Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#4361 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1617 postów

Napisany 07 kwiecień 2016 - 22:02

Nawożenie kukurydzy

Bez sensu ładować w takie ph kukurydzę. Przecież fosfor i inne składniki nie będą pobierane właśnie przez niske ph. Najpierw niech zasieje tam mniej wymagającą roślinę i uporządkuje strukturę a wtedy dopiero można myśleć o kukurydzy

zależy co to za gleba bo jak piasek to ph trochę ponad 4 nie jest jeszcze takie tragiczne, ale jak 2 klasa to faktycznie nic tam nie urośnie z kukurydzy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 23:16
  •  

#4362 Share rafalkonrad

rafalkonrad

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 12:52

Nawożenie kukurydzy

Witam wszystkich

Mam pytanie do was jaki nawozy mineralne dać pod kukurydzę uwzględniając też to, że nie mam dużych finansów. Obornik bydlęcy ze względu na jego małe ilości na jesieni był niestety dany około 2 tygodnie temu i przyorany. Była to niewielka ilość  ok. 20-30t/ha. Jestem małym rolnikiem, dlatego jakie nawozy mineralne polecacie zastosować biorąc pod uwagę finanse? Myślałem o saletrzaku 200kg/ha pod agregat oraz  amofoskę Corn w ilości 400 kg/ha (250-300kg pod agregat i 100-150kg w podsiewacz). Klasa gleby IV. Byłbym wdzięczny za opinie oraz porady

#4363 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 16:53

Nawożenie kukurydzy Jak chcesz tanio to odpuść sobie saletrzak a weź mocznik. Kg czystego azotu w moczniku jest najtańszy. Polifoski też wychodzą sporo drożej niż czysty składnik. Ja sieję mocznik, superfosfat 20% lub 40% i sól 60% . W podsiewacz polidap, albo yara corn. Jak obornika daję podobnie, bo wszędzie niewystarcza. Podałem kilka postów wyżej potrzeby pokarmowe. Policz sobie dla potrzeby dla plonu 25 t i zobaczysz ile Cię wyniesie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4364 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 21:42

Nawożenie kukurydzy

sol moze ma najtanszy potas, i superfosfat fosfor, ale nie zawieraja innych pierwiastkow,  tez licze sie z kosztami, daje spore ilosci obornika, pod agregat dam tarnogran pk 12-23  zawiera rowniez siarke i wapn, cena 1130 zl, 250 kg/ha w dozownik dam polifoske 6 lub polidap 170kg /ha  mocznik poglownie.  mysle ze obornik daje najlepszy efekt, w poprzednich latach robilem male eksperymenty, obornik po calosci jednakowa ilosc, nawozy na czasci pola potafoska ok 90 zl 100 kg, na innej czesci polifoska 160 zl, roznicy w kukurydzy Zadnej, wiec pytanie po co przeplacac, podejrzewam ze przy sporej ilosci obornika mozna by bylo sobie odpuscic nawoz pod agregac, co najwyzej dac w dozownik, i pozniej jakas odzywke ze 2 razy.

#4365 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2242 postów

Napisany 09 kwiecień 2016 - 22:41

Nawożenie kukurydzy

no bo podobno polifoski średnio nadają się na qq wg zaleceń temu różnicy nie widziałeś. ja pierwszy raz rezygnuje z polifosek i pojdzie sól, polidap i mocznik a obornika opór

#4366 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 04:47

Nawożenie kukurydzy Obornik ma całą gamę mikropierwiastków. U mnie akurat idzie yaracorn w podsiewacz to mikro też będą. Wolę to niż ruski pilidap za 2100.

#4367 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 10 kwiecień 2016 - 07:22

Nawożenie kukurydzy

Ja mam pod kukurydzę rozwiezione w granicach 50t/ha obornika, pod agregat pójdzie 200kg/ha soli, 200kg/ha mocznika a w podsiewacz polidap również w ilości 200kg/ha. Jak myślicie nie za dużo azotu? 

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

#4368 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 07:35

Nawożenie kukurydzy

Witam wszystkich

Mam pytanie do was jaki nawozy mineralne dać pod kukurydzę uwzględniając też to, że nie mam dużych finansów. Obornik bydlęcy ze względu na jego małe ilości na jesieni był niestety dany około 2 tygodnie temu i przyorany. Była to niewielka ilość  ok. 20-30t/ha. Jestem małym rolnikiem, dlatego jakie nawozy mineralne polecacie zastosować biorąc pod uwagę finanse? Myślałem o saletrzaku 200kg/ha pod agregat oraz  amofoskę Corn w ilości 400 kg/ha (250-300kg pod agregat i 100-150kg w podsiewacz). Klasa gleby IV. Byłbym wdzięczny za opinie oraz porady

oj ty nie jesteś biednym rolnikiem jak dajesz takie ilości nawozów lepiej daj przed siewem pod agregat 200 ka polifoski 6 /nie jakies wynalazki wschodnie/i 300 kg mocznika /polskiego/i fini a plon u mnie przy takim nawożeniu 9 ton suchej

Edytowany przez icek1, 10 kwiecień 2016 - 07:39.

#4369 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 08:14

Nawożenie kukurydzy

niech ktos mnie uswiadomi w czym tkwi roznica pomiedzy ruskim a polskim mocznikiem, bo czytajac niektore posty mam wrazenie ze polski jest super a ruski do d.  osobiscie po za roznica ceny i tym ze polski drobniejszy roznice zauwazylem taka ze po ruskim trawa nabrala ciemniejszego koloru i chyba byl lepszy efekt, byly siane oba, w kukurydzy ciezko ocenic, bo zazwyczaj roznicy zadnej nie widac bo juz sam obornik prawdopodobnie dostarczyl odpowiednia ilosc azotu, dawka 70-80 ton oborniku nie przepalonego z mala iloscia slomy. Byc moze komus popadl sie podrobiony i z tad uraz do nawozow ze wschodu.  w tamtym roku zostalo mi worek npk wschodni producent, nie chcac zeby sie skawalil, rozsialem to jakosc latem na lake, w tej chwili natej czesci laki zauwazam sporo roznice, trawa gesciejsza i ogolnie lepszy stary.   Wydaje mi sie ze nawoz wysiany na poczatku maja pk nie zostanie w pelni wykozystany przez kukurydze, chocby nawet z powodu braku opadow co mialo miejse ubieglego roku.

#4370 Share crouch02

crouch02

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 09:14

Nawożenie kukurydzy

Różnicy nie ma żadnej.Oprócz tego ze jak wspomniałeś jest grubszy ruski i co za tym idzie wolniej się rozpuszcza potrzebuje wiecej wody, ale w przypadku słonecznej pogody mniejsze straty azotu w ruskim jezeli pogłównie wiaze sie to oczywiście z grubsza granulą. Więc efekt moga być różne w przypadku pogłównego stosownia w zalezności od pogody. W przypadku doglebowego żadnej róznicy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4371 Share crouch02

crouch02

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 10:37

Nawożenie kukurydzy

Ja mam pod kukurydzę rozwiezione w granicach 50t/ha obornika, pod agregat pójdzie 200kg/ha soli, 200kg/ha mocznika a w podsiewacz polidap również w ilości 200kg/ha. Jak myślicie nie za dużo azotu? 

32+92+80 z obornika = 204N czyli na 50 ton kiszonki lub 6,5 tony ziarna wiec ok. Moim zdaniem obnizyłbym nawozenie mocznikiem  a w drugie  dawce dał wiecej i oprysku dolistnym szczególnie jak wapno było stosowane

#4372 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 10 kwiecień 2016 - 10:41

Nawożenie kukurydzy

Wapno było stosowane, 4,5t/ha po żniwach... Drugiej dawki azotu na kukurydzę nigdy nie stosowałem.

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

#4373 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6743 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 10 kwiecień 2016 - 10:59

Nawożenie kukurydzy Mam podobne nawożenie obornikiem 50t/ha, tylko soli dałem 150kg, fosforan będzie 12-52, 200kg/ha w podsiewacz. Z mocznika pod agregat planuję całkowicie zrezygnować a dać go pogłównie. Czy 250-300kg w jednej dawce nie będzie za dużo? Może lepiej podzielić na dwie dawki, pierwszą pod koniec maja a drugą w ostatniej chwili gdy da się wjechać?

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#4374 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 12:04

Nawożenie kukurydzy

Ja nie siałem mocznika pod agregat tylko zwykle pózniej (pierwsza dawka okolo 200kg na 6-8 listek) i pożniej jak już była wysoka to jeszcze trochę posypałem max 100kg a ostatnio(dwa lata wstecz) sypię pod agregat 200kg i póżniej przed deszczem jeszcze te 100kg jak jest już taka w kolano i zauważyłem że jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż całkowicie pogłównie bo nie ma przypaleń i lepszy wigor od początku i straty też podobno mniejsze bo mieszamy z ziemią;) 

#4375 Share Terry24

Terry24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 12:05

Nawożenie kukurydzy

moje nawozenie to 200 kg soli k(3 tyg przed siewem),350 kg mocznika przed uprawom główną (nie dziele dawki bo zazwyczaj jest sucho na pogłówną) i 150 kg polidapu w podsiewacz, stosuje juz kilka lat i sie sprawdza (najbardziej skoncentrowane nawozy kosztują najtaniej) no moze ten polidap51 ruski jest tańszy ale nie ryzykuje (obornika nie stosuje),a jak sprzyjający rok to i 16t z ha sie młóciło kl 3ai3b

#4376 Share crouch02

crouch02

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 12:28

Nawożenie kukurydzy

Moze być niewielki problem ze wschodami z powodu wydzielania sie amoniaku z obornika szczegolnie wiosenego i mocznika i straty N z tym powiazane.  Moim zdaniem nie powiny byc duze bo wapno w odpowiednim terminie.

#4377 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 12:44

Nawożenie kukurydzy

16 ton to ładny plon ,kto zbiera więcej bo ja nie

#4378 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 13:28

Nawożenie kukurydzy

16t to dwa lata temu się trafiało miejscami na polu, ale wtedy ciągle deszcz padał i słońce piekło, ciągle parno i duszno było. Średnia w mokrej wyszła 13-14 t z 16 ha na glebach 4kl.

Co do nawożenia 480 kg/ha korn kali już wysiany, 200 polidap w podsiewacz, 250 mocznik przedsiewnie i 200 kg RSM 32 wężami pogłównie. Obornika nie mam. pH już w tamtym roku uregulowane. Na poplon rósł łubin i peluszka. Czy oby nie przesadziłem?

#4379 Share Terry24

Terry24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 14:53

Nawożenie kukurydzy

korn kali dałeś bombe

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowany przez danielhaker, 12 kwiecień 2016 - 09:51.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4380 Share kierowiec

kierowiec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 10 kwiecień 2016 - 14:55

Nawożenie kukurydzy

gleba klasy 3 oraz 4. obornik 50t/ha  oraz saletrzak 175 kg/ha wymieszać z glebą. W podsiewacz polifoska 8  200 kg/ha. Nawożenie dolistne odżywki fosforowe + mocznik 2 lub 3 razy zależnie od rozwoju sytuacji. Nawożenie jak dla mnie wystarczające może delikatnie mało fosforu.