Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3761 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 grudzień 2015 - 11:43

Nawożenie kukurydzy

Dobra,skończcie te wojne polsko polską bo to nie ma sensu."Moja jest racja i tylko moja,a nawet jak jest twoja,to moja jest mojsza niz twojsza...i właśnie moja racja jest najmojsza!!!"

Co z tym nawozem o który pytałem wczesniej?Czy jak ciągle jest sucho to można zmniejszyc nawozenie w przyszlym sezonie na qq w monokulturze?i czy dobrym pomyslem będzie tylko polifoska 6 ok 200-250kg w podsiewacz i mocznik przedsiewnie?

Troche krzyku było a rację mieli obaj. 

Azot na słomę to najpopularniejszy sposób, jest zalecany do 5 do 10kg N na 1t słomy czyli rozbieżność duża. Poza tym duże znaczenie ma stosunek C:N który kukurydza ma znacznie lepszy niż np pszenica. Azot oczywiście polepsza mineralizacje słomy, ale zbyt duża dawka N spowoduje też szybszy rozkład próchnicy.

Co do wapna na słomę to temat też jest znany od dawny i to też dobre wyjście. Poza zastosowaniu wapna też bakterie się lepiej rozwijają ale bez N też rozkład byłby znikomy więc twierdzenie że wapno sprzyja a azot przepala to stwierdzenie z kosmosu.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 21:03
  •  

#3762 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 12:32

Nawożenie kukurydzy Co do nawozenia to kukurydza pobiera na tonne ziarna 30kg azotu 12kg fosforu i 30kg potasu 10kg wapna i magnezu. Majac wyniki gleby obliczamy ile tam sie znajduje bierzemy przewidwany plon i o liczamy + 5 10% w zaleznosci ile chcemy by pozostalo w glebie. Bardzo wazne sa rownies mikroelementy a najwazniejszym jest cynk. Najlepiej stosowac chelat cnku dolistnie.

Czy sieliscie nawozy mikro podsiewaczem?

Edit. @milanreal1 masz racje trzeba zachowac stosunek N C.
Moderator zwsze ma racje nawet jak jej nie ma:-)

Edytowany przez fireseba, 07 grudzień 2015 - 12:34.

#3763 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 12:32

Nawożenie kukurydzy jeżeli ktoś by chciał przeczytać to w miare możliwości podeśle na maila. pisać na pw.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3764 Share tomektroszynski

tomektroszynski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 12:39

Nawożenie kukurydzy

Ja mam część zaoraną pół pod qq gdzie poszło wapno i część gdzie poszedł obornik i została trzecia część gdzie obornik pójdzie na wiosnę, mam lekkie obawy bo ziemia raczej lekka i jak będą słabe opady to po oborniku gdzie jest dużo słomy może qq być gorsza, oczywiście ta orana na wiosnę. U nas sprawdzone i sąsiadów że obornik na wiosnę to słabsza qq. Teraz pole jest po talerzówce gdzie qq na ziarno było. Wolałbym po oborniku dać też talerzówkę ale zobaczymy jak będzie przykrywać obornik.
Powtórzę moje wcześniejsze pyt. QQ rośnie po qq na ziarno gdzie dała ok 7 ton mokrego ziarna plus pożądna dawka eleganckiego obornika krowiego, qq ma być na kisoznkę. Jaką dawkę nawozów zastosować? Planowałem sam mocznik i polidap w podsiewacz w zmniejszonych dawkach, uzwględniając to co odda obornik i słoma z qq. Podpowie ktoś? Potas w ziemi pod dostatkiem

QQ na wiosennej orce jest piękna tylko i wyłącznie przy regularnych opadach. A ostatnio to rzadkość, więc ten wiosenny obornik bardziej zaszkodzi, aniżeli pomoże. Po QQ na ziarno daj tylko 300 kg mocznika przed siewem i wystarczy. Potasu i fosforu jest dość, sam tak robiłem wielokrotnie.

#3765 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 12:53

Nawożenie kukurydzy Jesli kolba nie jest w pelni wypelniona to za malo potasu, stosunek potas azot niewlasciwy

#3766 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 07 grudzień 2015 - 13:12

Nawożenie kukurydzy

Koledzy, plan jest taki (poprawcie mnie jeżeli jest zły):
Planuję posiać qq na dwóch kawałkach. Pierwszy to jest ziemia klasy od II do nawet miejscami VI. Była tam kukurydza na ziarno. Dostała 400 kg poli 8 na ha i 100-150 mocznika, 2 x cynk, bor, mocznik i siarczan. Szła jak głupia, ale przyszło sucho i na piasku uschła. Początkiem września koszona przy wilgotności 19.5% i oddała tylko ok 8,5 tony z 1,5 ha. Teraz pytanie, czy cos z tych skłądników mogło zostać niewykorzystanych? Bo planuje na ten rok dać znów 400 kg poli 8, 250 litrów rsm 28 i 200 kg soli na ha plus odżywianie dolistne min 2 razy. Coś zmieniać?
Na drugi kawałek po pszenicy (cieżka mada) nawiozłem gnoju, ok 10 rozrzutników 3 tonowych na ha i planuję naworzenie takie same. Jakieś sugestie? Obydwa pola w tamtym roku wapnowane dolomitem na podtrzymanie, ph 5,8-6,6.

Słoma na tych polach nie zbierana od min 10 lat.

Edytowany przez master20002, 07 grudzień 2015 - 13:13.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#3767 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 13:15

Nawożenie kukurydzy

fireseba zgodzę się z tym wypełnieniem ale pod warunkiem że jest sprzyjająca pogoda a u nas w tym roku średnio z tym było i na lżejsze ziemii kolba nie była w pełni wypełniona za to na glinach i cięższych ziemiach była super. Cynk dawałem tam gdzie nie było obornika a z obornikiem teoretycznie nie trzeba bo dosyć tego składnika obornik wprowadza, jeśli się myle to poprawcie mnie.
Co do mojego nawozenia to właśnie planowałem 200kg mocznika i później pogłównie dać jeszcze dawkę jedną
Co do wykorzystania składników to zależy jaka wysoka była ta qq plus wymywanie składników

#3768 Share tomektroszynski

tomektroszynski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 14:13

Nawożenie kukurydzy

fireseba zgodzę się z tym wypełnieniem ale pod warunkiem że jest sprzyjająca pogoda a u nas w tym roku średnio z tym było i na lżejsze ziemii kolba nie była w pełni wypełniona za to na glinach i cięższych ziemiach była super. Cynk dawałem tam gdzie nie było obornika a z obornikiem teoretycznie nie trzeba bo dosyć tego składnika obornik wprowadza, jeśli się myle to poprawcie mnie.
Co do mojego nawozenia to właśnie planowałem 200kg mocznika i później pogłównie dać jeszcze dawkę jedną
Co do wykorzystania składników to zależy jaka wysoka była ta qq plus wymywanie składników

Mocznik daj za jednym razem pod agregat, w przypadku suszy 2 dawka (pogłówna) niewiele da.

#3769 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3223 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 14:24

Nawożenie kukurydzy

W przyszlym roku planuje dac do 550kg k i 200kg p o azocie nie bede dyskutowal publicznie. Musze tylko doprowadzic ph z 6.0 do 6.5
Jesli rozmawiamy o nawozeniu i skladzie odzywczym to wylacznie w czystym skladniku

Prawie tona soli potasowej, prawie tona polidapu, a potem chodź i szukaj suchej gałęzi o zgrozo  :wacko:

Do tego gnojowicy czy tam gnojówka i dalej niska zasobność. Pytanie brzmi gdzie zj**@łeś agrotechnikę?? 

#3770 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 16:17

Nawożenie kukurydzy

Prawie tona soli potasowej, prawie tona polidapu, a potem chodź i szukaj suchej gałęzi o zgrozo :wacko:
Do tego gnojowicy czy tam gnojówka i dalej niska zasobność. Pytanie brzmi gdzie zj**@łeś agrotechnikę??

Z agrotechniki bylem zadowolony, 15t ziarna srednio z ha. Tyle ziarna potrzebuje 450kg potasu, a ze gnojowicy mam pod dostatkiem to gdzie ja mam lac, Na lucerne czy do rowu? Pytanie brzmi jaka tobie rosnie kukurydza i z jakimi dawkami nawozow. Moge zamiescic swoje koszta i porownamy gdzie koszt wyprodukowanka tony ziarna jest nizszy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3771 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 07 grudzień 2015 - 18:14

Nawożenie kukurydzy

Mocznik daj za jednym razem pod agregat, w przypadku suszy 2 dawka (pogłówna) niewiele da.

jednorazowa dawka raczej kiepski daje efekt, w tym roku była też susza a mimo wszystko udało się trafić na deszcz i dosypać azotu pogłównie co dało super efekty i warto było gnać przed deszczem.

#3772 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 07 grudzień 2015 - 18:18

Nawożenie kukurydzy

Dobrze drugą dawke wprowadzic do gleby w fazie 8 liści, Planuje zrobic sobie 8 rzedowy siewnik (talerzowy) doglegobowy :P

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#3773 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 18:33

Nawożenie kukurydzy Na druga dawke rsm wezami rozlewowymi lspszego sposobu na wprowadzenie duzych dawek azotunie ma

#3774 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3223 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 18:43

Nawożenie kukurydzy

Sama prawda i wygoda.

Z agrotechniki bylem zadowolony, 15t ziarna srednio z ha. Tyle ziarna potrzebuje 450kg potasu, a ze gnojowicy mam pod dostatkiem to gdzie ja mam lac, Na lucerne czy do rowu? Pytanie brzmi jaka tobie rosnie kukurydza i z jakimi dawkami nawozow. Moge zamiescic swoje koszta i porownamy gdzie koszt wyprodukowanka tony ziarna jest nizsz

140N 70P 90K + cynk fosfor bor s i mg wystarczyło na troche ponad 10t w pierwszym roku na 3-6 klasie gdzie wiekszosc 4 i 5.

W tym roku takie samo nawożenie makro prawie 5t na 3-4 przy suszy. I na tym jak narazie koniec przez problemy z zwierzyna  :)

#3775 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 21:05

Nawożenie kukurydzy

5t bo susza była, a u mnie nie było? Kukurydza dobrze wykorzystuje składniki bo mam zyzna glebę mało kto wie ile przefermentowana 3letnia gnojowica może mieć mikrorganizmów.

Jakie masz problemy ze zwierzyną? Może warto ogrodzić pole i siać na nim kukurydzę przez kilka lat?

Edytowany przez fireseba, 07 grudzień 2015 - 21:07.

#3776 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 21:45

Nawożenie kukurydzy

Jaka klasa gleby? U mnie też była susza i przy nawet lepszym nawożeniu jak rok wcześniej na tych samych działkach co rok wcześniej dała 13t/ha 27%, teraz dała 3t/ha 27%. Najlepiej wyszło mi na działce z ciężką ziemią, gliniastą. Nie wiem jakie podłoże bo jest to dzierżawa i nie znam dobrze jej ale tam wydała 8t/ha 27%.

Po prostu mam za lekkie gleby, piaszczyste, o podłożu z żółtego piachu i nawet jak bym nasypał warstwę 30 cm z soli potasowej wymieszanej łącznie z mocznikiem i polidapem nic by to nie dało. Fosforan nie rozpuszczony leżał w glebie do września. Bez problemu można było go wykopać. W lipcu i sierpniu kopiąc na polu do 30 cm nie było mowy o jakiejkolwiek wilgoci, urobek przesypywał się przez palce jak mak.

Spore dawki tych nawozów stosujesz, podaj własne wyliczenia nakładów na nawóz.

Moje są następujące: http://pokazywarka.p...zdjecie16751168

#3777 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3186 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 21:57

Nawożenie kukurydzy Czy słaba gleba nie ma ograniczonych możliwości plonotwórczych? Załóżmy, że zastosujemy 2 krotnie wyższe nawożenie niż potrzeby pokarmowe rośliny to i tak nie przekroczymy pewnie określonego plonu. A może da się na VI klasie uzyskać 16 t i więcej?

#3778 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3223 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 22:08

Nawożenie kukurydzy

5t bo susza była, a u mnie nie było? Kukurydza dobrze wykorzystuje składniki bo mam zyzna glebę mało kto wie ile przefermentowana 3letnia gnojowica może mieć mikrorganizmów.

Jakie masz problemy ze zwierzyną? Może warto ogrodzić pole i siać na nim kukurydzę przez kilka lat?

Problemy to wiadomo dziki, ogrodzić jak dla mnie bez sensu za dużo działek zresztą monokultura odpada bo głowne uprawy to rzepak i pszenica. Żeby nie dziki możliwe że próbowałbym w tym roku znowu. 

Susza u ciebie taka sama co u mnie zgadza się, ale raczej 15t/ha nie miałeś w tym roku  :) czy raczej trudno mi w to uwierzyć.

#3779 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 22:28

Nawożenie kukurydzy

Zdjęcia są w galerii... waga podana przy wilgotności ziarna 20% ale jak to powiedziałeś zła agrotechnika i wilgoci starczyło tylko do połowy sierpnia próżnie już schła w oczach

@Tomash tak to co roślina nie wykorzysta zostanie w glebie, a o tym czy wykorzysta decyduje genetyka roślin, warunki atmosferyczne i żyzność gleby.

@damianzbr zapewne prowadzisz produkcje rolniczą ja mleczną, na łąki gnojowicy nie mogę stosować bo krowy chodzą w dzień na pastwisku w nocy zostają w oborze, gnojowicy mam pod dostatkiem więc na lucernę wozić nie będę, a w takiej gnojowicy jest 0.8% potasu więc stosując 50m3 na ha wnoszę 300kg czystego składnika ale z racji tego że mam większe przekonanie do mineralnych to zawszę dosypię 100kg soli. Więc nie wiem jak mam policzyć koszt gnojowicy może amortyzacja, paliwo i praca? Dla mnie praca to przyjemność więc paliwo i amortyzacja. Na 50m3 spale 15l ropy co kosztuje 45zł + 40zł amortyzacja  sumie 85zł. Do gleby wnoszę 170kg azotu 100kg fosforu i 300 potasu 100kg wapna i 70kg magnezu do tego dorzucam 300kg moczniku (450zł), siarczan magnezu, mikro i polidap 150kg(300zł)

SUMA: 1035zł

Edytowany przez fireseba, 07 grudzień 2015 - 22:33.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3780 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 22:34

Nawożenie kukurydzy

twierdzenie że wapno sprzyja a azot przepala to stwierdzenie z kosmosu.

O nic innego jak właśnie to mi nie chodziło.

Czy słaba gleba nie ma ograniczonych możliwości plonotwórczych? Załóżmy, że zastosujemy 2 krotnie wyższe nawożenie niż potrzeby pokarmowe rośliny to i tak nie przekroczymy pewnie określonego plonu. A może da się na VI klasie uzyskać 16 t i więcej?

Tak jak wyżej napisałem na swoim przykładzie z tego roku, ewidentnie ma. A fireseba każe sypać 1,5t /ha nawozu. Na słabych ziemiach bez odpowiednio rozłożonych opadów nic nie pomoże.