Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3661 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3196 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 19:10

Nawożenie kukurydzy

2 razy obornik w roku i to każdy raz pod orke, kiedy ta gleba ma osiąść  :wacko: i na dodatek dziwią się że w suche lata najgorsza kukurydza  :wacko:

@Kajtek jeśli 40k dajesz na nawozy to ile masz tego obornika że dajesz 2 razy na cały areał?? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 21:31
  •  

#3662 Share Kajtek_1

Kajtek_1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 188 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 19:38

Nawożenie kukurydzy

obornika sporo temu że mam mało ornego większość to tereny zielone z tąd taka suma za nawoz. nie daje dwa razy na cały areał pod jęczmień i żyto tylko raz

#3663 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 20:48

Nawożenie kukurydzy Norma 170 kg to jedno. Jak ktoś sieje na ziarno i dowali azotu to do listopada będzie czekał, bo będzie wolno wodę oddawać. Druga sprawa to odpowiednie ph i fosfor, które warunkują pobranie azotu. Jak nawożenie nie będzie zrównoważone to tylko strata.
Zamiast lubofosu itp wieloskładnikowych można podsiewać Yara Corn. Wychodzi drożej, ale ma lepszy skład. Miałem w tym roku i nie zauważyłem, żeby był gorszy od polidapu. Pod koniec siania jak było wiadomo, że zostanie to była dawka znacznie zwiększona. Różnica była zauważalna i kukurydza była kilkanaście cm wyższa.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3664 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 00:15

Nawożenie kukurydzy

W polsce dopuszcz sie 170kg n na ha ale bh miec dobra kukurydze to min 230-250 a kuku nawet 300 wykorzyeta i rosnie jeszcze wieksza lecz potasuu. Jeszcze wiecej

Nie powiedziałbym że żeby kuku ładna była to min 230-250 azotu. Ja stosuje w kukurydzy na ziarno 150 kg N i naprawdę nie narzekam, a plony mam bardzo dobre. raz dawałem po 180 to już się pojawiał problem z wilgotnością.

#3665 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1886 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 10:01

Nawożenie kukurydzy

ja w ziemie tylko mocznik żądanych saletrzaków czy saletry. Na start qq ma mieć azot z polidapu i to wystarczy. Do tego sól potasowa w ziemie.
W tym roku pryskałem 2 razy odżywkami i szczerze mówiąc nie za bardzo widziałem efektów. Większy efekt był na qq jak jechałem z mocznikiem pogłównie to tam gdzie przejechałem drugi raz bo zostało i dawka była 200kg/h to qq była 20cm wyższa ii naprawdę się wyróżniała. Co do osadu to dawka była hmm... 10-15 ton mokrego na hektar ale bym musiał w dokumenty spojrzeć bo naprawdę nie pamiętam.

Podpowiedzcie jakie nawożenie qq na kiszonkę gdy qq jest po qq na ziarno takiej w miarę ładnej i do tego 30-40 ton obornika na hektar takiego porządnego nie że sama słoma ? Bo kurcze planuje nie dać nic na start ale ciągle mnie to gryzie

#3666 Share kazik1234

kazik1234

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 11:22

Nawożenie kukurydzy ja uprawiam kukurydze w monokulturze po zycie juz ktorys rok. po zebrNIu kuku pole talerzuje i sieje zyto na wiosne jedna dawka saletry nA start i zbior poczatek maja wtedy idzie obornik 60 t na ha i mocznik 200 kg na ha. zastanawiam sie czy dawac teraz jakis nawoz w podsiewacz?
na wiosne po oborniku robie orke

#3667 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1071 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 12:14

Nawożenie kukurydzy

ja zamierzam dac taką dawke na hektar: 20 rozrzutników 3,5t, no i przed siew 350kg mocznika, 250kg fosforanu, 350kg soli potasowej, 150kg kizerytu (siarczan magnezu). No i dolistnie cos tam sie dorzuci, co wy na takie nawozenie??

jak opady dopiszą to będziesz miał rekordowy pion

#3668 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 12:28

Nawożenie kukurydzy

ja uprawiam kukurydze w monokulturze po zycie juz ktorys rok. po zebrNIu kuku pole talerzuje i sieje zyto na wiosne jedna dawka saletry nA start i zbior poczatek maja wtedy idzie obornik 60 t na ha i mocznik 200 kg na ha. zastanawiam sie czy dawac teraz jakis nawoz w podsiewacz?
na wiosne po oborniku robie orke

czy żyto robisz w bele czy w kiszonkę? całość kukurydzy siejesz po życie?

#3669 Share kazik1234

kazik1234

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 12:33

Nawożenie kukurydzy w bele na caloaci

#3670 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1886 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 12:34

Nawożenie kukurydzy

my tego żyta nie praktykujemy bo te ostatnie lata pokazują że to nie za dobre jest bynajmniej u nas. Znajomy tak obsiał 4h i qq po życie była maks metrowa bo żyto wodę wyciągnęło a później każdy wie jak było. Nie powiem bo żyto było piękne ale wole qq w to miejsce ładną. Dla tego siejemy lucernę w przyszłym roku na najmniejszych kawałkach takich po 30-40 arów i to w klinach tak razem z 2h aby uzupełnić paszę, na 3kl powinna być piękna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3671 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1062 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 13:17

Nawożenie kukurydzy

Co do osadu to dawka była hmm... 10-15 ton mokrego na hektar ale bym musiał w dokumenty spojrzeć bo naprawdę nie pamiętam.

czyli jakby dał 10t suchego po 30zł czyli za 300zł i bez nawozu to byłoby mega tanio. teraz mam poorane ale na przyszły moze sprubuje

Rolnik z powołania :-)

#3672 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1886 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 13:30

Nawożenie kukurydzy

mokry bardziej wartościowy

#3673 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1062 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 14:41

Nawożenie kukurydzy

a to nie wiedziałem myslałem ze jak "ucieknie " woda ro zostaje samo dobro

#3674 Share piteroo

piteroo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 15:13

Nawożenie kukurydzy

@damianzbr  ja w tym roku leciałem odżywkami 3 razy a że opryskiwacz wystarczy mi na 3ha to za każdym razem w tym samym miejscu zostawiłem około 0.3ha bez od odżywki.Kukurydza bez odżywki była o wiele gorsza sporo niższa i nie była tak wyrównana jak po odżywkach.

#3675 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 17:09

Nawożenie kukurydzy Dzisiaj czytałem kilka ciekawych artykułów o kukurydzy z ostatniego TPR. Wracając do przenawożenia azotem to oprócz wymienionych wyżej negatywnych skutków są jeszcze 2 inne. Zbyt duża dawka nawozu znacznie przyspiesza jednostkowe zużycie potasu. Także w czasie suszy może pogorszyć jej kondycję. Odpowiedni stosunek azotu do potasu wynosi 1:1,2. Proporcje fosforu do potasu to 1,5-2:3. 2 skutek to taki, że przenawożenie azotem sprzyja większemu porażeniu omacnicą. Także koledzy wszystko z umiarem. Polecam poczytać, bo jest jeszcze kilka ciekawych informacji o kukurydzy i omacnicy.

Edytowany przez Thomas2135, 03 grudzień 2015 - 20:48.

#3676 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 17:10

Nawożenie kukurydzy Ja miesiac temu dalem 60t siana przepalonego na ha i polalem pole 40m3 gnojowicy gestej za miesiac idzie kreda i licze na 20% wyzsze plony. Zas jesli bedzie ciepla wiosna to bedzie j2szcze wiecej

#3677 Share gelo400

gelo400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 17:22

Nawożenie kukurydzy a mam pytanie mogę pod kuku na wiosnę npk zastosować i do tego razem wysiac kredek?

#3678 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 17:23

Nawożenie kukurydzy No podobno wapnowanie potrafi podnieść plon do 25%, pod warunkiem, że było niezbędne.

#3679 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1062 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 19:31

Nawożenie kukurydzy

a mam pytanie mogę pod kuku na wiosnę npk zastosować i do tego razem wysiac kredek?

ja dałem na nowa dzierżawę wczoraj, bo od wapnowania do nawozów fosfotowych opwinno sie odczekac 3 tyg bo inaczej fosfor sie uwstecznia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3680 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 03 grudzień 2015 - 20:11

Nawożenie kukurydzy

Od wapna w granulacie też?