Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5379 odpowiedzi na ten temat

#3781 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 22:40

Nawożenie kukurydzy

nie każe tylko doradzam i nie na lekkich bo to za duże ryzyko tak jak piszesz. Jeśli w zimę mamy opady ponad normę na żyźniejszych glebach można poszaleć. Tak jak pisałem wyżej 3b 4a i ziemia była do połowy sierpnia wilgotna, a w głębszych warstwach nawet do września. Jeśli dobrze i wcześnie uciśniemy ziemie i powstanie taka skrupa na górze a rośliny liściami zakryją ziemie to parowanie będzie mocno ograniczone. Żyzność gleby nie określa jej klasa a agrotechnika i choćby byście nie wiadomo co robili bez naturalnych nawozów nie pobijecie rekordów.

Edytowany przez fireseba, 07 grudzień 2015 - 22:42.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 21:52
  •  

#3782 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1625 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 22:50

Nawożenie kukurydzy

Zdjęcia są w galerii... waga podana przy wilgotności ziarna 20% ale jak to powiedziałeś zła agrotechnika i wilgoci starczyło tylko do połowy sierpnia próżnie już schła w oczach

@Tomash tak to co roślina nie wykorzysta zostanie w glebie, a o tym czy wykorzysta decyduje genetyka roślin, warunki atmosferyczne i żyzność gleby.

@damianzbr zapewne prowadzisz produkcje rolniczą ja mleczną, na łąki gnojowicy nie mogę stosować bo krowy chodzą w dzień na pastwisku w nocy zostają w oborze, gnojowicy mam pod dostatkiem więc na lucernę wozić nie będę, a w takiej gnojowicy jest 0.8% potasu więc stosując 50m3 na ha wnoszę 300kg czystego składnika ale z racji tego że mam większe przekonanie do mineralnych to zawszę dosypię 100kg soli. Więc nie wiem jak mam policzyć koszt gnojowicy może amortyzacja, paliwo i praca? Dla mnie praca to przyjemność więc paliwo i amortyzacja. Na 50m3 spale 15l ropy co kosztuje 45zł + 40zł amortyzacja  sumie 85zł. Do gleby wnoszę 170kg azotu 100kg fosforu i 300 potasu 100kg wapna i 70kg magnezu do tego dorzucam 300kg moczniku (450zł), siarczan magnezu, mikro i polidap 150kg(300zł)

SUMA: 1035zł

50 m3 gnojowicy bydlęcej to bardziej około 190N, z czego 40% to azot mineralny a że rozlewasz zapewne bez aplikatora to połowa z niego odparowuje w powietrze czyli masz 150N na ha, z czego 40 kg N działa bardzo szybko, trochę ponad 60 kg N w pierwszym roku a reszta w następnych latach... Fosforu to masz jakieś 75-100 kg, potasu to bliżej 200 kg niż 300... także gnojowica jest okey, ale nie wypisuj tu maksymalnych dawek jakie gnojowica jest w stanie posiadać tylko coś bardziej realnego...

#3783 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 22:55

Nawożenie kukurydzy

gnojowicę miałem badaną rok temu, gęstość ok 14% więc wiem co rozlewam. W 80% przypadków wożę gnojowicą nocą kiedy wilgotność jest największa i nad ranem idzie na to agregat 5cm głębokość; Połowę stosuję jesienią resztę dzień lub dwa przed siewem. Co jest w tym złego że reszta działa w następnych latach? To tylko się cieszyć że działa bo co roku stosuje podobne nawożenie ale 50m to minimum jakie stosuje. W tym roku na jesień poszło już 60m3 a jeszcze wiosny nie mamy do tego dałem siano w ilości 12 ton

Edytowany przez fireseba, 07 grudzień 2015 - 22:59.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3784 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 23:06

Nawożenie kukurydzy

Fireseba Nie zgodzę się w pełni z tym że żyzności, nie określa jej klasa gleby, bo żyzność jest pojęciem zbyt obszernym aby w jednym zdaniu można je opisać. Funkcja magazynowania wody, podsiąk kapilarny to też jest żyzność i gleby lekkie o dużym uziarnieniu nawet nie umywają się pod tym względem do gleb zawierających dużo frakcji ilastych.  Natomiast zdaję sobie sprawę że nawet słabe gleby, ciężką i mozolną pracą możemy doprowadzać do stanu bardziej żyznego od obecnego. A gleby cięższe złą agrotechniką możemy degradować.

To u mnie jak pisałem. Wilgoci absolutne zero. Gospodarstwo mam gdzie indziej niż mieszkam. I tu w miasteczku deszczyk był co tydzień przeważnie w sobotę lub poniedziałek. Nie duży ale był, tak że przestało się kurzyć na 30 min. A nad polami kukurydzy zero kropli deszczu przez 2 miesiące. Wiem bo prawie za każdym razem sprawdzałem, jechałem patrzyć czy tam spadło i nic. A dalej kolejne 10 km znów deszcz. I dalej miałem zboża które oddały dobry plon. Kukurydza tylko porażka.

#3785 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 23:12

Nawożenie kukurydzy

Właśnie o to mi chodzi 3b może lepiej obrodzić niż 2 przy zastosowaniu dużego nawożenia.

Tak właśnie było, posiałem kukurydzę dzień przed ulewą że rowy na polu się porobiły. W maju sporo deszczu lecz zimno było szczególnie na naszych mazurach gdzie nocami było około zera, a na lekko kwaśniej glebie było utrupione pobieranie fosforu tym bardziej że nie znałem go w formie amonowej. W czerwcu spadło może 15l max w lipcu trochę popadało za to od sierpnia jak przypaliło to do października 15l spadło.

Edytowany przez fireseba, 07 grudzień 2015 - 23:14.

#3786 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 00:06

Nawożenie kukurydzy Dobrze Damian, że wspomniałeś o pojemności wodnej gleby. Niedawno czytałem, że pojemność wodna gleb bardzo lekich to 110-145 l, lekkich 146-210 l, średnich 211-270 l a ciężkich 271-460 l. Jak widać to zasobność gleby w wodę warunkuje plon. Piaski nie są w stanie nawet po ulewie zgromadzić tej wody tylko ją przepuszczają głębiej.

Edytowany przez Thomas2135, 08 grudzień 2015 - 08:57.

#3787 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1069 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 09:57

Nawożenie kukurydzy

Właśnie o to mi chodzi 3b może lepiej obrodzić niż 2 przy zastosowaniu dużego nawożenia.

Tak właśnie było, posiałem kukurydzę dzień przed ulewą że rowy na polu się porobiły. W maju sporo deszczu lecz zimno było szczególnie na naszych mazurach gdzie nocami było około zera, a na lekko kwaśniej glebie było utrupione pobieranie fosforu tym bardziej że nie znałem go w formie amonowej. W czerwcu spadło może 15l max w lipcu trochę popadało za to od sierpnia jak przypaliło to do października 15l spadło.

to u ciebie było duzo więcej opadów niz u mnie

Rolnik z powołania :-)

#3788 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 13:41

Nawożenie kukurydzy Cale 150l od maja do listopada rosliny ciagna wilgoc tez z powietrza wiec wazne by kukurydza nie zwijala sie od ciepla. Widzialem kukurydze 5km odemnie na piaskach gdzie mniej bylo nawozow to wcale kolb nie miala a przy lepszym nawozeniu moze 5 ton bylo

Jaki nawoz azotowy wybralibyscie przedsiewnie rsm czy mocznik w uprawie na kiszonke? Jesienia dałem 12 ton siana i 50m3 gnojowicy, za miesiac idzie kreda 2t na ha. Przed siewem dam jeszcze 20m3 gnojowicy i polidap. Jaka forme nawozu wybrac jako pierwsza jesli na druga dawke pojdzie rsm? Licze na jak najwiekszy plon koszta sie nie licza

Edytowany przez fireseba, 09 grudzień 2015 - 09:20.

#3789 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 10:02

Nawożenie kukurydzy Czy Salmag z borem będzie dobrym nawozem zamiast saletrzaku na 6 klase? Przed agregat 350-400kg/ha

#3790 Share starybudnik2

starybudnik2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 08:49

Nawożenie kukurydzy Co sądzicie o takim nawożeniu pod kukurydzę. Ziemia V klasy na jesieni poszło 35 ton/ha obornika. Przed siewem qq 200 kg mocznika, 200 kg lubofoski corn, 250 kg soli potasowej i 20 m3 gnojowicy na hektar. W podsiewacz będzie 200 kg fosforanu amonu. Pogłównie będzie w fazie 6 liścia 100 kg mocznika. Dodatkowo dokarmianie dolistne mocznik + siarczan magnezu+ cynk+ bor. Pole wapnowane rok wcześniej wapnowane w ilości 3 t/ha.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3791 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 10:56

Nawożenie kukurydzy

na moje ten lubofos corn sobie odpuść bo niepotrzebnie podwyższa koszty. Reszta ok i powinna być qq jak ta lala pod warunkiem sprzyjającej pogody. Nawożenie identyczne jak mojej w tym roku poza gnojowicą i u mnie qq Ricardinio dała 8t/ha gdzie kolby nie byly do końca wykształcone przez juz brak wody. Odpowiednio dopasowana odmiana pod stanowisko i będzie git

#3792 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 11:32

Nawożenie kukurydzy

moim zdaniem nawożenie za wysokie!

opłaca Ci się to? ja na 4 klasie daję 50 ton obornika co 2 lata, w podsiewacz 250 NPK i w ziemię 100 mocznika i pogłównie 100 mocznika oraz odżywka: mocznik 20kg, siarczan magnezu 5 kg i do tego pierwiastki

#3793 Share starybudnik2

starybudnik2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 11:45

Nawożenie kukurydzy Być może masz rację, że nawożenie za wysokie. Jednak V klasa to IV i z doświadczenia poprzednich lat wiem, że takie nawożenie w moim przypadku się sprawdza najlepiej. Nawet w tak ciężkim roku jak ten.

#3794 Share MaciejRajca

MaciejRajca

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 15:07

Nawożenie kukurydzy Witam

Czy 200kg mocznika i 350kg fosforanu amonu wystarczy na 1 ha qq na kiszonke. Ziemia kl V

Edytowany przez MaciejRajca, 10 grudzień 2015 - 15:08.

#3795 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1077 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 16:37

Nawożenie kukurydzy

Nie

#3796 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 17:03

Nawożenie kukurydzy Maciej ty jesteś trolem? Fosforanu polowe mniej i zapomnialeś o potasie ok.200kg soli potasowej

#3797 Share patrykb2736

patrykb2736

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 19:33

Nawożenie kukurydzy

Chcę zastosować wczesną wiosną wapno węglanowe pod kukurydzę, na jesień obornik 35t/ha. Jakie ilości wapna proponujecie , w jakim terminie najlepiej ,i jak głęboko wymieszać z glebą?

#3798 Share piotrczem

piotrczem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 20:54

Nawożenie kukurydzy

Zależy jak kwaśna jest ziemia, jak bardzo daruj sobie kukurydzę, jak w miarę to rzuć 2-3 tony na ha najwcześniej jak się da.

Potem dobrze przetalerzuj na przykład. Nim posiejesz kuku to coś się tam już powoli będzie działo w tej ziemi.

Ja bym nie szalał z głębokością mieszania bo ostatnio pozimowa wilgoć jest na wagę złota.

#3799 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 10 grudzień 2015 - 21:11

Nawożenie kukurydzy

dlaczego ma sobie darować kukurydzę jeśli kwaśna ziemia? można zamiast standardowego wapna zastosować coś co ma znacznie szybsze działanie odkwaszające czyli np wapmag lub wapno budowlane.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3800 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 10 grudzień 2015 - 21:50

Nawożenie kukurydzy

hahahhaaaha wap-mag i szybkie działanie? chyba jak się wysieje w ilośc 2-3t/h i to pare lat wcześniej przed planowaną rośliną :) to jest wapno które "działa" tylko w danym roku i bardziej jako zapotrzebowanie roślin na wapno i magnez ale to nie odkwasi ziemi w znaczącym stopniu