Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5379 odpowiedzi na ten temat

#3441 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 22 lipiec 2015 - 16:39

Nawożenie kukurydzy

i potas nie jest aż tak łatwo wypłukiwany ale fakt że pół roku przed to trochę szybko :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 23:40
  •  

#3442 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 22 lipiec 2015 - 21:16

Nawożenie kukurydzy

ja sieje sól potasową 1 kwietnia tak dla jaj:P

#3443 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 23 lipiec 2015 - 08:40

Nawożenie kukurydzy Co lepiej dac wapno magnezowe czy obornik bo gleba pod qq wymaga jednego i drugiego ??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3444 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 23 lipiec 2015 - 11:03

Nawożenie kukurydzy

Sam sobie zadajesz pytania i sam sobie odpowiadasz :DDD

Edytowany przez speeeder, 23 lipiec 2015 - 11:04.

#3445 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
    Rolnictwo

Napisany 23 lipiec 2015 - 11:15

Nawożenie kukurydzy Ale podobno nie można łączyć wapna i obornika bo to negatywnie wpływa na plony

#3446 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 23 lipiec 2015 - 12:38

Nawożenie kukurydzy

Można dać jedno i drugie ale koniecznie w osobnych terminach, np, teraz na ściernisko wywieziesz wapno, talerzówka, a na jesień obornik i wtedy orka. 

#3447 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
    Rolnictwo

Napisany 23 lipiec 2015 - 12:49

Nawożenie kukurydzy Teraz jest poplon.A moze wapno na wiosnę ?

#3448 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 23 lipiec 2015 - 13:36

Nawożenie kukurydzy

ja dalem wapno na koniec lutego, obornik na początku kwietnia,  ale najlepiej to dac w listopadzie i wymieszać z gleba ,

#3449 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 23 lipiec 2015 - 13:49

Nawożenie kukurydzy

Wiosną też możesz, ale nie przed siewem. 

#3450 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 23 lipiec 2015 - 16:38

Nawożenie kukurydzy Dzisiaj bylem na polu i qq ok. 3m i wiekszosc dwie kolby a i sie trzy zdążają

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3451 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 23 lipiec 2015 - 17:37

Nawożenie kukurydzy

U nas najwyższe mają po 2m niektóre nawet po 30cm

#3452 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 23 lipiec 2015 - 20:59

Nawożenie kukurydzy

u mnie w najwyższych miejscach 315 cm i dalej rosnie, 2-3 kolby to norma w tym roku, a zdaza się nawet ze po 4 na jednej łodydze, 

#3453 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1006 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 23 lipiec 2015 - 21:09

Nawożenie kukurydzy jak dasz wapno po żniwach to obornik dopiero wiosna bo wapno z neutralizuje obornik

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#3454 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 23 lipiec 2015 - 21:45

Nawożenie kukurydzy

u mnie w najwyższych miejscach 315 cm i dalej rosnie, 2-3 kolby to norma w tym roku, a zdaza się nawet ze po 4 na jednej łodydze, 

Pewnie jeszcze takie do łokcia... Śmieszne to jest jak nieraz z kimś rozmawiam i mówi mi, ale miałem kolby kukurydzy i pokazuje, do łokcia później dodaje a miejscami to i po 3 były. Jak do łokcia to bym dwie kolby i łodygę w jakiego jaguara puścił a pozostałe 2 kolby na ziarno. Takim sposobem z ha byś miał 15 wózków sieczki + z 12t ziarna 30%.

Moje doświadczenie w uprawie kukurydzy jest powiedzmy nikłe. Ale zawsze gdy rozmawiam z poważnymi ludźmi co uprawiają nawet setki ha kukurydzy nie ględzą bajek o kolbach do łokci i gdy mają więcej niż jedną na roślinie zastanawiają się gdzie popełnili błąd lub czego nie dopilnowali.

#3455 Share crouch02

crouch02

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 23 lipiec 2015 - 22:03

Nawożenie kukurydzy

Nie każde wapno jest dobrze mieszać z glebą szybko.Tlenkowe owszem najlepiej jak najszybciej ,ale węglanowe lepiej niech poleży 2 miesiace bo może zniszczyć  strukturę.Przy łączeniu  wapna i obornika wydziela się amoniak, który niszczy bądź osłabia siewki jeżeli  będa siane oziminy (szczególnie to widać) i z tego powodu straci się azot z obornika od razu .Wapń przyśpiesza też rozkład substancji organicznej co powoduje szybsze uwstecznianie sie lub wymywanie  innych pierwiastków.Wapnowanie nie niesie ze sobą samych korzyści trzeba tez pamiętać ze świeżo wapnowana gleba  straci zdolność do uwalniania manganu (pierwiastek stymulator wzrostu) stosowanie dolistne koniecznie z molibdenem który odpowiada za jego transport i koniecznie we  wczesnych fazach wzrostu rośliny , równiez bor jest kiepsko dostepny na świezo wapnowanej glebie dlatego lepiej jest wapnować jak najwcześniej na ściern. Zbyt duza dawka na raz wapna moze doprowadzic do wysuszenia gleby w pierwszym roku (szczególnie to widać w suche lata),mniejsza dostepnosc magnezu .potasu a także wzrost udziału fosforanów jezelii stosuje si w duzych dawkach nawozy fosforowe) co powoduje mniejsza dostepnosc  fosforu i cynku . Dlatego warto stosowac rozsadne dawki wapna szczegolnie tego bardzo reaktywnego tlenkowego .

#3456 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
    Rolnictwo

Napisany 24 lipiec 2015 - 07:31

Nawożenie kukurydzy No to dam sam obornik

#3457 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 24 lipiec 2015 - 07:48

Nawożenie kukurydzy

Pewnie jeszcze takie do łokcia... Śmieszne to jest jak nieraz z kimś rozmawiam i mówi mi, ale miałem kolby kukurydzy i pokazuje, do łokcia później dodaje a miejscami to i po 3 były. Jak do łokcia to bym dwie kolby i łodygę w jakiego jaguara puścił a pozostałe 2 kolby na ziarno. Takim sposobem z ha byś miał 15 wózków sieczki + z 12t ziarna 30%.

Moje doświadczenie w uprawie kukurydzy jest powiedzmy nikłe. Ale zawsze gdy rozmawiam z poważnymi ludźmi co uprawiają nawet setki ha kukurydzy nie ględzą bajek o kolbach do łokci i gdy mają więcej niż jedną na roślinie zastanawiają się gdzie popełnili błąd lub czego nie dopilnować

Dokładnie sam chciałbym mieć obsadę 130tyś/ha oraz po 3 kolby po 300g każda dało by mi wtedy prawie 100t ziarna z ha. Chyba rezygnuję z pracy na roli bo przy mojej tylko jednej kolbie to długo nie pociągnę.

Daj wapno przed poplon i pożną jesienią obornik, albo jeszcze lepiej na odwrót

Edytowany przez fireseba, 24 lipiec 2015 - 07:49.

#3458 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 24 lipiec 2015 - 09:53

Nawożenie kukurydzy Wiadomo ze lepiej jak jest jedna duza kolba na ziarno a nie dwie czy trzy ale przy takim przebiegu pogody nawet przy żadnym bledzie z twojej strony nie jesteś w stanie uniknąć tego efektu tak samo jak powiedzmy odnóg drugiej lodygi przy tej glownej

#3459 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 24 lipiec 2015 - 10:00

Nawożenie kukurydzy

Ale niektórzy tego nie rozumieją.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3460 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 24 lipiec 2015 - 11:43

Nawożenie kukurydzy

nie

którzy tutaj nie rozumiaja ze na to wszystko największy wpływ ma aura, i gledza głupoty. jeśli ziemia 6 klasy daje ponad 3 metrowe rosliny, i na każdej po 2-3 kolby to nie jest powod do doszukiwania się bledow, zwłaszcza jeśli przeznaczenie tej uprawy to kiszonka.  gdybym na tym piasku kierowal się tylko kolba to na koniec zostałbym bez kolby i bez kiszonki która jest mi niezbedna.  stawam na jak najwiekszailosc masy, oczywiście to nie wyklucza ladnych kolb przy odpowiedniej wilgotosci, w razie słabych kolb lub ich braku bo i tak bywalo mam wyjście dokupić ziarna i posypywać kiszonke.  Jeśli ktoś ma urodzajne gleby to może się madrzyc jaka to powinna być idealna kukuryudza, ale powinien wziasc pod uwagę ze nie każdy tu taka ma. Na ziemiach piaszczystych sam fakt ze kukurydza wyrośnie wysoka i da przeciatna kolbe to już sukces, a jak da 3 kolby nawet w polowie poste to tez zadnej tragedii nie widze..