Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3961 Share Terry24

Terry24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 11:59

Nawożenie kukurydzy

ja zawsze stosuje mocznik przedsiewnie w dawce 400kg ten ruski ( pogłównie mocznik moze lezec kilka dni i nic z niego niema) zaraz głeboko agregat i za 2 dni siew

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 21:44
  •  

#3962 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 14 styczeń 2016 - 12:30

Nawożenie kukurydzy

u nas w siewnik podzie 350 kg polifoski 6, a z azotem tosie jeszcze pomyśli

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#3963 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2239 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 12:56

Nawożenie kukurydzy

Ja zauważylem ciągłe niedobory fosforu na młodej kukurydzy po stosowaniu polifosek. Wyczytałem że w polifosce fosfor rozpuszczalny jest w większości w kwasie i dlatego z początku rośliny mają ciężko go pobrać... Nie raz już w tym temacie zalecano Polidap. Fosfor rozpuszaczalny w wodzie, łatwiej dostępny. Wczoraj była dostawa i wkońcu nawożenie zrobie po swojemu ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3964 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 14 styczeń 2016 - 14:56

Nawożenie kukurydzy

Kolega siał polifoska ja polidap ilość fosforu ta sama i jedna i druga na chłodach zrobiła sie fioletowa

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#3965 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 16:14

Nawożenie kukurydzy

Ale bez chłódów Twoja by lepiej sobie radziła niż jego bo fosforu by nie zabrakło.
Kiedy siejecie siarczan magnezu czy kizeryt ? Planuje to zrobić wczesna wiosna razem z solą tj. początek kwietnia.

#3966 Share patrykb2736

patrykb2736

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 16:18

Nawożenie kukurydzy

nie wiem kogo mam słuchać we wczorajszym poście zapomniałem dodać że mocznik pogłównie mam rozsiać tuż przed deszczem,ale ewentualnie jeśli będzie sucho wiosną przedsiewnie wymieszam z ziemią a poźniej będę jeździł raz w tygodniu dolistnie 

#3967 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2239 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 17:07

Nawożenie kukurydzy

ja tam przedsiewnie dam sól potasową i polidap.... na start zapewne azotu wystarczy. W późniejszym czasie o ile będzie wilgotno posypie się mocznik.... A jak będzie sucho... cóż bez wody i tak większego nawożenia nie wykorzysta.

#3968 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3177 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 17:29

Nawożenie kukurydzy Rozważcie rsm lany wężami. Prawie nic nie przypali jak dobrze to zrobicie a sam nawóz można zaaplikować tuż przy roślinie. Mi udało się rozlać tuż po deszczu ma wilgotną ziemię. W podsiewacz dałem Yara Corn, bo Polidap był niedostępny w okolicy.

#3969 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 18:20

Nawożenie kukurydzy

Ja zauważylem ciągłe niedobory fosforu na młodej kukurydzy po stosowaniu polifosek. Wyczytałem że w polifosce fosfor rozpuszczalny jest w większości w kwasie i dlatego z początku rośliny mają ciężko go pobrać... Nie raz już w tym temacie zalecano Polidap. Fosfor rozpuszaczalny w wodzie, łatwiej dostępny. Wczoraj była dostawa i wkońcu nawożenie zrobie po swojemu ;)

POLIFOSKA 5 zawiera 15% fosforu w tym 13% rozpuszczalnego w wodzie.} (15*3=45, 13*3=39)

POLIDAP zawiera 46% fosforu - 37% rozpuszczalnego w wodzie.               

SUPER FOS DAR 40% fosforu - 25% rozp. w kwasach z czego tylko 93% w wodzie!

Na wiosenne chłody można stosować fosfor w formie oprysku. Są gotowe preparaty z odpowiednio dobranym składem (drogie) np. GROWON. Lub zastosować fosforan monoamonowy z Yara Krista MAP 12% N, 61P2O5 ( rozwiązanie kilkukrotnie tańsze)

#3970 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 23:10

Nawożenie kukurydzy

Panowie co roku był mocznik z polifoską 8 potem dolistnie azot z mocznika do tego jakieś mikroelementy. Tak sobie wieczorem usiadłem i liczę że to wychodzą podobne pieniądze jakby użyć Korn Kali + Superfosfatu wzbogaconego. Co na ten temat uważacie co się bardziej opłaca?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3971 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1887 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 09:44

Nawożenie kukurydzy

rsm dobra sprawa z wężami ale mały 5 osób posiada węże do rsm. jakbym miał na pewno bym się przeżócił na rsm.

#3972 Share Mateusz6340

Mateusz6340

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo, mechanika, sport

Napisany 15 styczeń 2016 - 10:05

Nawożenie kukurydzy

Potrzebuje małej pomocy co do nawożenia kukurydzy a mianowicie mam pole na którym mam zasiane żyto które bedzie zebrane na kiszonke i zasieje tam qq tylko mam problem ponieważ ziemia na tym polu ma kwaśny odczyn (badań nie robiłem ale obstawiam że jest na pozimoie 4,6-5 pH) w związku z tym chciałbym dać tam wapno (chyba z polcalc-u) tylko nie wiem w jakiej ilości i czy nawozy które zamierzam dać pod qq czyli polifoskę saletrzak i polidam (wstępnie dawki mam już ustalone ale może wprowadzę jakieś korekty) nie zobojętnią mi się? Tu chciałbym dodać że to by było doraźne rozwiązanie bo jak wszystko dobrze pójdzie to te pole zamierzam wapnować po zbiorze kukurydzy  

#3973 Share PanStanislaw

PanStanislaw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 16:12

Nawożenie kukurydzy

Panowie co roku był mocznik z polifoską 8 potem dolistnie azot z mocznika do tego jakieś mikroelementy. Tak sobie wieczorem usiadłem i liczę że to wychodzą podobne pieniądze jakby użyć Korn Kali + Superfosfatu wzbogaconego. Co na ten temat uważacie co się bardziej opłaca?

superfosfat wzbogacony ma słabą rozpuszczalność w wodzie.

Potrzebuje małej pomocy co do nawożenia kukurydzy a mianowicie mam pole na którym mam zasiane żyto które bedzie zebrane na kiszonke i zasieje tam qq tylko mam problem ponieważ ziemia na tym polu ma kwaśny odczyn (badań nie robiłem ale obstawiam że jest na pozimoie 4,6-5 pH) w związku z tym chciałbym dać tam wapno (chyba z polcalc-u) tylko nie wiem w jakiej ilości i czy nawozy które zamierzam dać pod qq czyli polifoskę saletrzak i polidam (wstępnie dawki mam już ustalone ale może wprowadzę jakieś korekty) nie zobojętnią mi się? Tu chciałbym dodać że to by było doraźne rozwiązanie bo jak wszystko dobrze pójdzie to te pole zamierzam wapnować po zbiorze kukurydzy  

Wapna nie należy mieszać z azotem amononwym i fosforem bo dochodzi do strat tych składników. Rozsianie wczesną wiosną spowoduje konieczność dodatkowej uprawy ziemi (przy suchych latach trzeba ograniczać zabiegi wiosenne) dlatego można rozsiać pogłownie tak z 200-300 kg/ha 

#3974 Share Mateusz6340

Mateusz6340

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo, mechanika, sport

Napisany 15 styczeń 2016 - 17:22

Nawożenie kukurydzy

Z tego co wiem to po wymieszaniu wapna z nawozami azotowymi i fosforowymi zawarte w nich skaładniki uwsteczniają się i przechodzą do form niedostępnych dla roślin, tak też myślałem że wymieszani ich bedzie za dobrym rozwiązaniem. A te wapno rozsiać pogłownie to chyba zaraz po siewie qq co? 

#3975 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3177 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 17:24

Nawożenie kukurydzy Ja znalazłem tani sposób na rozlewanie rsm. Chętnych zapraszam do mojej galerii, po więcej szczegółów. Muszę tylko zrobić drugą belkę do rsm albo kupić inny opryskiwacz. Na12 m belkę wchodzi 16węży umieszczonych przy roślinie. Ja na ten jeden raz poprzesówałem głowice.

#3976 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 20:31

Nawożenie kukurydzy

Do 3-5 lisci mozna RSM lac bez wezy w QQ. Najlepiej wieczorem i bez slonca i przypalenia max 1%.Praktykowane.

#3977 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3177 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 20:50

Nawożenie kukurydzy Tylko 3-5 liści to kukurydza ma w maju początek czerwca. Potrzeby na azot zaczynają się nieco później.

#3978 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 16 styczeń 2016 - 12:12

Nawożenie kukurydzy Ale po co lać RSM jak qq ma 4 liście.Chyba że ktoś nie stosuje żadnego nawozu przedsiewnie.Lepiej rozlać z wezami jak qq ma 40-50 cm a przynajmniej moim zdaniem.

#3979 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 16 styczeń 2016 - 12:14

Nawożenie kukurydzy

Właśnie tu są zdania podzielone, jedni mówią żeby dawać 40-50cm inni żeby tylko na początku, rozmawiałem z jednym doradcą i mówił że qq w początkowej fazie potrzebuje nawozu na start, potem rośnie szybko ale nawozu tak nie potrzebuje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3980 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 16 styczeń 2016 - 16:17

Nawożenie kukurydzy

nie nie to kolega wyżej ma racje że RSM lać w tej małej fazie jeśli nie dało się azotu na start a jak ktoś sypie polidap w siewnik to azot jest na start :)

tak samo z mocznikiem się daje później bo zapotrzebowanie na azot jest w późniejszych fazach.  nawozy.eu tam jest pokazane kiedy co potrzebne :)