Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#4201 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 20 luty 2016 - 20:59

Nawożenie kukurydzy Na drutowca to dursbanem opryskać pole przed siewem i wymieszać z glebą. Można zaprawić nupridem. Pamiętaj, że nie jest zarejestrowany dla kukurydzy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 03:12
  •  

#4202 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 20 luty 2016 - 22:06

Nawożenie kukurydzy

A sypal ktos sól potasową w podsiewacz? bo u mnie w okolicy tak robią że idzie 100 kg soli i 100 polidapu i nie narzekają na plon. Niby nie powinno sie tak robic ale jakoś ta metoda działa. Myśle zrbic podobnie a reszte soli wysiać przed siewem z mocznikiem.

Jak dobra gleba to na wiele można sobie pozwolić i nie narzekać.

Teoretycznie 50 kg/ha chlorków (100 kg soli potasowej) na glebach lepszych niż IVa nie powinno stanowić problemu przy aplikacji w podsiewacz.

Jest jednak problem z równomiernościa rozsiewu i dodatkową robotą - bo powinno być to wymieszane równomiernie, czyli najpierw betoniarka lub zakup odpowiedniej mieszanki. A jak już się wsypie do zbiornika to nikt Ci nie da gwarancji że mieszanina sie nie rozwarstwi.

Ja bym sugerował jednak całą sól po całości.

#4203 Share adamson330

adamson330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 27 luty 2016 - 11:14

Nawożenie kukurydzy

Czołem Farmerki i Farmerzy :mellow: 

To mój pierwszy post na AF, myślę ze to najlepsze miejsce na mojego posta. Jeśli nie bądźcie proszę wyrozumiali J.

Potrzebuję Waszej porady odnośnie uprawy kukurydzy na ziarno.

Moje pytania: 

1. Co byście zmienili w moim systemie uprawy ?

2. Gdzie szukać oszczędności ? Obecnie cały koszt uprawy zamyka się w kwocie ok 3700 zł/ha ( ON, Nawozy 1700 zł, Nasiona 635 zł, ŚOR 200 zł, Nawozy dolistne 200 zł, Usługi). Czyli (przy zeszłorocznych cenach) ok 6-7 t/ha to są koszty bezpośrednie. Trochę mało zostaje ;[ . Wiem że z obornikiem było by lepiej, ale jest jak jest.

3. Z Waszego doświadczenia jakie plony ziarna są możliwe do osiągnięcia w warunkach mojego gospodarstwa? Oczywiście przy podniesieniu pH i średniej do wysokiej zasobności P, K, Mg                                       

Ogólnie:

- W załączniku jest tabelka nakreślająca sytuacje na moich polach.

- Region: woj. łódzkie, powiat zgierski, gmina Zgierz.

- Gleby o rożnym pH (cześć b. kwaśnych pH 4.2-4.7 ale też 6.4) i różnej zasobności. Średnie do lekkich (IIIa, IIIb, IVa, IVb, V). Mineralne i część torfowych (ok. 1.5 ha to zaorana 5 lat temu łąka)

- System orkowy.

- Uprawa bez obornika

- Przedplon w większości słaby łubin, częściowo kukurydza i owies. Słoma przyorana.

- Poziom wód gruntowych (stawy ) nadal ok 1 metra poniżej normalnego wiosennego stanu.

- Region omijany przez opady. Dużo więcej pada w Łodzi, Strykowie,  itp.

- Zakładany plon suchego ziarna- 10 t/ha

- Powierzchnia ok 6 ha.

- Przyjęte nawożenie: 160 kg N, 90-120 kg P2O5, 240 kg K20, 38 kg MgO, 75 kg SO3.

- Ziarno sprzedawane na mokro.                                        

Napiszę w punktach zaplanowane (wg mojej wiedzy) zabiegi uprawowe i przybliżony ich termin. Więc kolejno:                                         

1. Siew wapna kredowego granulowanego 500 kg/ha (tylko pole o najniższym pH). Termin: koniec Lutego.

2. Na polu po łące wykonam orkę wiosenną, obecnie stoi woda. Nawozy pod pług czy agregat?

2. Siew soli potasowej (60%)- 400 kg/ha. Termin: koniec Lutego.                                         

3. Jeśli pogoda pozwoli, agregat (Brona lekka + włóka). Termin: początek Marca.                                         

4. Rozsiew Polidapu (130 - 190 kg/ha) oraz Kizerytu (70 kg/ha). Agregat (Brona lekka + włóka). Termin: koniec Marca.

5. Rozsiew mocznika (100 kg/ha). Agregat uprawowy (brona ciężka+ wały strunowe). Termin: tydzień przed siewem, około 15 kwietnia.  Uprawiać jeszcze raz tuż przed samym siewem czy tak zostawić?

6. Na polu po lace (tuż przed siewem) oprysk Dursban&trade 480 EC (na drutowce) i uprawa. Jaka dawka?

7. Siew punktowy nasion z podsiewem nawozu. Termin: 25 kwietnia (jeśli gleba będzie dostatecznie ogrzana).

8. W podsiewacz blending (70 kg/ha Polidap+ 70 kg/ha Kizeryt+ 70 kg Saletra Kędziezynska). Poprzednio myślałem o daniu w podsiewacz 150 kg/ha Polidapu, a cały kizeryt pod włókę. Która opcja lepsza? Jak to się ma do zasobności w Fosfor.

9. Jaka obsada najlepsza do tego typu gleby? Planowałem 80 tys. żywych roślin na hektar.

10. Jakie odmiany polecacie na te stanowiska? Kukurydza na ziarno. Miałem KWS Ambriosini i KWS Ricardino w sezonie 2014/15 oddały ok 4,5 t ziarna o wilgotności 21%. Dołożyłem do interesu. Była mega susza a i tak bardzo dzielnie walczyły. W normalnym roku plony miałem ok. 10 t mokrej z ha.

11. Oprysk na chwasty. W zależności od sytuacji (opady, zachwaszczenie): doglebowy albo po wschodach (2-5 liść QQ). Na polu po łące raczej na pewno oprysk doglebowy (bardzo duża presja chwastów w zeszłym roku). 

12. Oprysk dolistny nr I (QQ w 5-6 liści). Mieszanina: woda (200-300 l/ha)+ mocznik (stężenie 6%)+ siarczan magnezu (15 kg/ha)+ Basfoliar 2.0 6-12-6 (3 l/ha)+ ADOB Zn (1 kg/ha)+ ADOB Bor (0,5 kg/ha).

13. Na polu po łące dodatkowo z Opryskiem dolistnym nr I dodam Miedz: ADOB 2.0 Cu IDHA (1,5 l/ha)

14. Rozsiew Mocznika (50% dawki N pomniejszone o dwukrotne nawożenie dolistne). Kukurydza w fazie max 6-7 liści. Jeśli będzie sucho może dam saletrę amonową. Martwię się o straty azotu z mocznika.

15. Oprysk dolistny nr II Termin: ostatni moment gdy można wjechać w QQ bez niszczenia roślin. Mieszanina: woda (200-300 l/ha)+ mocznik (stężenie 6%)+ siarczan magnezu (15 kg/ha)+Basfoliar 2.0 6-12-6 (7 l/ha)+ ADOB Zn (2 kg/ha)+ ADOB Bor (1 kg/ha).

16. Podobnie na polu po łące dodatkowo z Opryskiem dolistnym nr II dodam Miedz: ADOB 2.0 Cu IDHA (1,5 l/ha).

17. Zbiór- druga połowa października.

18. Chyba wszystko. Piszcie co, jak, gdzie i kiedy  :)

Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam :) 

Załączone pliki

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4204 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 27 luty 2016 - 16:06

Nawożenie kukurydzy

Koniecznie musisz wapnować pole pod dzierżawą, bo przy takim pH nawet tony nawozów nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Powinieneś ograniczyć zabiegi wiosenne do minimum jeżeli są problemy z opadami. Połącz ze sobą rozsiew nawozów. 

Zmniejsz ilość kizerytu i kredy na 5 a podnieś na 4. Na polu nr. 5 musisz dać więcej soli potasowej. Ja bym sobie darował Basfoliar, lepiej zwiększyć dawki doglebowe i mikroelementy w postaci chelatów w oprysku. O ilości Dursbanu na ha jest na forum jest opisane w tematach z kukurydzą. Troche pracy przed tobą, ale myślę, że przy takim zaangażowaniu w końcu osiągniesz zamierzane efekty.

Edytowany przez PanStanislaw, 27 luty 2016 - 16:10.

#4205 Share adamson330

adamson330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 27 luty 2016 - 20:05

Nawożenie kukurydzy

Dzięki Kolego za szybką odpowiedz.

- Pole wapnowałem w zeszłym roku na orkę pod łubin. Dolomit i niestety było sucho ,więc niewiele pomogło. Po żniwach na dzierżawach jadę z kredowym. Muszę ogarnąć tylko dobrą kopalnie

- Myśle mieszać kizeryt z polidapem. 

- Ile tej soli na 5 ? Czy zbytnio nie zasolę gleby ? 

- Czemu odradzasz Basfoliar ? Większe dawki, to jeszcze większe koszty, już jest 3700 pln :) 

#4206 Share rafikkisiel

rafikkisiel

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 27 luty 2016 - 22:33

Nawożenie kukurydzy

Witam mam pytanie odnośnie cynku w jakiej fazie najlepiej go stosować (5-6) liści oraz czy mozna go mieszac z innymi odzywkami na kukurydze?

#4207 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 27 luty 2016 - 22:41

Nawożenie kukurydzy

Dzięki Kolego za szybką odpowiedz.

- Pole wapnowałem w zeszłym roku na orkę pod łubin. Dolomit i niestety było sucho ,więc niewiele pomogło. Po żniwach na dzierżawach jadę z kredowym. Muszę ogarnąć tylko dobrą kopalnie

- Myśle mieszać kizeryt z polidapem. 

- Ile tej soli na 5 ? Czy zbytnio nie zasolę gleby ? 

- Czemu odradzasz Basfoliar ? Większe dawki, to jeszcze większe koszty, już jest 3700 pln :)

A nie lepiej zamiast mieszać kizeryt z polidapem, zasiać po prostu polidap oraz KornKali? Pomyśl nad tym i przelicz przede wszystkim czy to nie wyjdzie nawet taniej.

#4208 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 27 luty 2016 - 22:41

Nawożenie kukurydzy

Basfoliar - szkoda pieniędzy w twoim wypadku na takie wynalazki.

Soli zwiększ o jakieś 100 kg/ha. Ta działka ma potencjał przy takim pH i zasobności w magnez, szkoda,, żeby jeden składnik ograniczył plon.

Warto też na przyszłość zrobić badanie gleby na mikroelementy (B,Cu,Mn,Zn,Fe koszt ok. 50 zł) wtedy będziesz wiedział ile czego stosować.

Edytowany przez PanStanislaw, 27 luty 2016 - 22:43.

#4209 Share rdm82

rdm82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 28 luty 2016 - 19:03

Nawożenie kukurydzy co do cynku to można go mieszać. ja tak robię. jeden przejazd

#4210 Share przemo9939

przemo9939

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 11:38

Nawożenie kukurydzy Kupiłem na próbę Luboplon wapniowo-magnezowy pod kuku ale tak myślę kiedy go najlepiej rozsiać? Przed wluka teraz na wiosnę czy przed siewem kukurydzy pod agregat?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4211 Share yahooo777

yahooo777

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 857 postów
  • Zainteresowania:Kompleksowe usługi dekarskie- wykonawstwo konstrukcji i pokryć dachowych, podbitki, mycie dachów, renowacje, przebudowy, odbudowy-potrzebujesz porady bądź wykonawcy?Zapraszam;)

Napisany 01 marzec 2016 - 13:03

Nawożenie kukurydzy

My siejemy tydzień przed albo bezpośrednio przed siewem wraz z innymi nawozami. Fakt, wiosenna orka, bo od listopada obornik mamy i czekamy do ost momentu na wywóz, od razu orka, włóka, nawóz, gnojowica, agregat i siew.

KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

#4212 Share sfagier69

sfagier69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 18:48

Nawożenie kukurydzy

Na V/VI klasie chce podobne jak @yahooo zrobić, tylko że orke zrobiłem jesienią, mam obornik 15t/ha a na resztę gnojówka 25tys/ha, wszystko dam pod agregat, nie wiem czy teraz dać obornik z gnojówką, zaraz agregat i potem przed siewiem nawozy i znów agregat czy wszystko przed siewem i tylko raz agregat?

#4213 Share yahooo777

yahooo777

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 857 postów
  • Zainteresowania:Kompleksowe usługi dekarskie- wykonawstwo konstrukcji i pokryć dachowych, podbitki, mycie dachów, renowacje, przebudowy, odbudowy-potrzebujesz porady bądź wykonawcy?Zapraszam;)

Napisany 01 marzec 2016 - 19:21

Nawożenie kukurydzy

Gnojówka, nawozy, agregat i siew, najlepsza opcja chyba, orka ja najwcześniej żeby wilgoci troche zatrzymać. gdybyśmy mieli możliwość orki i nawożenia jesienią to ten system byśmy wybrali

KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

#4214 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 19:25

Nawożenie kukurydzy

Kupiłem na próbę Luboplon wapniowo-magnezowy pod kuku ale tak myślę kiedy go najlepiej rozsiać? Przed wluka teraz na wiosnę czy przed siewem kukurydzy pod agregat?

Pod włókę ogólnie nawozu nie powinno się dawać bo może spowodować jego nierównomierne rozmieszczenie. Ja na Twoim miejscu dałbym pod agregat albo ewentualnie po włóce, bo raczej wymieszania z ziemią nie wymaga.

#4215 Share emtec123

emtec123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 02 marzec 2016 - 14:55

Nawożenie kukurydzy

Panowie, ostatnio przeczytałem że kukurydza potrzebuje:

150-200N

80-120P

140-180K

Natomiast obornik bydlęcy zawiera:

4,7N

2,8P

6,5K (kg/t)

Zakładając nawożenie 40t/ha (10 rozrzutników po 4t) już mamy:

188N

112P

260K

Z tego by wynikało że wystarczy sam obornik, ale wiadomo że dobrej kukurydzy na tym nie będzie. Coś źle liczę?

EDIT: Zapomniałem o wykorzystaniu składników w pierwszym roku, więc wyjdzie (?)N, 45P, 208K. A więc dorzucić 100kg fosforanu i wystarczy? A co z azotem?

Edytowany przez emtec123, 02 marzec 2016 - 15:04.

#4216 Share yahooo777

yahooo777

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 857 postów

Napisany 02 marzec 2016 - 16:13

Nawożenie kukurydzy

Oj, szczerze to dajemy od 30 do 50 ton obornika, w zależności od pola i do tego podobne ilości nawozu jakie wymieniłeś, aczkolwiek fosforu na słabszych glebach dajemy więcej no i sól do tego. A co do obornika, wg mnie to troche zawyżone jest, bynajmniej to moje zdanie.

#4217 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 02 marzec 2016 - 17:12

Nawożenie kukurydzy

Azot w pierwszym roku to ok. 30 procentowe wykorzystanie z czego 1/3 to saletrzany. Coroczne stosowanie to już ok. 70 % dawki. Także jak już było wspominane w tym temacie regularne stosowanie obornika pozwala na znaczne obniżenie dawki nawozów sztucznych. Fosforu (podobnie jak i magnezu) nie zawiera dużo a w niektórych przypadkach bardzo mało dlatego trzeba uważać z tymi obliczeniami ^^

#4218 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 02 marzec 2016 - 17:19

Nawożenie kukurydzy I nie zapomnijcie o stratach azotu, który po rozrzuceniu ulatnia się w tempie 1% na godzinę chyba. Niech ktoś mnie poprawi, jeśli źle napisałem.

#4219 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6740 postów

Napisany 02 marzec 2016 - 17:31

Nawożenie kukurydzy

O stratach azotu w oborniku http://www.wodr.kons...nne-&Itemid=126

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4220 Share adamson330

adamson330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 19:29

Nawożenie kukurydzy

A nie lepiej zamiast mieszać kizeryt z polidapem, zasiać po prostu polidap oraz KornKali? Pomyśl nad tym i przelicz przede wszystkim czy to nie wyjdzie nawet taniej.

Jeśli przyjąć że sieję:

1. Korn Cali 0.6 t/ha *1240zł/t = 744 zł/ha. Wnoszę z tym 240 kg K20, 36 MgO, 75 SO3.

2. Sól potasowa+ kizeryt= 0.4 t/ha*1560zł + 0,15t/ha*1240zł/t= 810 zł/ha Wnoszę z tym 240 kg K20, 37 MgO, 75 SO3.

Korn-Kali wychodzi taniej o ok 66 zł/ha, przy założeniu że ceny nawozów są OK. 

Ja będę jednak siał sól i kizeryt. Zostało mi sporo soli z zeszłego roku.Trzeba mieszać :)

Ale dzięki za trafną podpowiedz :) na przyszłość na pewno skorzystam.

Basfoliar - szkoda pieniędzy w twoim wypadku na takie wynalazki.

Soli zwiększ o jakieś 100 kg/ha. Ta działka ma potencjał przy takim pH i zasobności w magnez, szkoda,, żeby jeden składnik ograniczył plon.

Warto też na przyszłość zrobić badanie gleby na mikroelementy (B,Cu,Mn,Zn,Fe koszt ok. 50 zł) wtedy będziesz wiedział ile czego stosować.

Właśnie 500kg/ha soli wychodziło mi wg wyliczeń. Co do mikroelementów to bankowo będą niskie bo obornika na tych polach nie było bardzo dawno, chociaż może ze słomy coś zostało? Kto wie, trzeba by zbadać. Na razie pH to priorytet. Dzięki za rzeczowe rady.

Koledzy jeszcze jakieś uwagi?

Nie używaj czerwonego koloru w postach. Kolor ten jest dla moderratorów

Edytowany przez danielhaker, 17 marzec 2016 - 23:27.