Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3261 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 12:08

Nawożenie kukurydzy Kukurydza ma 9-10 liści. To mogę rozrzucić trochę mocznika na mokre rośliny przed spodziewanym deszczem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 13:18
  •  

#3262 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1887 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 12:10

Nawożenie kukurydzy

kolego przy takiej wielkości to tylko mocznik albo rsm międzyrzędowo czyli odpowiedni sprzęt do tego inaczej przypalisz qq tak jak mój sąsiad a miał taką ładną. Tym bardziej saletra się do pogłównego nie nadaje i tylko na suche rośliny pogłównie. Ja dawałem przed spodziewanym urwaniem chmury i tam gdzie jeden przejazd się nakładał w połowie to brzegi liści miejscami przypalone. Jak mokre liście to mocznik się rozpuści jak wpadnie w lejki qq i przypali. Teraz już lepiej nie syp bo możesz bardziej zaszkodzić

#3263 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 12:21

Nawożenie kukurydzy Poprzypalac mogę ewentualnie końcówki liści które po jakimś czasie powinny odżyć. Zapowiadają deszczową pogodę wiec może zaryzykuje.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3264 Share Damiankoss199495

Damiankoss199495

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, budownictwo.

Napisany 23 czerwiec 2015 - 12:27

Nawożenie kukurydzy

http://www.agrofoto....5665-kukurydza/ ja tą nawoziłem w sobote mocznikiem w ilości 100kg/ha na suche rośliny przed deszczem. Przed siwnie również 100kg/ha. Jak na razie nie ma mnie w domu, więc nie wiem czy przypaliło. A co do wiazdu to zależy wszystko od sprzętu. Wiadomo, że c-330 już bym w nią nie wjechał (chyba) ale ciągnikiem 80 konnym jest większy prześwit i spokojnie w nawet większej jeździłem, ququ odginała się ale nic jej nie było. Nie chwaląc się przy rozsiewie nawozu uzyskiwałem 16 km/h. Ogólnie pierwszy rok postawnowiłem nawozić pogłównie mocznikiem i ostatni chyba.. za duże ryzyko przypaleń i kolejne godzinny pracy, które nie wiadomo czy wgl przyniosą rezultat :) 

Edytowany przez Damiankoss199495, 23 czerwiec 2015 - 12:31.

#3265 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 12:58

Nawożenie kukurydzy

Napewno kukurydza nie krzewi sie od fosforu to jakas durna teoria nie wiem kto ja wymyslił. Mam qq na V klasie zasobność w fosfor od niskiego do bardzo niskiego. W podsiewacz 150 kg polidapu obornika ziemia nie widziała co najmniej 5 lat. Mam tam 4 odmiany z górnej półki i w każdej są rozkrzewienia. Kukurydza wyglada bardzo dobrze ogólnie. Moim zdaniem to reakcja na jakis stres lub ploniarka jak ktos pisał. Zimna raczej wielkiego nie było wiec mysle ze to efekt suszy.

#3266 Share crouch02

crouch02

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 13:26

Nawożenie kukurydzy

kukurydza krzewi się od uszkodzeń stożka wzrostu przez owady, mróz lub mechanicznych uszkodzeń niektóre odmiany są bardzo podane na krzewienie inne mniej.

#3267 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 14:58

Nawożenie kukurydzy

@Damiankoss199495

Damian, co do twojej wypowiedzi to chyba zrezygnujesz z pogłównego mocznikowania:)

U mnie chłopacy stosowali to jakiś czas temu i przestali... lepiej dać pod korzeń.

A co do wjazdu w QQ c330 jak jest już spora taka jak na twoim obrazu to ja wjeżdżam śmiało... Nic się nie łamie, tylko pochyla.. Najwyższą QQ w jaką wieżdzam to taka która ma liście na wysokości ciut wyżej niż błotniki ;]

Czy tą prędkość uzyskiwałeś na tej QQ co masz obrazek? czy mniejszej? Bo jak na tej to nie połamałeś liści?

#3268 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 15:59

Nawożenie kukurydzy

Nigdy nie miałem przypaleń kukurydzy po siewie pogłównie zarówno saletry jak i mocznika. Jak sie sieje według zalecen to nie ma żadnego ryzyka. Ale też powoli zaczynam sie zastanawiać czy to ma sens. Ja sieje pogłównie z racji tego że kukurydza rośnie na V klasie i chce troche ograniczyć wymywanie azotu.

#3269 Share Damiankoss199495

Damiankoss199495

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 16:05

Nawożenie kukurydzy

Tak, zrezygnuje. Lepiej jest dać pod korzeń tak jak mówisz. W tamtym roku tak zrobiłem, a w tym coś mnie podkusiło. Oby nie było przypaleń. Które błotniki masz na myśli ? Przy tej kukurydzy uzyskiwałem 16hm/h bo zdjęcie robiłem przed siewem.nie nie połamałem. Tylko w nie których miejscach delikatnie mogłem najechać na rządki, ponieważ sieje Landinim 8880  evolution z oponami o szerokości  520. W tamtym roku pryskałem kukrydze równą przedniej masce, ponieważ miała nie dobór fosforu i nie było dużych uszkodzeń. Akurat mam regulowane rozstaw kół i jest jak najwęziej się da, ale małe zjechanie i można uszkodzić. Sądze, że uszkodzenia jakie spowodowałem to około 1% wraz z przecokami( końcem pola xd). Dodam, że rozsiewałem na 24m tak jak i pryskam opryskiwaczem.

#3270 Share krzysztof1987

krzysztof1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 473 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 16:16

Nawożenie kukurydzy

kolego każdy ma swoje spostrzeżenia i teorie w uprawie QQ ja nie dam nigdy azotu pod korzeń mija sie to z celem dlaczego QQ potrzebuje najwięcej azotu koniec czerwca początek lipca i mam prosty przykład jednego roku dałem sporą dawkę ( nie pamiętam juz ile kg) mocznika z saletrą w podsiewaczu kolega polał rsm-em i miał lepszą QQ jak ja na drugi rok on wylał rsm przedsiewnie w ilości dokładnie pamiętam 300 l a na polu które dopiero wziął w dzierżawę 400 l co mi sie wydaje b dużo a ja w tamtym roku zastosowałem pogłównie ok 100 l rsm 32 i odziwo moja QQ była lepsza i od tamtych doświadczeń ja i kolega lejemy rsm tylko pogłównie nie boimy sie przypaleń gdyż na QQ to szybko mija i efekt dodatni jest nieporównywalnie większy jak negatywne skutki przypalenia   

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3271 Share Damiankoss199495

Damiankoss199495

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 17:16

Nawożenie kukurydzy

Krzystofie co do rsm to pewnie i masz rację, ale niestety nie mam przystosowanego opryskiwacza jak narazie. W okolicy w sumie nikt nie ma takich sprzętów i prawie każdy daje przedsiewnie:)

#3272 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 17:46

Nawożenie kukurydzy

pada deszcz ja posypałem 100kg mocznika na ha na mokrą kukurydze i teraz się zastanowiam czy jej nie popali

#3273 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 20:10

Nawożenie kukurydzy

Zamierzam jutro wykonać oprysk 6% mocznika 5% siarczanu magnezu 7wodnego i 1kg cynku/ha. Czy za tydzień będę mógł posypać 100kg mocznika/ha jeśli kukurydza będzie lekko przypalona?

kukurydza to aquamax z pioneera,kosztowała 620zl wiec pułka raczej wysoka,kukurydza jest na ziarno,pewnie na tych lodygach kolby nie bedzie,dziekuje za wszyskie sugestie.słoma z pszenzyta była scieta potem okolo 50 ton obornika swinskiego i 200 polidapu w podsiewacz wiec stawiam ze za duzo fosforu.

Też mam jeden ha aquamax 250fao z tego co pamiętam nie ma odrostów ale jutro zerknę jeszcze, bo coś gęsto rośnie

PS jak długo uprawiacie kukurydzę?

Edytowany przez fireseba, 23 czerwiec 2015 - 20:54.

#3274 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 23 czerwiec 2015 - 20:16

Nawożenie kukurydzy Tez pada mysle żeby rzucić mocznik albo saletre do słaba qq

#3275 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 20:17

Nawożenie kukurydzy

Jeżeli Twoja kukurydza ma już 6-8 liści to nawożenie cynkiem mija się z celem. Najlepiej cynk podać bezpośrednio po siewie albo w fazie 3-4 liści.  100 kg mocznika nie powinno przypalić - chyba że jest dość sucho

#3276 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 czerwiec 2015 - 21:11

Nawożenie kukurydzy

Siejecie odmiany do du*y

Ten warunek raczej odrzucam. Obserwując wiele pól w wielu regionach Polski najczęściej wymieniam ploniarkę której był ogrom w tym roku. Dziś oceniałem słabą skuteczność mocarza na jednym polu gdzie rozkrzewień było pełno a odmiana z pioneera. U mnie tez się trafia ale przymrozek trochę bałaganu narobił a mam starą Nimbę.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3277 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 21:20

Nawożenie kukurydzy Ja też mia£em mocarza w tym roku i jestem bardzo rozczarowny. 4 tyg minęło od oprysku a komosa przyżółkła i dalej stoi i chyba chłonie wodę. Kukurydza w tych miejscach prawie uschła podczas, gdy obok gdzie nie było jej ma z 0,5 m. Na innej działce podobnie, czasem dostała plam i rośnie dalej. Lepszybyłby zeagran, ale się skończył gdy zamawiałem. Już wiem, że mocarz i mustang u mnie nie będą.

#3278 Share krzysztof1987

krzysztof1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 473 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 21:22

Nawożenie kukurydzy

kolego na drugi rok bierz adengo tylko nie przedwschodowo a powschodowo do 4 liści wszystko bierze nawet perz ja jestem bardzo zadowolony 

#3279 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 21:43

Nawożenie kukurydzy

A coś straszyli że adengo hamuje kukurydzę..?

Milanreal w jakiej odmianie z pionera masz rozkrzewienia. Bo w tym roku mam 5 odmian pioner i na jednym polu też są rozkrzewienia tylko teraz nie pamiętam jaka odmiana a notes mam w gospodarstwie. W tamtym roku też były rozkrzewienia w jednej odmianie pioner ale nie pamiętam której.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3280 Share krzysztof1987

krzysztof1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 473 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 21:47

Nawożenie kukurydzy

kolego adengo nic nie hamuje przynajmniej ja nie zaobserwowałem żadnych skutków negatywnych tylko same pozytywy wcześniej pryskałem przedwschodowo  a w tym roku zrobiłem testa część przedwschodowo a część powschodowo i zawsze będe powschodowo kasuje wszystko oprócz QQ