Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#601 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 02 grudzień 2012 - 22:24

Nawożenie kukurydzy Żebyś znał pH to by było wiadomo czy warto siać jęczmień czy nie. W takim wypadku na wiosnę nie dawał bym wcale wapna, dałbym je na ściernisko po żniwach w odpowiedniej dawce.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 08:06
  •  

#602 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 22:44

Nawożenie kukurydzy Takie wapno granulowane zastosowane wiosną już coś tam da, takie jest moje zdanie, no a po żniwach obowiązkowo badanie gleby i zastosowanie wapna węglanowo-magnezowego. PH jako tako mogę sprawdzić, bo mam kwasomierz glebowy, tyle tylko, że pogoda...

Na polu taty, które też uprawiam, w 2009 roku było dawane wapno węglanowo-magnezowe. PH 4,2. Dawka 3t/ha. Rok później na połowie areału znowu dawka 3t/ha. PH już nie mierzone. Rzepak zasiany w zeszłym roku, na kawałku tylko raz wapnowanym sypnął 3,8t/ha. W tym roku zacząłem stosować granulowane, no ale razem z nawozami :mellow: .

Edytowany przez MarcinPykuS, 02 grudzień 2012 - 22:44.

#603 Share ollo82

ollo82

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,gry komputerowe,

Napisany 04 grudzień 2012 - 15:08

Nawożenie kukurydzy ja robie tak:obornik na wiosne nastepnie gruber,na to wysiewam po 500kg mocznika i polifoski.nastepnie uprawa i siew do siewnika 100 kg mocznika na ha.oprysk guardianem i czeka sie do jesieni .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#604 Share tomusgigant

tomusgigant

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 04 grudzień 2012 - 16:07

Nawożenie kukurydzy W naszym gospodarstwie obornik na jesień orka zimowa wczesną wiosną włokowanie zeby zatrzymac wilgoc mocznik okolo 200 kg na ha sól potasowa około od 160-200 kg na ha to jest uzależnione od klasy glegy i stanowiska wymieniony nawóz pod agregat i w siewnik fosforan ( Polidap) koniecznie żeby był suchy i nie było grudek bo jest wysiew niedokładny i jest juz ulotniony polidapu od 115 do 140 kg na ha i nie bawimy sie w zadne odrzywki ani pozniejsze wspomaganie i tylko odmiany Pioniera siejemy koszty niemałe ale efekty widoczne juz przy zbiorze:)) sieje usługowo kukurydze i są asy którzy chca dawac mocznik w podsiewacz ale wtedy polowa takich przypadków kończy sie wypaleniem plantacji szczególnie na słabych glebach gdzie jest problem z wilgocią od tego roku nie bede sypał mocznika w podsiewacz nawet jak ktos da 500 zl za ha siania bo siewnik tak w d*pe dostaje ze kosmos

#605 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 04 grudzień 2012 - 16:47

Nawożenie kukurydzy Co się dzieje siewnikowi?

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#606 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 04 grudzień 2012 - 16:58

Nawożenie kukurydzy Kukurydza na kiszonkę czy na ziarno przy takim nawożeniu i na jakiej klasie? III czy IV, V? i jaki średni plon jeśli na ziarno uzyskałeś?

#607 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 04 grudzień 2012 - 18:24

Nawożenie kukurydzy Dołączam się do powyższego postu i jakie preferujecie odmiany siać na ziarno ,klasa gleby u mnie 1;2;3a;3b

#608 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 04 grudzień 2012 - 19:58

Nawożenie kukurydzy Współczuję jeśli ktoś daje takie ilości azotu/ha to niemal przekracza dozwoloną dawkę w sezonie...

Edytowany przez gospodarny1992, 05 grudzień 2012 - 14:00.

#609 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 04 grudzień 2012 - 22:38

Nawożenie kukurydzy Nie wiem jak to jest z weglanowym wapnem ale na workowanym pisze ze mozna mieszac z nawozami wiec chyba mozna nie wiem jak z obornikiem. Ja mam podobna sytuacje jak założyciel tematu, tez sie wpieprzylem w te workowane wapno... Niestety nie doczytalem na forum ze jest to szajs ale trudno za 2-3 lata węglanowe sie kupi. Wracajac do tematu to u mnie orka poszła zimowa pod kukurydze był poplon zasainy. a na wiosne mysle jak bd sie dało wjechac w pole posieje wapno brona a potem koniec kwietnia NPK i siew w ten sposób zachowam odległosc 6 tygodni miedzy wapnowaniem a nawozami.

#610 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 08:27

Nawożenie kukurydzy MarcinPykuS jak cenowo wychodzi to wapno o którym piszesz? Rozumiem że granulowane bo dobrze się sieje ale jak drogie to może warto poszukać czegoś tańszego o tak samo szybkim działaniu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#611 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 12:40

Nawożenie kukurydzy Ja mam zamiar dać 500kg lubofosu corn ,150 polidapu do siewnika i 300 kg mocznika w dwóch dawkach .Niewiem tylko czy warto stosować takie nawozy wieloskładnikowe dla tych kilku składników podobno specjalnie dobranych pod kukurydzę .Zmoich wyliczeń wychodzi że przy użyciu soli i fosforanu zaoszczędził bym ok150zł.

#612 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 grudzień 2012 - 17:09

Nawożenie kukurydzy może by tak siac denty? plonują nawet o 2 t więcej, a w dodatku szybciej się suszą.

#613 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 05 grudzień 2012 - 19:56

Nawożenie kukurydzy Ja w przyszłym roku dam 100 kg polidapu w podsiewacz , polifoska 8 150 kg i sól potasowa pod agregat i może podziele mocznik 150 kg po agregat i gdy będzie miała ze 7-10 liści. Nigdy w taki sposób nie śmiałem i takiego składu nawozów .

#614 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 21:20

Nawożenie kukurydzy Cena w granicy 470-500zł/t. Stosowałem 500kg/ha.

A co innego byś polecił? Może lepiej byłoby zastosować na orkę wapno węglanowo-magnezowe?

Dla mnie zbytnio nie ma różnicy jak się sieje, bo posiadam także rozsiewacze RCW.

#615 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 22:44

Nawożenie kukurydzy i ile te Twoje wapno ma wapna i magnezu my płacilismy po 380 a zawartosc bodajze niby 52 wapna i 16 magnezu

#616 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 23:14

Nawożenie kukurydzy Jakie dokładnie wapno stosowałeś? 380 zł/t?

Wapno nawozowe węglanowe z magnezem-30%CaO i 20%MgO, cena z transportem ok. 75zł/t. Węglanowe 50%CaO, cena z transportem ok.78zł/t.

Mam też cene tlenkowego 60%CaO (big-bag 1000kg)-248zł/t
Lubofos wapniowo-magnezowy granulowany (CaO-27%, MgO-17%)-450zł/t

#617 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 08:22

Nawożenie kukurydzy MarcinPykus polecam kredę pylistą suszoną cena zależy z której części województwa jesteś ale niepowinna przekroczyć 180zł t .Pakowana w big-bagi . Kreda to węglanowa forma wapnia o zawartości ok 46% CaO .Suszona nie zalepia siewnika a bardzo dobre rozdrobnienie powoduje że strasznie się kurzy przy rozsiewie .Jeśli komuś zależy na szybkiej poprawie ph to dobór odpowiednich środków powinien uwzględniać nie tylko formę wapnia jego zawartość a przedewszystkim refrakcyjność która dla kredy wynosi 94-96% w pierwszym roku .Wapno które stosowałeś to prawdopodobnie wapniak koszelewski .Moim zdaniem niewarto płacić za granulację ponad 100 % ceny kredy lepiej dać jej dwa razy więcej.

#618 Share ozon87

ozon87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 536 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 09:41

Nawożenie kukurydzy Panowie ja sieje 200kg soli, 200kg fosforanu i 300kg mocznika, póżniej dwa razy odżywka dolistnie. Odmiany kws i plon tylko ok 12ton przy wilgotności około 24% . Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych jakie były w tym i ubiegłym roku myśle że powinien być większy. Co mogę jeszcze zrobić żeby poprawić plon?

#619 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 09:45

Nawożenie kukurydzy A ph sprawdzałeś?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama