Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3621 Share HuBeRt94

HuBeRt94

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 20 listopad 2015 - 16:34

Nawożenie kukurydzy

Witam. Jestem tu nowy. Jak by było coś źle to proszę o poprawienie przez moderatorów.
A mam takie pytanie: Zamierzam pierwszy raz zasiać kukurydzę na kiszonkę, tylko że mam mało obornika i starczy mi tylko na połowę, a na drugą połowę zamierzam nawozić osadu z oczyszczalni i jak myślicie urośnie ? Klasa IV i V

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 11:11
  •  

#3622 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 20 listopad 2015 - 16:44

Nawożenie kukurydzy Jeden rolnik w okolicy zawsze nawozi tym osadem pole pod kukurydzę. Kukurydza od kilkunastu lat na tym samym polu raz lepsza raz słabsza jak to na V i VI klasie. Ja mam mieszane odczucia co do nawożenia takim gó%#@? Co do rozlewania to te przepisy są chore i pewnie nasz kochany były rząd sam nawymyślał jak z tymi zazieleniami i efami. Nie czytałem wszystkiego, ale pamiętam, że nie trzeba mieć szamba czy płyty obornikowej. Za to trzeba mieć silosy ze studzienką, bo soki kiszonkowe są szkodliwe.Gdzie tu logika?

#3623 Share HuBeRt94

HuBeRt94

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 20 listopad 2015 - 17:05

Nawożenie kukurydzy

A nie wiesz ile ton tego osadu wozi na hektar ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3624 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 20 listopad 2015 - 17:08

Nawożenie kukurydzy Wozi mu to jeden człowiek co odbiera to z oczyszczalni. Przyczepy pronar 4 -5 t ładowności. Nie rozmawiałem z nim nigdy, ale na tej działce o pow ok 1,5 ha leżało ze 30-40 kupek.

#3625 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 21 listopad 2015 - 12:04

Nawożenie kukurydzy Co do tego osasu też mam mieszane uczucia. Oczyszczalnie mam około 10 km od siebie. Jak ziemia jest żyźniejsza lub ciężejsza to nie polecam stosować (w mojej opinii szkoda ziemi), na lekkich ziemiach, na piaskach można śmiało i w sąsiedniej wsi właśnie na typowe piach wożą ale też im rośnie na tym kukurydza. Nie polecam stosować zbyt wielkich dawek bo widziałem takie pole... Przez kilka lat wypalało wszystko gdzie było za grubo dane.

#3626 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1062 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 12:14

Nawożenie kukurydzy

za duze dawki tj jakie?

Rolnik z powołania :-)

#3627 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 13:46

Nawożenie kukurydzy No widzisz, ja nie stosowałem tylko efekty widziałem. W każdym razie tam gdzie gromadki poleżały dłużej to i rozciągnięcie nic nie dało, plonu nie było

#3628 Share HuBeRt94

HuBeRt94

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 14:15

Nawożenie kukurydzy

Ile maksymalnie można dać takiego osadu na hektar ?

#3629 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 22:27

Nawożenie kukurydzy

Przede wszystkim, aby nawozic osadem musisz miec

1. pozwolenie wodnoprawne na ich rolnicze wykorzystanie

2. badania gruntów, na które osady ściekowe będą stosowane
3. laboratoryjny skład osadu, przede wszystkim na obecność metali ciężkich

Jesli bys nawozil osad bez spełnionych powyżej warunków, to jesli jakiś sąsiad by cię podpieprzył do inspekcji środowiska, to będziesz miał prokuraturę na głowie, tak więc nie ma zbytniej euforii z tym tematem

#3630 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 22 listopad 2015 - 09:51

Nawożenie kukurydzy

do tego po osadach w pierwszym roku tylko biogaz albo palenie w piecu. U mnie już to przerabiali.Nie dość że nawozili to jeszcze pole przygotowywali pod siew. Wszystko za darmo. Już się skończyło

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3631 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1062 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 10:54

Nawożenie kukurydzy

a kolega chwali sie ze osad pod kalarepe bedzie woził... trucie ludzi...

Rolnik z powołania :-)

#3632 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 20:36

Nawożenie kukurydzy Życz mu powodzenia w zbiorach... Jednemu sąsiadowi wożący ten osad powiedzeli np że o ziemniakach to na tej ziemi najlepiej niech zapomni na długie lata, to samo zapewne tyczyło by się wszelkich warzyw.
Faktycznie też zanim przywiozą z oczyszczalni na pole to wcześniej sprawdzają czy mogą- czasami muszą odmówić.
Ze 2 lata temu sąsiadowi nawieźli tego na mało przepuszczalną glebę i swoim sprzętem nie był w stanie zaorać więc mnie wynajął a kilka dni wcześniej deszcz popadał. Jak zajechałem na pole to woda trochę stała w koleinach, unosił się niesamowity smród a woda była pokryta zielonymi wykwitami. Ja osobiście tego syfu u siebie na polu nie chcę.

#3633 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 22:19

Nawożenie kukurydzy A czego oczekiwałes po osadach z oczyszczalni? Trochę śmieszne wypowiedzi niektórych. Osobiście studiuje inżynieria środowiska i wiem ze tego typu osady trafiają na pole po spełnieniu odpowiednich warunków i nie ma opcji ze nawozow Ci na pole jakiegoś syfu bo jest to wszystko sprawdzane. Ogólnie żeby była możliwość to bym bardzo chętnie wziął ma pole tak osad bo to samo dobro metali ciężkich tam nie ma. Podstawowa zasada kto nie zna tematu niech się nie wypowiada.

#3634 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 23:08

Nawożenie kukurydzy Nie no to co piszesz wszystko ok tylko twierdzisz że nie ma opcji żeby nawieźli syfu... To skąd po kilku dniach wykwity duże na całej powierzchni kałuż- to na pewno nie syf... Lepiej ucz się zamiast studiować (znasz różnicę?). Żeby było to takie cudowne to by dużo ludzi nie odchodziło od osadów.
Mówisz też że wszystko jest sprawdzane... Papierosy są też sprawdzane a mimo wszystko są też sprzedawane bo je zbadano i wiadomo jak bardzo są szkodliwe, ta sama zasada zapewne z osadami, minie kilka lat i okaże się że są szkodliwe i można je tylko utylizować i pod żadnym pozorem wywozić na pola.

Edytowany przez daremw, 22 listopad 2015 - 23:15.

#3635 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 23:10

Nawożenie kukurydzy

Dopiero studiujesz wiec może jeszcze nie wiesz ze w tym kraju papier przymnie wszystko, a jak naprawde jest  to już inna para kaloszy

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#3636 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 17:53

Nawożenie kukurydzy

Na studiach też profesor mówiła jakie to ostre przepisy są w zakładach mięsnych kolega który tam pracował miał jednak całkiem inny pogląd na te przepisy. Tak więc nie ma co na ślepo wierzyć w to co jest na papierze.

W kukurydzy jak mam to rozlewam gnojówkę po zimie później kultywator obornik i orka. Na razie raz tak robiłem ale efekt był dobry.

Tylko spokój może nas uratować....

#3637 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 19:52

Nawożenie kukurydzy No właśnie o to chodzi że przepisy są rygorystycznie przestrzegane tylko czy właśnie te przepisy przypadkiem nie dopuszczają zbyt wiele

#3638 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1154 postów

Napisany 25 listopad 2015 - 11:29

Nawożenie kukurydzy U mnie ojciec od zawsze jak pamiętam obornik pod plug a przed siewnie gnojowica 8 wywiad ma zawsze piękna, nawet w tym roku miał perfekcyjną.

#3639 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1071 postów

Napisany 27 listopad 2015 - 20:25

Nawożenie kukurydzy

Tylko na ogół w Polsce mamy gleby mozaikowe Tj na hektarze piaski,gliny,czarnoziem,torf od 2 do 6 klasy bonitacji i jak tu określić zawartość  i ja nawozić by by

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3640 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 09:14

Nawożenie kukurydzy

Co do osadu moge się wypowiedzieć bo to stosowaliśmy, aktualnie oczyszczalnia wymaga co roku mapki każdej działki plus koszt dostawy ewentualne suszenie jak ktoś chce suche a jak nie to mokre z czymś co stabilizuje osad że się nie rozpływa tylko jest miękki jak galareta. Nasze spostrzeżenia: przesadzisz z ilością to ci nic nie urośnie efekty jak przenawożenie. Jak dasz rozsądnie to rośnie piękna QQ i każde inne zboże tylko trzeba uważać z nawozem i nie dawać w ciemno. Minus osadu taki że on sam wyciąga wilgoć a rośliny lepiej wykorzystują składniki takze po 3 latach od zastosowania ziemia jest porządnie wyciagnięta ze wszystkiego. Plus taki że osad wprowadza dużo potasu i innych składników których zazwyczaj się nie sypie tylko daje z odżywkami. U nas każde pole po zastosowaniu osadu a pierwszy był z 6 lat temu do teraz jest zaopatrzone w potas na poziomie b.wysokim reszte należy uzupełniać. Do tego osad jest z wapnem już nie pamiętam w jakiej ilości. Przed zastosowaniem badają ci glebę na każdy składnik za darmochę i dostajesz wyniki.