Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5380 odpowiedzi na ten temat

#4461 Share jankeson

jankeson

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 14:51

Nawożenie kukurydzy

Nie rozumiem twojej teori nawożenia organicznego skoro radzisz mu aby zabral potas a fosforu tyle walil ktory jest najmniej ruchliwym pierwaiawtkiem ktorego zapewne jest pod dostatkiem jesli obornik jest dawany regularnie. Zakladasz wysokie przyswajanie potasu ok ale dlaczego fosforu juz nie idac tym tropem. Nie wiem jak masz zasobna glebe i ile dales tego obornika ale ja salbym 100 polidapu w podsiewacz 150-200 soli poasowej i 200-250 mocznika

Obornika szło ok 30-40 t albo gnojowicy 40m3 i uważam że taka ilość zaspokaja potrzeby kukurydzy w potas, do tego obornik "trzyma" wodę.Natomiast fosfor ,jak napisałeś, jest mało ruchliwy i podajemy go w podsiewacz blisko roślin żeby miały do niego dostęp jak najszybciej w momencie tworzenia systemu korzeniowego.Mocznik ok ale zmniejszył bym sól na rzecz fosforanu, bo fosforu kukurydza potrzebuje najwięcej a z obornika nie jest tak szybko dostępny jak potas.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 09:06
  •  

#4462 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1163 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 19 kwiecień 2016 - 15:10

Nawożenie kukurydzy Glupoty opowiadasz. Napewno samego potasu nie wystarczy z 40t obornika na chyba ze jeszcze ta gnojowica by poszla w parze to moze i by stylko ale to zalezy jaki plon zakladasz. Najwiecej kukurydza pobiera potasu nastepnie azotu i dopiero fosforu takze ten fosforan w podsiewaczu jest po to byl dostepy od poczatku nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych a ilosc 100 napewno do tego wystarczy bo zanim to pobierze juz dobrze sie ukorzeni

#4463 Share a-moczulski-90

a-moczulski-90

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 15:12

Nawożenie kukurydzy

a jaka   jest optymalna   osada kukurydzy na kiszonke 90 tys.   to nie za mało ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4464 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 15:28

Nawożenie kukurydzy

85-90 tys jest zalecane na wysokoenergetyczna kiszonke , wieksza ilosc da wieksza mase, ale mniejszy udzial ziarna .  Wiekszosc sypie fosforan 46 w podsiewacz,  pytanie jakiego nawozu mozna by do tego dosypac i wymieszac,  chodzi o to ze fosforan za drogo mnie wyjdzie, po za tym nie ma potrzeby dawania az takiej ilosci fosforu , co roku nawozenie obornikiem, w tamtym roku ok 70-80 ton, po orce duzo widac zeslorocznego obornika, w tym roku dawka ok 50 - 60 ton.

#4465 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1163 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 17:03

Nawożenie kukurydzy Polifoske w dawce do 200kg a jak masz juz polidap i chcesz dawke obizyc to saletre zeby wniesc nieco szybkiego azotu ale w niewielkiej ilosci np 100polidap 50saletey

#4466 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 17:38

Nawożenie kukurydzy

wlasnie o tym myslalem, tylko czy mocznik nie by by lepszy zamiast saletry? chodzi o lepszy start.

#4467 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1625 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 18:06

Nawożenie kukurydzy

kukurydza potrzebuje najwięcej azotu długo później niż jej siew dlatego mocznik dobrze się sprawdza ponieważ działa późno, z polifoski i polidapu będziesz miał azot szybko działający a mocznik da ci najwięcej azotu później czyli wtedy kiedy kukurydza go najwięcej potrzebuje

#4468 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1163 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 18:39

Nawożenie kukurydzy Dokladnie jednak jesli zastosujesz jedyne 100 kg polidapu bo akurat nie ma takiej potrzeby to troche za malo bedzie tego azotu

#4469 Share HuBeRt94

HuBeRt94

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 19:01

Nawożenie kukurydzy

Piszesz że 300kg mocznika i soli potasowej.Moim zdaniem z potasu możesz zrezygnować, ewentualnie jakieś 50kg zachowawczo. Mocznik daj pod agregat 200kg i w podsiewacz daj fosforan oryginalny 46  200-250 kg.Tyle powinno wystarczyć.Pamiętaj o właściwym ustawieniu siewnika.Jakim środkiem zamierzasz pryskać na chwasty?

Podobno jest  dobry oprysk majster

#4470 Share jankeson

jankeson

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 19:22

Nawożenie kukurydzy

Glupoty opowiadasz. Napewno samego potasu nie wystarczy z 40t obornika na chyba ze jeszcze ta gnojowica by poszla w parze to moze i by stylko ale to zalezy jaki plon zakladasz. Najwiecej kukurydza pobiera potasu nastepnie azotu i dopiero fosforu takze ten fosforan w podsiewaczu jest po to byl dostepy od poczatku nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych a ilosc 100 napewno do tego wystarczy bo zanim to pobierze juz dobrze sie ukorzeni

Może i głupoty, przekonywał Ciebie nie będę z wszelką cenę.Podałem tylko wyniki swoich doświadczeń i tyle w temacie.Możesz dawać i po 500 kg każdego nawozu tylko po co? Pozdrawiam.

Podobno jest  dobry oprysk majster

Maistra nie stosowałem.Ja osobiście pryskam po siewie i mieszam zawsze dwa środki po połowie dawki i dodaję cynk doglebowy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4471 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1163 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 19:23

Nawożenie kukurydzy Akurat twoja wersja jest drozsza polidap 2200zl tona sol 1500zl

#4472 Share HuBeRt94

HuBeRt94

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 19:28

Nawożenie kukurydzy

Może i głupoty, przekonywał Ciebie nie będę z wszelką cenę.Podałem tylko wyniki swoich doświadczeń i tyle w temacie.Możesz dawać i po 500 kg każdego nawozu tylko po co? Pozdrawiam.

Maistra nie stosowałem.Ja osobiście pryskam po siewie i mieszam zawsze dwa środki po połowie dawki i dodaję cynk doglebowy.

A jakie te środki stosujesz ?

#4473 Share milosz1713

milosz1713

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 19:33

Nawożenie kukurydzy

witam kolegów mam takie pytanko czy mogę dać mocznik w podsiewacz do siewnika np z suprofosem ??albo zmieszać??I czym pryskacie po siewie jakim środkiem?? I zaraz w ten sam dzień co siew był wykonany??proszę o pomoc dzięki

Edytowany przez milosz1713, 19 kwiecień 2016 - 19:34.

#4474 Share jankeson

jankeson

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 19:35

Nawożenie kukurydzy

W ubiegłym sezonie Adengo i "tajemny środek " o którym na forum mówić nie mogę :-) 

#4475 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 20:08

Nawożenie kukurydzy

Pryskałem Adengo też ale tez i Hektorem czy jakoś tak. Ale i tak najlepszy jest majster

#4476 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 20:20

Nawożenie kukurydzy To temat o nawożeniu kukurydzy. O jej ochronie jest tutaj. http://www.agrofoto....urydzy/page-107

#4477 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 21:01

Nawożenie kukurydzy

mam dzialke, 40 ary dzierzawy, 5 klasa,  polozylem na ten kawalek ok 35-40 ton obornika od kroww poprzedni wlasciciel sial tylko zboza, owies pszenica zyto, stosowal male ilosci obornika,  pytanie przy takiej ilosci obornika dorzucic jeszcze jakis nawoz? czy wystarczy w podsiewacz fosforan i pozniej odzywki?

#4478 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 20 kwiecień 2016 - 06:18

Nawożenie kukurydzy

Jeżeli zbierał słomę to dorzuć ze 2q soli potasowej, jeżeli nie trochę mniej no i oczywiście azotowe.

#4479 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 20 kwiecień 2016 - 08:37

Nawożenie kukurydzy

300 mocznika, 200 soli, 150 polidapu w podsiewacz. Wystarcza takie proporcje? Pszedplon pszenica, słoma przyorana

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4480 Share milosz1713

milosz1713

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 20 kwiecień 2016 - 13:45

Nawożenie kukurydzy

Witam panowie czy dawał ktoś w podsiewacz mocznik??