Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#4481 Share patrykb2736

patrykb2736

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 20 kwiecień 2016 - 14:30

Nawożenie kukurydzy

Witam panowie czy dawał ktoś w podsiewacz mocznik??

Było coś o moczniku wspominane kilkanaście stron wstecz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 04:29
  •  

#4482 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 20 kwiecień 2016 - 15:59

Nawożenie kukurydzy

ksiazkowo max dawka obornika pod qq to 25 ton

i to nie co roku tylko w plodozmianie raz na 3 lata.

U mnie jest tak.
YaraMila Corn 8-20-28 pod korzen w siewniku 350kg
Mocznik 200kg
Saltra 200kg
16tys l gnojowicy na 1ha

dziwia mnie wypowiedzi typu za duzo obornika, na swoim polu stosujac 25 ton obornika raz na 3 lata nie mialbym co kosic,  na piasku przy mokrym roku kukurydza potrafi urosnac, warunek, spora ilosc obornika, zwykle daje go sporo, z tym ze na skladzie gdzie jest go zazwyczaj wieksza dawka, kukurydza jest znacznie lepsza.  wiem z praktyki ze obornika im wiecej tym lepiej. 

#4483 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 20 kwiecień 2016 - 17:07

Nawożenie kukurydzy

z tym obornikiem to ostroznie , tu nie chodzi o sam "gnój" tylko o to co z niego w ziemi zostaje - próchnica , ale nie tylko obornik musi być , słoma odpowiednio zagospodarowana ze zboża rzepaku czy kukurydzy też jest ok , pozatym dobry odornik to dosłownie "masło" bo inaczej to tylko słowa wymieszana z odchodami

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4484 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 20 kwiecień 2016 - 20:09

Nawożenie kukurydzy

pruchnica w glebie nie jest niczym zlym, po za tym kwestia czasu jak ulegnie calkowitemu rozkladowi.  Nawozy stuczne nigdy nie zastapia oborniku, a obornik nawozy stuczne jak najbardziej, na glebach lekich obornik rozklada sie szybciej, stosowany dzis, za 3 lata nie pozostawi po sobie zadnego znaku.

#4485 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3189 postów

Napisany 20 kwiecień 2016 - 20:34

Nawożenie kukurydzy Próchnica nadaje strukturę glebie, zapewnia lepsze warunki dla mikroorganizmów i utrzymuje dłużej wodę w glebie. Ja wożę co roku takie właśnie "masło", same odchody, ale powinienem mnieść trochę próchnicy do gleby. Może kiedyś skuszę się na poplon ozimy.

Jakie macie zdanie na temat humusów glebowych? Czy na prawdę rozbudowują system korzeniowy? Znajomy robił doświadczenie, ale tylko w pojemnikach. Po wyjęciu kukurydzy i otrząśnięciu ziemi ta na humusie miała bardziej zwartą bryłę korzeniową i więcej korzeni włośnikwych.

#4486 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 20 kwiecień 2016 - 20:41

Nawożenie kukurydzy

w tamtym roku na kilku rzadkach stosowalem ferbanat, preparat do pryskania na lepsze ukorzenienie rosliny,  kukurydza lepsza, ale nie na tyle zeby zrekompensowalo koszty stosowania. 

#4487 Share janek1987

janek1987

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 05:43

Nawożenie kukurydzy

witam co myslicie o nawozeniu kukurydzy w taki sposob jaki chce zastosowac dodam ze ziemia od 4b do 6 okolo 3h 160t  obornika bydlecego 800 kg polifoski 600 kg canwilu 250kg saltrosanu  350 kg mocznika i na to 120 000 l gnojowicy !?

#4488 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 21 kwiecień 2016 - 06:25

Nawożenie kukurydzy

pewnie sypnie ze 20 ton. Bo inaczej się nie zwróci. A dyrektywa azotanowa jest trochę zaniżona ale względem Twojego nawożenia....

#4489 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 06:40

Nawożenie kukurydzy hyhy a potem ziarno odda po 500zl... chyba z choinki się urwał i nie wie ile nawozy kosztują... a druga sprawa przy takich dawkach to równie dobrze może nic nie wyrosnąć i to przez kilka następnych lat

#4490 Share krzychuuuuu

krzychuuuuu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 07:19

Nawożenie kukurydzy tr dawki pewnie maja byc na 3 ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4491 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3189 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 07:46

Nawożenie kukurydzy Krzychu słuszne zauważył, że na 3 ha a nie "3 h". Tyle azotu a gdzie w tym wszystkim potas i fosfor w odpowiednich proporcjach bo z tej polifoski, obornika to azotu aż za dużo. Koledzy i ja podawaliśmy potrzeby kukurydzy na tonę ziarna lub 10 t zielonej masy. Wystarczy policzyć i zbilansować. Co z tego, że naładujesz azotu jak z braku fosforu i cynku azot nie będzie przyswajany a przy zakwaszonej ziemi pobieranie fosforu będzie upośledzone i koło się zamyka.

#4492 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 08:12

Nawożenie kukurydzy

no ja zauwazyłem że to na 3ha tylko to tak cy siak są dawki że głowa boli do tego bilnasu brak więc.... radze uprawe pola zostawić specjalistom a nie brać się za to samodzielnie

#4493 Share urwisek

urwisek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 09:24

Nawożenie kukurydzy

z tym obornikiem to ostroznie , tu nie chodzi o sam "gnój" tylko o to co z niego w ziemi zostaje - próchnica , ale nie tylko obornik musi być , słoma odpowiednio zagospodarowana ze zboża rzepaku czy kukurydzy też jest ok , pozatym dobry odornik to dosłownie "masło" bo inaczej to tylko słowa wymieszana z odchodami

ja daje 80t na ha co roku i kukurydza rosnie super a szczegolnie kiedy brakuje opadow lub jest zimno widac co znaczy solidnie pognojone pole dorzucam do tego po 300kg polifoskej 6 i ok 250 mocznika no i oczywiscie uregulowany odczyn rozsadne koszty i plon na wysokim poziomnie

#4494 Share marcintr

marcintr

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 21 kwiecień 2016 - 09:50

Nawożenie kukurydzy

Witam co proponujecie na ziemie klasy 3b /4a (pare lat nie byla uprawiana)  nie mam obornika ani gnojowki? 

#4495 Share rexreed

rexreed

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 07:36

Nawożenie kukurydzy

witam mam stanowisko po kukurydzy , na  czesci zastosowalem gnojowice 50 metrow a na drugiej polowie obornik 50 ton . W podsiewacz dam 200 kg polidapu . Moje pytanie czy RSM moge wylać po siewie ze wzgledu na łatwiejsza aplikacje ???

#4496 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 11:33

Nawożenie kukurydzy Naprawdę nie macie gdzie indziej rozwieść obornika ze dajecie po 50-80 ton ? Dla mnie to są kosmiczne dawki

#4497 Share Nightdevil

Nightdevil

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 11:48

Nawożenie kukurydzy

Ciekawe jak to jest ważone , podejrzewam że na oko : 20 rozrzutników czterotonowych  , 10 rozrzutników  ośmiotonowych , 5 rozrzutników szesnastotonowych itd.  hehe 
a ciekawe czy ktoś ważył ile wchodzi faktycznie odpowiednio na   4 ; 5 ; 6 ....itd rozrzutnik 

Edytowany przez Nightdevil, 22 kwiecień 2016 - 11:50.

#4498 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 22 kwiecień 2016 - 11:59

Nawożenie kukurydzy

Wkońcu deszcze przestały lać i udało mi się przygotować stanowisko, planowany siew na sobotę. Poszło 400 kg polifoski Tytan, 200 kg soli i 350-370 litrów RSM 28 na ha. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Stanowisko po pszenicy ozimej, słoma zaorana.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#4499 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 22 kwiecień 2016 - 12:55

Nawożenie kukurydzy obornik mozna policzyc na metry szesciennie, gdzies bylo podane ile wazy metr szescienny. Na rozrzutniki bym nie mierzyl, bo jest podawana przez producenta max dopuszczalna ladownosc, ale to nie oznacza ze pojemnosc rozrzutnika pozwoli zmiescic taka mase. Ja woze rozrzutnikiem o ladownosci 3.5 tony i licze srednio 2 tony towaru na jednym, na kukurydze daje 30 na ha, wiec wychodzi ok 60 ton, wcale nie jest to jakas kosmiczna dawka raczej norma w wiekszosci gospodarstw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4500 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1162 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 22 kwiecień 2016 - 13:05

Nawożenie kukurydzy U mnie na 23ha ornego idze obornik z 1200bel slomy o wadze 200kg sztuka obora na gleboka sciolke od 110sztuk bydla i jakos nie narzekam na plony