Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5379 odpowiedzi na ten temat

#4381 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3192 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 15:41

Nawożenie kukurydzy Nie taka bomba z tego korn kali, bo tylko 192 kg K2O a kukurydza pobiera 30kg K2O/1 tonę ziarna. Na pewno z poplonu bedzie trochę składników pobrane.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 21:43
  •  

#4382 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 20:03

Nawożenie kukurydzy

16t to dwa lata temu się trafiało miejscami na polu, ale wtedy ciągle deszcz padał i słońce piekło, ciągle parno i duszno było. Średnia w mokrej wyszła 13-14 t z 16 ha na glebach 4kl.

Co do nawożenia 480 kg/ha korn kali już wysiany, 200 polidap w podsiewacz, 250 mocznik przedsiewnie i 200 kg RSM 32 wężami pogłównie. Obornika nie mam. pH już w tamtym roku uregulowane. Na poplon rósł łubin i peluszka. Czy oby nie przesadziłem?

proporcje dobre tylko ile chcesz z tego wyciągnąć bo przy niskiej zawartości składników w ziemi będziesz miał 9t ziarna zależnie ile tego poplonu było

Edytowany przez fireseba, 10 kwiecień 2016 - 20:06.

#4383 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 11 kwiecień 2016 - 10:56

Nawożenie kukurydzy

43 ha, w tym 30 ha moje działki z dawna, na nich wyniki prób gleby (P,K,Mg) wszędzie minimum średnie lub wysokie. No i 13 ha jakieś dzierżawy, wyniki bardzo różne, od zawartość bardzo niska przez średnia. pH wszędzie uregulowane, no może na 3-4 ha jeszcze jest nie przekracza ph6

Liczę na jak największy plon ale średnio 12t mokrej już  mnie usatysfakcjonuje.

Poplonu nie za wiele było, bo późno siany ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.

Łubin & peluszka & rzepak jary

Poplon

Nawożenie wygląda dokładnie tak, z uwzględnieniem resztek pożniwnych (ogólnikowo słoma zbóż ozimych nazwanych żyto) oraz poplonu łubin/peluszka: http://pokazywarka.p...zdjecie17718087

(ceny nawozów wpisane ogólnikowo szacunkowo)

Edytowany przez damianzbr, 11 kwiecień 2016 - 11:10.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4384 Share Lukaszwd

Lukaszwd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 11 kwiecień 2016 - 11:38

Nawożenie kukurydzy

Bez sensu ładować w takie ph kukurydzę. Przecież fosfor i inne składniki nie będą pobierane właśnie przez niske ph. Najpierw niech zasieje tam mniej wymagającą roślinę i uporządkuje strukturę a wtedy dopiero można myśleć o kukurydzy

Trzy lata temu miałem podobny przypadek. Pole wziąłem w dzierżawę wiosną i posiałem jęczmień (tak wiem był to błąd ,ale wtedy nie siałem kukurydzy) i nic z tego nie było. Na drugi rok dałem wapno i już zapłaciłem na siew i posiałem kukurydzę bez obornika , dałem normalną dawkę nawozu i wyszło mi na ziarno 7 t z ha :) rok temu dałem obornik kurzy i znów zasiałem kukurydzę i już było zdecydowanie lepiej. W tym roku posieje trzeci raz kukurydzę bo pole już zdecydowanie lepiej plonuje.

#4385 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3192 postów

Napisany 11 kwiecień 2016 - 13:14

Nawożenie kukurydzy Obornik bydlęcy, owczy czy pomiot ptasi mają w składzie CaO. Najwięcej ma owczy. Jak znajdę to podam ile wnosi się z każdym z nich.

#4386 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 11 kwiecień 2016 - 13:21

Nawożenie kukurydzy

mialem kukurydze na zakwaszonej ziemi, start byl bardzo slaby, siedziala dlugi czas fioletowa, po za tym zimno tez robilo swoje, ale pozniej ruszyla , 3 razy dostala odzywke i calkiem niezle wyrosla.

#4387 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 11 kwiecień 2016 - 16:07

Nawożenie kukurydzy Jest jeszcze jakiś sens dawać sól pod kukurydzę.Najwcześniej mogę w sobotę bo niestety tak wyszło że zabrakło i muszę dokupić

#4388 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3192 postów

Napisany 11 kwiecień 2016 - 17:34

Nawożenie kukurydzy Jak jeszcze nie posiałeś kukurydzy to co za problem. Ja nieraz dzień przed siewem wszystko wysiałem i nic się nie działo. Nie jest to dobra praktyka, ale cóż.

#4389 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 11 kwiecień 2016 - 22:29

Nawożenie kukurydzy Zobaczymy co z tego wyjdzie ale z siewami qq to jeszcze nie prędko bo jeszcze zimno ma być do 8-12 stopni

#4390 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3741 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 12 kwiecień 2016 - 07:28

Nawożenie kukurydzy

u nas zaczynaja juz siac wczoraj wiem ze ktos juz siał :) ja dopiero zaczynam obornik wozic i planuje po niedzieli siac 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4391 Share Lukaszwd

Lukaszwd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 12 kwiecień 2016 - 08:19

Nawożenie kukurydzy

Obornik bydlęcy, owczy czy pomiot ptasi mają w składzie CaO. Najwięcej ma owczy. Jak znajdę to podam ile wnosi się z każdym z nich.

Gatunek Skład chemiczny % N P2O5 K2O CaO woda Gołąb (1,5-5 ) (1-2,8) (0,7-2,6) (0,8-1,6) (51-57) Kura (1,2-4,1) (1,2-2,6) (0,8-2,3) (2,4-6,8) (55-60) Gęś (0,5-0,8) (0,3-0,5) (0,7-1) (0,4-0,8) (75-85) Kaczka (0,6-1) (0,7-1,4) (0,4-0,6) (1,0-1,7) (56-70)

Edytowany przez Lukaszwd, 12 kwiecień 2016 - 08:23.

#4392 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 12 kwiecień 2016 - 10:22

Nawożenie kukurydzy

na wschodzie 22-25 kwiecien nadaja mrozy nocami, dlatego nie warto szalec i juz siac. co prawda prognoza nie musi sie sprawdzic ale chyba nie warto rezykowac,

#4393 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 12 kwiecień 2016 - 14:08

Nawożenie kukurydzy Kukurydza teraz posiana prawdopodobnie nawet by tego mrozu nie poczuła zwłaszcza jeśli ktoś głębiej sieje, także żebym miał gotową ziemię nawet bym się nie zastanawiał :)

#4394 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3192 postów

Napisany 12 kwiecień 2016 - 14:35

Nawożenie kukurydzy Wiesz, że min temp ziemi do wschodów kukurydzy na głebokości 4-6 cm to 8-10 °C? Ostatnie kilka dni temp powietrza jest w granicach 8-12 i gdzie tu siew? Jak dla mnie najwcześniejszy okres siewu to czas kwitninia czeremchy a ta w tym roku dopiero liście wypuszcza.

#4395 Share krzysztofz14

krzysztofz14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 451 postów

Napisany 12 kwiecień 2016 - 19:29

Nawożenie kukurydzy

U nas już sieją.Ja jutro ruszam.

#4396 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 12 kwiecień 2016 - 21:10

Nawożenie kukurydzy

Kukurydza teraz posiana prawdopodobnie nawet by tego mrozu nie poczuła zwłaszcza jeśli ktoś głębiej sieje, także żebym miał gotową ziemię nawet bym się nie zastanawiał :)

jaki sens ma siew kukurydzy o tej porze w tym regionie polski? nawet jak pokielkuje to rosla nie bedzie jak przyjda chlody.

bywaly przypadki ze rolnicy odsiewali kukurydze bo wymarzla, Ci co to robili przestali sie spieszyc z siewem, i tak wczesniej jak druga polowa maja kukurydza nie zacznie rosnac, wiec po co ma siedziec w ziemi i chorowac

#4397 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1077 postów

Napisany 13 kwiecień 2016 - 05:11

Nawożenie kukurydzy

Ja co roku sięje w tym terminie i jest OK lepiej jak u tych co sieja w maju lub pod koniec kwietnia

#4398 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3192 postów

Napisany 13 kwiecień 2016 - 07:16

Nawożenie kukurydzy Icek chyba nie mieszkasz na mazurach czy podlasiu? Między północą kraju a południem jest ok 30 dni różnicy w okresie wegetacji. Tu przymrozki pojawiają się pierwsze i trzymają dłużej. Ostatnie lata, początek maja to kilka dni przymrozków.

#4399 Share akaku

akaku

MłodyRolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 621 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja

Napisany 13 kwiecień 2016 - 12:31

Nawożenie kukurydzy

Jak myślicie panowie 250kg saletrzaku pod agregat i ok 280kg Polifoski 6 w podsiewacze to dobre nawożenie? Oczywiście pole po QQ dobrze nagnojone oraz w tym roku nawapnowane 

Case <3

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4400 Share Golden35

Golden35

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, nowoczesne zastosowania w rolnictwie

Napisany 14 kwiecień 2016 - 19:37

Nawożenie kukurydzy

Witam, mam takie pytanko? Na Pole pod kukurydze rozsiałem wapno nawozowe i z talerzowałem, pole teraz leży przez 2 tygodnie teraz będę woził obornik i zaorze pod kukurydze  uprawie i siew kukurydzy z nawozem. Panowie czy to wapno nie zaszkodzi jak będzie jeszcze obornik? Pozdrawiam