Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#4141 Share remik1988

remik1988

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 06 luty 2016 - 18:55

Nawożenie kukurydzy bo jest taka mozliwosc to po co robic koszta i sypac oddzielnie jak mozna za jedna droga w podsiewacz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 07:05
  •  

#4142 Share przemo9939

przemo9939

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 06 luty 2016 - 19:17

Nawożenie kukurydzy Czytalem gdzies wlasnie ze stosowanie wiecej jak 150 kg N skutkuje tylko wieksza wilgotnoscia a plon nie wzrasta. Bartek72511 dobrze mowi, w podsiewacz bym sie sypal mocznika moze wypalic.

#4143 Share wskpiotrus125

wskpiotrus125

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 259 postów
  • Zainteresowania:John Deere ,Interesuje się Rolnictwem, motoryzacją, mechaniką,modelarstwem rolniczym

Napisany 06 luty 2016 - 19:36

Nawożenie kukurydzy

che dać pod kukurydze RSM i nie wiem jak to zastosować ponieważ nie mam węży czy stosować przedsiewnie pod agregat dodam że na polu jest dużo resztek po gorczycy i facelii czy po głownie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4144 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 06 luty 2016 - 20:03

Nawożenie kukurydzy

Wystarczą dysze do RSM'u, lejesz na pole, uprawiasz, siejesz.

#4145 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3381 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 06 luty 2016 - 20:32

Nawożenie kukurydzy

Masz racje mialem na mysli superfosfat wzbogacony. Czyli wychodzi ze lepiej zastosowac polidap. Moje odmiany z pioneera maja po 270 Fao i wszystko na ziarno idzie a mocznik 300 kg chce dac w dwoch dawkach.

Kolego widzę,że masz masz w lokalizacji wlkp. kukurydzę z takim wysokim fao kiedy planujesz kosić???

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#4146 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 luty 2016 - 21:14

Nawożenie kukurydzy

A dla formalności jeśli faktycznie dyspponujesz superfosfatem potrójnym to ma on co najmniej kilkanaście lat bo od tego czasu nie można go dostać w Polsce (przestali produkować)

albo jest prosty - około 90% rozpuszczalnego P w wodzie

albo wzbogacony (40%) - trochę więcej jak połowa rozpuszczalnego w wodzie...

A nie czasem odwrotnie? Fosforany wapnia bardzo słabo się rozpuszczają i im większy udział wapnia, gorsza rozpuszczalność dlatego wzbogacony wypada lepiej.

Choć w sumie nie ma co się kłócić bo oba wypadają słabiej na tle fosforanu amonu.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4147 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 06 luty 2016 - 21:30

Nawożenie kukurydzy

Kolego widzę,że masz masz w lokalizacji wlkp. kukurydzę z takim wysokim fao kiedy planujesz kosić???

Ja też kolego jestem z wielkopolski i sieje z Pioneera 270 Fao. Zbiór zaczynamy zazwyczaj około 20 października, w tym roku jedynie szybciej ale to przez susze. Pioneera późne odmiany szybko oddają wodę i w czasie zbioru zazwyczaj wilgotność jest około 30 %. W tamtym roku obok Pioneera rosła LG 220 FAO, wizualnie roślina sucha, ziarno twarde a naprawdę 2 % różnicy tylko wyszły, a plon w Pioneerze dużo dużo wyższy.

#4148 Share przemo9939

przemo9939

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 07 luty 2016 - 15:22

Nawożenie kukurydzy

Kukurydze na ziarno sieje pierwszy rok dopiero, zawsze miałem na kiszonkę z Fao około 230-240, a ludzie w okolicy siejąc na ziarno z Fao 270 nie narzekają na wilgotność. Znajomy sieje dużo N86 i twierdzi ze jak na takie duże Fao to zawsze pod koniec października ma mniej jak 30 % wilgotności, więc u nas takie Fao to nie problem.

#4149 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 779 postów

Napisany 07 luty 2016 - 15:45

Nawożenie kukurydzy

A nie czasem odwrotnie? Fosforany wapnia bardzo słabo się rozpuszczają i im większy udział wapnia, gorsza rozpuszczalność dlatego wzbogacony wypada lepiej.

Choć w sumie nie ma co się kłócić bo oba wypadają słabiej na tle fosforanu amonu.

chemicznie - fosforanjednowapniowy - pospolice superfosfat prosty rozpuszczalność w wodzie na poziomie 90%

superfosfat wzbogacony powstaje poprzez częsciowe zakwaszenie fosforytów i w wodzie drochę lepiej jak połowa rozpuszczalna

a źródło fosforu faktycznie jest to samo [Ca(H2PO4)2].

Nie wierzysz sprawdź na worku, certyfikaty lub deklaracje producenta.

DAP - dwufosforanamonu [(NH4)2HPO4] rozpuszczalność w wodzie na poziomie ponad 90%

Różnica jest w tak zwanym balaście, który utrudnia rozpuszczenie granuli...

ale i relanej rozpuszczalności bo rozpuszczalność to nie tylko info co do tego ile % jest w wodzie rozpuszczalne, ale jeszcze jak bardzo się rozpuszcza (to czego na worku nie ma) czyli ile w 1 l wody danego fosforu możesz zmieścić, a tu kilkukrotnie lepiej wypada DAP, a jeszcze lepiej MKP.

#4150 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 luty 2016 - 18:31

Nawożenie kukurydzy

Racja, wzbogacony ma zaledwie ciut ponad 20% rozpuszczalnego w wodzie. Na myśli miałem potrójny, nie produkowany już od pewnego czasu.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4151 Share przemek28_28

przemek28_28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 416 postów

Napisany 07 luty 2016 - 21:25

Nawożenie kukurydzy Ja daje co roku na kiszonkę 150 kg na hektar mocznika i nigdy nie wypaliło mi nic nawet na 5-6 klasie. Może jeśli za bardzo przesuszysz glebę to wtedy mocznik pali. Ja robię tylko raz ciężkim agregatem i w to siejemy odrazu.

#4152 Share remik1988

remik1988

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 07 luty 2016 - 21:29

Nawożenie kukurydzy mocznik dajesz w podsiewac

#4153 Share przemek28_28

przemek28_28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 416 postów

Napisany 07 luty 2016 - 21:31

Nawożenie kukurydzy Tak. Od kilku lat tak siejemy i nie ma żadnego problemu.

#4154 Share przemo9939

przemo9939

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 08 luty 2016 - 11:05

Nawożenie kukurydzy A jaki efekt przy takim nawozeniu? Znajomy mysli dac saletre wapniowa.

#4155 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 08 luty 2016 - 19:16

Nawożenie kukurydzy Panowie jakie macie doświadczenia z saletrzakiem pogłownie? tam gdzie oziminy poleciały będzie kuku a saletrzak już jest. .

#4156 Share przemek28_28

przemek28_28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 416 postów

Napisany 08 luty 2016 - 19:42

Nawożenie kukurydzy Kuku od startu rośnie bardzo ładnie, nie daje żadnych odzywek ani wiecej nawozu. Tylko obornik i mocznik w podsiewacz.

#4157 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 08 luty 2016 - 20:00

Nawożenie kukurydzy

W ubiegłym roku siałem pierwszy raz kukurydzę, pytałem trochę sąsiadów i też większość stosowała zasadę jeśli był obornik to w podsiewacz tylko mocznik. A ja się wybiłem i dałem polifoskę, a mocznik przedsiewnie i obornik.

#4158 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 08 luty 2016 - 20:02

Nawożenie kukurydzy

zrobiłeś lepiej niż sąsiedzi ale mogło być jeszcze lepiej

@dachu127

Poleciały oziminy to chciałbyś drugą rośliną ryzykować? bo ja nie, uważam że jeżeli masz saletrzak to nie znając zasobności gleby a chcesz go wykorzystać to podaj 200kg/ha przedsiewnie jeżeli będzie siał siewnik z podsiewem nawozu możesz się pokusić o tzw. blending nawozów czyli np. zastosuj 100kg fosforan amonu +100kg saletrzaku w podsiewie super efekt resztę azotu uzupełnij mocznikiem przedsiewnie rzutowo lub jeżeli to nie problem 5-6liści po wschodach przed deszczem to moja rada

Edytowany przez krzysiu, 08 luty 2016 - 20:06.

#4159 Share patrykb2736

patrykb2736

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 08 luty 2016 - 21:21

Nawożenie kukurydzy

Też stosowałem kiedyś saletrzak w podsiewacz 200kg chyba , do tego 60t obornika na jesień ,3 klasa ziemi i kukurydza jak las kolby wypełnione ale to było 3 lata temu wody wtedy pod dostatkiem.Wiem ze to nie jest zgodne z agrotechniką uprawy qq ,ale opisuję jaki był tego efekt.

Edytowany przez patrykb2736, 08 luty 2016 - 21:23.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4160 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 08 luty 2016 - 21:59

Nawożenie kukurydzy

Najlepsza jest dobrze przechowywana i przefermentowana gnojowica bydlęca w dwóch dawkach: jesień i wiosna. Przy odpowiednim ph, co najmniej średniej zasobności gleby i założeniu, że zwierzęta "produkujące" ten nawóz są dobrze karmione: dostarczamy blisko 100% zapotrzebowania na prawie wszystkie składniki. Najczęściej trzeba uzupełnić tylko azot. Chociaż czasem można się oszukać. W zestawieniu bodajże oschr badanych nawozów organicznych, była bardzo niska zawartość fosforu i magnezu. Wynika to najprawdopodobniej z niewłaściwego nawożenia i następnie karmienia. Zresztą nie ma się co dziwić jak obydwa te składniki są bardzo słabo przyswajane na kwaśnych glebach a wielu miejscach zakup kizerytu u lokalnych dostawców wręcz niemożliwy.