSu proszą się aby ustawić tabliczki w trakcie sezonu,ponieważ pola rozmieszczone są przy ruchliwej trasie blisko Kołobrzegu.
Pierwszy zabieg który wykonuje po zbiorze jest to zasilenie N+K,z tego co wiem QQ potrzebuje sporo potasu w pierwszej fazie rozkładu resztek pożniwnych,następnie podczepia wał z przodu ciągnika i mulczarke z tyłu.Niszczy szkodnika i rozdrabnia pozostalości,i to na tyle reszta prac wiosną

#632 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 20:01

Nawożenie kukurydzy Według mnie jesli do tek pory nie zaorales to az tak duzo nie straciles jak zaorasz na wiosne poniewaz z tego co slyszalem bakterie raczej sa aktywne dodatnich temperaturach i przy dostepnosci tlenu takze wedlug mnie zima az taka wielki rozklad resztek pozniwnych nie nastpuje. Zaorz jak najwczesniej wiosna i moze bd dobrze

#633 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 20:04

Nawożenie kukurydzy a u nas gość który ma kilkaset ha na ziarno w monokulturze orze jak tylko się da wszystkie deszczowe dni w których nie może kosić wykorzystuje na orke.

#634 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 20:33

Nawożenie kukurydzy Teoretycznie po zbiorze jedyne co się powinno zrobić to rozdrobnić resztki i lekko wymieszać to z glebą gdy temperatury pozwalają na rozkład resztek. A po to żeby zniszczyć omacnice prosowiankę, zimuje ona w badylach i ścierni qq dlatego ważne jest jej dobre rozdrobnienie i pozostawienie na powierzchni gleby aby wymrozić szkodnika.
Zapraszam na swój profil

#635 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 08 grudzień 2012 - 23:46

Nawożenie kukurydzy Dobrze wiedzieć na przyszłość ;)

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#636 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 17:31

Nawożenie kukurydzy

Teoretycznie po zbiorze jedyne co się powinno zrobić to rozdrobnić resztki i lekko wymieszać to z glebą gdy temperatury pozwalają na rozkład resztek. A po to żeby zniszczyć omacnice prosowiankę, zimuje ona w badylach i ścierni qq dlatego ważne jest jej dobre rozdrobnienie i pozostawienie na powierzchni gleby aby wymrozić szkodnika.

Czyli zmulczowane ściernisko leży całą zimę i wiosną osuszająca orka...? Gdzie bym nie był i nie mówili by o kukurydzy to jedyny sposób na omacnice oprócz oprysku to głęboka orka rozdrobnionych resztek na zimę.

#637 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 18:23

Nawożenie kukurydzy No tu jest wada czyli orka na wiosnę i przesuszenie gleby. Ale tak na logikę jeżeli zaorzemy głęboko na zimę to dla gleby lepiej, a omacnica ma raj. Mróz jej nie zaszkodzi, a wyjść z gleby te 20 czy nawet 30cm to dla niej nic. A jak dostanie mrozem to już po niej.
Zapraszam na swój profil

#638 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 18:58

Nawożenie kukurydzy A jakby przemieszać resztki z glebą, głęboszem na 15cm na zimę? a wiosną puścić głębosz na większą głębokość? Tylko mamy tutaj uproszczoną uprawę.

#639 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 09 grudzień 2012 - 20:08

Nawożenie kukurydzy zależy jaka wiosna będzie, jeśli mokra to orka wiosenna nie zaszkodzi dla qq
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#640 Share miroM1984

miroM1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 20:25

Nawożenie kukurydzy rozumiem ze omacnica stanowi problem dla tych co uprawiaja kukurydze w monokulturze