Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3181 Share Ekspert_Elvita

Ekspert_Elvita

Ekspert Elvita

• FIRMA
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 09:14

Nawożenie kukurydzy

pomóżcie

kilka dni temu zasiliłem kukurydzę odżywką plus mocznik dałem 25 kg mocznika na 400 l wody. zanosiło się na deszcz lecz nie popadał i widzę że chyba poparzyłem. czy kuku da sobie radę ???

Kukurydza zazwyczaj dobrze znosi taki stres co nie znaczy że roślina to lubi.

Dlatego zazwyczaj odradzam nawożenie dolistne kukurydzy mocznikiem, trzeba stosować niskie stężenia, a do tegoroczna susza często pokazuje że mocznikiem możemy zaszkodzić. Dodatkowo mocznik obniża temp wody. Na poprawę kondycji roślin po stresie zalecam elvitę antystres.

A na przyśpieszenie rozwoju roślin polecam elvitę amino. Mocznik zanim będzie dostępny roślinom musi ulec przemianom, na to rośliną zużywa dużo energii. Kiedy roślina otrzymuje aminokwasy, może je wbudowywać w struktury bez jakichkolwiek przemian. 

Zapraszam na www.elvita.com.pl

Jesteśmy na facebooku http://on.fb.me/1C8oi19

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 05:18
  •  

#3182 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 12:45

Nawożenie kukurydzy

Mam coś takiego w kukurydzy: maize-k-9.jpg?__scale=w:261,h:261,t:2,q:

Jest to widoczne na każdym liściu niezależnie od tego co jest wyżej czy niżej. Jest tego z 1mm od brzegów, a w środku jest zielony. Czy jest to spowodowane niedoborem potasu czy przypaleniem od mocznika? Roztwór miał ok 15 stopni, a temperatura nie przekraczała 25 stopni na słońcu

Edytowany przez fireseba, 19 czerwiec 2015 - 12:46.

#3183 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 12:52

Nawożenie kukurydzy

ilu procentowy roztwór ? Wyglada to na porazenie mocznikiem. moze jeszcze do tego doszla susza ?

Edytowany przez Mateusz1q, 19 czerwiec 2015 - 12:54.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3184 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 13:01

Nawożenie kukurydzy

We wtorek pryskałem 6% mocznika o 4% siarczanu magnezu 7 wodnego 220l na ha co daje ok 12kg mocznika i 8kg siarczanu. Do tego bormax 1l/h i foliq P 4l/ha.

Przez trzy dni nie padało aż do dziś. Gleba nie była mocno przesuszona, coś tam wilgoci jeszcze było.

Przedsiewnie zastosowałem 30m3 gnojowicy bydlęcej(lewa gnojowica? :) ) i 120-140kg soli potasowej.

edit: pryskałem od godziny 10 do 15 wiec wilgotność była niska

Edytowany przez fireseba, 19 czerwiec 2015 - 13:03.

#3185 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 13:09

Nawożenie kukurydzy

tez stosowalem podobnie, ale wjezdzalem wieczorem i porażenia minimalne, najlepiej w czasie pochmurnej pogody albo odpowiednio przed/po deszczu

#3186 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 19 czerwiec 2015 - 14:33

Nawożenie kukurydzy Oj nie zawsze zależy od stężenia.Ja dałem 3% mocznika i przypalilo

#3187 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 19:19

Nawożenie kukurydzy kasztan jaką to odmiana?

#3188 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 19 czerwiec 2015 - 19:35

Nawożenie kukurydzy @fireseba
Przynajmniej u ciebie nie jest tak przypalona u mnie juz nie ma co zbierać dzisiaj nawóz dałem i jeszcze raz na dniach odzywka polece i koniec

#3189 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 19:40

Nawożenie kukurydzy

Trzeba orać 50cm nie 15 to będzie i wilgoć

#3190 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 20:30

Nawożenie kukurydzy

opryskana kuku siarczanem fosforem cynkiem i borem mam nadzieje że niska temp nie zaszkodzi? jest koło 10stopni

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3191 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 20:38

Nawożenie kukurydzy

Jeśli zrobiłeś to jak należy będziesz do przodu

#3192 Share crouch02

crouch02

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 21:56

Nawożenie kukurydzy

Nie za bardzo rozumiem dlaczego siarczan magnezu podwyższa temperaturę wody? Mocznik obniża dlatego zaleca się rozpuścić go dużo wcześniej i najlepiej zeby całą mieszanina ogrzała się sie troche. Według mnie kolejnosc nie  ma znaczenia jezeli ciecz postoi i troche sie ogrzeje przed opryskiem. Moim zdaniem i z mojego doświadczenia stęzenie mocznika ma małe znaczenie( oczywiscie zachowując maksymalną dawke). Duze znaczenie ma temperatura powietrza podczas oprysku, temperatura cieczy ale najwazniejsza kwestia jest czy świeci słońce poniewaz aparaty szparkowe (nie pamietam profesjonalnej nazwy )gdy świeci słońce zamykaja się  zeby nie tracic wody i przeprowadzac fotosynteze. i wtedy azot nie wnika do rosliny powodujac  wysokie stezenie i przypalenie . Duże znaczenie ma tez temperatura wody pryskajac lodowata woda na wygrzane rośliny nawet z niska zawartascia mocznika  mozna poparzyc jezeli oprysk wykonuje sie o nie odpowiedniej porze. Najlepeij pryskac jest po zachodzie słonca   aparaty szparkowe otwieraja sie i chłona substancje prze liście. Niektórzy polecaja prysk rano ,ale jest bardzo ryzykowny szczególnie jezeli jest słoneczna pogoda.

#3193 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 22:36

Nawożenie kukurydzy

Wydawało mi się że jest jak z pomidorami, by nie było dużej różnicy temperatur, a wodę biorę ze stawu ma ok. 20 stopni (pompa zanurzona 10cm)

Nie zauważyłem by siarczan ogrzewał wodę a wręcz przeciwnie jak mieszałem go ręką w koszu opryskiwacza

#3194 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 22:37

Nawożenie kukurydzy

We wtorek pryskałem 6% mocznika o 4% siarczanu magnezu 7 wodnego 220l na ha co daje ok 12kg mocznika i 8kg siarczanu. Do tego bormax 1l/h i foliq P 4l/ha.

Przez trzy dni nie padało aż do dziś. Gleba nie była mocno przesuszona, coś tam wilgoci jeszcze było.

Przedsiewnie zastosowałem 30m3 gnojowicy bydlęcej(lewa gnojowica? :) ) i 120-140kg soli potasowej.

edit: pryskałem od godziny 10 do 15 wiec wilgotność była niska

6 % mocznika do gwóźdź do trumny dla kukurydzy przy takiej suszy. W zasadzie nie wiem jak jest u Cb ale zakładam że jest sucho. Druga rzecz. Odżywi sie daje raczej przy wiekszej wilgotności powietrza i niższych temp w godzinach których pryskałeś jest mniejsza wilgotność i wyższa temperatura błąd. Rok temu nie było sucho pryskałem koło 18 dałem 5 % albo mniej mocznika i to poprzypalałem. W tym roku dałem pare kilo wiecej pogłównie a do opryskiwania skromne 2 %. Po pierwszym dożywianiu gdzie przez 2 tygodnie nie padał deszcz bardzo sucho było zero przypalen. Dziś pryskałem 2 raz dałem podobne stezenie i spie spokojnie. Czasami mniej oznacza lepiej.

#3195 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 22:45

Nawożenie kukurydzy

Hej niech każdy z was przed wygłaszaniem mądrości o przypaleniach mocznikiem itp. odpowie mi na pytanie. Sieliście w ostatnim czasie mocznik pogłównie na qq?

#3196 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 07:36

Nawożenie kukurydzy

Sąsiad wczoraj siał ale ja nie widzę sensu. Przed siewem dał 300kg mocznika i teraz drugie tyle. Tylko po co? Mocznik i dał jeszcze dobrze nie zaczął działać, a przy dokarmianiu dolistnym naprawdę widać efekty

Nie wiem ile masz kukurydzy ale ja nie mam czasu na jeżdżenie po dwa opryskiwacze na dzień i tak przez miesiąc

Edytowany przez fireseba, 20 czerwiec 2015 - 07:37.

#3197 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 11:48

Nawożenie kukurydzy

Hej niech każdy z was przed wygłaszaniem mądrości o przypaleniach mocznikiem itp. odpowie mi na pytanie. Sieliście w ostatnim czasie mocznik pogłównie na qq?

Ja siałem 10.06 150kg na ha, siane wieczorem (20-21), do rana się rozpuścił (było po opadach deszczu) ale miejscami widzę że  delikatnie przypalona qq.

#3198 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 12:46

Nawożenie kukurydzy

ja siałem tydzień temu 100kg na hektar wieczorem i na drugi dzien ładnie wlało ale tam gdzie dałem podwójną dawkę to gdzieniedzie obrzeża lisci przypalone. Już przy duża qq na mocznik

#3199 Share miziun

miziun

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Muzyka, Sport,

Napisany 20 czerwiec 2015 - 13:31

Nawożenie kukurydzy

Witam pryskałem dolistnie juz dwa razy kukurydze pierwszy mocznik, odrzywka i cynk+bor, drógi raz mocznik i odzywka, a kukurydza ciemna jest ale nie równa czy mozna trzeci raz przejechać w tych miejscach nie równych samym mocznikiem 15 kg na 400l wody czy przypale ją czy dacoś to w tych miejscach nierównych,pryskalem pierwszy raz 10 czer teraz 17 czy ona jeszcze się podrówna bo ruszyć ruszyła czy jeszcze w tych miejscach ją dosilić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3200 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 14:59

Nawożenie kukurydzy

Jaki jest sens sypania mocznika pogłównie nie przed siewem?