Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3861 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 15 grudzień 2015 - 06:17

Nawożenie kukurydzy

15 ton w taka suszę? Ciekawe w jakiej wilgotności. Coś mi się wierzyć nie chce. Jaką odmiana?

30,5%. Odmiana Mixxy

w tym sezonie miałem 9 ton przy 28,5% wilgotności. Odmiana Mixxy i LG3258 siane razem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 23:09
  •  

#3862 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 07:50

Nawożenie kukurydzy Tak tak a bez mieszania nawozy koniecznie będą leżeć na wierzchu. Nie każdy nawóz powinien być wysiąść wcześniej. Utleniają się azotowe jak było powiedziane które można dać pogłównie bezproblemowo.
Łatwiej dostępne dla rośliny poprzez wymieszane? Hmm pierwsze słyszę.

#3863 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 10:36

Nawożenie kukurydzy Łatwiej czytaj -szybciej.kolega wcześniej wapominal o wcześbiejszym rozsiewie i wymieszaniu z glebą zeby np.chlorki ze soli sie utlenily i nie szkodzily roślinie.to damo dotyczy wszystkich nswozow wysiewanych przed siewem,nalezy je wymieszac z ziemią żeby straty zmniejszyć i nawóz taki szybciej sie rozposci przez co szybciej dziala i nie utlenia sie, chyba kazdy to wie..

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3864 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 12:14

Nawożenie kukurydzy

ulatniają się azotowe nawozy

ja sól sypie i od razu nie mieszam z glebą. Wysiewam jakieś 4-3tyg przed siewem sól i mieszane jest dopiero agregatem przed samym siewem kukurydzy. Czy to błąd??

w podsiewacz idzie polidap a mocznik dopiero jak kuku jest na wierzchu. Uważam że azot z polidapu wystarcza na start

#3865 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 15:18

Nawożenie kukurydzy Sól potasowa rozsiana i nie przykryta zdecydowanie nie jest zadnym błędem agrotechnicznym jedyde ryzyko jakie może być to gwałtowny i ulewny deszcz który może spłukać rozsiany nawóz alew naszym klimacie wiosną rzadko występuje takie zjawisko atmosferyczne. Sam praktykuje troche inaczej rozsiewam sól i 3-4tyg przed siewem i jadę talerzòwką jak tylko płytko się da po powoduje przerwanie kapilarow szybsze ogrzanie stanowiska wymieszanie nawozu z glebą no i wstępną obróbkę gleby do siewu

Edytowany przez 20CBR12, 15 grudzień 2015 - 15:20.

#3866 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 15:53

Nawożenie kukurydzy

Łatwiej czytaj -szybciej.kolega wcześniej wapominal o wcześbiejszym rozsiewie i wymieszaniu z glebą zeby np.chlorki ze soli sie utlenily i nie szkodzily roślinie.to damo dotyczy wszystkich nswozow wysiewanych przed siewem,nalezy je wymieszac z ziemią żeby straty zmniejszyć i nawóz taki szybciej sie rozposci przez co szybciej dziala i nie utlenia sie, chyba kazdy to wie..

Kolego kto ci nagadal tych bajek o utlenianiu nawozu i stratach wszystkich nawozów? Azotowe zgadza się i to nie wszystkie, ale i na to jest rada. Wypłukanie potasu i azotu ale tylko na lżejszych glebach. Fosfor jak słup betonowy w ziemi się przemieszcza.
PS. Dozownik do nawozów w siewniku do qq raczej bliżej umieści granulat obok nasiona niż zrobisz to rzutowo, a potas bez wymieszania z glebą sobie poradzi i nie mamy strat. Dobrze mowie?

#3867 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 17:23

Nawożenie kukurydzy Lubicie spierać, każdy racje musi mieć na tym forum i każdy ma. Czepiasz sie,nie pisałem że wszystkie trzeba mieszać,tylko te stosowane przed siewem. Rzutowo sól, mocznik czy saletrzak, polifoska będzie i powinna być wymieszana broną lub agregatem i tyle. Przeciez nie rozsypiesz nawozow po agregacie..

#3868 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 18:29

Nawożenie kukurydzy

Sól potasowa rozsiana i nie przykryta zdecydowanie nie jest zadnym błędem agrotechnicznym jedyde ryzyko jakie może być to gwałtowny i ulewny deszcz który może spłukać rozsiany nawóz alew naszym klimacie wiosną rzadko występuje takie zjawisko atmosferyczne. Sam praktykuje troche inaczej rozsiewam sól i 3-4tyg przed siewem i jadę talerzòwką jak tylko płytko się da po powoduje przerwanie kapilarow szybsze ogrzanie stanowiska wymieszanie nawozu z glebą no i wstępną obróbkę gleby do siewu

tylko że ja bronuje z włóką szybko tzn gdy pogoda się unormuje i robi się ciepło w tym roku było to w połowie marca. Więc może pod koniec marca rozsypie sól i przejadę talerzówką z wałem to i się wymiesza i pole wyrówna.

A kizeryt kiedy sypnąć na kuku? razem z solą? miesiąc przed siewem? czy przed dzień siewu? i jeszcze coś powie mi ktoś czemu sól rozsiewać 3-4tyg przed siewem kuku skoro potas najbardziej potrzebuje kukurydza jakiś 6tyg po siewie.

znalezione w necie:

Faza największego pobierania składników pokarmowych przez kukurydzę rozpoczyna się od fazy 6/8 liścia, czyli przypada na stadium wytwarzania przez roślinę łodygi. W tym okresie prawidłowy wzrost rośliny wymaga zarówno dostatecznego uwilgotnienia gleby, jak i dużej dostępności składników pokarmowych, zwłaszcza potasu i azotu.
Maksymalne pobieranie głównych składników pokarmowych jest zróżnicowane i przypada na następujące fazy:

• potas – 7/8 tydzień po wschodach;
  • azot – 7/9 tydzień po wschodach;
  • fosfor – 9/11 tydzień po wschodach.

kizeryt piszą żeby minimum 2tyg przed siewem czyli wysypanie go o tym samym czasie co sól nie będzie błędem? czyli 3-4tyg przed siewem??

Edytowany przez mat22889, 15 grudzień 2015 - 20:24.

#3869 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 19:30

Nawożenie kukurydzy

@tomek0808 chodziło mi o siew prosto w ściernisko jak to robi saszeta. 

Ogólnie to znam takich co jadą w ostra skibę aktywny + siewnik. 

#3870 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3187 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 20:58

Nawożenie kukurydzy Sól wysiewa się wcześniej, żeby wypłukały się chlorki. Osobiście nieraz robiłem to dzień przed siewem i nic złego nie było, bo i soli nie sypię dużo. W tym roku na 2 działkach wysiałem 2 tyg przed siewem a na 2 innych dzień przed i żadnej rożnicy. W ciągu kilku tyg nie wypłucze potasu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3871 Share TheBociek1996

TheBociek1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 485 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 grudzień 2015 - 22:44

Nawożenie kukurydzy

Poniżej w linkach podaje cennik detaliczny nasion kukurydzy, rabaty i terminy płatności na sezon 2016 wybranych producentów.

KWS:

http://www63.zippysh...IbaC4/file.html
http://www63.zippysh...aZaB1/file.html

PIONEER:

http://www86.zippysh...EXSZk/file.html
http://www86.zippysh...SIfOQ/file.html

MONSANTO:

http://www14.zippysh...ZEsfC/file.html

SYNGENTA:

http://www14.zippysh...WZVll/file.html

LG:

http://www14.zippysh...EMdFp/file.html

SAATEN UNION:

http://www14.zippysh...FJaGc/file.html

POLSKIE:

http://www14.zippysh...pRGLu/file.html

inne:

http://www84.zippysh...NpoSn/file.html

Wiem, że nic nie wiem.

#3872 Share mary

mary

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 09:29

Nawożenie kukurydzy

Czy mógłbyś wstawić jeszcze raz z kws bo nie chce się otworzyć

#3873 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 18 grudzień 2015 - 11:07

Nawożenie kukurydzy

U mnie uprawa pod kukurydze wygląda tak , kiedy tylko troche ziemia obeschnie włókuje , potem nawóz saletrzak i sól potasowa , i uprawiam na gotowo , i potem siew

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#3874 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3187 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 11:29

Nawożenie kukurydzy Wszystko działa tylko na tel. jakiś wirus się wkrada. Bociek kto oferuje te odmiany?

#3875 Share TheBociek1996

TheBociek1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 485 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 18 grudzień 2015 - 14:06

Nawożenie kukurydzy Lokalni sprzedawcy.Mogę podac namiary na pw ale ceny i tak są ogólnokrajowe.

Wiem, że nic nie wiem.

#3876 Share slawekr6

slawekr6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 23:14

Nawożenie kukurydzy

Witam. Koledzy doradźcie jakie nawożenie zastosować pod kukurydze. Chodzi mi o to jakie nawozy zatosowac? W ubiegłym roku stosowałem  Yara corn i mocznik i oczywiście przed orką zimowa gnojówka + obornik. W tym roku zastanawiam sie czy zastosować te same nawozy , czy wariant który zaproponował mi pdzedstawiciel chemirolu czyli polidap+Korn-Kali + mocznik.   Czy ktos z Was stosował juz kiedyś  Korn- Kali i mógłby sie wypowiedzieć na temat tego nawozu? Prosze o opinie.

#3877 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 19 grudzień 2015 - 06:20

Nawożenie kukurydzy

Stosuję. Drożej w czystym składniku wychodzi potas niż w soli potasowej, aczkolwiek zawiera magnez, siarkę i to co jest niewidoczne różnego rodzaju mikroelementy.  Nie wiem jak wygląda u Ciebie zawartość w glebie magnezu oraz siarki ale z badań ogólnokrajowych okazuje się że jest jej w glebie za mało. Brak siarki daje bardzo podobne objawy niedoborów co azot co może nas wprowadzać w błąd podczas lustracji plantacji. Z magnezem nie ma problemów by ocenić niedobór. W czasie wegetacji niedobór magnezu i siarki  można uzupełnić siarczanem magnezu.

I co najważniejsze pH, pH i raz jeszcze pH - każdy nawóz zakwasza glebę a niskie pH powoduje niższe pobranie składników pokarmowych, uwstecznienie fosforu  a tym samym mniejszą efektywność nawożenia.

To co zaproponował Ci przedstawiciel Chemirolu możesz zastosować tylko w przypadku jak stosujesz nawozy organiczne  lub chcesz mieć niski plon albo klasa ziemi nie pozwala Ci na wysoki plon.

#3878 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 19 grudzień 2015 - 09:34

Nawożenie kukurydzy

Trochę nie rozumiem dlaczego ta propozycja Chemirolu według Ciebie na niskie plony?? Ogólnie padają tutaj zazwyczaj sól+fosforan+mocznik i super plony ludzie mają, a tutaj corn kali będące w sumie lepsze od soli (jeśli da się go w przeliczeniu na składnik tyle samo) a ty piszesz, że to nie da wysokich plonów.

Dlaczego tak twierdzisz?

#3879 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 19 grudzień 2015 - 20:53

Nawożenie kukurydzy

Zasadniczo nie podano wysokości dawek, które miałyby być wysiane.  Sugeruję się tylko tym, że dawkę którą zaproponował przedstawiciel Chemirolu można zastosować tylko przy nawożeniu organicznym. Stwierdzam to po tym, że zasugerowano tu mocznik, który zasadniczo zaleca się stosować pogłównie na II dawkę azotu. I dawkę azotu stosuję się tylko w przypadku braku nawożenia organicznego. 

Zgodnie z prawem Liebiga o wysokości plonu decyduje ten składnik, którego roślina ma do dyspozycji najmniej. Jeżeli zastosujesz sól+fosforan+mocznik dostarczysz  potas, fosfor, przy dawce 150 kg Polidapu 3 kg siarki) oraz azot. Przy dawce opartej na Korn Kali (czy Luboplon Kalium) oprócz powyższych składników dostarczysz także magnez, siarkę  (4 kg w 100 kg Korn KaLI).   Jeżeli  magnezu czy siarki brakuje w glebie to nawet najwyższe dawki soli potasowej czy azotu nie pozwolą uzyskać wysokiego plonu.

Ps. Dużo rolników stosuje Kainit czy Kizeryt i nie wie dlaczego z niego jest zadowolona (mimo wysokiej ceny) Odpowiedź jest powyżej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3880 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 19 grudzień 2015 - 22:24

Nawożenie kukurydzy

Ok, właśnie nie podano dawek tych nawozów, tylko same nazwy. Ja nie wiem ile Chemirol proponował koledze/tobie, dlatego myślałem, że miałeś na celu napisać coś w stylu, że taka mieszanka nie da wysokich plonów tylko da je na przykład jakaś polifoska z saletrzakiem czy coś w tym stylu(myślę, że domyślasz się o co mi chodzi). Z wszystkim co napisałeś w ostatnim poście się zgadzam, po prostu w tym poprzednim wkradło się niewielkie niedopowiedzenie, które zasiało w mojej głowie wątpliwość.