Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3481 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 15:10

Nawożenie kukurydzy

Tyle to wiem. Mam rozumieć, że tylko pioneer się liczy a reszta mu nie dorównuje? Inne firmy mają gorsze odmiany? Jak tak to jestem innego zdania.

Zapytaj się w najbliższej okolicy gdzie są podobne ziemie osoby która ma paletka Pioneera jak odmiana jest dobra na te ziemie. Zasiej za rok jeden worek i nawoź tak samo. Cena za worek to 550-600zł

Ja miałem kukurydzę ze smolic 20lat KWS dwa razy i LG

Edytowany przez fireseba, 26 lipiec 2015 - 15:16.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 08:53
  •  

#3482 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 15:31

Nawożenie kukurydzy Chciałem zasiać, ale w okolicy nikt nie miał w sprzedaży.Widziałem jesienią na poletkachvw Szepietowie i zauważalnej różnicy nie widziałem pomiędzy Pioneerem, Kws, Maisodurem czy innymi. Może coś więcej napiszesz,czemu zostajesz przy Pioneer?

#3483 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 16:08

Nawożenie kukurydzy

dwa razy miałem ją i zawsze więcej niż 25% plonu zbierałem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3484 Share 343

343

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 16:22

Nawożenie kukurydzy

Jak już rozmawiacie o odmianach to powiem wam ,że w tamtym roku miałem pioniera n86 spryskałem adengiem i uszkodziłem ją.Zgłośiłem to do nich gościu powiedział ,że wtedy te adengo uszkadza jak jest chłodno i tam gdzie woda stoi na polu i na piaskach.Owszem miał racje w tamtym roku była chłodna wiosna i u mnie mokra.W maju padały deszcze to musiałem przekopywać pola i wode spuszczać.Te adengo wtedy jak mi jebło tą kukurydze ,że szok.Mimo to ,że uszkodzona była miała opoźnioną wegetacje długo stała w miejsciu aż przyszło ciepło to urosłą i zaszokował mnie plon 15-16/ha przy wilgotoności 40% na mozajce 4-6 , głownie to była 4 klasa..Lg tak samo załatwiłem adengiem to wydał mi może 8 ton przy wilgotoności 27% , fakt ,że n86 ma większe fao od lg ,ale wole n 86 zasiać i poczekać trochę dłużej i on dojdzie , nawet w specyfikacji ma ,że 270 fao i szybsze dojżewanie kolb.W tym roku wszystko na pioniera postawiłem n86 i jakiś aqua max na piaski.Ciekawe jak wyda w tym roku.U mnie w tym roku dopiero skręcać się zaczeła ja kte pierwesze upały były i po kązdym skręcaniach liści za 3 dni deszcz spadał to jeszcze nie jest aż tak źle.

Edytowany przez 343, 26 lipiec 2015 - 16:24.

#3485 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 20:33

Nawożenie kukurydzy

To ja jeszcze taką rzecz napiszę. Uczonym ze Smolic udało się wychodować kukurydzę która rośnie w temperaturze o 2 stopnie niższej i mało co nobla nie dostali tako to był wyczyn. W tym roku jak u mnie jest w nocy pow 10 stopni to jest ciepło a w dzień 20. Kukurydza lubi średnią pow 20 stopni by dobrze rosła

#3486 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 23:14

Nawożenie kukurydzy

czyli jednym slowem pioniera polecasz ich odmiany a czy pionner rzepaki tez ma ? jak tak to mozna prosic o jakis link do tego ?

#3487 Share Mariusz245555

Mariusz245555

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 23:37

Nawożenie kukurydzy

A ja w tym roku zaialem LG 3258 z przeznaczeniem na ziarno. Na poczatku się męczył, i b.słabo rosł. Potem zaczoł sie krzewić, a niedawno wybujał na 2,50 i . wypuścił wieche i przeważnie po 2 a nawet 3 kolby. dodam że obsada jest jakieś 87 tyś/ha. Ziemia 4 klasy. Aż boje sie pomysleć co z tego zbiorę...

#3488 Share Seba8080

Seba8080

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 07:53

Nawożenie kukurydzy

U mnie też w tym roku prawie wszystkie pościły po dwie kolby zbioru nie będzie za ciekawego pogoda bardzo zaszkodziła 

#3489 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 09:43

Nawożenie kukurydzy

no u nas w pionierze na 3 4 klasie to ma roznie 2 3 a nawet sie zdarza i 4 kolby liche na ziarno bedzie pewno

#3490 Share cichyh32

cichyh32

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 15:09

Nawożenie kukurydzy Ja polecam pioniera a szczególnie odmianę p8400 w tamtym roku miałem jej 10 ha i na każdym rodzaju gleby sypala lepiej niż h32 i n86

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3491 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 16:18

Nawożenie kukurydzy

dobra dobra już wystarczy to jest temat o nawożeniu.

Wracając do tematu... W tym roku w podsiewaczu dla usługodawcy zostało trochę mocznika i w tym miejscu kukurydza była tak samo czerwona jak tam gidze poszło 250kg superfosfatu wzbogaconego za to jest wyższa i jest jej więcej. Czy stosując polidap w podsiewacz osiągnę lepsze efekty niż przy moczniku?

#3492 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 16:40

Nawożenie kukurydzy Ja bym nie ryzykowal z mocznikiem w podsiewacz bo moze niczego nie byc

#3493 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 16:45

Nawożenie kukurydzy

Zawsze lepiej dac polidap lub tez inny nawoz wieloskadnikowy z fosforem min 150kg/ha do podsiewacza,

niz nawet najlepszy i w duzej ilosci rozsiac po polu.

#3494 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 18:11

Nawożenie kukurydzy

Ja bym nie ryzykowal z mocznikiem w podsiewacz bo moze niczego nie byc

W tym miejscu co był mocznik bez fosforu kukurydza jest o pol metra wyższa, a poszło tam ok 450kg mocznika

#3495 Share Mariusz245555

Mariusz245555

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 19:18

Nawożenie kukurydzy

Zgadzam sie z tym Polipadem w podsiewacz, Ponoć najlepiej dostępna forma fosforu dla kukurydzy.My tak dawalismy i nawet na chwile nie zrobila sie czerwona. Wracając do tego krzewienia kukurydzy i podwójnych kolb to dowiedziałem sie że to takrze wina złego nawożenia. A dokładnie podałem prawie całą dawkę azotu (200kg N/ha)w formie wolno działającej. (nie licze 30 kg azotu amonowego który poszedł z fosforanem w podsiewacz). Na poczatku było zimno i azot był mało dostępny              (dawalem mocznik i gnojowicę)a gdy zrobił sie cieplej to kukurydza dostała za dużego kopa i zaczeła sie krzewić i zawiązała po kilka kolb. Ponoć najlepiej dać ok 100 kg azotu przed siewem w formie łatwo dostępnej np. saletra,  a resztę w formie mocznika, obornika, gnojowicy czy co tam kto ma. Zakładając 20 kg azotu na każdą tonę suchego ziarna. A pogłównie to chyba tylko mocznik...  

#3496 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 20:31

Nawożenie kukurydzy

ale masz jeszcze gnojowicę gdzie występuje forma amonowa

#3497 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 20:51

Nawożenie kukurydzy

Kiedyś czytałem w prasie rolniczej że w podsiewacz najlepszy jest fosforan.

Były przeprowadzone doświadczenia z trzema nawozami. Fosforan, mocznik i chyba jakiś wieloskładnikowy( już dokładnie nie pamiętam jaki) to najlepszy plon ziarna był tam gdzie był fosforan w podsiewaczu.

Tylko spokój może nas uratować....

#3498 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 20:56

Nawożenie kukurydzy W tegorocznym tpr był artykuł o tym. Zastosowanie polidapu podnisi plon ziarna o chyba 0,2 t w porównaniu ze zwykłym nawożeniem bez stosowania w podsiewacz.

Edytowany przez Thomas2135, 28 lipiec 2015 - 05:04.

#3499 Share Mariusz245555

Mariusz245555

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 27 lipiec 2015 - 23:18

Nawożenie kukurydzy

większa plonowanie przy zmniejszonej dawce nawozu/ha. Polipad to fosforan amonu jakby co, a mocznika to ja bym chyba w podsiewacz nie zaryzykował. Na wchody i tak sie nie rożłorzy a może jeszcze krzywde zrobić. poza tym z tego co mi wiadomo gnojowica zawiera azot wolno-działający. poprawcie mnie jeśli sie mylę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3500 Share rolnik1986

rolnik1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 28 lipiec 2015 - 17:48