Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3701 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 04 grudzień 2015 - 16:48

Nawożenie kukurydzy

Co dac w podsiewacz?

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 16:06
  •  

#3702 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 04 grudzień 2015 - 17:57

Nawożenie kukurydzy

Daj 150-200 kg Polidapu.

Co do zimowej czy wiosennej mi bez większej różnicy, parę razy orałem na zimę i QQ niczym widocznym się nie różniła, no chyba że co nie którzy mają może jakąś specyficzną glebę.

#3703 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 18:16

Nawożenie kukurydzy

jestem za tym by za niezaoranie pola wlepiać kary w postaci 100% obciętych dopłat. Po co mają mi szkodniki w kukurydzy szaleć przez to że sąsiad zapił miesiąc w sklepie i nie miał czasu przyorać kukurydzy na zimę.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3704 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 04 grudzień 2015 - 18:17

Nawożenie kukurydzy Czekamy do wiosny mam nadzieję że nie będzie tak sucho jak rok temu.Wystarczy trochę śniegu a raczej dużo śniegu.

#3705 Share Terry24

Terry24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 18:19

Nawożenie kukurydzy

A jaki przyszły rok kto to wie? oby nie taki co ten i poprzedni

#3706 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 04 grudzień 2015 - 18:21

Nawożenie kukurydzy

Polidap daje co roku w podsiewacz, kombinuje czy nie zrobic mieszanki polidap + polifoska6 lub polidap + eurofertil top 35 NP

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#3707 Share Terry24

Terry24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 18:26

Nawożenie kukurydzy

A można polidap z kizerytem magnezowym

jeśli tak to w jakiej dawce ten mix?

#3708 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 18:33

Nawożenie kukurydzy

a jak ja zaorać jesienią jak mam pługi 2 skibiwe nie idzie a na wiosnę lux a nie stać mnie na nowoczesne bo i traktor duży a zAdłużać się niechcę by totem blokować drogi i utrudniać innym

#3709 Share piteroo

piteroo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 18:37

Nawożenie kukurydzy

@fireseba  może Twój sąsiad akurat tak robi ale co jeśli ktoś stosuje system bezorkowy ?

#3710 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1624 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 18:40

Nawożenie kukurydzy

Dużo osób nie orze jesienią bo nie mają tyle miejsca by trzymać obornik od jesieni do następnej jesieni a jak trochę wywiozą jesienią a resztę wywiozą wiosną i zaorzą to do jesieni im się zmieści...

Edytowany przez PATr, 04 grudzień 2015 - 18:41.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3711 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 20:10

Nawożenie kukurydzy

A co powiedzie o nawożeniu kukurydzy nasiennej w monokulturze ?

Ziemia zasobna w fosfor i potas. Planuję dać 250kg polifoski 6 przedsiewnie i max 100kg polidapu w podsiewacz.

Będzie ok?

#3712 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 04 grudzień 2015 - 20:18

Nawożenie kukurydzy

@icek a to czemu nie idzie zaorać dwuskibowcem na zimę?

#3713 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 20:35

Nawożenie kukurydzy Jak macie problem z omacnicą to przyoranie kukurydzy bez jej rozdrobnienia jeszcze polepsza jej warunki zimowania. To już lepsze jest talerzowanie, bo uszkadza i rozdrabnia w jakimś stopniu łodygi. Zamiast mulczera wystarczy ciężki wał, który zmiażdży omacnicę.
Pokazałbym swoją kukurydzę po wiosennym talerzowanym oborniku i zobaczylibyście, że marna nie była. Widziałem gorsze na forum.

#3714 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3405 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 04 grudzień 2015 - 20:42

Nawożenie kukurydzy

w moim przypadku orka wiosenna to konieczność-nie mam możliwości trzymania obornika od jesieni do jesieni

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#3715 Share rolnik111222

rolnik111222

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 20:42

Nawożenie kukurydzy

jesli w duzym stopniu atakuje omacnica to tylko oprysk pozostal... nie wierzcie w super dzialania kruszynka bo on nie daje takiej skutecznosci... mimo waszej prawidlowej agrotechniki to omacnica lata na duze odleglosci.. wiec nie liczcie ze na wasze pole nie przyleci... poza tym talerzowka itp ogranicza tylko to... ja juz musialem wejsc na pryskanie omacnicny bo atakowala 90% kukurydzy, w tym roku opryskane i po prostu 0 ! wystarczyl jeden zabieg z troche opozniony z mocniejsza dawka.. najwiekszy problem to tylko zalatwic opryskiwacz ktory da rade to ogarnac

#3716 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 21:11

Nawożenie kukurydzy

a jak ja zaorać jesienią jak mam pługi 2 skibiwe nie idzie a na wiosnę lux a nie stać mnie na nowoczesne bo i traktor duży a zAdłużać się niechcę by totem blokować drogi i utrudniać innym

Wynająć kogoś z porządnym pługiem i przyorać głębiej, a koszta z wrócą się z dużą nawiązką

@fireseba  może Twój sąsiad akurat tak robi ale co jeśli ktoś stosuje system bezorkowy ?

uprawa kukurydzy w monokulturze bez orki to duży błąd. Resztki powinny być rozdrobnione nawożone azotem i przykryte ziemią by się przepaliły. W innym wypadku po paru latach będą problemy ze szkodnikami i grzybami

Dużo osób nie orze jesienią bo nie mają tyle miejsca by trzymać obornik od jesieni do następnej jesieni a jak trochę wywiozą jesienią a resztę wywiozą wiosną i zaorzą to do jesieni im się zmieści...

w takim wypadku dać jesienią obornik na pole przyorać resztę wywieźć tam niech leży do jesieni lub rozwieść jesienią zrobić orkę zimowa, na wiosnę dać resztę i orka siewna. Nieprzyoranie obornika to duże straty azotu oraz choroby grzybowe

A co powiedzie o nawożeniu kukurydzy nasiennej w monokulturze ?

Ziemia zasobna w fosfor i potas. Planuję dać 250kg polifoski 6 przedsiewnie i max 100kg polidapu w podsiewacz.

Będzie ok?

Za mało azotu i potasu. Ja bym dał 200kg mocznika 150kg polidapu i 250kg soli potasowej bo w polifosce masz znikomą ilość azotu i niewystarczającą potasu. SIeję kukurydzę w monokulturze od 8 lat i plon z roku na rok lepszy tylko od czasu do czasu dobrze dać obornik.

Edytowany przez fireseba, 04 grudzień 2015 - 21:13.

#3717 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 22:55

Nawożenie kukurydzy Czytaj. Ziemia zasobna w P i K a Ty wyskakujesz z 150 K, tym bardziej ze słoma zostaje.

Edytowany przez Tomek90, 04 grudzień 2015 - 22:56.

#3718 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 08:49

Nawożenie kukurydzy

Na kiszonke czy na ziarno bo jak na ziarno to się zgadzam bo u mnie też plon kukurydzy w sianej przez kilka lat po sobie wzrasta

#3719 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 11:23

Nawożenie kukurydzy

Czytaj. Ziemia zasobna w P i K a Ty wyskakujesz z 150 K, tym bardziej ze słoma zostaje.

można dać mniej potasu ale plon będzie na tyle niższy że jest to nieopłacalne. Zasobna tzn ile mg jest w 100g ziemi, bo mam wrażenie ze zasobna tzn. średnia zasobność w składniki pokarmowe? Jeśli próbka została pobrana z 30cm i tak jest orane to ok ale jeśli z warstwy ornej 20cm to ze średniej zasobności robi nam się niska.

Na polu pod kukurydzę P i K był niski a stosowałem duże dawki nawozów by to zmienić lecz zawsze kukurydza wszystko wyciągała.

Na kiszonke czy na ziarno bo jak na ziarno to się zgadzam bo u mnie też plon kukurydzy w sianej przez kilka lat po sobie wzrasta

sieję wyłącznie na kiszonkę z powodu trudno dostępnej ziemi na naszych terenach. Lepiej rośnie po zbożach jeśli ziemia jest żyzna i uprawiona głęboko, a jeszcze lepiej po ziemniakach. Tam gdzie rosły ziemniaki 2l temu kukurydza była największa, choć nie miała największej kolby. Co roku staram się coś zmieniać, bo człowiek uczy się na błędach dzięki którym możemy stać się silniejsi :blink: i mieć jeszcze większe plony.

Edytowany przez fireseba, 05 grudzień 2015 - 11:33.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3720 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 20:21

Nawożenie kukurydzy

Za mało azotu i potasu. Ja bym dał 200kg mocznika 150kg polidapu i 250kg soli potasowej bo w polifosce masz znikomą ilość azotu i niewystarczającą potasu. SIeję kukurydzę w monokulturze od 8 lat i plon z roku na rok lepszy tylko od czasu do czasu dobrze dać obornik.

Mocznik oczywiście będzie, zapominałem napisać. Kukurydza nasienna w monokulturze.

Słoma została (przed talerzowaniem dostała 100l RSM32) więc potasu nie powinno braknąć.

Z próbek gleby warstwy ornej P 36, K 34, Mg 10 mg/100g gleby.

Zastanawiam się czy polidapu nie zmniejszyć do jakiś 50-75kg.

Edytowany przez Arek, 05 grudzień 2015 - 20:22.