Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3221 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 12:27

Nawożenie kukurydzy

ten na pierwszym zdjęciu może wskazywać na zakwaszona glebe, u mnie tez to rosnie, w tamtym roku więcej , w tym mniej, być może dlatego ze wiosna dalem trochę wapna, po części tez adengo zadzialalo , w tamtym roku był lumax który tego nie ruszyl.  u mnie pomimo kwaśnej gleby kukurydza rosnie rewelacyjnie, mam 3 odmiany w tym dwie polskie, wysokość ok 90cm, miejscami liscie do metra, ziemia 6 klasa, nawozona obornikiem, nawozy 150 kg mocznika , 150 kg potafoskiej i 100 kg npk na ha.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 05:25
  •  

#3222 Share Kasztan

Kasztan

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 14:04

Nawożenie kukurydzy

Dziękuję za analizę, teraz będę to ratował odżywkami :/ a na jesień odłożę na 2-3tiry wapna i zabezpieczę pola ze zbożem i łąki żeby na drugi rok nie mieć tyle zmartwień :(

#3223 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 14:15

Nawożenie kukurydzy

kolego najmocniejszy rsm to jest 32% a 28% jest najsłabszym a rsm- u sie nie rozcieńcza bo staje sie bardziej lepki dla roślin a czym gęściejszy lepiej po roślinie spływa i sie do niej nie klei ja stosuje rsm w QQ i bez węży i istotnie jest efekt przypalenia ale po ok 2 tyg mija ale rośliny robia sie aż czarne od azotu i mam najładniejszą QQ w okolicy a najlepsze jest to że dużo ludzi mówi że ja QQ nie będe miał a ja co roku tak robie i jest super 

Czyli przedsiewnie nie dajesz azotu. Jaką dawkę RSM stosujesz i w jakiej fazie rozwojowej kukurydzy? Ja wczoraj wylałem RSM32 na swoją kukurydzę 300kg/ha. Kukurydza miejscami ma już 9 liści a miejscami tylko 3-4. Więcej jest tej ładnej niż słabej i uważam że zabieg trochę spóźniony. Celowo to zrobiłem bo wyczekiwałem deszczu, jest u mnie susza i na dzisiaj nadawali deszcz więc wczorajszy dzień uznałem za ostateczny na rozlanie RSM bez względu czy deszcz będzie czy nie. Pierwszy raz stosuję RSM, akich skutków mogę się spodziewać przy takiej ilości i fazie rozwojowej kukurydzy?

Co prawda coś pokropiło nad polem, byłem przed chwilą i może 1 cm przesiąkło albo i nie. A tu gdzie mieszkam oberwanie chmury i już pada z godz. A pola jedynie 5-8 km dalej. Nawet na georadarach piękne czerwone chmury centralnie nad mieszkaniem, a na polach jedynie  niebieskie pozostałości. Znowu jeszcze za polami dalej 5-8 km inna czerwona piękna chmura na georadarach. Że też musiało ominąć moje pola :wacko:

Jedynie co widzę to łubin może konkretnie mi podlało. Zaraz przejadę to sprawdzić.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3224 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 14:28

Nawożenie kukurydzy Dzisiaj przeszedłem się po kukurydzy i zauważyłem, że są dziury prawdopodobnie po ploniarce. Popatrzyłem i na liściach i głęboko pod liściami są czarne muszki ok 1 mm. To ploniarka? Na tej działce mam niezaprawionego mesurolem rosomaka. Warto jeszcze do odżywki dołożyć karate?

#3225 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 14:48

Nawożenie kukurydzy

ten na pierwszym zdjęciu może wskazywać na zakwaszona glebe, u mnie tez to rosnie, w tamtym roku więcej , w tym mniej, być może dlatego ze wiosna dalem trochę wapna, po części tez adengo zadzialalo , w tamtym roku był lumax który tego nie ruszyl.  u mnie pomimo kwaśnej gleby kukurydza rosnie rewelacyjnie, mam 3 odmiany w tym dwie polskie, wysokość ok 90cm, miejscami liscie do metra, ziemia 6 klasa, nawozona obornikiem, nawozy 150 kg mocznika , 150 kg potafoskiej i 100 kg npk na ha.

Hodujesz kukurydzę na liście?

#3226 Share krzysztof1987

krzysztof1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 473 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 14:49

Nawożenie kukurydzy

Czyli przedsiewnie nie dajesz azotu. Jaką dawkę RSM stosujesz i w jakiej fazie rozwojowej kukurydzy? Ja wczoraj wylałem RSM32 na swoją kukurydzę 300kg/ha. Kukurydza miejscami ma już 9 liści a miejscami tylko 3-4. Więcej jest tej ładnej niż słabej i uważam że zabieg trochę spóźniony. Celowo to zrobiłem bo wyczekiwałem deszczu, jest u mnie susza i na dzisiaj nadawali deszcz więc wczorajszy dzień uznałem za ostateczny na rozlanie RSM bez względu czy deszcz będzie czy nie. Pierwszy raz stosuję RSM, akich skutków mogę się spodziewać przy takiej ilości i fazie rozwojowej kukurydzy?

Co prawda coś pokropiło nad polem, byłem przed chwilą i może 1 cm przesiąkło albo i nie. A tu gdzie mieszkam oberwanie chmury i już pada z godz. A pola jedynie 5-8 km dalej. Nawet na georadarach piękne czerwone chmury centralnie nad mieszkaniem, a na polach jedynie  niebieskie pozostałości. Znowu jeszcze za polami dalej 5-8 km inna czerwona piękna chmura na georadarach. Że też musiało ominąć moje pola :wacko:

Jedynie co widzę to łubin może konkretnie mi podlało. Zaraz przejadę to sprawdzić.

kolego przedsiewnie to azot QQ ma tylko w polidap-ie dajemy w podsiewaczu i w oborniku i tyle azotu przedsiewnie później tylko rsm jak jeszcze mozna wjechać opryskiwaczem ale ja nie daje 300 kg daje mniej ok 150 l rsm i to przypala rośliny ale tego sie nie obawiam gdyz QQ jest taką rosliną że jak jest silna to świeże listki wychodzą z łodygi i dostają mocy w postaci azotu a te poparzone poprostu zostają i usychają efekt widać po 2 tyg 

#3227 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 15:40

Nawożenie kukurydzy

Na litry to mi wychodzi 230l/ha. Mówisz po przypala rośliny, chodzi o liście na które spłynie RSM? Czy RSM który wsiąknie w glebę będzie przypalał roślinę od korzeni?

Bo jeśli chodzi o liście to wiem że nic jej zbytnio nie będzie. Wczoraj wylałem a liście już dzisiaj są przypalone. Oczywiście nie wszystkie bo ja dokupiłem szlaufa średnicy w środku 11mm i opaskami przyłapałem go do końcówek RSM 7 otworowych ALBUZ. Szlauf długości 1,2m ciągnął się po ziemi ale jak wiadomo rozstaw głowic opryskiwacza nie pasuje do rzędów kukurydzy i co róż szlauf wskoczył na roślinę i ją polał. Ale z tego co zauważyłem te przypalenia po RSM są mniej szkodliwe niż uszkodzenia po saletrze. Bo saletra wpadła do pochwy liściowej i kilka liści na raz upaliła, nawet te młode które jeszcze nie wyszły i objawy tego można przez cały lipiec oglądać gdy te liście wychodzą. Natomiast RSM raczej nie wpływał do środka tylko zostawał na liściu. Widać to dokładnie gdzie jest przypalenie a gdzie nie.

Moje obawy dotyczą jedynie tak dużej dawki na raz podczas suszy. Co kukurydza od dołu (od korzeni) na to powie?

#3228 Share krzysztof1987

krzysztof1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 473 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 16:13

Nawożenie kukurydzy

podczas suszy nie jest groźny rsm poniewaz jest w płynie i roślina go pobiera 

#3229 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 17:23

Nawożenie kukurydzy

Hodujesz kukurydzę na liście?

jeśli kukurydza bujnie rosnie to da wszystko, mase i dobra kolbe. a chyba o to chodzi, wysokość podalem żeby było wiadomo o co chodzi.

#3230 Share GR_Stachnik

GR_Stachnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 19:50

Nawożenie kukurydzy

Na jednej odmianie kukurydzy po oprysku na chwasty (mocarz + narval) pojawilo sie cos takiego? Macie jakies pomysły?

20150621_160255.jpg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3231 Share ppiotr

ppiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 554 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 21:38

Nawożenie kukurydzy

Za późno opryskana mocarzem.

#3232 Share GR_Stachnik

GR_Stachnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 22:55

Nawożenie kukurydzy czym ratować?

#3233 Share toomi30

toomi30

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo, maszyny drogowe budowlane

Napisany 22 czerwiec 2015 - 07:44

Nawożenie kukurydzy

ja nikogo nie chce obrazic ale jak czytam i ogladam te zdjecia to ja bym sie wstydził pytac o takie bzdury jak tu padaja a w internecie jest duzo informacji o brakach i niedoborach jakiegos składnika w QQ tylko poszukac

#3234 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 07:55

Nawożenie kukurydzy

podczas suszy nie jest groźny rsm poniewaz jest w płynie i roślina go pobiera 

Tak wyglądają u mnie przypalenia po RSM w najgorszym miejscu. Zazwyczaj jest to albo jedna smuga na liściu albo plama, występuje to gdy wąż wskoczył na rządek kukurydzy. Tak jak w tym wypadku, kilka roślin polał, dalej spadł z nich na ziemię aby za chwilę znów kilka roślin dalej polać. Na działkach gdzie kukurydza mniejsza przypalenia nie występują.

kukurydza_32212_359_3384.jpg

#3235 Share Alfaholik

Alfaholik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 15:08

Nawożenie kukurydzy Co to za objaw?

Załączone miniaturki

• 20150622_153614.jpg
  • 20150622_153449.jpg

#3236 Share CichyWieNajWiecej

CichyWieNajWiecej

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 15:57

Nawożenie kukurydzy

Co to za objaw?

Zdrowy liść żadnych objaw 

#3237 Share valeTudo

valeTudo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Trójbój,Armwrestling,Sporty-walki,FIlmy,WSzechswiat,Paranolmalne sprawy :p

Napisany 22 czerwiec 2015 - 16:56

Nawożenie kukurydzy

Tak wyglądają u mnie przypalenia po RSM w najgorszym miejscu. Zazwyczaj jest to albo jedna smuga na liściu albo plama, występuje to gdy wąż wskoczył na rządek kukurydzy. Tak jak w tym wypadku, kilka roślin polał, dalej spadł z nich na ziemię aby za chwilę znów kilka roślin dalej polać. Na działkach gdzie kukurydza mniejsza przypalenia nie występują.

kukurydza_32212_359_3384.jpg

Widac ze odwiedza was deszcz :D

#3238 Share krzysztof1987

krzysztof1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 473 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 18:26

Nawożenie kukurydzy

to kolego u mnie dużo bardziej przypalone i to całe pole jednak te węże to super sprawa niestety ja mam taki opryskiwacz że nie da sie podczepić węży chyba że na polu ponieważ opryskiwacz sam sie składa że lance sie składaja końcówkami do siebie i nie było by miejsca na węże 

tydzień temu polałem pochorowała kilka dni ale już nabiera mocy  :D  jeszcze tydzień jej daje na rozruch i będzie szła jak szalona 

#3239 Share Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 19:29

Nawożenie kukurydzy

ja nikogo nie chce obrazic ale jak czytam i ogladam te zdjecia to ja bym sie wstydził pytac o takie bzdury jak tu padaja a w internecie jest duzo informacji o brakach i niedoborach jakiegos składnika w QQ tylko poszukac

Nie zgadzam się z Tobą. Po to jest forum, aby każdy indywidualnie mógł rozwiązać swój problem. Po części masz racje, że w internecie porad nie brakuje, tylko co w tym złego, aby Agrofoto było baza dodatkowych informacji?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3240 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 19:47

Nawożenie kukurydzy

Co to za objaw?

Niedobór dotyczy magnezu. Przy czym niedobór może nie wynikać z braku go w glebie a raczej problemów z pobraniem magnezu z gleby spowodowanym niską temperaturą i lub niską wilgotnością gleby.