Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5380 odpowiedzi na ten temat

#3581 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 06 październik 2015 - 15:52

Nawożenie kukurydzy Panowie chce ograniczyć wiosenną uprawę do minimum a tym samym zmniejszyć przejazdy z rozsiewaczem przesiewnie.Chciałbym dać sól i wapno razem na wiosnę tak z 3 tygodnie przed siewem(na pewno dam i uprawa.Ale chciałbym rzucić mocznik tylko czy te 3 tygodnie przed siewem nie bedzie za szybko bo nie chce jechać agregatem a za 2 dni siać bo w tym roku to po takim zabiegu strasznie sucho było.Jak doradzacie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 09:21
  •  

#3582 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 06 październik 2015 - 17:27

Nawożenie kukurydzy Za głęboko zapuściłeś widocznie agregat. Do przykrycia nawozu wystarczy włóka czy lekkie brony. Jak jest sucho to wierzchnia warstwa jest sucha i płytkim zabiegiem bardziej jej nie przesuszysz.

#3583 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 06 październik 2015 - 17:33

Nawożenie kukurydzy

wapno daj teraz i tyle, sól na wiosnę możliwie jak najwcześniej a mocznik przed siewem- taki chyba jest normalny tok prac

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3584 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
    Rolnictwo

Napisany 06 październik 2015 - 17:35

Nawożenie kukurydzy Nie da rady wapna teraz bo teraz poszedł obornik i część poorałem.

#3585 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 06 październik 2015 - 19:49

Nawożenie kukurydzy

też tak samo robię... w czwartek idzie gnojowica, w poniedziałek głębosz, we wtorek obornik później orka i pod koniec listopada kreda

#3586 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
    Rolnictwo

Napisany 06 październik 2015 - 20:47

Nawożenie kukurydzy I później przykrywasz krede czy czekasz do wiosny bo jakby tak wysiać wapno w grudniu i w lutym talerzem pojechać.

#3587 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 07 październik 2015 - 15:37

Nawożenie kukurydzy

kreda ci w powietrze nie pójdzie

#3588 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 07 październik 2015 - 18:43

Nawożenie kukurydzy

A słyszał może ktoś o zależności między opóźnionym terminem koszenia a zawartością skrobi (kosztem białka)...
Ja zazwyczaj czekam aż chociaż trochę zżółknie, jednak nie twierdzę że suchsza lepiej się zakisza. Wymaga po prostu lepszego ugniecenia. Krowy u mnie uwielbiają kukurydzę później koszoną gdzie przy zielonej różnie to bywało... No i przede wszystkim zdrowotność, gdy zbieram później jest dużo mniej problemów ze zdrowiem krów i oczywiście chodzi mi o problemy typowo żołądkowe. Ja mam głęboko w czterech literach jak i kiedy ktoś zbiera i nie mam zamiaru przekonywać robię tak jak sie u mnie najlepiej sprawdza i przez ostatnie trzy lata koszę jako jeden z ostatnich w okolicy -często właśnie po przymrozkach kiedy kukurydza była cała żółta. W tym roku koszona tylko częściowo żółta bo już wszyscy pokosili i koniec sezonu (konserwacja maszyn)

Ja jestem zwolennikiem koszenia jak kukurydza już w pełni dojrzałe ziarno wtedy ustawiamy gniotownik na 1mm i jazda.

Zapraszam do galerii, zapewne kosimy w środę choć jak nie będzie mrozu to jeszcze do piątku postoi.

Co wam daje tak późne koszenie ? Jak wam się to przechowuje i jakie pH jest takiej kiszonki ? 

Ja takiego czegoś nie widzę, jak ziarno twarde, że paznokciem nie można rozwalić a liście do połowy suche to jedziemy kosić. Później to co w liściach wymyje deszcz albo odlecą,  strata cukrów rozpuszczalnych, białka i strawności. Energia z kiszonki z kukurydzy to nie tylko skrobia.

#3589 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 07 październik 2015 - 21:24

Nawożenie kukurydzy

przechowuje się dobrze, nie mam problemów z pleśnią, jednak zawsze dodaję zakiszacz, badań żadnych nie robię aczkolwiek po kukurydzy koszonej w ubiegłym roku gdzie była całkowicie żółta krowy bardzo ładnie mleko dawały, liście nie odlatują jakoś w trakcie koszenia, no chyba że kosi się kiepskim sprzętem. a co mi daje opóźnione koszenie? tak jak wyżej napisałem: mniej problemów zdrowotnych, moje krowy zdecydowanie chętniej pobierają taką kiszonkę niż koszoną wcześniej. z tym że u mnie kukurydza często jest bardzo długo zielona i przymrozek mnie ratuje.

#3590 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 08 październik 2015 - 05:50

Nawożenie kukurydzy

Nawet lekki przymrozek na jesieni "zetnie" kukurydzę. Potem w zalezności czy to flint czy dent będzie wysychać bardziej lub mniej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3591 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 08 październik 2015 - 06:18

Nawożenie kukurydzy Przymrozek rzędu -2 praktycznie nigdy u mnie większego efektu nie dawał, jak wyskoczy -5 wtedy dopiero efekt widoczny, moje ziemie są zasobne w potas a azotu nie żałuję (w granicach rozsądku). Powoduje to długo utrzymującą się zieleń (niezależnie od tego czy flint czy dent) także niech inni robią po swojemu a ja po swojemu, mi i moim krowom odpowiada opóźnione koszenie.

#3592 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 08 październik 2015 - 21:00

Nawożenie kukurydzy

Co wam daje tak późne koszenie ? Jak wam się to przechowuje i jakie pH jest takiej kiszonki ? 

Ja takiego czegoś nie widzę, jak ziarno twarde, że paznokciem nie można rozwalić a liście do połowy suche to jedziemy kosić. Później to co w liściach wymyje deszcz albo odlecą,  strata cukrów rozpuszczalnych, białka i strawności. Energia z kiszonki z kukurydzy to nie tylko skrobia.

Dziś do końca przysypałem pryzmę za jakieś 70-80 dni otworzę wyślę próbki i zbadamy...

Edytowany przez fireseba, 08 październik 2015 - 21:00.

#3593 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
    Rolnictwo

Napisany 18 październik 2015 - 12:21

Nawożenie kukurydzy Masakra w następnym roku bedzie bo u mnie sól już po 1600 a ma podrożeć jeszcze, polidap po 2450 i mocznik 1650.Liczę że miedzy styczniem a lutym coś potanieje ale na razie się nie zanosi.

#3594 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 04 listopad 2015 - 21:29

Nawożenie kukurydzy

czytałem dzis artyków o nawozeniu kukurydzy gnojowica i trafiłem na cos takiego http://www.piagro.pl...-gnojowice.html  " - Pod kukurydzę gnojowicę stosujemy jesienią lub wiosną, dzieląc dawkę ogólną na dwa terminy wprowadzania do gleby: 50% przed siewem i 50% po wschodach, gdy rośliny osiągną około 15 cm wysokości." czy gnojowica nie przypali lisci wiosna jak dostanie gnojowicy i jakie to stadium rozwojowe te 15 cm?? 4-5 liśc??

#3595 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 05 listopad 2015 - 14:15

Nawożenie kukurydzy

Nie chce mi sie szukac w internecie ale gnojowica zawiera napewno różne formy azotu. Na zdrowy rozum jak sie rozpuści saletre w opryskiwaczu i opryska coś to spali od razu. Myśle że podobny efekt moze być po zaaplikowaniu gnojowicy na 15 centymetrowa kukurydze. Takie jest moje zdanie.

#3596 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 05 listopad 2015 - 14:32

Nawożenie kukurydzy

Aż w takim stężeniu nie ma, po za tym saletra tak całkowicie nie spali roślin 10 kg - 15 / ha całkowicie nie wyniszczy roślin. No i nawozach naturalnych jest przeważnie amoniakalna.

Ja gdzieś czytałem że polewanie zbóż pogłównie gnojowicą może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych.

#3597 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów

Napisany 05 listopad 2015 - 15:58

Nawożenie kukurydzy Gnojowica zabija grzyba w zbożach

#3598 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1077 postów

Napisany 05 listopad 2015 - 19:12

Nawożenie kukurydzy

no i bakterie w glebie

#3599 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 05 listopad 2015 - 22:17

Nawożenie kukurydzy

mikrus i icek w jaki sposób, możecie rozwinąć swoje myśli?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3600 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1077 postów

Napisany 05 listopad 2015 - 22:28