Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#4021 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 22:02

Nawożenie kukurydzy

Te place to są miejsca gdzie ziemia ma niższą klasę. W mojej okolicy wszyscy mają takie gleby. Od IVa do VI to norma nawet na kawału poniżej 1 ha. Najlepiej jest to widoczne w suszę na kukurydzy albo mieszance zbożowej owies+jęczmień. Powinieneś zrobić badanie gleby i potem ewentualnie wapnowanie a następnie obornik.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 21:39
  •  

#4022 Share Nightdevil

Nightdevil

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 13:16

Nawożenie kukurydzy

Witam 
Proszę o rade w sprawie nawożenia kukurydzy na ziarno. Dwa lata temu miałem plon 9 t/ha  

Powierzchnia 6ha  przedplon kukurydza na kiszonkę, klasa ziemi 4a i 4b 
Orka głęboka na zimę.

Mam gnój kurzy od brojlerów zastosować w dawce  12t/ha

Orka

Sól potasowa 160kg/ha 

Mocznik 100kg/ha 

Agregat uprawowy ( wąskie redlice + wałki) 

Lubofos Corn 160kg/ha w podsiewacz 
Siew kukurydzy 
Później 100kg/ha mocznika pogłównie 

i ewentualnie jakieś odżywki na bieżąco 

#4023 Share djlolo921

djlolo921

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 15:30

Nawożenie kukurydzy

ja bym ten lubofos zamienił na polifoske 8 i dawkę ok 180 kg/ha tak ja przynajmniej sieję

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4024 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 17:19

Nawożenie kukurydzy

na polu o o obszarze 1 ha ma 5 takich placów co qq rosnie do max 1 m a na rescie normalnie 2 i więcej .qq tam była siana pierwszy raz zawsze było pszenzyto i mieszanka w tamtym roku było dane 1000 wapna ,350 polifoski 6 ,400 tarnogram ,300 plonowit cos w podobie polifoski ,200 mocznik i oczywiscie obornik ok 70 t wszystko pod korzeń w tym roku na tym polu chce tez zasiać qq moze coś podpowiecie co zastosować lub zmienić ?

Jak czytam takie posty to się zastanawiam gdzie jest granica głupoty a rozsądnego nawożenia. Wywaliłes ponad tonę nawozow na ha i 70 ton obornika a nawet nie masz zrobionych badań gleby to w ogóle się kupy nie trzyma. Albo się zajmuj czymś precyzyjnie albo w ogóle bo walić aby walić nawozy i gnoj to każdy potrafi. Zacznij od badania gleby wapnowania i fachowej literatury a nie będziesz miał powodów do pytania czemu qq nie rośnie przy takim nawozeniu.

#4025 Share Terry24

Terry24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 17:53

Nawożenie kukurydzy

na polu o o obszarze 1 ha ma 5 takich placów co qq rosnie do max 1 m a na rescie normalnie 2 i więcej  .qq tam była siana pierwszy raz zawsze było pszenzyto i mieszanka  w tamtym roku było dane 1000 wapna ,350 polifoski 6 ,400 tarnogram ,300 plonowit cos w podobie polifoski ,200 mocznik i oczywiscie obornik ok 70 t  wszystko pod korzeń w tym roku na tym polu chce tez zasiać qq moze coś podpowiecie co zastosować lub zmienić ?

walnij na ten ha 2-3 tony wapniaku koszelowskiego w lutym (pewnie bardzo niskie ph),po zbiorze kukurydzy jakies wapno magnezowe (ale nie dolomit bo sie rozkłada latami) najlepiej maczke mg z 6t ha

#4026 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 583 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 22 styczeń 2016 - 18:04

Nawożenie kukurydzy

na polu o o obszarze 1 ha ma 5 takich placów co qq rosnie do max 1 m a na rescie normalnie 2 i więcej  .qq tam była siana pierwszy raz zawsze było pszenzyto i mieszanka  w tamtym roku było dane 1000 wapna ,350 polifoski 6 ,400 tarnogram ,300 plonowit cos w podobie polifoski ,200 mocznik i oczywiscie obornik ok 70 t  wszystko pod korzeń w tym roku na tym polu chce tez zasiać qq moze coś podpowiecie co zastosować lub zmienić ?

nie wiem dokladnie czy o to ci chodzi,u mnie na takie coś mówią,,zapalenisko,,na działce 6,80 ha mam 5takich dużych plam,na jednej z nich postanowiłem brać ziemie do przykrywania pryzm,i sie okazalo ze pod warstwą orna zamiast gliny jak na reszcie pola jest bialutki piach.

#4027 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 18:23

Nawożenie kukurydzy

Witam 
Proszę o rade w sprawie nawożenia kukurydzy na ziarno. Dwa lata temu miałem plon 9 t/ha  

Powierzchnia 6ha  przedplon kukurydza na kiszonkę, klasa ziemi 4a i 4b 
Orka głęboka na zimę.

Mam gnój kurzy od brojlerów zastosować w dawce  12t/ha

Orka

Sól potasowa 160kg/ha 

Mocznik 100kg/ha 

Agregat uprawowy ( wąskie redlice + wałki) 

Lubofos Corn 160kg/ha w podsiewacz 
Siew kukurydzy 
Później 100kg/ha mocznika pogłównie 

i ewentualnie jakieś odżywki na bieżąco 

Mocznik dobrze, fosfor dobrze, sól może być

W podsiewacz powinno się dawać małą dawkę POLIDAPU 50kg/ha i tyle. Jak masz to dorzuć kizerytu ze 100kg/ha

#4028 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 10:16

Nawożenie kukurydzy

Nie powiedziałbym że dobrze. Ten lubofos zamieniłbym na zwykły polidap około 130 kg/ha a sól bym zwiekszył do 200 kg. Azot ok. W odzywkach nie zapomnij o cynku bo bardzo zwieksza pobieranie azotu.

#4029 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 11:25

Nawożenie kukurydzy

Ten polidap ma lepszą rozpuszczalność od polifoski? Opłacało by się rozsiać mocznik+polifoska8 na ziemię i trochę polidapu w podsiewacz? Jeśli tak to niech ktoś wrzuci proporcję to może bym spróbował na kilku kawałkach z dodatkiem polidapu? 

#4030 Share Nightdevil

Nightdevil

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 21:14

Nawożenie kukurydzy

Nie powiedziałbym że dobrze. Ten lubofos zamieniłbym na zwykły polidap około 130 kg/ha a sól bym zwiekszył do 200 kg. Azot ok. W odzywkach nie zapomnij o cynku bo bardzo zwieksza pobieranie azotu.

Z moich obliczeń wynika że sam obornik zaspokaja zapotrzebowanie na fosfor( w około 170%), dlatego myślałem już nie stosować polidapu.
A motywem stosowania Lubofos jest właśnie zawartość Cynku i Boru, posiada też kilka innych składników. Myślałem że tak będzie ok, co sądzicie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4031 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3182 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 21:37

Nawożenie kukurydzy Zapomniałeś przeliczyć to, że obornik rozkłada się stopniowo. W I roku zastosowania roślina nie wykorzysta wszystkiego. Drogo to wychodzi, ale w tym roku również spróbuję z Yara Mila Corn. Potas ma w formie tlenkowej. Pisałem o tym jakiś czas temu. W siewniku ustawiona była mniej więcej norma 90 kg/ha. Człowiek, który mi siał jak widział, że zostanie nawozu zwiększył wysiew na kilkanaście rządków przed końcem. W efekcie kukurydza od ok8 liścia był wyższa o 15-20 cm od tej z normalną dawką.

#4032 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 22:18

Nawożenie kukurydzy

Gdzie Wy takie rarytasy kupujecie? Jak pytam w Mrągowie o polidap to pytają po co mi to, albo mówią że nie opłaca się bo są polifoski...

Edytowany przez piotrp88, 24 styczeń 2016 - 22:19.

#4033 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 23:14

Nawożenie kukurydzy

http://olx.pl/oferta...html#0bef6d0ac5 zajedź, zapytaj. Ja znalazł choć u mnie tez same polifoski zawsze były

#4034 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 07:56

Nawożenie kukurydzy

Zawartość potasu podaje się w przeliczeniu na formę tlenkową K2O, a potas zawarty w nawozach jest związany z chlorem KCl jest tak we wszystkich nawozach z wyłączeniem siarczanu potasu i azotanu potasu.

#4035 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 08:08

Nawożenie kukurydzy

Zapomniałeś przeliczyć to, że obornik rozkłada się stopniowo. W I roku zastosowania roślina nie wykorzysta wszystkiego. Drogo to wychodzi, ale w tym roku również spróbuję z Yara Mila Corn. Potas ma w formie tlenkowej. Pisałem o tym jakiś czas temu. W siewniku ustawiona była mniej więcej norma 90 kg/ha. Człowiek, który mi siał jak widział, że zostanie nawozu zwiększył wysiew na kilkanaście rządków przed końcem. W efekcie kukurydza od ok8 liścia był wyższa o 15-20 cm od tej z normalną dawką.

Były dawane jakieś nawozy organiczne?

#4036 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3182 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 08:16

Nawożenie kukurydzy Tak obornik 2 dni przed siewem i same nawozy saletra, superfosfat 40 i sól potasowa. Nie zdążyłem wcześniej. Wszystko razem było stalerzowane. Dodam, że to było wyższym miejscu niż reszta pola.

#4037 Share greg1985

greg1985

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 25 styczeń 2016 - 10:27

Nawożenie kukurydzy

Witam panowie. Ja w tym roku daje polidap w podsiewacz korn kali 2 tygodnie przed siewem i mocznik pod agregat. A na koniec mocznik  rozsiewaczem na kukurydze gdzies ok 50 cm wysokości .Obornik cześć na wiosnę  cześć na jesień . Tylko mam pytanie bo mam dzierżawę drugi rok i miałem tam kukurydze i niebyło rewelacji. Obornika nie widziała ta ziemia kilka lat wapna pewnie też nie. Czy mogę wczesną wiosną dać wapno magnezowe i czy to coś da ?

#4038 Share loik92

loik92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 10:50

Nawożenie kukurydzy Ile tego polidapu i kornu i mocznika po wzroście dajesz? Dzięki za odpowiedź :-)

#4039 Share greg1985

greg1985

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 25 styczeń 2016 - 11:06

Nawożenie kukurydzy

polidapu ok 200 kg bo tak ustawiony podsiewacz, korn kali ok 150 kg, moczniku 200 kg pod agregat i 100 później. obornik do oporu myślę bo dużo mam. Ten polidap to naprawdę rewelacja w tamtym roku miałem pierwszy raz i widać było efekty zwłaszcza przy takiej zimnej wiośnie kukurydza była ciemna i rosła w oczach a u innych była fioletowa i jasna marna . I sialiśmy pierwsi w okolicy z jednej strony że z początku było ciepło i sucho jak na jesieni czasami się kurzyło po agregacie. W tym roku jest wieksza zima wiec ciężko pewnie będzie ruszyć jak w tamtym roku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4040 Share loik92

loik92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 25 styczeń 2016 - 11:11

Nawożenie kukurydzy Czyli rozsiewaczem tak koło 300 kg? Pytam ponieważ siewnik nir jest wyposażony w podsiewacz. Myślałem właśnie żeby w tym roku zamiast polifoski dać polidap i sól potasowa. Obornika również nie żałuję ;-)