Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5378 odpowiedzi na ten temat

#2901 Share Alfaholik

Alfaholik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 19 maj 2015 - 04:20

Nawożenie kukurydzy Glównie pryskalem na Ploniarke zbożówke a dosilanie przy okazji aby nie pryskac na pusto

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 20:08
  •  

#2902 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 19 maj 2015 - 05:40

Nawożenie kukurydzy

Zasilanie kukurydzy rozpoczete.
1.5l insol cynk plus 5kg siarczanu i do tego 0.5l Helios na robaki.
Kukurydza jest w fazie 3-4liscia

Kolego nie chce byc upierdliwy ale helios jest tylko do stosowania w rzepaku. Ja na ploniarke jechalem proteusem 110 OD

#2903 Share rolnik1986

rolnik1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 19 maj 2015 - 06:01

Nawożenie kukurydzy

ile boru kolego i co jeszcze dajesz miedź? ile dajesz mocznika i siarczanu na ha? myślę tu o 200l wody

To że w ziemie poleci to nie aż taka duża strata bo pobierze to potem korzeniami bynajmniej część ale nie taki sens ma dożywianie dolistne. Kolego poczekaj jeszcze niech rośliny troche podrosną i wtedy możesz pakowac nawożenie dolistne do 4 dobrze wykształconego liścia. Do tej pory kukurydzy nie powinno niczego brakowac. Odnośnie odzywek to przede wszstkim cynk potem bor i potem reszta. Oczywiście do każdego zabiegu siarczan magnezu i mocznik mile wydziany.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2904 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 19 maj 2015 - 08:27

Nawożenie kukurydzy

a ja mam tak popierniczonom kuku i nie wiem jak to pryskać tak połowa pola jest super ma juz 6 listków to ziarno było z centrali a kupowałem tez na rynku i z tym juz nie jest tak dobrze bo jedo ma 4 drukie 2 a trzecie 5 i tak na przemian i jeszcze dosiewałem bo były przerwy gdzie nie wyszła wcale wina ziarna i co teraz ???

#2905 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 19 maj 2015 - 08:33

Nawożenie kukurydzy

koledzy a kiedy sypać mocznik pod qq?

#2906 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1158 postów

Napisany 19 maj 2015 - 09:24

Nawożenie kukurydzy Przedsiewnie. Poglownie to od razu masz 50% w atmosferę, lepiej juz saletre jak nie dales wystarczająco azotu.

#2907 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 19 maj 2015 - 10:04

Nawożenie kukurydzy

Gadasz durnoty. Jak posiejesz pod deszcz albo po dobrym deszczu to straty sa nie wieksze jak przy saletrze. Jak posiejesz na sucha glebe i bedzie wysoka temperatura to bedzie tak jak mówisz.
Bor kupuje z intermagu i daje dwa razy środkową dawke nie pamietam ile to wychodzi w g/ha cynku dwa razy górna dawke. Jak sie dobrze zaopatrzy kukurydze w cynk to mozna sporo zmniejszyc nawożenie azotem ale to trzeba dac koło 1000 g/ha. Mocznik w takich mixach z siarczanami i odzywkami borami i cynkami jest dość groźny bo powoduje szybki transport składników w roślinie i przypala rośline. W tamtym roku dałem nie dużo mocznika nie wiecej jak 5 % i miałem przypalenia.

Chiquita zalezy ile dałes przedsiewnie mocznika. Ja z praktyki wiem ze jak sie za mało da przedsiewnie to trzeba pogłównie wczesniej sypac bo kukurydza troche sie meczy brakuje jej azotu. Ale jak ma wigor i rosnie jak na drożdzach to możesz opóźnić siew mocznika i posiac jak najpóźniej. Ja sieje jak ma jakies 40 cm. 2 lata temu siałem jak najpóźniej to słabo rosła a potem poszła do góry ostro jak mocznik zaczął działać ale to juz było za późno bo masy narobiła dużo ale plon był słaby bo brakowało jej azotu podczas tworzenia długości kolb czyli około 6 liścia.

#2908 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 19 maj 2015 - 10:49

Nawożenie kukurydzy

no ja dałem 200kg przedsiewnie. Saletra to chyba bez sensu pogłównie na qq bo za krótko działa. A cynk kolego z czego bierzesz? I zasadnicze pytanie bo jeszcze na chwasty nie pryskałem qq czy to można powiedzmy cynk razem z maistrem czy poczekać trochę i wtedy? Bo chciałem cynk plus bor zakupić do nalistnego. Polecacie cos jeszcze dołożyć wtedy?

#2909 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 19 maj 2015 - 11:36

Nawożenie kukurydzy

a ja mam tak popierniczonom kuku i nie wiem jak to pryskać tak połowa pola jest super ma juz 6 listków to ziarno było z centrali a kupowałem tez na rynku i z tym juz nie jest tak dobrze bo jedo ma 4 drukie 2 a trzecie 5 i tak na przemian i jeszcze dosiewałem bo były przerwy gdzie nie wyszła wcale wina ziarna i co teraz ???

A kto sieje qq materiałem z jakiegoś bazaru? Chytry dwa razy traci jak to mówią.

#2910 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 19 maj 2015 - 12:32

Nawożenie kukurydzy

kolega zawsze siał i było dobrze a w tym roku wyszło inaczej musiało być na suszarni przypalone posiałem hektar a połowa jest dobrze  i to nie jest kukurydza na ziarno tylko na kiszonke a ziarno w centrali tez tanie nie jest .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2911 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 19 maj 2015 - 13:43

Nawożenie kukurydzy

no ja dałem 200kg przedsiewnie. Saletra to chyba bez sensu pogłównie na qq bo za krótko działa. A cynk kolego z czego bierzesz? I zasadnicze pytanie bo jeszcze na chwasty nie pryskałem qq czy to można powiedzmy cynk razem z maistrem czy poczekać trochę i wtedy? Bo chciałem cynk plus bor zakupić do nalistnego. Polecacie cos jeszcze dołożyć wtedy?

Cynk brałem jakis w proszku w tamtym roku nie pamietam firmy ale nie polecam bo tak mi filtry zawaliło ze głowa mała jak juz bierzesz to bierz w płynie chociażby z intermagu. Do tego dożuć siarczan magnezu troche mocznika i jakies mikroelementy. Jeśli widac niedobory fosforu to mikroelementy z fosforem. Ale to jeszcze za wczesnie poczekaj niech podrośnie.

#2912 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 19 maj 2015 - 13:53

Nawożenie kukurydzy

witam.

Pierwszy rok posiałem qq i mam kilka pytań przedsiewnie dałem 200 kg polifoski 6,150 soli potasowej do tego 200 kg mocznika i 100 fosforu a z dwa miechy wcześniej 500 kg koszelowskiego jak myślicie w co się zaopatrzyć jak wyczytałem to w ten cynk i bor a możecie podać jakieś nazwy żeby nie wpakować się w badziewie w sklepie z góry dzięki może być na priv 

#2913 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1158 postów

Napisany 19 maj 2015 - 14:12

Nawożenie kukurydzy Jak dales tyle fosforu i soli to po kiego wala polifoske?
Ja cynk w zeszłym roku mialem helatowany z Adob i dawalem 1 kg/ha 2razy.

#2914 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 19 maj 2015 - 14:59

Nawożenie kukurydzy

kolega zawsze siał i było dobrze a w tym roku wyszło inaczej musiało być na suszarni przypalone posiałem hektar a połowa jest dobrze i to nie jest kukurydza na ziarno tylko na kiszonke a ziarno w centrali tez tanie nie jest .

Co z tego że na ziarno, będziesz miał mniej zielonej masy niż ta z centrali. Żeby było tak łatwo to wszyscy by tak robili chyba jasne?

#2915 Share Alfaholik

Alfaholik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 19 maj 2015 - 15:03

Nawożenie kukurydzy

Kolego nie chce byc upierdliwy ale helios jest tylko do stosowania w rzepaku. Ja na ploniarke jechalem proteusem 110 OD

Szczerze to gostek od srodkow ochrony roslin mi doradzil.
Mam jedno pytanie.Prawda jest to ze wapnovit nie mozna mieszac z innymi odzywkami a juz to jedynie z cynkiem?

#2916 Share Egzo

Egzo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 19 maj 2015 - 16:11

Nawożenie kukurydzy

Czytałem że nie można mieszać cynku z fosforem w nawożeniu dolistnym wiec jak podam w fazie 4 liści pierwszy raz odżywkę z cynkiem to czy potem za tydzień jak dam odżywke z fosforem a potem za tydzień jeszcze raz cynk to będzie ok?

#2917 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 19 maj 2015 - 17:03

Nawożenie kukurydzy

Co z tego że na ziarno, będziesz miał mniej zielonej masy niż ta z centrali. Żeby było tak łatwo to wszyscy by tak robili chyba jasne?

wiadomo ze ta z centrali jest lepsze bo ma na połowie myślałem ze ta tez nie bedzie taka zła a tej z centrali to by bardzo drogo wyszło bo nie siałem punktowym tylko takim zwykłym a masy i tak by było dużo bo jest co 40 cm a nie co 60 cm i sieje pierwszy rok na drugi juz takiego błędu nie zrobie.

#2918 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 20 maj 2015 - 06:39

Nawożenie kukurydzy

6-8 liści to już jest po ptakach a nie czas na zasilanie. Do 6 liścia tj 4-5 właściwych dożywianie dolistne powinno byc zakonczona i kukurydza ma byc juz napakowana odżywkami. W fazie 6 liścia kukurydza kształtuje długość kolby i jeśli wtedy bd miała niedobory kolba bedzie krótsza. Odżywki w tej fazie moze i pomoga ale dla oka bo plon juz bedzie w dużej mierze zaiinicjowany.

zgoda,plon,juz byc moze jest zaplanowany ale w glownej mierze przez makro.mikroelementy podawAne dolistnie powinny byc na duze liscie,najmniej straty.Po co mikro w na 4-5 lisci,to na chwSty sie pryska najczesciej.niewielka ilosc sie wchlonie a reszta w powietrze i ziemie,szkoda kasy.plon,buduje azot,fosfor.potas i inne makro .mikro odpowiada za zapelnienie kolby itp.np,szczerbatosc kolby.pryskajcie co najmniej na 6 lisc no chyba ze bogaci jestescie i pryskacie kila razy.

#2919 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 20 maj 2015 - 07:37

Nawożenie kukurydzy

Chwasty to sie zwalcza po pierwsze doglebowo. Poczytaj troche do jakiej fazy rozwojowej masz dostarczyć kukurydzy wszystkie makro i mikro wtedy mnie poprzesz. Każdy głupi wie że im wiecej jest masy tym wiecej oprysku upadnie na liście i wiecej sie wchłonie ale tu nie o to chodzi tylko masz dostarczyc do tej a do tej fazy odpowiednia ilość makro i mikro i nie patrzysz ile spadnie na ziemie a ile na rośline oczywośie w miare rozsadku. Przypominam że część tego co spadnie na ziemie również zostanie pobrana korzeniami.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2920 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 20 maj 2015 - 08:02

Nawożenie kukurydzy

Ilu speców tyle teorii. Ja słyszałem teorie że nadmierna ilość składników w wczesnej fazie może spowodować że kuku będzie miała po 4 kolby, a to nie jest korzystne dla plonu. Jedna dorodna kolba w zupełności wystarcza na 15 ton plonu. I komu tu wierzyć? Chelaty wchłaniają się przez liść a nie korzeń z tego co wiem. Jak to do końca  jest z tym podaniem odżywek i jego terminem nie mam wyrobionego zdania więc warto podyskutować na ten temat.