Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3321 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 17:32

Nawożenie kukurydzy Pryskać qq dolistnie odzywka z fosforem rossasol jak nadają takie upały. Będę pryskal sama odzywka bez siarczanu i mocznika. Nie przypale jej? Byla siana po życie i jest na 6 klasie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 04:57
  •  

#3322 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 17:41

Nawożenie kukurydzy

jesli już to tylko wieczorem, dawka odzywki mniejsza niż zaleca producent, do tego dorzuciłbym ferbanat i kukurydza powinna się trzymać,  Osobiscie odpuscilbym sobie na razie odzywki, poczekal az temperatury spadna, z tego co prognozują to od polowy następnego tygodnia maja być jakies zmiany w pogodzie.

#3323 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 18:43

Nawożenie kukurydzy Dzięki za odpowiedź. Chyba jednak wstrzymam się do spadku temperatury, ale jakos nie zapowiadają ochłodzenia. Nie ma za dużo przebarwień wiec zobaczymy. Wszystko zależy od pogody. Co to jest ten ferbanat?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3324 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 20:07

Nawożenie kukurydzy

to jest taki srodek wspomagający regeneracje roślin , np. po chorobach czy suszy, z tym ze na tym etapie nie wiem czy się oplaci go podawac, kukurydza już za dużo nie podrośnie, teraz tylko żeby utrzymala wilgoc i dala kolbe, lagodna dawke odzywki można dac, przy okazji nawilzyc liscie.

#3325 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 20:59

Nawożenie kukurydzy

dobry pomysł wjechać z saletrą 150kg/ha za tydzień jak popada? W innym wypadku sobie to odpuszczę. Czy bezpieczniej będzie mocznik, ale czy nie będzie za późno? Gleba raczej piasek

Edytowany przez fireseba, 02 lipiec 2015 - 21:02.

#3326 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 21:03

Nawożenie kukurydzy

ho ho widać  człowiek całe życie  się uczy-uprawa kuku bardzo prosta- zdaje się  że w  takim  razie  jestem  kompletny głąb  bo  ja u siebie  widzę  jeszcze sporo do poprawienia na pewno  więcej jak w zbożach gdzie  ponoć uprawa trudniejsza... :D

Nie mówię że jest bardzo prosta, ale jak dla mnie znacznie łatwiejsza niż zbóż. Przedsiewnie daje NPK, po siewie oprysk od chwastów w fazie 6-7 liści odżywka mikro, NPK i siarczan magnezu i tyle. A w zbożach ozimych dwie dawki saletry, skracanie w odpowiedniej fazie, fungicydy  o odpowiednim składzie w danej fazie rozwojowej. Dlatego moim zdaniem zboża znaczniej trudniej ogarnąć niż kukurydzę.

Tylko spokój może nas uratować....

#3327 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 21:16

Nawożenie kukurydzy

Nie mówię że jest bardzo prosta, ale jak dla mnie znacznie łatwiejsza niż zbóż. Przedsiewnie daje NPK, po siewie oprysk od chwastów w fazie 6-7 liści odżywka mikro, NPK i siarczan magnezu i tyle. A w zbożach ozimych dwie dawki saletry, skracanie w odpowiedniej fazie, fungicydy  o odpowiednim składzie w danej fazie rozwojowej. Dlatego moim zdaniem zboża znaczniej trudniej ogarnąć niż kukurydzę.

Głupoty gadasz, fungicydów nie dajesz bo masz zaprawę od tego. Drugiej dawki saletry nie dajesz bo idzie mocznik gdyż kukurydza nie należy do zbóż ozimych.

Co do NPK to gratuluje że to ogarniasz, ale dla bardziej doświadczonych polecam nawozy jednoskładnikowe gdyż możemy lepiej dobrać to czego trzeba a kukurydza to lepiej wykorzysta. Nawet nie wiesz ile tracisz stosując w kukurydzy NPK a nie mocznik i potas doglebowo a w podsiewacz polidap i mikro jeśli jest taka możliwość. Kukurydza daje większy plon więc to tak jak porównać owies do pszenicy. Faktem jest to że urośnie nawet na VI klasie ale nie zmienia to faktu że jest to roślina chyba najbardziej czuła na zabiegi i nawożenie, bo można mieć 20ton z ha i ponad 100t zielonej masy

Edytowany przez fireseba, 02 lipiec 2015 - 21:17.

#3328 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 21:35

Nawożenie kukurydzy

dobry pomysł wjechać z saletrą 150kg/ha za tydzień jak popada? W innym wypadku sobie to odpuszczę. Czy bezpieczniej będzie mocznik, ale czy nie będzie za późno? Gleba raczej piasek

zastanawiam się czemu ludzie sieja tak pozno kukurydze, jeśli za tydzień jeszcze da się wjechać, u mnie w najwyższych miejscach ma ok 2 m wysokości.  saletrę sobie odpuść, zwłaszcza w tej dawce to zabójstwo dla kukurydzy,  bezpieczniejszy będzie mocznik, ale musi się ochlodzic i padac.

#3329 Share Krystian93r

Krystian93r

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 22:08

Nawożenie kukurydzy

Może ma późniejsze FAO a siał wcześniej od Ciebie  i jest niższa ? może coś poszło nie tak i nie wyrosła np. brak fosforu ? u mnie siana w jeden dzien i ma w jednym miejscu dwa metry a w jednym dwadzieścia cm i co ty na to ?nie wiesz kiedy siał a takie głupoty piszesz... Do tego co drugi post twój przechwalanie że twoja taka wysoka. .

#3330 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 22:35

Nawożenie kukurydzy Firseba Rsm będzie bezpieczny i nie musisz czekać na deszcze. Straty niemal zerowe. Zajrzyj jak ja podlałem swoją. Akurat sie udało i ledwie po zamocowaniu węży popadało kilkanaście minut grubego deszczu. Nie tylko ja pojechałem z rsm w kukurydzę. 1149 zł/ t 32% N.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3331 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 02 lipiec 2015 - 22:41

Nawożenie kukurydzy Czy jest teraz sens dawać jeszcze odzywke

#3332 Share Ekspert_Elvita

Ekspert_Elvita

Ekspert Elvita

• FIRMA
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 08:27

Nawożenie kukurydzy

Jeżeli można wjechać to jak najbardziej. Na wielu polach kukurydza jest już za wysoka. Radzę uważać na temperatury, zabieg tylko późnym wieczorem. Szczególnie przydatny roślin jest teraz potas, rośliny lepiej znoszą stres związany z wysokimi temperaturami.

Zapraszam na www.elvita.com.pl

Jesteśmy na facebooku http://on.fb.me/1C8oi19

#3333 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 08:52

Nawożenie kukurydzy

zastanawiam się czemu ludzie sieja tak pozno kukurydze, jeśli za tydzień jeszcze da się wjechać, u mnie w najwyższych miejscach ma ok 2 m wysokości.  saletrę sobie odpuść, zwłaszcza w tej dawce to zabójstwo dla kukurydzy,  bezpieczniejszy będzie mocznik, ale musi się ochlodzic i padac.

To się ciesz że nie mieszkasz na polskiej syberii. Lepsze kukurydze mają to do siebie że najpierw idą więcej w korzeń potem dopiero w resztę. Sąsiad sieje co rok kukurydzę glejt to zawsze miał wyższą ode mnie a pryzma była dwa razy mniejsza. W tym roku zwalił nawożenie o chwasty mu przygłuszyły więc może w tym roku będzie pryzma większa:P

Pole mam pierwszy rok w dzierżawie, nawozy nie były tam siane kilka lat więc nie ryzykowałem z nawożeniem bo mogło nic nie urosnąć. Z 4ha 0.5ha nie wykiełkowało nawet.

Przedsiewnie dałem 120kg mocznika i 20m3 gnojowicy więc znacznie słabiej rośnie tam gdzie dałem więcej azotu

Co do RMS to gdzie go dostanę i czy jest sens płacenia za pojemnik jeśli rozmawiamy o 30-40kg azotu na ha do tego nie wiem jak przerobić opryskiwacz, bo nawet nad tym nie mam czasu się zastanowić.

Edytowany przez fireseba, 03 lipiec 2015 - 08:52.

#3334 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 03 lipiec 2015 - 09:06

Nawożenie kukurydzy

Większość firm pobiera kaucję za pojemniki z tego co się orientuje. Musiałbyś zajrzeć w temat o rsm bo na szybko ciężko wytłumaczyć a tam wszystko ladnie opisane. Kolega wyżej ma rację z tym rsm. Sam mam pierwszy rok i granuli nie chce już znać

#3335 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 09:56

Nawożenie kukurydzy Nie zauważyliście ze kukurydzę bardziej jest podatna na przypalanie jak jest większa ? dwa lata z rzędu drugim zabiegiem dożywiania przypalam kukurydzę

#3336 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 11:02

Nawożenie kukurydzy

a gdybym taki rsm sam przygotował rozpuszczając trochę saletry i mocznika w wodzie?

Edytowany przez fireseba, 03 lipiec 2015 - 12:08.

#3337 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 17:48

Nawożenie kukurydzy

Może ma późniejsze FAO a siał wcześniej od Ciebie  i jest niższa ? może coś poszło nie tak i nie wyrosła np. brak fosforu ? u mnie siana w jeden dzien i ma w jednym miejscu dwa metry a w jednym dwadzieścia cm i co ty na to ?nie wiesz kiedy siał a takie głupoty piszesz... Do tego co drugi post twój przechwalanie że twoja taka wysoka. .

mam kukurydze o roznym fao, obok siebie 220 i 270 zadnej roznicy nie widze, po za ta ze (ulan 270) jakby bardziej się zwijal z powodu suszy.  wielkoscia i ogolnie wyglądem nikt by nie powiedział ze to sa dwie rozne odmiany.  Jeśli na moim polu bylby takie roznice, pewnie znałbym odpowiedz.  obstawiam ze te 20 cm jest powodem zaniedbania lub niedostatecznej wiedzy.  Ewentualnie aura mogla zawinić, wymokniecie lub susza.

#3338 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 21:19

Nawożenie kukurydzy

U nas niestety nie rośnie tak jak u Ciebie, średnio wiosną i jesienią mamy 8 stopni mniej, a to na kukurydzę jest bardzo dużo. Kukurydza z FAO wyższym nie będzie szybciej rosła wręcz przeciwnie, a dłużej dojrzała przez co będą wyższe plony ale o tym wiecie bo nie jesteście baranami:P

Macie ładne kukurydzę a to dzięki temu że jesteście otwarci na nowe technologie i wymieniacie się wspólnie doświadczeniami. Czy ktoś ze "starej daty" ma taką kukurydzę jak Wy?

#3339 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 21:39

Nawożenie kukurydzy

wydaje mi się ze w tym roku rodzaj gleby miał duzy wpływ, na wschodzie kukurydza najlepiej wyrosla na glebach lekkich, takie sa cieplejsze, teraz broni się przed susza, ale może nie będzie zle, od srody ma się pogoda zmienić. Przez chlodna wiosne kukurydza w porównaniu z poprzednim rokiem jest opozniona.  pomimo ze siana w ta sama pore, czyli 24 kwiecień.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3340 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 03 lipiec 2015 - 21:39

Nawożenie kukurydzy Przyłączam sie do pytania jak zrobić rsm w domu bo mam jakiś przepis ale nie wiem czy dobry