Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#4061 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 26 styczeń 2016 - 13:56

Nawożenie kukurydzy

Klasa ziemi lllb lV i V obsada bedzie około 85 tys nasion na ha , kukurydza na ziarno nawet już prawie 2 tyg temu zamówiona była . bedziemy siać odmiany mas17g i mas15p , 350 kg polifoski w siewnik , jesienią wywieziony obornik

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 17:40
  •  

#4062 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3204 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 14:11

Nawożenie kukurydzy

I oczywiście bez N. 

#4063 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 14:46

Nawożenie kukurydzy

Moim zdaniem sypanie zbyt dużej ilości npk czy polidapu w podsiewacz nie jest też dobre dla rośliny, Korzenie nie muszą szukać nawozu, bo mają go tuż obok. Przy siewie rzutowym system korzeniowy powinien bardziej się rozbudowywać by szukać nawozu. Jak myślicie ma to sens? Jaki plon ziarna zakładać do obliczenia potrzeb nawozowych na glebie V i VI klasy. Kolby w 2015 ważyły 190-220 g z osadką. Bez niej pewnie ziarno ważyłoby jakieś 100-110 g co daje przy normie wysiewu 90 tyś na ha daje niecałe 10 t ziarna. To tylko teoria, bo wiele kolb był malutkich i słabo zaziarnionych a czasem pustych. Jaki plon przyjąć w tym roku dla obsady 80-85 tyś na ha?

Zgadzam się, nawet czytałem parę razy o tym.

Na III i IV klasie były robione doświadczenia z gęstością siewu 75tys 85tys 95tys. Pierwsza i trzecia gęstość dały podobny plon a środkowa o 10-15% wyższy. Na glebie V-VI klasy dajmy np. Maisadour zaleca od75-85 tys/ha zależnie od odmiany. na III-IV 80-90tys. Wydaje mi się, że w optymalnych warunkach przy gęstości siewu 80tys./ha na V/VI można spodziewać się około 10% wyższego plonu ziarna.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4064 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 15:42

Nawożenie kukurydzy

to że korzeń się nie rozbuduje gdy będzie wszystko w podsiewacz to się nie zgodzę przynajmniej u mnie na 2,3a,3b klasie bo sieje pszenice po kukurydzy to widzę co się czasem wyciąga na wierzch orzę bez przedpłużka.Gęstości siewu zależą od typu kolby fix-flex,wczesności,rodzaju gleby z tym to jest jak z ruletką gdym wiedział ile spadnie w lipcu sierpniu to bym dobrał obsadę

we Francji przyjmują w zależności od potencjału stanowiska

12>-93 tys bdb

10-12-90tys db

7-10-85 śr

>7 73- słabe

dla odmiany z pionera 9175

Edytowany przez maciek, 26 styczeń 2016 - 15:51.

#4065 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 16:18

Nawożenie kukurydzy

Jak to bez , w ziemie pójdzie saletrzak i pogłównie mocznik

#4066 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 26 styczeń 2016 - 19:57

Nawożenie kukurydzy

Nie rozumiem jak można komuś doradzić zastosowanie 60kg potasu w podsiewacz dramat

#4067 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 09:49

Nawożenie kukurydzy Po co wogole dawac potas w podsiewacz. Sol podac ok 2 tyg przed siewem. Co do azotu ja od kilku lat daje ok 450 kg na ha saletrzaka i jest ok. Do podsiewacza daje fosforan amonu ok 200 kg na ha i ok. 200 kg kizerytu. Niektorzy daja mocznik i mowia ze jest ok ale ja znam przypadki gdzie amoniak wypalil siewki bobo mocznik podany byl zbyt blisko nasion. Kiedys kumpel opowiadal ze na 6 rzedow tylko w jednej sekcji bylo dobrze ustawione takze smiesznie to wygladalo bo jeden rzadek ladny dwa kolejne troche gorzej 5 i 6 tragedia. Promotor mowil ze u jego kolegi prawie 100 hektarow wypalone bo mocznik za blisko. Przy takiej drogiej roslinie lepiej nie kombinowac. Od momentu jak kupilem siewnik z podsiewaczem i stosuje fosforan amonu wschody sa ladne i rowne takze ciagle bede stosowac ten system. Jedynie mysle o tym zeby przejsc we wszystkich roslinach na rsm nie dosc ze taniej wychodzi N to jeszcze lepiej dziala. Znajomy przeszedl i sobie chwali. Jezeli ktos ma mozliwosc to zachecam do stosowania fosforanu chociaz ostatnie lata strasznie podrozal. A ze dwa lata temu widzialem plantacje gdzie brat opowiadal ze u jego kolegi jak siali to zadkaly sie rurki od 2 rzadkow nawozu i bylo widac spora roznice bo tam gdzie byly zadkane to rosliny male i jasnozielone

Edytowany przez Piechu, 27 styczeń 2016 - 10:11.

#4068 Share Schwarzemann

Schwarzemann

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 11:04

Nawożenie kukurydzy

No właśnie jak jest ze tym RSM-em w qq ? Też się nad tym zastanawiam i myśle, że 300l 30% w fazie 5-6 liścia dam. Stanowisko po pszenicy, kl 3a/3b ciężka glina; słoma rozdrobniona, do tego poszło jeszcze 220kg soli na ha i pod pług. Na wiosne do aplikatora 200kg polidapu i zamiast mocznika przedsiewnie (jak zwykle się robiło) mysle o tym RSM-ie. Co o tym sądzicie?

#4069 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 17:57

Nawożenie kukurydzy

Jutro zamawiam nawozy,zastanawiam się jeszcze nad tym czy sypać pod kuku sól potasową czy npk-6-20-34. Polidap pójdzie w podsiewacz 200kg na hektar. Dawany był obornik i wykonana orka na zimę,klasa ziemi od 4 do 6.

#4070 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 19:56

Nawożenie kukurydzy

Moim zdaniem lepiej sól daj. Fosforu masz sporo, z polidapu 92 kg + jeszcze z obornika, także według mnie starczy, a żeby pokryć zapotrzebowanie na potas to byś musiał dać z 500 kg tego npk. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4071 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 20:27

Nawożenie kukurydzy Najczęściej poszczególne składniki pokarmowe w polifoskach wychodzą drożej za kg.

#4072 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 22:00

Nawożenie kukurydzy

Nie wiem jak wam wychodzi to ekonomiczniej ja liczę tak
400kg Polifoski 8 24 24 9 ma odpowiednio 32N 96P 96K 36S koszt przy 1800  to 720

140kg Polidapu + 300kg Korn Kali daje mi = 25N 64P 120K 45S koszt przy cenie Korn Kali 1300 i Polidapu 2250 = 705

Nie wiem co o tym sądzić polifoska plus za azot i fosfor, polidap i kali plus za potas i siarkę

Jak liczę każdy składnik osobno to np fosfor kosztuje z polifoski 7,5zł a z polidapu 4,9zł  ///// potas z polifoski 7,5zł a z korn kali 3,25zł

Coś liczę źle czy o co chodzi?

#4073 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 27 styczeń 2016 - 22:39

Nawożenie kukurydzy

Moim zdaniem lepiej sól daj. Fosforu masz sporo, z polidapu 92 kg + jeszcze z obornika, także według mnie starczy, a żeby pokryć zapotrzebowanie na potas to byś musiał dać z 500 kg tego npk. 

Z dawką 30 ton obornika na 1 ha wnosimy do gleby: 150 kg azotu, 90 kg fosforu, 210 kg potasu, 150 kg wapnia, 60 kg magnezu, 150 g boru, 120 g miedzi, 660 g manganu, 840 g cynku, 15 g molibdenu i 12 g kobaltu.Wykorzystanie fosforu i potasu przez rośliny również rozkłada się na kilka lat. Fosfor wykorzystywany jest średnio w około 30%, a potas do 80% w okresie 3-letnim.

U mnie poszło trochę więcej niż 30 ton i co roku nawożę. Więc co wybrać npk czy sól i ile sypnąć na 1ha. Myślałem bardziej nad npk 300kg

#4074 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 14:58

Nawożenie kukurydzy

No tak wyliczenia ok tylko ja jesli daje polidap to 200 kg w podsiewacz , wiec taniej wychodzi polifoska , i wtym roku własnie bede dawał w podsiewacz polifoske

#4075 Share piotrus907

piotrus907

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 19:13

Nawożenie kukurydzy

ja pod kukurydze daje 7 przyczep D 47  obornika od bydła na ha nie wiem ile to ton czy rozrzutników do tego 150 polidapu, 250 soli, 300mocznik i wapno i żadnych odżywek nic nie daje na zbiory nie narzekam  

#4076 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 20:17

Nawożenie kukurydzy

@PolskiRolnikt ja to tak policzyłem:

100kg Polifoska 8 ma 8N; 24P; 24K Koszt 100kg 180zł brutto a dając

40kg Soli potasowej 60%  za 62zł btutto i 50kg Fosforan amonu  za 108zł brutto podaję w 90kg nawozu = 9N; 23P; 24K czyli porównywalnie składem koszt zakupu jednoskładnikowych 170zł za 90kg dało mi to 10zł tańszy nawóz niż Polifoska 8 tylko że fosforan amonu jest najlepszym nawozem do podsiewacza bezdyskusyjnie a sól rozsieję 14dni przed siewem kuku rzutowo faktycznie mam minimalnie mniej siarki to i za te 10zł różnicy mogę uzupełnić ale mam zdecydowanie zdrowszą kukurydzę i nie przesuszam pola przy rzędzie kuku co powoduje potas

#4077 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 20:39

Nawożenie kukurydzy

Dzięki Krzysiu zależnie od tego jakim siewnikiem będęsiał jak sam to polifoska i mocznik rzutowo bo mam stary siewnik jak szwagier będzie mi siał to mocznik i sól na glebę rzutowo a fosforan w podsiewacz :] Jeszcze jakbyś mógł to powiedz dlaczego Fosforan lepszy od polifoski jeśli zastosuję ją rzutowo?

#4078 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 22:07

Nawożenie kukurydzy

jeśli zastosujesz sól

+fosforan rzutowo lub polifoskę 8 rzutowo to nie robi zbytnio różnicy efekt porównywalny problem jedynie powstanie z tym że roślina kukurydzy ma znacznie większe zapotrzebowanie na potas niż na fosfor i nawet siejąc polifoskę 6 nie jest dobry stosunek K do P, a z podsiewaczem to widzi każdy sam jak ja np wysieję 150kg fosforanu w podsiewaczu i będzie to 5cm od roślin kuku to jaką dawkę trzeba wysiać rzutowo żeby osiągnąć ten sam efekt? skoro fosfor niewykorzystany przez rośliny przemieszcza się 1cm w glebie w ciągu roku.

Jeszcze jedna ważna sprawa jak ktoś ma pola o wysokim poziomie składników zadbane od lat z obornikiem w pełnej dawce to nawóz w podsiewaczu nie zrobi aż tak wielkiej różnicy jak na polach słabych mniej zadbanych ja jak u kolegi na takich polach sialiśmy 150kg fosforanu + 50kg salmag z podsiewacza to rzutowo na tym kawałku siany nawóz kukurydza była znacznie mniejsza bez szans.

#4079 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 22:23

Nawożenie kukurydzy

@PolskiRolnikt ja to tak policzyłem:

100kg Polifoska 8 ma 8N; 24P; 24K Koszt 100kg 180zł brutto a dając

40kg Soli potasowej 60%  za 62zł btutto i 50kg Fosforan amonu  za 108zł brutto podaję w 90kg nawozu = 9N; 23P; 24K czyli porównywalnie składem koszt zakupu jednoskładnikowych 170zł za 90kg dało mi to 10zł tańszy nawóz niż Polifoska 8 tylko że fosforan amonu jest najlepszym nawozem do podsiewacza bezdyskusyjnie a sól rozsieję 14dni przed siewem kuku rzutowo faktycznie mam minimalnie mniej siarki to i za te 10zł różnicy mogę uzupełnić ale mam zdecydowanie zdrowszą kukurydzę i nie przesuszam pola przy rzędzie kuku co powoduje potas

Chlorkiem potasu nie przesusza się gleby tylko zwiększa jej zasolenie. Każda roślina ma swoją tolerancję a kukurydza należy do tych średnio wrażliwych. Kiedy ją przekroczysz, ograniczasz pobieranie przez nią wody (zmniejsza potencjał wodny w korzeniach) Żeby nie było azot i siarka w mniejszym stopniu fosfor z Polidapu też zasalają ^^  Dla odmiany wapń ma działanie łagodzące :mellow:

Glebę najbardziej przesusza orka wiosenna albo kilkukrotne zbędne uprawki wiosenne spowodowane np. rozsiewaniem nawozów w kilku terminach...

Nie będę kwestionował, że Polidap jest jednym z najlepszych nawozów do rzędowego, ale pewne sprawy powinny być jasne dla wszystkich :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4080 Share lexdomel

lexdomel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 23:39

Nawożenie kukurydzy

a ja zamierzam w tym roku zastosować 200kg yara mila corn rzutowo i 250 tego nawozu w podsiewacz - razem 450 kg i mocznik pogłównie 4-5 liść

Co o tym myślicie ?

pole mam z odpowiednim ph.

co myślicie o tym nawozie? ci co go stosowali bardzo sobie chwalą więc i ja spróbuję.

proszę o uczciwy komentarz.