Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Czas na dokarmianie kukurydzy!

galeria
Nawożenie
Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#281 Share wpz

wpz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 27 marzec 2012 - 20:44

Nawożenie kukurydzy to powiezd mi Hubercie jaka dawka gnojowicy po orce nie zaszkodzi i czy zamiast agregatu bronami nie będzie za płytko.Rozumiem że cały czas mówimy o lekkiej piaszczystej ziemi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 01:20
  •  

#282 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 27 marzec 2012 - 21:23

Nawożenie kukurydzy Ja kolego osobiści polecał bym Ci lanie gnojowicą po orce na lekkich ziemiach te składniki zanikną Ci prze zimę i marne z tego korzyści. Próbowałem już wielu sposobów i powiem że lepszych efektów niż danie obornika na jesieni i zlanie gnojowicą na wiosnę przed siewem nie uzyskałem.
Jeśli pomogłem nacisnij zieloną strzałkę :)

#283 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 28 marzec 2012 - 06:11

Nawożenie kukurydzy Koledzy mam pytanko, ile sypiecie moczniku pod qq na 1 ha? Ja daję 250 kg i tak myślę czy to starcza czy może jeszcze dołożyć. Co wy myślicie? :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#284 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 marzec 2012 - 08:25

Nawożenie kukurydzy

to powiezd mi Hubercie jaka dawka gnojowicy po orce nie zaszkodzi i czy zamiast agregatu bronami nie będzie za płytko.Rozumiem że cały czas mówimy o lekkiej piaszczystej ziemi.

Wedle prawa Uni Europejskie w ciagu roku mozna wylac na jeden hektar 40m3 gnojowicy. Jest to uwarunkowane ekologią, głupie ale przepis w życie wszedł. Ja osobiście daję 17m3 gnojowicy , po czym staram się w ciagu max 12 godzin wymieszać to z ziemią agregatem, myslę że brona równiez zda egzamin. Dodam że u mnie 12 godzin jest spowodowane słabą organizacją. W tym roku będę dążył aby gnojowica była wymieszana max do 3godzin po rozlaniu. Im dłużej tym mniej amoniaku zostaje w glebie.

Corrado dobrze mówi, jesli masz obornik to lepszego wyjscia jak obornik jesienia a gnojowica wiosna na orane jesienia pole NIE MA!

#285 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 28 marzec 2012 - 11:22

Nawożenie kukurydzy a jakieś naturalne nawozy typu obornik dajesz ? sól prawidlowo rozsiewa się na jesieni żeby wypłukał się chlor, fosforan nie przeszkadza. Ja daje około 25-30 ton obornika bydlęcego ale pratycznie same odchody po hydraulicznym zgarniaku, do tego mocznik w zależności od pola do 200 kg na ha.
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#286 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 29 marzec 2012 - 06:05

Nawożenie kukurydzy Obornik oczywiście , też około 20 - 25 t na ha. Soli samej nie daje daje polifoskę 6 2oo kg i mocznik do 250 kg na ha. Nie wiem może by wypadało coś zmienić w tych dawkach, czy może tak zostać co sądzisz @ atomik ? ;)

#287 Share wpz

wpz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 29 marzec 2012 - 08:48

Nawożenie kukurydzy Przed siewem tzn.kilka dni przed ,czy miesiąc przed będzie ok.

#288 Share gadek5228

gadek5228

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów
  • Zainteresowania:Ogólnie rolnictwo :D Nagrywanie i montaż filmów na YT. Rolnictwo jest moją pasją,którą chcę ciągle rozwijać ;) Strona Agrofoto.pl pozwala mi na to. Dziękuję:)

Napisany 29 marzec 2012 - 19:07

Nawożenie kukurydzy U mnie robimy tak że lejemy gnojowicę potem jedziemy agregatem i siew tego samego dnia i nie jest źle zawsze kukurydza się ładnie rodzi.

#289 Share Lee001

Lee001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 29 marzec 2012 - 19:24

Nawożenie kukurydzy Soli potasowej nie wolno siać teraz na wiosnę? Przecież na worku pisze żeby rozsiać około 2 tygodni wcześniej.

#290 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 marzec 2012 - 19:29

Nawożenie kukurydzy przed siewem to znaczy nie wazne jaki odstep czasu przed siewem, wazne aby zaraz wymiesac z glebą. Ja jak mam w tym roku 400ha do siania to miesiac przed sianiem zaczałem nawozic pola, bede woził az do 18 kwietnia kiedy to zaczne siac. W ubieglym roku zaobserwowałem, że nie ma to najmniejszego znaczenie jaki odstep czasu od woznia do siania jest. Roznica była jedynie w uplywie czasu od rozlania do wymieszania...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 29 marzec 2012 - 20:01

Nawożenie kukurydzy

Obornik oczywiście , też około 20 - 25 t na ha. Soli samej nie daje daje polifoskę 6 2oo kg i mocznik do 250 kg na ha. Nie wiem może by wypadało coś zmienić w tych dawkach, czy może tak zostać co sądzisz @ atomik ? ;)

Powiedz najpierw jakiego plonu oczekujesz jaka to klasa gleby, jak czesto nawozisz obornik . W stosunku do azotu to mało tej polifoski a nie lepiej polifoske 5 zastosować skoro stosujesz obornik to pewnie i tak twoja gleba jest zasobna w fosfor którego kukurydza zbyt duzo nie potrzebuje w stosunku do NK i wyjdzie taniej. Ja osobiście daje 300kg polifoski 5 do tego 100kg soli potasowej i 300kg mocznika na dwie dawki gleby naworzone obornikiem co dwa lata w ilości 50-60ton. Z tym że zakładany plon wynosi 60ton z czym róznie bywa ale to juz raczej siła wyższa (pogoda)

#292 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 29 marzec 2012 - 20:02

Nawożenie kukurydzy Ja leję gnojowicę dzień góra dwa przed żeby do siewnika i agregatu za mocno się nie lepiło gdy sieję.
Jeśli pomogłem nacisnij zieloną strzałkę :)

#293 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 29 marzec 2012 - 21:07

Nawożenie kukurydzy ile wysiewacie tys. nasion kukurydzy na hektar?

My siejemy, a Bóg daje plony.

#294 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 29 marzec 2012 - 21:42

Nawożenie kukurydzy a sporo jej lejecie?

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#295 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów

Napisany 30 marzec 2012 - 05:18

Nawożenie kukurydzy KARGO plonu to oczekuję jak zresztą chyba każdy wysokiego. Klasa ziemi 4 a obornik był 3 jata temu i teraz w styczniu około 30 t.

#296 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 30 marzec 2012 - 07:48

Nawożenie kukurydzy

daje 300kg polifoski 5 do tego 100kg soli potasowej i 300kg mocznika na dwie dawki gleby naworzone obornikiem co dwa lata w ilości 50-60ton. Z tym że zakładany plon wynosi 60ton z czym róznie bywa ale to juz raczej siła wyższa (pogoda)

nie napisałeś czy siejesz w monokulturze kukurydzę, ale to nawożenie mineralne jest wysokie i jego wykorzystanie może nie nastapić (choć nie zawsze się zdarza, nie w każdym roku), przy tych cenach nawozów i stosowaniu takiej ilości obornika wydaje mi się aż za dużo. Ten rok co był ok zgadzam się że kuku tyle skaldnków mogla pobrać ale przy suszy to nadmiar pierwsiatków pozytywnego skutku też nie ma. Ja akurat w tym roku robiłem badanie gleby to wiem na czym stoję.
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

#297 Share wpz

wpz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 30 marzec 2012 - 09:07

Nawożenie kukurydzy Ok. Dzięki panowie , nie mam na razie więcej pytań, ale proszę się dzielić dalej swoimi doświadczeniami w tym temacie.

#298 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 30 marzec 2012 - 12:03

Nawożenie kukurydzy ja sieje 95 tys ziaren /ha ale sugrtuje sie tez odnmiana i zaleceniami producenta probowalem juz wszytskiego 80-85-90-95-100 i ta gestosc odpowiada mi jak naj bardzije plon jest wysoki i kolba odpowiednio wyksztalcona pelna

#299 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 30 marzec 2012 - 12:54

Nawożenie kukurydzy ja siałem 105 tys. co 67 cm ale to za gęsto bylo w tym roku 95 tysięcy co 75 cm

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 30 marzec 2012 - 17:03

Nawożenie kukurydzy nie sprecyzowałem chodzi mi owysiew na zielonkę.

My siejemy, a Bóg daje plony.