Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5379 odpowiedzi na ten temat

#4181 Share piotr_79

piotr_79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 16 luty 2016 - 22:24

Nawożenie kukurydzy

Siew na nasiona, plon jaki się uda :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 02:04
  •  

#4182 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 16 luty 2016 - 23:15

Nawożenie kukurydzy

Na ziarno przy takiej zasobności trzeba dać ze 250 kg Polidapu i 400 kg soli potasowej. Do tego 150 kg siarczanu magnezu (25%) i 350 kg mocznika w dwóch dawkach. Ewentualnie 750 kg Polifoski 5, 100 kg kizerytu.

#4183 Share piotr_79

piotr_79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 17 luty 2016 - 19:27

Nawożenie kukurydzy

Bardzo dziękuje za info o nawożeniu proszę jeszcze jaką odmianę wybrać (kukurydza na ziarno) pierwszy raz bedę siał kukurydzę.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4184 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 18 luty 2016 - 01:29

Nawożenie kukurydzy

... najlepszą:]

#4185 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1069 postów

Napisany 18 luty 2016 - 12:53

Nawożenie kukurydzy

koledzy mam do przesiania rzepak, myślałem przesiać kukurydza. pod rzepak dałem 600kg/ha lubofosu pod rzepak. mam kupione 200kg saletrosanu i 300saletry. Jak to wykorzystac pod kukurydze, mysle ze NPK wystarczy a jak zrobic z N

Rolnik z powołania :-)

#4186 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 18 luty 2016 - 12:58

Nawożenie kukurydzy Panowie kto z was siał kukurydzę buran i czy ją pojecacie bo mam okazję ją posiać

#4187 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 18 luty 2016 - 13:09

Nawożenie kukurydzy

@PanStanisław przepraszam a kolega liczył koszt takiej dawki nawozu pod kukurydzę? co jeśli będzie tak suchy rok jak 2015? może coś w kierunku optimum nawozowego rozumiem że zasobność niska ale wg mnie 250kg Soli potasowej 60% to już duża dawka

#4188 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 18 luty 2016 - 17:23

Nawożenie kukurydzy Buran to niska odmiana, 2,1m. Wolałbym coś innego. W galerii jest zdjęcie Burana.

#4189 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 18 luty 2016 - 17:48

Nawożenie kukurydzy

@PanStanisław przepraszam a kolega liczył koszt takiej dawki nawozu pod kukurydzę? co jeśli będzie tak suchy rok jak 2015? może coś w kierunku optimum nawozowego rozumiem że zasobność niska ale wg mnie 250kg Soli potasowej 60% to już duża dawka

Przy bardzo niskiej zasobności gleby w potas 250 kg soli ? Tyle to się daje przy co najmniej średniej lub wysokiej przy siewie na ziarno. Nie będziemy dyskutować o kosztach bo każdy wie na ile go stać. Może najpierw policz swój przy takich dawkach obornika? (5-6 t ok 100zł) 

Jeżeli boisz się suszy to oddaj ziemię w dzierżawę i udaj się na najdłuższe wakacje życia...

#4190 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 18 luty 2016 - 20:53

Nawożenie kukurydzy

Ja mam taką ilość obornika i nie zamierzam za bezcen ludziom rozdawać, nie chcę się przerzucać czy obrażać tylko mówię że jest jeszcze gdzieś jakiś kompromis siać dużo ale realnie patrzyć na to ile $ zostaje bo z innej bajki dam przykład 2015r Śląskie województwo ludzie dbali o pszenice susza na max a każdy nie ma co pryskamy siejemy koszty olbrzymie plony lepiej nie pisać jakie a cena pszenicy 600zł zysk powstaje jak dziadek z emerytury dołoży, może jednak warto zerknąć na końcowy wynik finansowy niż tylko dla pasji to robić z mojego punktu widzenia wysiew 1,2t/ha nawozu  jest przy tej opłacalności produkcji poza rozmową nie wiem jak w Waszym terenie ale u nas to plon z 2015r był 2,7t mokrej a cena to 350zł/t dwa lata temu było lepiej bez szału niektórzy ludzie nie zwracający na koszt uprawy kukurydzy szarżowali w tym roku już nie będą siali tej rośliny a na dalszą działalność rolniczą pożyczyli pieniążki z banku

koszt samego nawozu to przy tak wysokiej dawce około 1870zł/ha + nasiona 550zł + oprysk 200zł = 2620zł takie podstawowe koszty a gdzie reszta? jaka musi być cena mokrej i jaka wydajność? z 5lat może średnio policzmy? bo częściej jest słaby plon niż duży?

Edytowany przez krzysiu, 18 luty 2016 - 21:03.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4191 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 luty 2016 - 20:59

Nawożenie kukurydzy

Tylko jak masz suchy rok to co sądzisz że P i K gdzieś przepadnie? Co najwyżej poczeka na następna uprawę. A właśnie ubiegły rok pokazał jak zachowują się rośliny optymalnie zaopatrzone w potas i te którym zabrakło.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4192 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 18 luty 2016 - 21:10

Nawożenie kukurydzy

nie będą czekały na przyszły rok szczególnie K to ja źle robię mam zasobność w K powyżej 25 w tym roku zastosuję 400kg soli potasowej i za rok nie posieję wcale to tak jakbym posiał w tym roku 200+200 w przyszłym roku fosfor też nie mam źle ponad 20 gleby średnie ale widzę w tym nawet dzięki kolegom sens jest nowość siejmy co dwa lata jakby tak dawkę 1,2tx2=2,4t/ha a co tam koszta i zysk ważne że posiane; na poważne to fosfor ok zostanie a po K nic nie zostanie.

Miałem jęczmień gdzie K było wyżej niż 20 i posiane 100kg soli potasowej 60% tak usychał jak sąsiada co sieje b dużo mniej jak wody było 0 to nic nie pomagało

Edytowany przez krzysiu, 18 luty 2016 - 21:12.

#4193 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 18 luty 2016 - 23:49

Nawożenie kukurydzy

Tylko jak masz suchy rok to co sądzisz że P i K gdzieś przepadnie? Co najwyżej poczeka na następna uprawę. A właśnie ubiegły rok pokazał jak zachowują się rośliny optymalnie zaopatrzone w potas i te którym zabrakło.

Mało tego, w okresach bezdeszczowych następuje podsiąkanie wody z dolnych do górnych warstw gleby (parowanie) a wraz z nią przemieszczane są składniki pokarmowe. Na lżejszych stanowiskach są to większe ilości a na cięższych mniejsze. Identycznie jak przy wymywaniu. Po prostu co roku trzeba robić analizę gleby i do tego stosowne nawożenie.

Edytowany przez PanStanislaw, 18 luty 2016 - 23:51.

#4194 Share rdm82

rdm82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 19 luty 2016 - 22:20

Nawożenie kukurydzy Drodzy Koledzy sieję qq od 10 lat na tych samych stanowiskach. Pioneer N86 na ziarno oczywiście. Klasa ziemi 5 i 6, uregulowane ph. Dawki nawozowe to 250 kg soli, 200 kg mocznika i 150kg fosforu do dozownika. Potem po wschodach cynk bor siarka I inne mikroelementy w oprysku. W ostatniej fazie wjazdu dostaje 250kg mocznika. Aha...cynkiem pryskam dwa lub trzy razy. Plon ok 13 ton mokrego ziarna z hektara.

#4195 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 19 luty 2016 - 22:34

Nawożenie kukurydzy

No a w tym roku, o ile miałeś suszę jaki był plon?

#4196 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 20 luty 2016 - 08:03

Nawożenie kukurydzy

Drodzy Koledzy sieję qq od 10 lat na tych samych stanowiskach. Pioneer N86 na ziarno oczywiście. Klasa ziemi 5 i 6, uregulowane ph. Dawki nawozowe to 250 kg soli, 200 kg mocznika i 150kg fosforu do dozownika. Potem po wschodach cynk bor siarka I inne mikroelementy w oprysku. W ostatniej fazie wjazdu dostaje 250kg mocznika. Aha...cynkiem pryskam dwa lub trzy razy. Plon ok 13 ton mokrego ziarna z hektara.

Ponad 230 kg N ? nie masz problemu z wilgotnością? Ja u siebie daję 150 N  przy tej odmianie i plon mam podobny.

#4197 Share rdm82

rdm82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 20 luty 2016 - 08:07

Nawożenie kukurydzy Panowie ten rok był ekstremalny....
mam nadzieje że taki suchy rok się nie powtórzy

#4198 Share szymon170696

szymon170696

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 20 luty 2016 - 20:13

Nawożenie kukurydzy

czy zaprawianie prestige kukurydzy uchroni od drutowców i jakie dawki 

PS pytam z ciekawości ;) 

#4199 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3406 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 20 luty 2016 - 20:15

Nawożenie kukurydzy

w ubiegłym roku nie pomogło

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4200 Share przemo9939

przemo9939

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 20 luty 2016 - 20:20

Nawożenie kukurydzy A sypal ktos sól potasową w podsiewacz? bo u mnie w okolicy tak robią że idzie 100 kg soli i 100 polidapu i nie narzekają na plon. Niby nie powinno sie tak robic ale jakoś ta metoda działa. Myśle zrbic podobnie a reszte soli wysiać przed siewem z mocznikiem.