Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#4321 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 03 kwiecień 2016 - 11:30

Nawożenie kukurydzy

witam. jak stosojecie rsm w uprawie kukurydzy

Całą dawkę stosuje 2-3 dni przed wschodami i to wszystko. Zanim wzejdzie N ciągnie z fosforanu a później z obornika którego pod QQ nie żałuję

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 18:39
  •  

#4322 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 16:16

Nawożenie kukurydzy

Proszę o pomoc kupiłęm dziś sól potasową i teraz:

- siać jutro i przejechać broną/włóką

- siać jutro i przejechać agregatem

- siać razem z mocznikiem przed siewem

Wczoraj i dziś fajnie popadało więc mogę włóką albo agregatem ale sam nie wiem co robić

Potas dawaj już teraz i przejedź albo lekka brona albo włóką agregat za głęboko sięga po co przesuszać glebe. Tu chodzi o zerwanie górnej warstwy gleby żeby przerwać parowanie. Potas sam się w glebie z wodą przemieści,

Ale po rozstaniu nawozu nie stosujemy wloki tylko przed aby nie przemieszczać nawozu.....A wiadomo jak wloka ciągnie ziemie

I gdzie Ci a włóka niby zaciągnie ten potas? Co ciągniesz cała wierzchnią warstwę gleby włóką po opuszczenia jej aż do podniesienia? Ten proces cały czas się powtarza czesc pcha czesc zostawia czesc pcha czesc zostawia w wyniku czego potas sie przesuwa ale dalej jest równomiernie rozłozony.

#4323 Share piotr_79

piotr_79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 19:03

Nawożenie kukurydzy

Dzięki za opinie w sprawie soli.

Jak byłem w hurtowni sprzedawca zachwalał nasiona kukurydzy HOXXMAN 350zł za 50000 nasion oraz nawóz MAP 2050zł (52% fosfor, 12% azot) zamiast polidap co o tym sądzicie warto iść w ten kierunek?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4324 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 20:14

Nawożenie kukurydzy

jak dla mnie 350zl za 50.000 nasion to przeginka są dobre odmiany w dużo niższej cenie... sam na piachy kupilem polskie odmiany koszt to 150zl 50.000 nasion na lepsze stanowiska warto zachodnie ale bez przesady;)

Edytowany przez Patryk1222, 03 kwiecień 2016 - 20:16.

#4325 Share piotr_79

piotr_79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 20:25

Nawożenie kukurydzy

Sorry się wałkuje temat ale sieje pierwszy raz kukurydzę.

Jaką tańszą i dobrą odmianę polecicie (ph w miarę, klasa III, IV)

#4326 Share Freeman10

Freeman10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 03 kwiecień 2016 - 20:28

Nawożenie kukurydzy

Witam. Czy wysianie samego Vikinga 14-14-21 pod kukurydzę cukrową wystarczy czy trzeba dorzucić jeszcze azotu (areał 1 ha, 2 klasa ziemi, dużo fosforu, obornik co 3 lata 40t na ha) i co w podsiewacz?

#4327 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 05 kwiecień 2016 - 09:03

Nawożenie kukurydzy

Dzisiaj jadę z solą (150 kg) i polifoską tytan (400kg) pod kukurydzę. Później brony i tak poleży. Przed siewem myślę dać jeszcze 300 litrów rsm 28 ha, agregat i siew. Pytanie czy nie za mało tego RSM? Bo moze jeszcze doleje 2-3 dni przed wschodami 200 litrów. Stanowisko po pszenicy ozimej, słoma poszła pod pług.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#4328 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3186 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 10:12

Nawożenie kukurydzy Panowie stosował ktoś fosforan amonu importowany 12-52? Polski Polidap podobno w zawrotnej cenie a yara corn już wyprzedany. Może wezmę ten importowany i zmieszam z lubofosem corn. Jeszcze nie wiem jakiej to produkcji i ile z tego fosforu jest rozpuszczalne w wodzie. Ja tylko połowa to to samo co superfosfat 40.

#4329 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 11:26

Nawożenie kukurydzy

Można spróbować Polimag S do rzędowego, bezchlorkowy z mikroelementami i sporą zawartością cynku. Jeżeli ktoś preferuje małe dawki, cena dość duża, ale zawsze lepsze to niż jakiś mikrogranulat.

#4330 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 05 kwiecień 2016 - 15:16

Nawożenie kukurydzy To samo pytanie co @Thomas2135, stosował ktoś ten fosforan importowany? Przeliczając na ceny poszczególnych składników to wychodzi trochę taniej niż Polidap.
@Thomas, w jakiej cenie jest u Ciebie? U mnie 2000zl/t

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4331 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 17:39

Nawożenie kukurydzy

sieje kukurydze na 5/6 klasie, obornik wiosna, planuje po calosci rozsypac 200 kg polifoski 6, wiem ze to nie za duzo ale brak funduszy, dodatkowo chce dac w podsiewacz polifoske6  ok 150 kg ha,  dodatkowo chce dorzucic w podsiewacz troche azotu,  (w role azotu nie daje), pytanie jaki nawoz azotowy bylby najlepszy? planuje pomieszac go z polifoska , ok 20 kg do 100 kg polifoskiej,   gdy kukurydza bedzie w fazie kilku lisci bedzie dany mocznik, wiec chodzi o azot na lepszy start.

#4332 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1348 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 18:45

Nawożenie kukurydzy

Azotu w podsiewacz nie powinno się dawać, może powodować tzw.susze chemiczną. Mocznik pogłównie, to raczej kiepski pomysł, przemiany do form przyswajalnych dla roślin trwa co najmniej 2 tygodnie, więc przez ten czas tracisz niepotrzebnie azot. Mieszając go z ziemią przedsiewnie będzie dostępny dla właśnie wschodzącej rośliny.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#4333 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 18:45

Nawożenie kukurydzy

my kiedyś mieszaliśmy mocznik z polifoską do podsiewacza

#4334 Share Patryk1222

Patryk1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 19:22

Nawożenie kukurydzy

ja mialem w ubieglym roku ten ruski polidap poszedł w podsiewacz 100kg/ha.

Nawóz jak to nawóz poszło w ziemie;D

#4335 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3186 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 19:59

Nawożenie kukurydzy Jutro powinien być u mnie znajomy z Agroloku to wypytam co to za nawóz. Nawozów jeszcze nie mam, bo chyba jako jedyny w okolicy jeszcze bez dopłat.
Mam obawy co do tego importowanego, bo czytałem, że te importowane słabo działają lub wcale. Azot jak azot będzie dostępny, ale zastanawia mnie fosfor. Czytałem opis to napisane, że fosfor 52% rozpuszczalny w wodzie lub obojetnym cytrynianie amonu. Mam rozumieć, że będzie całkowicie rozpuszczalny w wodzie a nie jak superfosfat połowa w wodzie i połowa w kwasie?

#4336 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 20:22

Nawożenie kukurydzy

Potrzebuję pomocy!

Na jesieni dałem 10t (SM) przepalonego siana do tego 65tyś gnojowicy bydlęcej w  miarę gęstej na ha czym teraz mam nawozić? Z dostępnych nawozów mam RSM 32% Sól potasowa, polidap i gnojowica ile czego dać?

#4337 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 20:42

Nawożenie kukurydzy

Azotu w podsiewacz nie powinno się dawać, może powodować tzw.susze chemiczną. Mocznik pogłównie, to raczej kiepski pomysł, przemiany do form przyswajalnych dla roślin trwa co najmniej 2 tygodnie, więc przez ten czas tracisz niepotrzebnie azot. Mieszając go z ziemią przedsiewnie będzie dostępny dla właśnie wschodzącej rośliny.

widzialem tu posty zeby nie dawac mocznika w role bo to strata azotu, przez piuerwsze poltora miesiaca od siewu kukurydza potrzebuje go niewiele, a reszta poprostu sie ulotni, dlatgo azot najlepiej poglownbie, wtedy gdy zaczyna sie intensywny wzrost.   w ubieglych latach zawsze byl dawany mocznik w podsiewacz, mieszany z polifoska i efekt byl dobry,  zastanawaim sie czy nie zastapic mocznika np saletra, , szybciej dziala i bardziej efektywnie. mocznik sypnalbym przed deszczem  w fazie kilku lisci

#4338 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3186 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 20:48

Nawożenie kukurydzy http://www.kws.pl/aw...a-kukurydzy-na/
Taki prosty kalkulator, ale trzeba sprawdzić czy nie oszukuje. Ja też muszę policzyć, bo czas nawozy zamówić.
https://nawozy.eu/wi...-kukurydzy.html
Koledzy w tym temacie w styczniu podawali też potrzeby pokarmowe. Jak bedziesz liczył rsm to nie zapomnij, że litr rsm 32 waży 1,32 kg.

#4339 Share tomek0303

tomek0303

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Zainteresowania:heh kobiety, sport, rolnictwo, i jak kazdy w tym wieku imprezy itp.

Napisany 05 kwiecień 2016 - 21:23

Nawożenie kukurydzy

sieje kukurydze na 5/6 klasie, obornik wiosna, planuje po calosci rozsypac 200 kg polifoski 6, wiem ze to nie za duzo ale brak funduszy, dodatkowo chce dac w podsiewacz polifoske6  ok 150 kg ha,  dodatkowo chce dorzucic w podsiewacz troche azotu,  (w role azotu nie daje), pytanie jaki nawoz azotowy bylby najlepszy? planuje pomieszac go z polifoska , ok 20 kg do 100 kg polifoskiej,   gdy kukurydza bedzie w fazie kilku lisci bedzie dany mocznik, wiec chodzi o azot na lepszy s

jak fundusze nie pozwalaja to po co ta polifoska 6 na calosc? ja na taka klase czyli 5/6 prze siewem daje 200kg soli, 150 mocznika a w podsiewacz 150 polidapu.  do tego co roku obornik i kukurydza lux. nie ma co kombinowac na takich zwirowniach, jak nie popada to i tak cudow nie ma co sie spodziewac

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4340 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3186 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 22:17

Nawożenie kukurydzy

Sprawdziłem potrzeby pokarmowe i jest tak. Potrzeby pokarmowe dla kukurydzy na kiszonkę na 10 t

N 38 kg

P2O5 16 kg

K2O 45 kg

MgO 12 kg

S 5 kg

CaO 20kg

Zakładając plon zielonej masy na 55 t/ha( kukurydza plonuje 60-70 t/ha) kukurydzy musimy dostarczyć:

N 209 kg

P2O5 88 kg

K2O  247,5 kg

MgO 66 kg

S 27,5 kg

CaO 110 kg

Potrzeby pokarmowe kukurydzy na ziarno na 1t

N 30 kg

P2O5 12 kg

K2O 30 kg

MgO 10 kg

S 4 kg

CaO 10 kg

Teraz każdy niech sobie założy plon ziarna z ha.

Niech ktoś poprawi mnie gdybym coś źle napisał.