Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5378 odpowiedzi na ten temat

#3461 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 24 lipiec 2015 - 11:55

Nawożenie kukurydzy Jeśli u was podczas suszy rośnie ponad 3 metrowa kuku na piaskach to znaczy że byla sporą wilgoć bo gdyby tak nie bylo to nawet 2 metrow nie przekroczyła

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 19:51
  •  

#3462 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 24 lipiec 2015 - 12:37

Nawożenie kukurydzy Tylko czy te kolby urosną ? Czasem i u mnie są po 3 kolby ale jedna średnia i dwie małe. Suma summarum nie wyjdzie więcej niż jedna dobra.
Kolego skoro ma 3m to raczej suszy u Ciebie nie było. Po mojej widać suszę, zdjęcie w galerii.
3metrowa kukurydza i ładna kolba to sukces na VI klasie. W zeszłym roku udało się to osiągnąć, łodyga do 2,2-3m, kolba z osadką bez liści 200-260g. W tym roku jeszcze lepsze nawożenie niż w zeszłym, ale pogoda nie dopisała i nie będzie co zbierać.
Jako ciekawostkę, przyszedł ostatnio poradnik abc uprawy kukurydzy. Napiszę dwa zdania, dr inż z Państwowego Instytutu Badawczego Radzików. " Pod uprawę roślin kukurydzy przeznacza się gleby o średniej przydatności rolniczej IIIa, IVa a nawet IVb klasa bonitacyjna "
" Pod jej uprawę nie nadają się gleby ciężkie,podmokłe, zlewne, zimne a także piaszczyste i suche."
Wiec może to ja popełniam bład siejąc kukurydzę na ziemiach suchych i piaszczystych a nie zwalam wszystko na aurę...

#3463 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 24 lipiec 2015 - 20:54

Nawożenie kukurydzy

już tu pisałem na ten temat, susza była, okresowa, przez nia nie wyrosły odmiany wczesne, mam odmiane fao 220 wyrosla w granicach 2.3 do 2.5 metra, w tamtym roku ta sama odmiana wyrosla ok 3 metrow, z tym ze nie dala dobrej kolby a miejscami nawet wcale, w tym roku jest szansa na kolbe,   mam tez pozne odmiany fao 270 jest obok 220, roznica pomiędzy tymi odmianami jest już ok metra i ta pozniejsza jeszcze całkowicie klosa nie puscila. według opisu obie te odmiany osiagaja podobny wzrost, a jednak aura zadecydowala.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3464 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 24 lipiec 2015 - 21:33

Nawożenie kukurydzy

kukurydza jak wypuści  wichę  to  rośnie jeszcze w górę  czy  już  koniec 

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#3465 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 24 lipiec 2015 - 22:03

Nawożenie kukurydzy Rośnie aż do kwitnienia.

#3466 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 24 lipiec 2015 - 22:24

Nawożenie kukurydzy

kwitnienie a wiecha to jedno i to samo. kukurydza rosnie do momentu pelnego rozwiniecia wiechy, same wypuszczanie wiechy trwa jakiś czas i w tym czasie kukurydza jeszcze rosnie.

#3467 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 24 lipiec 2015 - 22:30

Nawożenie kukurydzy

kwitnienie a wiecha to jedno i to samo.

:blink: :o jeszcze wiele przede mną nauki o kukurydzy.  

Jeżdżenie a samochód to jedno i to samo.

Edytowany przez damianzbr, 24 lipiec 2015 - 22:55.

#3468 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 25 lipiec 2015 - 07:05

Nawożenie kukurydzy

a nie najpierw kwitnie a później wyrzuca wiechę?

To ja Wam powiem tak. W tamtym roku było gorzej jeśli chodzi o opady lecz było znacznie cieplej i kukurydza szybko wykorzystywała wilgoć. Miałem jedną odmianę Pioneera, a na drugim polu KWS. Polska kukurydza miała jedną kolbę i 2/3 drugiej zaś Pioneer przy obsadzie 85tyś miała 3 kolby lecz jedną wykształconą i to do KOŃCA. Jedynie co to masa kolby wynosiła 200-220g a nie 300 jak powinno być ze względu na suszę w lipcu i sierpniu oraz po części na zawysoką obsadę roślin. Zobaczymy jak będzie w tym roku bo słabo to wygląda sądząc po wzroście.

#3469 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3192 postów

Napisany 25 lipiec 2015 - 09:35

Nawożenie kukurydzy

Zboże też pewnie najpierw kwitnie a później się kłosi? kukurydza jest trochę innym zbożem niż pozostałe, bo ma rozdzielone kwiatostany męskie i żeńskie. Kukurydza rośnie i później wypuszcza wiechę. Gdy wiecha dojrzeje zaczyna kwitnąć co objawia się malutkimi kłoskami, które zaczynają wyrzucać z siebie pyłki z zarodnikami.

#3470 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 25 lipiec 2015 - 12:08

Nawożenie kukurydzy

kukurydza na polskich polach nie jest żadna anomalia, pewnie każdy kto tu zaglada ma ja na swoim polu wiec wystarczy poobserwować.  jeśli ktoś powie ze kukurydza przestaje rosnąć w momencie wypuszczenia wiechy ma racje, i jeśli ktoś powie ze w momencie kwitnienia tez ,ma racje, bo jedno nie wyklucza drugiego,  to tak jak w zbozu klosowanie i plonowanie, wiadomo ze jest pewna czasowa roznica, w jednym i drugim przypadku roslina już nie rosnie, w kukurydzy jest podobnie, oczywiście jeśli chodzi o wysokość.

Edytowany przez nightmare, 25 lipiec 2015 - 12:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3471 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3192 postów

Napisany 25 lipiec 2015 - 12:36

Nawożenie kukurydzy Jak możesz takie bzdury pisać? Jeszcze pomyślą, że to prawda. Dla Ciebie wiechowanie kukurydzy to kłoszenie kukurydza wypuszcza kłos. Sprawdź choćby na wiki charakterystykę kukurydzy. Kukurydza chyba jako jedyna roślina ma oddzielne kwiatostany.

#3472 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 25 lipiec 2015 - 13:27

Nawożenie kukurydzy

Mogę się mylic, ale sprawdac nie będę bo szczerze do niczego mi to nie jest potrzebe.  Bez wnikania w szczegoly kukurydza zawsze się udaje, Nie ma to jak stara sprawdzona metoda, dużo ilość obornika, nawozy stuczne w granicach rozsądku, i reszta już w rekach natury.

#3473 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 25 lipiec 2015 - 13:37

Nawożenie kukurydzy

"Każdy orze jak może" i to samo z uprawianiem kukurydzy. Może sieje 60kg azotu w formie amonowej i brak jej azotu by w tym okresie rosła:P

Idę z metrówką podziwiać jak mi kukurydza rośnie przy nocnych temperaturach 10-12 stopni

Trawa też nie rośnie jak się kłosi, bo później przyjeżdża kombajn i kosi ją na żyto? Dobrze rozumiem będzie ze mnie rolnik?

#3474 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 25 lipiec 2015 - 19:55

Nawożenie kukurydzy

a nie najpierw kwitnie a później wyrzuca wiechę?

To ja Wam powiem tak. W tamtym roku było gorzej jeśli chodzi o opady lecz było znacznie cieplej i kukurydza szybko wykorzystywała wilgoć. Miałem jedną odmianę Pioneera, a na drugim polu KWS. Polska kukurydza miała jedną kolbę i 2/3 drugiej zaś Pioneer przy obsadzie 85tyś miała 3 kolby lecz jedną wykształconą i to do KOŃCA. Jedynie co to masa kolby wynosiła 200-220g a nie 300 jak powinno być ze względu na suszę w lipcu i sierpniu oraz po części na zawysoką obsadę roślin. Zobaczymy jak będzie w tym roku bo słabo to wygląda sądząc po wzroście.

i ktora kukurydza lepiej ci wyszla z pioneera czy kws ktora firma ma lepsze odmiany ?

#3475 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1077 postów

Napisany 25 lipiec 2015 - 21:15

Nawożenie kukurydzy

U mnie lepszy pionier i lg

#3476 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 08:04

Nawożenie kukurydzy

Lider jest tylko jeden

#3477 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3192 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 08:44

Nawożenie kukurydzy Rozwiniesz, bo nie wiem o co chodzi z tym liderem.

#3478 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 11:16

Nawożenie kukurydzy

O to że lider może być tylko jeden drugie miejsce to nie lider

#3479 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3192 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 11:57

Nawożenie kukurydzy Tyle to wiem. Mam rozumieć, że tylko pioneer się liczy a reszta mu nie dorównuje? Inne firmy mają gorsze odmiany? Jak tak to jestem innego zdania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3480 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1077 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 14:07