Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3041 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 08 czerwiec 2015 - 13:46

Nawożenie kukurydzy Nie wiem czy teraz jest sens dawać mocznik jak nie pada ja dzisiaj jeszcze 2 zabieg dolistnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 20:01
  •  

#3042 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 13:52

Nawożenie kukurydzy

Bo najlepiej dziala wymieszane z gleba. Mowisz, ze masz pH 6 czyli odpowiednie dla kukurydzy, więc na pewno to nie jest problem. Być może to superfosfat jest problemem gdyż fosfor w nim  zawarty słabiej sie rozpuszcza i  jest gorzej dostępny dla roślin na glebach obojętnych i zasadowych, aniżeli ten zawarty w polidapie. Superfosfat na glebach kwaśnych ok, przy wyższym pH już polidap. Potas dawałeś ?

Edytowany przez Mateusz1q, 08 czerwiec 2015 - 13:53.

#3043 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 14:43

Nawożenie kukurydzy

Potas w ilości 90kg czystego składnika w granulacie i 140kg w gnojowicy. W tamtym roku miałem to samo choć było bardzo sucho. Kukurydza do koszenia była nadal czerwona.

Wapno z POLCALC nie miesza się z ziemią, producent zaleca tylko pogłówne stosowanie tego wapna, bo ma dobrą przenikalność w głąb ziemi. Czy jak teraz posieje te wapno to coś może zaszkodzić? Co się może z nim stać przez lato? Chyba nie wyparuje, a ziemię pomiesza się podczas orki?

Kukurydza rośnie na glebach średnich więc optymalne ph to 6.5

Edytowany przez fireseba, 08 czerwiec 2015 - 14:46.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3044 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 16:21

Nawożenie kukurydzy

Ten Polcalc zadziała za dwa miesiące jezeli bedzie padąło czyli wtedy jak bedzie juz po ptakach ale posiać możesz. Co sie z nim stanie? Nic bedzie po tych 2 miesiacach juz powoliodkwaszać glebe i stwarzać warunki do dogodnego rozwoju w tej warstwie wierzchniej paru centymetrów ale po co Ci to za dwia miesiace w kukurydzy która już bedzie tylko powoli dojrzewała. Lepszym rozwiazaniem jest wydanie tych pieniędzy w jakieś wapno surowe np. krede i danie jakiejś wyższej dawki. Napewno masz takie wysokie ph? Bo w sumie jeśli masz takie ph to i wapnowanie Ci za bardzo nie potrzebne. Problem tkwi raczej w zasobności gleby. Robiłeś badania? Do tego ten superfosforat który słabo jest przyswajalny przez rośliny w poczatkowym okresie jego zaaplikowania. Tak jak koledzy pisza trzeba było dać polidap prawdopodobnie kukurydza by wygladała lepiej bo fosfor z polidapu jest lepiej rozpuszczalny a co za tym idzie łatwiej dostepny dla rośliny. Zrób badanie gleby i zobacz jaka masz zasobność po żniwach.

#3045 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 19:55

Nawożenie kukurydzy

Wiem teraz będzie szedł tylko w formie amonowej, ale było już po ptokach jak się o tym dowiedziałem. Teraz trzeba zrobić tak by jak najmniej plonu stracić. Podobno ten POLCALC działa natychmiastowo bo to jest zgnieciona i granulowana skała wapienna(kreda)

W tamtym roku miałem kukurydzę na glebie gdzie pH wynosiło 7.1(rodzaj gleby taki sam) też na superfosfacie i było ok...

#3046 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 20:50

Nawożenie kukurydzy

Polcalc dziala natychmiastowo, ale zanim popada dobry deszcz i przesiaknie do warstwy korzeniowej to troche potrwa. cudow nie ma. Wedlug mnie jest najlepszy na uzytki zielone, na inne uprawy troche szkoda kasy bo zawsze odwracasz glebe, a on odkwasza tylko niewielki jej profil.

Co do rozpuszczania superfosfatu (40) to zawiera 24% P rozpuszczalnego w wodzie. Czyli jak dales 250kg*24% to daje 60kg P rozpuszaczalnego tak samo jak polidap, a jak ziemia ma odczyn ponizej obojetnego to reszta tez sie rozpusci, ale wolniej 

#3047 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 20:54

Nawożenie kukurydzy

Tak sucho nie jest, 3mm górna warstwa to skrupa lecz dalej jest wilgoć... Więc co mi poradzicie, rozwieźć go teraz czy po zbiorach?

Czy w takiej sytuacji mogę dolistnie zastosować siarczan magnezu czy to pogorszy sprawę? Oczywiście zastosuję odżywki fosforowe...

#3048 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 08 czerwiec 2015 - 21:22

Nawożenie kukurydzy Jeśli ci sie nie zsycha podczas tych upałów jak u mnie na 5 klasie to spokojnie dawaj dolistnie

#3049 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 21:55

Nawożenie kukurydzy

nie mieszaj fosforu z siarczanem magnezu

#3050 Share katopo

katopo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 05:05

Nawożenie kukurydzy Wczoraj do południa pryskalem odżywka. W nocy przyszedł deszcz. Czy coś zadziałałają odżywki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3051 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 07:01

Nawożenie kukurydzy

Czyli odpuścić sobie siarczan i trzy razy popryskać fosforem? Czy raz siarczanem i dwa razy fosforem?

#3052 Share Soltys85

Soltys85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 08:44

Nawożenie kukurydzy

nie mieszaj fosforu z siarczanem magnezu

Powaznie nie mozna tego stosowac razem???

#3053 Share Seba8080

Seba8080

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 09:17

Nawożenie kukurydzy

witam wczoraj dałem po 50 kilo mocznika na h i popryskałem odżywka  maximus 20 20 20 w dawce 4kg plus siarczan magnesu i mocznik roztwór 5% kukurydza jest bardzo nie równa od 3 do 6 liści kiedy mogę pryska odżywka taki sam skład plus do tego jeszcze bor 2l/h plus cynk 2l/h 

#3054 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 09:20

Nawożenie kukurydzy

Powaznie nie mozna tego stosowac razem???

Poważnie i dorzuciłbym jeszcze że z fosforem cynku nie można mieszać. W praktyce odżywke fosforową z siarczanem mieszałem i nic sie nie działo natomiast fosfor z cynkiem to miałem kaplice jak sie filtry pozatykały.

#3055 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 10:13

Nawożenie kukurydzy

Siarczan magnezu 5kg/ha moZna łączyc z mocznikiem 5kg/ha + cynk 1,5-2 l/ha ?

#3056 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1892 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 10:16

Nawożenie kukurydzy

ja kristanol fosforowy mieszałem i nie było problemu

#3057 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 12:42

Nawożenie kukurydzy

Nie można mieszać czemu? szkodzi dla kuku czy zatyka dysze?

Tu mam plan nawożenia preparatem FoliQ http://foliq.pl/wp-c...m-optymalny.pdf

z tego wynika że cynk można mieszać z fosforem

Czy można najpierw popryskać fosforem a po 2 dniach siarczanem? Czy Lepsze rozwiązanie to dwa razy fosfor a na trzeci zabieg mocznik+siarczan przy niedoborze fosforu?

Edytowany przez fireseba, 09 czerwiec 2015 - 12:48.

#3058 Share miziun

miziun

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Muzyka, Sport,

Napisany 09 czerwiec 2015 - 14:22

Nawożenie kukurydzy

Witam koledzy. Pryskałem ostatnio kukurydze 15 kg mocznika + 6litry ekopon kukurydza +  1litr FoliQ Zn cynkowo-borowy i to wszystko na 400litrów wody i nic nie zatykało a efekt po paru dniach było widać teraz widać że rosnie aż czarna jest wręcz.

#3059 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 14:35

Nawożenie kukurydzy

opryskałem ostatnio 16 ha odżywkami qq 6 beczek po 600L i wnioski takie że 

mocznik 10kg

siarczan mg 8kg

rosasol fosforowy 4kg lub kristalon fosforowy 4kg lub rosasol 19-19-19 4kg, a w ostatnim opryskiwaczu rosasol fosf 1kg+kristalon fosfor 3kg

chelat cynku z intermagu 1 kg

bormax 0,8L

tytanit 0,2L

Przy trzeciej beczce zatkało mi na koniec beczki filtry na końcówkach i rozdzielaczu, a ta trzecia beczka była z rosasolem 19-19-19, ale tankowałem wodę u dziadka w sąsiedniej wsi z wodociągu, a reszte u siebie z wodociągu, poza tym nic się nie działo po przeczyszczeniu filtrów prysnąłem 2 beczki kristanolem i ostatnią kristanolem z rosasolem i zaglądałem to filtry są czyste.

Wniosek mój jest taki że albo pH wody, lub związki mineralne wapniaki itp w wodzie, albo rosasol zrównoważony 19-19-19 z czymś reaguje, okaże się bo za tydzień do dwóch pojadę tym samym tylko że boru dam 1,2L i na wszystko rosasol 19-19-19 i jak opryskam swoją wodą to obejrzę filtry i dziadka i obejrzę. 

Jadę siać mocznik może w nocy popada????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3060 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 17:12

Nawożenie kukurydzy

Nie można mieszać czemu? szkodzi dla kuku czy zatyka dysze?

Tu mam plan nawożenia preparatem FoliQ http://foliq.pl/wp-c...m-optymalny.pdf

z tego wynika że cynk można mieszać z fosforem

Czy można najpierw popryskać fosforem a po 2 dniach siarczanem? Czy Lepsze rozwiązanie to dwa razy fosfor a na trzeci zabieg mocznik+siarczan przy niedoborze fosforu?

Nie od jednego słysząłem i w zasadzie sie u mnie sprawdziło bo coś z czymś zareagowało i tak mi pozabijało filtry i końcówki jakąś biała mazią ze 3 ha 3 godz pryskałem także radze z tym uwarzać bo jak ktos namiesza opryskiwacz 1000 litrów i bedzie mu zawalało filtry to współczuje. Może zależy jeszcze z jakiej firmy i w jakiej formie jest dany pierwiastek skoro u jednych cos sie dzieje a u innych nie.