Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#4121 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 01 luty 2016 - 08:24

Nawożenie kukurydzy

Kuhn Maxima 2 

A znasz może przyczynę tego zjawiska? może ktoś zgarniacza nie ustawił?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 19:33
  •  

#4122 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 01 luty 2016 - 09:11

Nawożenie kukurydzy

Bartek pogadałbym z tobą o twoim monosemie , bo stoję przed wyborem używanego siewnika talerzowego podoba jeszcze mi się klaine multikorn ale nikt na forum nie ma.

#4123 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 479 postów

Napisany 01 luty 2016 - 09:20

Nawożenie kukurydzy

Kuhn Maxima 2 

A może to nie wina siewnika tylko QQ że było tam zdecydowanie za dużo w worku bo słabe kiełkowanie. Jak robił duże przepusty to zgarniaki w komorze żle ustawione ale to zaraz na komp pokazyje przerwy. Ja mam plantera i jak ustawie tak wysiewa.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4124 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 01 luty 2016 - 09:30

Nawożenie kukurydzy

Monosem podaje że ilość wysiewu może odbiegać od tabeli 5-10 proc w pewnych warunkach, ale w jakich to nie podaje, duże skłony lub bardzo lekka gleba.W tak ciężkim siewniku jak kuhn poślizg nie powinien występować,a tam nie ma czasem przekładni bezstopniowej od regulacji wysiewu?

#4125 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 01 luty 2016 - 09:37

Nawożenie kukurydzy

Z tego co pamiętam to nasiona typu flint były lepiej wysiane a denty o wysokim MTZ dużo więcej przerw. Druga sprawa to jeździł trochę za szybko. Chociaż producent się chwali, że przy prędkości 8 km/ha wysiewa dokładnie a 12 km/h o 5 % mniej to trzeba zwrócić uwagę na to czy jest równo na polu.

Edytowany przez PanStanislaw, 01 luty 2016 - 09:52.

#4126 Share kamil6251

kamil6251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 01 luty 2016 - 10:53

Nawożenie kukurydzy Ja tam pod kukurydzę daje 200kgna na polipad i 300moczniku w 2 dawkach

#4127 Share navara

navara

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 01 luty 2016 - 11:08

Nawożenie kukurydzy

Ponawiam pytanie kolegi z forum odnośnie stosowanego wapna na wiosnę jakie polecacie i stosujecie?

#4128 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3177 postów

Napisany 01 luty 2016 - 11:48

Nawożenie kukurydzy Wałkowaliśmy ten temat w grudniu. Ile można pisać zwłaszcza, że nie napisałeś jaka gleba, ph, ostatnie wapnowanie.

#4129 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 01 luty 2016 - 15:51

Nawożenie kukurydzy

Na wiosnę to Węglanowe w dawce 1-1,5t lub kreda 1-1,5t wg mnie,

Ja mam pytanie dlaczego wszyscy piszecie że na ziarno mniej nasion niż na kiszonkę ludzie którzy mają wydajność ponad 10000tys litrów od krówki to chcą mieć z powierzchni 1ha jak najwięcej zdrowego ziarna najlepiej w formie pośredniej bliższej flint np. Fint x Flint x Dent, zdrowe zielone liście podczas zbioru i 35%suchej masy w mojej okolicy to kukurydza przeznaczona na kiszonkę zawsze ma więcej ziarna niż ludzie którzy mają ziarnówki typowo i ładniejsza z oka. A już mówię dlaczego bo na kiszonkę sieją mocne gospodarstwa posiadające duże ilości obornika i gnojowicy mają b wysokie poziomy nawożenia można powiedzieć że poza granicami a gospodarstwa typowo zbożowe to np po pszenicy zbiorą słomę bo sprzedają i wiosną gonią nawozami i jakaś tam ta kuku jest, mleczne z reguły dają 100t obornika i mają poplon wyższy niż na 1m przyorany na zimę

Pytam doradcy Pionner jaką kukurydzę na kiszonkę poleca firma a On Najlepszą ziarnową odmianę z mocnym Stay green

Edytowany przez krzysiu, 01 luty 2016 - 15:54.

#4130 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 01 luty 2016 - 22:11

Nawożenie kukurydzy

Cześć wszystkim !

Jesli ktos z Was mógł by sie podzielić uwagami co mozna zmodyfikować w poniższym pomyśle na kukurydze z przeznaczeniem na kiszonkę, to chętnie przyjmę :)

Gleba glownie 3 klasa, odmiana danubio - 2 worki 80.000 nasion na 1.8 ha, wiec planowany wysiew to ok 85 tys na hektar.

W glebę na jesieni dany obornik w ilości ok 20t/ha, na przyorywana gorczycę ( wyrosła na jakies 30-50 cm ).

Planowane nawożenie na 1.8 ha:
Przedsiewnie:
Sól potasowa 250 kg
Mocznik 200 kg
Kizeryt 150 kg
W podsiewacz:
350 kg polidap
Rzutowo:
200 kg mocznik

Za wszystkie uwagi serdecznie dziekuje.

Nie wiem jak u Ciebie z zasobnością gleby, to założę, że jest średnia i pozwolę sobie przeliczyć dawki nawozów na 1 ha

83 K2O, 90 P2O5, 137 N, 20 MgO, 50 SO3

Z gorczycy i obornika mniej więcej 80N, 40 P2O5, 100 K2O, 25 MgO

Fosforu trochę za dużo, soli można więcej, azotu, magnezu i siarki będzie dobrze( pod warunkiem prawidłowego ph).

Polidap 250-300 (część dawki w podsiewacz)

sól potasowa 300-350

Edytowany przez PanStanislaw, 01 luty 2016 - 22:13.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4131 Share karolPoPracy

karolPoPracy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 01 luty 2016 - 23:17

Nawożenie kukurydzy

Fosforu trochę za dużo, soli można więcej

Super, dziekuje Ci uprzejmie.

Soli potasowej faktycznie 350 bedzie wskazane.
Fosforanu dam 300kg w podsiewacz - w zeszłym roku poszło podobnie, czyli 170 kg polidapu/ha przy sporo większej dawcę obornika (i tylko obornik pod orkę, potem rzutowo 200kg mocznika) i efekt w starciu z susza byl bardzo dobry w porównaniu z nakładami.

#4132 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 02 luty 2016 - 11:20

Nawożenie kukurydzy

Super, dziekuje Ci uprzejmie.

Soli potasowej faktycznie 350 bedzie wskazane.
Fosforanu dam 300kg w podsiewacz - w zeszłym roku poszło podobnie, czyli 170 kg polidapu/ha przy sporo większej dawcę obornika (i tylko obornik pod orkę, potem rzutowo 200kg mocznika) i efekt w starciu z susza byl bardzo dobry w porównaniu z nakładami.

Jeżeli co roku (przez co najmniej trzy ostatnie lata) stosujesz obornik i regularnie wapnujesz pole to możesz spokojnie obniżyć dawki nawozów o 20-25%

#4133 Share farmerss34

farmerss34

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 05 luty 2016 - 21:10

Nawożenie kukurydzy

sypiecie korn kali 40% pod kukurydzę na ziarno? z kuku ruszam pierwszy sezon i planuję dać 400kg/ha korn kali( podzielić te dawkę ,czy całość przedsiewem?) i dojdzie jeszcze kurzak

#4134 Share przemo9939

przemo9939

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 05 luty 2016 - 21:58

Nawożenie kukurydzy Mysle nad zastosowaniem nawozenia w kukurydzy na ziarno 300 kg mocznika w dwoch dawkach jedna przedsiewnie, 200 kg superfosfatu potrojnego i 250-300 kg soli potasowej, ale nie wiem czy dawac w podsiewacz czy rzutowo przed siewem? Niby soli nie daje sie w podsiewacz ale znajomy stosuje 100 kg soli i 100 kg superfosfatu w podsiewacz co roku i nic zlego sie nie dzieje a plony ma wysokie, a i stosuje on tez osad na jesien przed orka. Czy takie nawozenie wystarczy na przyzwoity plon czy zmienic superfosfat na polidap? Jakies opryski z mocznika, siarczanu i odzywki tez zastosuje. Dodam ze wiekszosc kukurydzy bedzie po zbozu z zebrana sloma i kukurydzy na kiszonke.

#4135 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 05 luty 2016 - 22:00

Nawożenie kukurydzy

do farmers34

To zależy ile dasz obornika i czy będziesz jeszcze stosował jakieś inne nawozy. Wiesz, ważne jest, żebyś opisał historię: upraw, nawożenia ewentualnie jakie były plony i klasę ziemi wtedy będzie ci łatwiej pomóc ;)

Edytowany przez PanStanislaw, 05 luty 2016 - 22:02.

#4136 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 06 luty 2016 - 07:57

Nawożenie kukurydzy

Mysle nad zastosowaniem nawozenia w kukurydzy na ziarno 300 kg mocznika w dwoch dawkach jedna przedsiewnie, 200 kg superfosfatu potrojnego i 250-300 kg soli potasowej, ale nie wiem czy dawac w podsiewacz czy rzutowo przed siewem? Niby soli nie daje sie w podsiewacz ale znajomy stosuje 100 kg soli i 100 kg superfosfatu w podsiewacz co roku i nic zlego sie nie dzieje a plony ma wysokie, a i stosuje on tez osad na jesien przed orka. Czy takie nawozenie wystarczy na przyzwoity plon czy zmienic superfosfat na polidap? Jakies opryski z mocznika, siarczanu i odzywki tez zastosuje. Dodam ze wiekszosc kukurydzy bedzie po zbozu z zebrana sloma i kukurydzy na kiszonke.

Ja bym zamienił superfosfat na polidap i dał go do podsiewacza. Ja u siebie daje całą dawkę fosforu do podsiewacza, ze względu na to, że fosfor nie przemieszcza się w glebie. Soli bym nie ryzykował do podsiewacza, wez ją rozsiej normalnie przed siewem , a najlepiej tak 3 tyg przed siewem. 

#4137 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 06 luty 2016 - 10:58

Nawożenie kukurydzy

Popieram

A dla formalności jeśli faktycznie dyspponujesz superfosfatem potrójnym to ma on co najmniej kilkanaście lat bo od tego czasu nie można go dostać w Polsce (przestali produkować)

albo jest prosty - około 90% rozpuszczalnego P w wodzie

albo wzbogacony (40%) - trochę więcej jak połowa rozpuszczalnego w wodzie...

jeśli QQ ziarnowa ma FAO powyżej 230, lub bez względu na FAO jest to QQ na kiszonke czy biomase - bezwzględnie mocznik

jeśli QQ ziarnowa o FAO poniżej 230 sugeruję saletrzak - będziesz mógł zebrać suchszą wcześniej od tych co dali mocznik i załapać się na wyższą cenę (przynajmniej w teorii)

#4138 Share przemo9939

przemo9939

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 06 luty 2016 - 14:59

Nawożenie kukurydzy Masz racje mialem na mysli superfosfat wzbogacony. Czyli wychodzi ze lepiej zastosowac polidap. Moje odmiany z pioneera maja po 270 Fao i wszystko na ziarno idzie a mocznik 300 kg chce dac w dwoch dawkach.

#4139 Share remik1988

remik1988

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 06 luty 2016 - 16:01

Nawożenie kukurydzy ja chce dac w podsiewacz 120 polidapu i 120 mocznika

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4140 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 06 luty 2016 - 18:46

Nawożenie kukurydzy

Przemo9399 ja u siebie daje zawsze żeby 150 kg N wychodziło, dawałem kiedyś więcej ale nie dość że większy koszt to wilgotność większa a plon na tym samym poziomie.

Remik1988 czemu chcesz dać mocznik do podsiewacza ? Nie wiem ile znajomy dokładnie mocznika daje w podsiewacz ale w tym roku na 2 ha prawie wszystko wypaliło.