Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#2841 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 26 kwiecień 2015 - 13:05

Nawożenie kukurydzy

Chlorek potasu w podsiewacz bardzo ciekawe rozwiązanie...........

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 09:08
  •  

#2842 Share Merkoo

Merkoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 15:36

Nawożenie kukurydzy

kolega jak ma dwa liście stosuje 150kg RSM zwykłymi dyszami mówi że nie przypala bez węży ogólnie to strach ale czym mniejsza to mniejsze ryzyko zlikwidowania całkowitego plantacii

Mam pytanie ale do profesjonalnie siejących kuku; stosuję przedsiewnie 200kg mocznika pod agregat jako N, było by lepsze zastosowanie równoważnej dawki N w formie Salmag lub Saletrzak ? wg mnie lepszy mocznik w podsiewaczu idzie 140kg fosforan amonu 5 obok rzadka kuku i z 3cm poniżej, pełna dawka obornika znaczy 55-60t/ha, stosuję mocznik więc oczywiste że uważam go za lepiej dobrany nawóz niż Salmag ale jak jest  to nie wiem

Nie będzie lepsze ze względu na formy azotu w saletrzaku i salmagu. Mocznik potrzebuje trochę czasu aby stał się dostępny dla roślin wiec jest do tego najlepszy. Co do tego pozycjonowania podsiewacza najoptymalniej jest 5 cm obok i 5 poniżej. Ja mam trochę lżejsze ziemie więc dzielę dawkę mocznika najpierw 150-170 w glebę potem 100kg/ha pogłównie i qq od razu się poprawia. W zeszłym roku testowałem saletrę na kawałku to ładnie poprzypalało bo nie padało 2tyg, ale po deszczu momentalnie kolor ciemnozielony.

#2843 Share rocco0987

rocco0987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 15:49

Nawożenie kukurydzy

Jeden gospodarz z okolicy przeszedł z mocznika na rsm w qq i zastanawia mnie pare spraw. Po pierwsze ja nie stosuje rsm ale ostatnio słyszałem ze też ulatnia sie z niego część azotu i dziwie sie czemu stosuje to zaraz po siewie. Wydaje mi sie że lepiej zasiać mocznik i przygrzebać zeby nie tracił mocy, albo rsm i również wymieszać niż wylać go na zasiane i tak zostawić. Myślałem że może chociaż bedzie to lał jak qq bedzie już dość duża więc ugra coś na tym że działanie bedzie dłuższe i dotrzyma do czasu największego zapotrzebowania roślinom ale podaje rsm od razu jak siewnik zjedzie z pola. Pozatym ponoć leje 300 litrów to tylko 96 N.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2844 Share Bonifacy

Bonifacy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 17:51

Nawożenie kukurydzy

ale chodzi mi czy ktoś z was siał kredę na polu którym dzień czy dwa wcześniej zasiał qq.

ile trzeba wysiać kredy na ha? i czy jest to dobre rozwiązanie

#2845 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 26 kwiecień 2015 - 18:14

Nawożenie kukurydzy

A woziłeś obornik kiedy?

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#2846 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 20:23

Nawożenie kukurydzy

Biały dzisiaj mam trochę dzień z % i nie doczytałem co konkretnie napisałeś w poprzednim poście. To wapno z minerału ma tak samo mało magnezu jak to z mielnika. Już dokładnie nie pamiętam ze szkoły ale jest to coś w ten deseń że wapno z magnezem nie działa na średnio kwaśnych glebach. Po prostu jak nie ma mega kwasu magnes się nie uaktywnia. Dlatego ja siałem kizeryt od KALI na oziminy a na kukurydzę zamówiłem samochód korn kali które ma w sobie potas, magnez, siarkę i sód.

#2847 Share Bonifacy

Bonifacy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 20:51

Nawożenie kukurydzy

obornik dałem początkiem kwietnia, zaorane, zawłukowane, tydzień przestoju potem sól znowu zawłukowane, potem bezpośrednio przed siewem mocznik agregowane, i w podsiewacz polidap, terz u mnie pada jutro mysle kupic oprysk, opryskac a poem rozwieść krede i niech tak sobie będzie.

co wy na to?

#2848 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 21:05

Nawożenie kukurydzy

Biały dzisiaj mam trochę dzień z % i nie doczytałem co konkretnie napisałeś w poprzednim poście. To wapno z minerału ma tak samo mało magnezu jak to z mielnika. Już dokładnie nie pamiętam ze szkoły ale jest to coś w ten deseń że wapno z magnezem nie działa na średnio kwaśnych glebach. Po prostu jak nie ma mega kwasu magnes się nie uaktywnia. Dlatego ja siałem kizeryt od KALI na oziminy a na kukurydzę zamówiłem samochód korn kali które ma w sobie potas, magnez, siarkę i sód.

Też mam dzień z % ^^ zainteresowało mnie twoje stwierdzenie o pH i wapnie. 2 lata temu po żniwach pszennych dałem wapno węglanowo-magnezowe z myślą że posieje rzepak za rok i posiałem jęczmień jary i po jęczmieniu rzepak. Na koniec roku zrobiłem badanie gleby i pH wyszło powyżej 7 ,a mg na poziomie b.niskim. Wnioskować zacząłem że wapno bylejakie ale może być coś w twoim stwierdzeniu że jak nie ma mega kwsu to magnez spi. Mógłbyś rozwinąć swoją teorie odnośnie interakcji mg pH i wapna?

Może znasz jeszcze jakąś teorie odnośnie potasu, bo właśnie mimo częstego nawożenia obornikiem i pozostawiania słomy mam małą zawartość potasu wg badań gleby.

#2849 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 22:14

Nawożenie kukurydzy

Heh, od pewnego czasu mam przed nazwiskiem inż. rolnictwa ale wiesz jak to jest z dzisiejszą edukacją ;) Pamiętam tylko tyle z wykładów że magnez z wapna węglanowo magnezowego nie uaktywni sie jeśli na polu nie ma kwasu, ponadto jeśli na polu jest mega kwas to tlenek magnezu więcej odkwasi niż węglan wapnia.

To by było na tyle z chaotycznej mojej teorii :P

Więc jeśli na polach mam pH średnio kwaśne pH 5,5 - 6,2 stosuję wapno węglanowe + kizeryt. Aby podnieść pH oraz wprowadzić magnez. 

Co do potasu to znam jedną teorię że jest szybko wypłukiwany, na lżejszych glebach nawet 30 cm w ciągu roku. Nic więcej mi nie wiadomo oraz też w tym roku zrobiłem gruntowne badania swoich gleb i wyniki za tydzień powinienem mieć.

#2850 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 26 kwiecień 2015 - 22:46

Nawożenie kukurydzy

Jeden gospodarz z okolicy przeszedł z mocznika na rsm w qq i zastanawia mnie pare spraw. Po pierwsze ja nie stosuje rsm ale ostatnio słyszałem ze też ulatnia sie z niego część azotu i dziwie sie czemu stosuje to zaraz po siewie. Wydaje mi sie że lepiej zasiać mocznik i przygrzebać zeby nie tracił mocy, albo rsm i również wymieszać niż wylać go na zasiane i tak zostawić. Myślałem że może chociaż bedzie to lał jak qq bedzie już dość duża więc ugra coś na tym że działanie bedzie dłuższe i dotrzyma do czasu największego zapotrzebowania roślinom ale podaje rsm od razu jak siewnik zjedzie z pola. Pozatym ponoć leje 300 litrów to tylko 96 N.

O ile mi wiadomo to 100l rsm 32% zawiera 42,2 czystego N ,więc te jego 300l dają kukurudzy jakieś 126N. Chyba że miał ten 28% ale to i tak ma ponad 100N w czystym składniku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2851 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 27 kwiecień 2015 - 05:01

Nawożenie kukurydzy

Posiane pod QQ 250 saletrzaku i Polifoska Tytan 200 kg na ha obornik oczywiście był. Na czterech składach nie mogłem kupić polidapu więc w tym roku nie będzie w podsiewacz nawozu.

#2852 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 06:26

Nawożenie kukurydzy Daj yarę corn jak jeszcze nie siałeś. Ma potas w formie tlenkowej. Ja tak zrobię. Zawartość 7,20,28 i mikro.

#2853 Share navara

navara

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 22:01

Nawożenie kukurydzy

Witam, w marcu dałem obornik na większym kawałku pola rok wczesniej gnjone było całe uprawa owies przed kwietniem rozsypałem sól potasowa 300kg i wapniak jurajski 300kg i  teraz przed siewnik miało  isc 150kg mocznika i  pozniej w drugiej ponownie mocznik dawce 150kg w siwenik mial isc polidap w ilosci 150kg niestety w okolicznych punktach niemieli i jeden sprzedawca podpowiedzial zebym wziol 250kg super fos dar z wapniem i siarka jednak waham sie czy niezmienic tego co podpowiadacie ? i czy danie tego nawozu to tragedia martwi mnie brak azotuw tym nawozie gleba 4,5klasa kukurydza na kiszonke

#2854 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 22:55

Nawożenie kukurydzy

Heh, od pewnego czasu mam przed nazwiskiem inż. rolnictwa ale wiesz jak to jest z dzisiejszą edukacją ;) Pamiętam tylko tyle z wykładów że magnez z wapna węglanowo magnezowego nie uaktywni sie jeśli na polu nie ma kwasu, ponadto jeśli na polu jest mega kwas to tlenek magnezu więcej odkwasi niż węglan wapnia.

To by było na tyle z chaotycznej mojej teorii :P

Więc jeśli na polach mam pH średnio kwaśne pH 5,5 - 6,2 stosuję wapno węglanowe + kizeryt. Aby podnieść pH oraz wprowadzić magnez. 

Co do potasu to znam jedną teorię że jest szybko wypłukiwany, na lżejszych glebach nawet 30 cm w ciągu roku. Nic więcej mi nie wiadomo oraz też w tym roku zrobiłem gruntowne badania swoich gleb i wyniki za tydzień powinienem mieć.

Heh no tak się składa że ja też chyba od 4 czy 5 lat mam inż. z przodu, ale chyba nie ten kierunek obrałem. No z tym kwasem to ciekawa teoria, a jeśli chodzi o ten potas to już sam nie wiem, niby wszystko u mnie w miarę rośnie i niedoborów potasu do tej pory nie zauważyłem, a w badaniach go brak. Np. dałem teraz w lutym (nie planowałem ale po badaniu dałem) sól npotasową coś około 120kg/ha na rzepak, ale teraz myślę że chyba nie warto bo teraz siadłem i policzyłem to nakłady na raps wyszły już ponad 3600 zł i nie wiem czy się wrócą.

Pod qq dałem nie patrząc na badania gleby 200 soli, 200 mocznika i 170 fosforanu w podsiewacz i liczę na chociaż 12t/ha 30%h2o.

#2855 Share gelo400

gelo400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 28 kwiecień 2015 - 20:32

Nawożenie kukurydzy stosował ktoś z was superfosfat wzbogacony w podsiewacz? z powodu braku polidapu byłem zmuszony to zakupić . zmieszalem to z mocznikiem i wysłałem 220kg na ha

#2856 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 06:18

Nawożenie kukurydzy

Mocznik w podsiewacz? Nie najlepszy pomysł

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#2857 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 06:29

Nawożenie kukurydzy

dlaczego nie najlepszy? możesz uzasadnić?w ostatnich latach daje mocznik w podsiewacz, kukurydza bardzo ladnie rosnie i osiąga nawet 3 m (rozne odmiany) wiec nie rozumiem o co biega.

#2858 Share Soltys85

Soltys85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 14:12

Nawożenie kukurydzy

Metry to nie wszystko a nawet  mało istotny element...

#2859 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 14:45

Nawożenie kukurydzy

bardzo istotny elemet, pasza objetosciowa to podstawa zywienia w wielu gospodarstwach, niedobory skladnikow da się uzupelnic, gorszy problem jak tej objetosciowki będzie mało. stosuje od lat mocznik pod kukurydze i do tej pory nie zanotowałem zadnych problemów z krowami i ogolnie bydlem, azot z mocznika wychodzi mnie taniej jak z saletrzaku ,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2860 Share Soltys85

Soltys85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 16:50

Nawożenie kukurydzy

co z tego jak Ci sie krowa napcha łodyga?? Wole juz zeby miała 2 m i dwie kolby niz 3 m i jedna licha... Chyba ze naprawde masz siana deficyt....