Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3201 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 16:39

Nawożenie kukurydzy Ponieważ żaden nawóz azotowy nie zapewni azotu na caly okres zapotrzebowania przez qq przez to należy podawać poglownie mocznik. Dolistne dokarmianie mocznikiem nie zapewni qq odpowiedniej dawki azotu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 10:39
  •  

#3202 Share Kris1976

Kris1976

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 17:40

Nawożenie kukurydzy

panowie czy ktoś stosował w kukurydzy ten środek http://www.asahi.pl/...awa-roslin.html  

asahi_kukurydza_doswiadczenia_1.jpg

Edytowany przez Kris1976, 20 czerwiec 2015 - 17:46.

#3203 Share rolnik1986

rolnik1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 17:52

Nawożenie kukurydzy

Ponieważ żaden nawóz azotowy nie zapewni azotu na caly okres zapotrzebowania przez qq przez to należy podawać poglownie mocznik. Dolistne dokarmianie mocznikiem nie zapewni qq odpowiedniej dawki azotu

a saletrzak? długo się rozkłada

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3204 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 19:40

Nawożenie kukurydzy

wolniej niż saletra szybciej niż mocznik

Nie zauważyłem by sąsiad miał choć w 60% taką kukurydzę jak ja. Wiem że jak mocznik jest w glebie od wiosny to azot mamy aż do zimy, a nawet na drugi rok jeśli gleba jest ubita.

#3205 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 259 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 20:27

Nawożenie kukurydzy druga dawka to Max 50 kg N/ha. psy większej plon i tak się nie zwiększy a dodatkowo Bedzie problem z wilgotnoscia przy zbiorze

#3206 Share Kasztan

Kasztan

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 21:09

Nawożenie kukurydzy

Witam w ten poniedziałek posiałem dolistnie fosfor i mocznik, mam pytanie kiedy zrobić kolejny oprysk i co tym razem dać? Może bez mocznika?
Fosfor + coś innego? pomoże ktoś? co dodać i ile to kosztuje siarczan magnezu jakiś cynk?

Edytowany przez Kasztan, 20 czerwiec 2015 - 21:20.

#3207 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 21:45

Nawożenie kukurydzy Nie wiem co dzieje się z moją kukurydzą w tym roku. Jest sucho jak diabli. Dzisiaj coś tam popadało, ale tylko wierzchnia warstwa mokra a niżej sucho i głębiej trochę wilgoci. Przez 2 tyg. niewielw urosła i zbladła. W poniedziałek ruszę z odżywką, bo nie chciałem w suszę pryskać. Jak myślicie uratuję ją jeśli podleję ją RSM- em w ilości ok 190 l/ ha? Rsm byłby ten najmocniejszy chyba 28%. Jeszcze nie czytałem tematu o rsm, ale może ktoś napisze. Czy muszę go rozcieńczać wylewając go wężami na ziemię?

#3208 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 06:20

Nawożenie kukurydzy

Suszy trzeba zapobiegać bo podlać się nie da jak nie pada.

Sieję kukurydzę 15 lat, a od 3 bezorkowo (zwykłym siewnikiem redlicowym - accordem). Sąsiad zaorał wiosną i posiał w czyściutką glebę, a ja w "bałagan" bezorkowy. Na początku jego wyglądała ładniej - troszkę większa, a teraz jak jest sucho to jego zrobiła się nierówna i cierpi. Moja ciemnozielona, równa, prawie rzędów nie widać, a nie pryskałem żadnymi odżywkami, mocznikiem czy magnezem.

#3209 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 21 czerwiec 2015 - 07:31

Nawożenie kukurydzy A jakie nawozenie stosujesz??

#3210 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 08:14

Nawożenie kukurydzy

ja mam zasadę jak sąsiad 300kg mocznika to ja 450 i zawsze maja jest lepsza ale w tym roku sasoad mnie przechytrzyml bo chyba posypał więcej jego jest lADNIEJSZA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3211 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 09:19

Nawożenie kukurydzy

Żebym ja patrzył sąsiadów już dawno bym z torbami poszedł. Nawożenie sie dobiera na potrzeby rośliny a nie na podstawie nawożenia sąsiada. 450 kg mocznika to gruba przesada. 300 kg ok. Lepiej kukurydze dobrze w cynk zaopatrzyć i zmniejszyć nawożenie azotem niż walić ten mocznik bez tołku i zakwaszać glebe.

#3212 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 09:26

Nawożenie kukurydzy

Zależy na jaki plon liczę i na jakiej glebie sieje. jak czytam wasze dawki to myślę że zbieracie 15 T suchej. Ja na V-VI klasie zbieram 8-9T suchej przy 200 kg mocznika, 250 kg soli potasowej i 150 kg fosforanu amonu, na IV klasie wysiewam w zależności od przedplonu i potrzeb (po badaniach) ok 250-300 kg soli potasowej, 250 kg kg mocznika i 150-200 kg fosforanu i zbieram 10-12 T suchej w zależności od roku i odmiany.

#3213 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 10:03

Nawożenie kukurydzy

Ja nie stosowałem azotu przed siewem wcale tylko 27kg/ha w czystym składniku w postaci fosforanu amonu rzędowo. Dopiero teraz tj 2 tygodnie temu jak wysokość roślin była około 40 cm zastosowałem 180 kg mocznika. Niestety przy tej wilgotności gleby (maj opad około 22 mm, od poczatku czerwca 36 mm) doszło do przypalenia jej aczkolwiek tylko pasowo za kołami ciągnika.

Co do potasu to 220 kg Korn Kali oraz 20 kg Physiostartu (TImac Agro)

Załączone miniaturki

• IMG_92761.JPG
  • IMG_92771.JPG
  • IMG_92781.JPG

Edytowany przez krowka62, 21 czerwiec 2015 - 10:22.

#3214 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 10:13

Nawożenie kukurydzy

Mocznik zastosowałbym jedynie przed pewnym deszczem. Straty są za duże, chyba, że stabilizowany ureazą ale to dodatkowe koszty.

Kiedyś zrobiłem doświadczenie z nawożeniem pogłównym i doglebowym. Na tym samym polu (V klasa) połowę kuku zasiliłem doglebowo (200 kg) i połowę częściowo w fazie 5-6 liści (100 kg doglebowo i 100 kg pogłównie). Plon mierzony w kilku miejscach na obu obszarach nie różnił się. Dlatego zrezygnowałem z podawania pogłównie. Po co dodatkowo wyjeżdżać na pole (koszty) i trochę gnieść na uwrociach (straty).

#3215 Share krzysztof1987

krzysztof1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 471 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 10:18

Nawożenie kukurydzy

Nie wiem co dzieje się z moją kukurydzą w tym roku. Jest sucho jak diabli. Dzisiaj coś tam popadało, ale tylko wierzchnia warstwa mokra a niżej sucho i głębiej trochę wilgoci. Przez 2 tyg. niewielw urosła i zbladła. W poniedziałek ruszę z odżywką, bo nie chciałem w suszę pryskać. Jak myślicie uratuję ją jeśli podleję ją RSM- em w ilości ok 190 l/ ha? Rsm byłby ten najmocniejszy chyba 28%. Jeszcze nie czytałem tematu o rsm, ale może ktoś napisze. Czy muszę go rozcieńczać wylewając go wężami na ziemię?

kolego najmocniejszy rsm to jest 32% a 28% jest najsłabszym a rsm- u sie nie rozcieńcza bo staje sie bardziej lepki dla roślin a czym gęściejszy lepiej po roślinie spływa i sie do niej nie klei ja stosuje rsm w QQ i bez węży i istotnie jest efekt przypalenia ale po ok 2 tyg mija ale rośliny robia sie aż czarne od azotu i mam najładniejszą QQ w okolicy a najlepsze jest to że dużo ludzi mówi że ja QQ nie będe miał a ja co roku tak robie i jest super 

#3216 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 10:30

Nawożenie kukurydzy

Prysnąłem dolistnie qq mocznik 6%, siarczan 4% + odżywki 4kg + 0,75L cynku, a po 30min od oprysku spadł deszcz nie za duży, bo popadało może kilka mm ale troche spadło. Czy nie bezie żadnego efektu po tym oprysku bo nie zdązyło się wchłonąc i wszytsko zmyło z liści i poszło do gleby?

#3217 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 11:15

Nawożenie kukurydzy

Ja nie stosowałem azotu przed siewem wcale tylko 27kg/ha w czystym składniku w postaci fosforanu amonu rzędowo. Dopiero teraz tj 2 tygodnie temu jak wysokość roślin była około 40 cm zastosowałem 180 kg mocznika. Niestety przy tej wilgotności gleby (maj opad około 22 mm, od poczatku czerwca 36 mm) doszło do przypalenia jej aczkolwiek tylko pasowo za kołami ciągnika.

Co do potasu to 220 kg Korn Kali oraz 20 kg Physiostartu (TImac Agro)

ladnie wygląda, trochę poprzypalane liscie, a tak dokładniej to jaka wysokość może mieć ta kukurydza? powiedzmy ze do najwyższych miejsc liscia?

#3218 Share Kasztan

Kasztan

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 12:10

Nawożenie kukurydzy

Co to za chwast świadczy on o jakimś niedoborze?
L55c7cZ.jpg

U sąsiada po lewej u mnie po prawej ręce opadają ta sama ziemia a kukurydze to dwie różne bajki?
xhzj2zl.jpg

Tydzień temu prawie poszedł oprysk fosforowy + mocznik dać następny samą odżywką + siarczan + cynk? uratuję to jeszcze? weźmie się jeszcze ona? :/

FIsa2KF.jpg

#3219 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 12:22

Nawożenie kukurydzy

Bardzo duże  braki fosforu -  bardzo kwaśne,  [tyle tego skrzypu ]  -. a że  kwaśne  to i fofsfor  nieprzyswajalny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3220 Share krzysztofz14

krzysztofz14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 449 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 12:24

Nawożenie kukurydzy

Ten chwast to skrzyp,świadczy o niedoborze wapna .Odżywki stosuj dopóki się nie poprawi.Jeśli nie pada to tylko one ją uratują tylko trzeba niskie stężenie raz na kilka dni.Nie oszczędzaj na tym bo daje to efekty.Kukurydza jest fioletowa bo ma niedobory fosforu.Najlepsze są nawozy dolistne np. krystalon.

Edytowany przez krzysztofz14, 21 czerwiec 2015 - 12:35.