Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#4001 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1062 postów

Napisany 19 styczeń 2016 - 08:03

Nawożenie kukurydzy

o ile wiem to reszta rozpuszczalna w kawsach, czyli wolniej. Jak sie myle to mnie poprawcie

Rolnik z powołania :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 05:58
  •  

#4002 Share Zodiax

Zodiax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 19 styczeń 2016 - 09:10

Nawożenie kukurydzy

Może ktoś mi wytłumaczy jak to jest z tą zawartością nawozu w nawozie. Dany produkt ma tyle i tyle składnika z czego podane ileś tam rozpuszczalne w wodzie. Czyli co się dzieje z resztą? Będzie niedostępna dla roślin? To jest jakiś balast? Zawsze myślałem, że roztwór glebowy to są właśnie kwasy, m.in. humusowy. Jestem w błędzie?

Reszta może być nie dostępna ze względu na złe ph warunki pogodowe i zła równowaga glebowe zależności jest wiele i to co w kwasach się rozpuszcza nie powinno się liczyć bo jeśli będzie dostępne to może być za puzmo

#4003 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 19 styczeń 2016 - 10:53

Nawożenie kukurydzy

Dzięki za wyjaśnienie, a czy to nie jest tak, że nawożenie w danym roku w niewielkim stopniu daje pojeść roślinie tylko ona korzysta w znacznym stopniu z tego co już w glebie jest? Chodzi mi o to, że nawożenie jest powiedzmy na zapas. Może głupie pytania, ale męczą mnie już jakiś czas, a nigdzie nie jest to jasno wyjaśnione.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4004 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 19 styczeń 2016 - 10:57

Nawożenie kukurydzy

Może ktoś mi wytłumaczy jak to jest z tą zawartością nawozu w nawozie. Dany produkt ma tyle i tyle składnika z czego podane ileś tam rozpuszczalne w wodzie. Czyli co się dzieje z resztą? Będzie niedostępna dla roślin? To jest jakiś balast? Zawsze myślałem, że roztwór glebowy to są właśnie kwasy, m.in. humusowy. Jestem w błędzie? 

Producent Fos Dar 40 tłumaczy, że fosfor nierozpuszczalny w wodzie jest dłużej dostępny dla roślin.

"Z uwagi na to że roślina nie może się „najeść fosforem na zapas”, idea stosowania naszych nawozów polega na stopniowym jego uwalnianiu, tak by nie uległ uwstecznieniu w glebie. W Polsce mamy bardzo często do czynienia ze spadkiem jego dostępności. Wynika to z faktu jego małej mobilności w glebie oraz dużej podatności na procesy uwsteczniania."

POLICE:

" Nawozy z Polic zawierają zawsze 100% przyswajalnego dla roślin fosforu. Tak więc podejmując decyzję o zakupie nawozu, należy zwrócić uwagę jak opisana jest na worku rozpuszczalność fosforu w nawozie, bo z fosforu rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie skorzystają rośliny."

Uważam, że lepiej stosować nawozy rozpuszczalne w wodzie. Nierozpuszczalną formę fosforu w wodzie i cytrynianie amonu mogą wykorzystać rośliny o bardzo silnym systemie korzeniowym na kwaśnych glebach. 

#4005 Share Zodiax

Zodiax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 19 styczeń 2016 - 16:09

Nawożenie kukurydzy Kukurydzy potrzebny jest fosfor łatwo dostępny we wczesnych fazach wzrostu czyli taki co jest rozpuszczalny w wodzie I dobrze aby był podany bliski nasion .
Fosfor na zapas ok może być ale tu wejdoł w grę duże ilości no 1000 kg fosforanu
Ps fosfor może być wymywany w głomp ziemi z szybkością 1cm na rok ☺

#4006 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 19 styczeń 2016 - 16:27

Nawożenie kukurydzy

Cenna uwaga. Wiesz może jak ma się wymywania w stosunku do innych pierwiastków? Tzn ile cm wgłąb na rok wymywa się np. potas?

#4007 Share Terry24

Terry24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 19 styczeń 2016 - 17:39

Nawożenie kukurydzy

podstawa to odpowiednie zadbanie o własciwe ph,przy spadku o 1,5 pkt od własciwego dostepnosc fosforu dla roslin spada o 50 proc

#4008 Share kotwczapce

kotwczapce

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 258 postów

Napisany 19 styczeń 2016 - 17:58

Nawożenie kukurydzy

Kukurydzy potrzebny jest fosfor łatwo dostępny we wczesnych fazach wzrostu czyli taki co jest rozpuszczalny w wodzie I dobrze aby był podany bliski nasion .
Fosfor na zapas ok może być ale tu wejdoł w grę duże ilości no 1000 kg fosforanu

Koniecznie patrz, co słownik Ci podpowiada w trakcie pisania!!!

Fosfor praktycznie się nie przemieszcza w glebie, potas zdecydowanie tak.

Edytowany przez kotwczapce, 19 styczeń 2016 - 17:58.

.trzeba być szalonym, żeby nie zwariować...

#4009 Share Zodiax

Zodiax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 19 styczeń 2016 - 22:29

Nawożenie kukurydzy A czy ktoś z Was stosuje mikrogranulaty i jakie są opinie ?

#4010 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 20 styczeń 2016 - 10:02

Nawożenie kukurydzy

Na te mikrogranulaty to szkoda kasy. Miałem w zeszłym roku na próbę kawałek (miejsce stosowania zaznaczone) i nie było żadnej różnicy. Działka dość uboga we wszystkie składniki także badanie było miarodajne. 

Panowie czym zastąpić fosforan żeby cenowo jakoś to lepiej wychodziło. Nie widzi mi się płacić 2500 zł za ten nawóz a wiem że jest najlepszy Jeżeli nie da się to trudno z bolącym sercem będzie trzeba wziąć ten fosforan

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4011 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 10:40

Nawożenie kukurydzy

Na te mikrogranulaty to szkoda kasy. Miałem w zeszłym roku na próbę kawałek (miejsce stosowania zaznaczone) i nie było żadnej różnicy. Działka dość uboga we wszystkie składniki także badanie było miarodajne. 

Panowie czym zastąpić fosforan żeby cenowo jakoś to lepiej wychodziło. Nie widzi mi się płacić 2500 zł za ten nawóz a wiem że jest najlepszy Jeżeli nie da się to trudno z bolącym sercem będzie trzeba wziąć ten fosforan

Superfosfat 20 - (19% rozp. w wodzie i cytr. amonu z czego 93% w wodzie) do tego wapń, siarka i mikroelementy

PHOSAGRO - (ruskie, deklarują wysoką rozpuszczalność w wodzie)   Ultra DAP i Ultra MAP

No i Polifoski...

#4012 Share andrzej1975

andrzej1975

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 11:16

Nawożenie kukurydzy

czy teraz pod qq jest sens siac wapno ?

zawsze jest sens siać wapno!

#4013 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 968 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 11:41

Nawożenie kukurydzy

Superfosfat 20 - (19% rozp. w wodzie i cytr. amonu z czego 93% w wodzie) do tego wapń, siarka i mikroelementy

PHOSAGRO - (ruskie, deklarują wysoką rozpuszczalność w wodzie)   Ultra DAP i Ultra MAP

No i Polifoski...

Wielkie dzięki kolego. Przelicze czysty składnik i coś wybiorę odpowiedniego

#4014 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 20 styczeń 2016 - 11:43

Nawożenie kukurydzy

Trudno. Palety z Tytanem już stoją na podwórku. Zobaczymy co to za wynalazek. Będzie sypany pod kukurydzę, soję, jęczmień jary i kawałek ziemniaków.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#4015 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 styczeń 2016 - 12:51

Nawożenie kukurydzy

Kukurydzy potrzebny jest fosfor łatwo dostępny we wczesnych fazach wzrostu czyli taki co jest rozpuszczalny w wodzie I dobrze aby był podany bliski nasion .

Niemcy ostatnio wybadali że fosfor jest w stanie przemieścić się o 7cm wgłąb w ciągu roku (w sytuacji kiedy żaden pierwiastek jeszcze go nie zwiąże). Z czego ortofosforany przemieszczają się wolno, polifosforany (nitrofoski) szybciej.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4016 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1062 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 16:28

Nawożenie kukurydzy

Trudno. Palety z Tytanem już stoją na podwórku. Zobaczymy co to za wynalazek. Będzie sypany pod kukurydzę, soję, jęczmień jary i kawałek ziemniaków.

czym jaki to nawóz Tytan, jaki ma skład i po ile go kupiłes?

Rolnik z powołania :-)

#4017 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 20:29

Nawożenie kukurydzy kupiłem tam gdzie Ty się zaopatrujesz. Polifoska Tytan po 174 brutto.

#4018 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 20:31

Nawożenie kukurydzy

Wielkie dzięki kolego. Przelicze czysty składnik i coś wybiorę odpowiedniego

Wątpię żeby kolego ci coś taniej wyszło, jeśli już to nie wiele. Polidap drogi ale skład ma bardzo dobry. Jedynie może na czymś importowanym zaoszczędzisz .

#4019 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 21:03

Nawożenie kukurydzy

na polu o o obszarze 1 ha ma 5 takich placów co qq rosnie do max 1 m a na rescie normalnie 2 i więcej  .qq tam była siana pierwszy raz zawsze było pszenzyto i mieszanka  w tamtym roku było dane 1000 wapna ,350 polifoski 6 ,400 tarnogram ,300 plonowit cos w podobie polifoski ,200 mocznik i oczywiscie obornik ok 70 t  wszystko pod korzeń w tym roku na tym polu chce tez zasiać qq moze coś podpowiecie co zastosować lub zmienić ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4020 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 968 postów