Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#2821 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 22 kwiecień 2015 - 20:52

Nawożenie kukurydzy

A ja daję taki miks- Yara Mila Viking NPK 14-14-21 (+ MgO 0,7% + B 0,02%) + Yara PK 15-30 (+ SO10,5%, + CaO 7%, +Zn 0,5%), po 250kg/ha każde, PK mam zamiar dać w podsiewacz.

Pole było gnojone.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 11:27
  •  

#2822 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 22 kwiecień 2015 - 21:55

Nawożenie kukurydzy

No tak 100 kg daj. Panowie a co myslicie zeby dac azotowe nawozy powschodowo? Przeciez polidap/polifoska mają azot potrzebny w poczatkowej fazie rozwojowej rosliny no i jeszcze azot z obornika/gnojowicy..

Powschodowo ok. Ale tak żeby do fazy 4 lisci azot był już dostępny bo wtedy zaczyna się formowanie kolb.

#2823 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 23 kwiecień 2015 - 08:34

Nawożenie kukurydzy

Czy w podsiewacz można dać 200kg superfosfatu?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2824 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 23 kwiecień 2015 - 21:50

Nawożenie kukurydzy

Można ale nie polecam tego nawozu. Dużo lepszy jest polidap.

#2825 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 24 kwiecień 2015 - 19:19

Nawożenie kukurydzy

a jak da się w podsiewacz 250 kg na ha polifoski to nie trza sypać siewnikiem żutowo

#2826 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 24 kwiecień 2015 - 20:05

Nawożenie kukurydzy

a czy dawka 250kg polifoski 6 + 150 polifoski max+ 50kg polifoski 4 + 350kg mocznika nie będzie za dużo na 1,5 ha, obornik dany na jesień przedplona kukurydza na kiszonkę, klasa ziemi od IV do VI ?

#2827 Share miziun

miziun

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Muzyka, Sport,

Napisany 24 kwiecień 2015 - 20:56

Nawożenie kukurydzy

witam koledzy powiedzcie mi jakim specyfikiem dolistnym dokarmię kukurydze najlepiej

#2828 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 24 kwiecień 2015 - 22:55

Nawożenie kukurydzy

Kto stosuje RSM w kukurydzy i może się wymienić doświadczeniami?

#2829 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 25 kwiecień 2015 - 09:10

Nawożenie kukurydzy

panowie nie ma sensu szalec tak z tym nawozami, wszystko w granicach zapotrzebowania, 350 kg mocznku na ha to zdecydowanie za dużo, zwłaszcza ze dawany obornik i polifoska która również zawiera azot, proponuje przekalkiulowac sobie wszystkie koszty i zastanowić się czy wogole warto siac ta kukurydze, czy nie lepiej kupic gotowa pasze. np. kukurydze na pniu,

#2830 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 25 kwiecień 2015 - 09:53

Nawożenie kukurydzy Ja rozrzuciłem 650 kg pomidorki 8 i 350 kg mocznika na 1,5 ha. Siew w poniedziałek.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2831 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 25 kwiecień 2015 - 10:25

Nawożenie kukurydzy Ja właśnie posiałem tylko troche sucho moze popada

#2832 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 25 kwiecień 2015 - 13:22

Nawożenie kukurydzy

Kto stosuje RSM w kukurydzy i może się wymienić doświadczeniami?

rozlewalem w ilosci 200l/ha wezami jak kuku byla gdzies do kolan . byla troche za duza, bo jak weze sie zawijaja to tam gdzie rsm dotknal liscia byly poparzenia

ogolne wrazenie to 50/50. efekt byl widoczny, ale jak nie masz wezy to 2 dawke mozesz poleciec mocznikiem. mocznik troche chyba taniej wychodzi, ale straty azotu zapewne wieksze. sam musisz sobie policzyc co Ci lepiej wyjdzie

#2833 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 25 kwiecień 2015 - 21:48

Nawożenie kukurydzy

Johnsoon już mam kupiony RSM więc odwrotu nie ma. Chcę zastosować 300 kg RSM/ha, a zadałem pytanie bo miałem nadzieję że można to jakoś rozlać bez węży... Jak na razie kupiłem dysze 7 otworowe i lałem po zbożach. A węże mogę kupić czy nawet sam sobie dorobić tylko że to ni cholery nie pasuje na rządki kukurydzy więc pomyślałem po co mi takie węże jak dysze rozlewają także po całej powierzchni.

Więc RSM lać maksymalnie jak kukurydza do kolan. A np. przed wschodami pogłównie przed deszczem. Miało by to sens czy lepiej te 3 tyg opóźnić aby dłużej azot był w glebie?

#2834 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 09:40

Nawożenie kukurydzy

kolega jak ma dwa liście stosuje 150kg RSM zwykłymi dyszami mówi że nie przypala bez węży ogólnie to strach ale czym mniejsza to mniejsze ryzyko zlikwidowania całkowitego plantacii

Mam pytanie ale do profesjonalnie siejących kuku; stosuję przedsiewnie 200kg mocznika pod agregat jako N, było by lepsze zastosowanie równoważnej dawki N w formie Salmag lub Saletrzak ? wg mnie lepszy mocznik w podsiewaczu idzie 140kg fosforan amonu 5 obok rzadka kuku i z 3cm poniżej, pełna dawka obornika znaczy 55-60t/ha, stosuję mocznik więc oczywiste że uważam go za lepiej dobrany nawóz niż Salmag ale jak jest  to nie wiem

Edytowany przez krzysiu, 26 kwiecień 2015 - 09:43.

#2835 Share Bonifacy

Bonifacy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 10:01

Nawożenie kukurydzy

zasiałem qq wczoraj i myślę w poniedziałek rozsiać na wierz kredę bo pod korzeń nie było nic wapna i na jesieni tez nie.

Jak myślicie będzie dobrze na wierz kredę i niech ją deszcz rozłoży to podobno podnosi ph gleby.

siał ktoś z was kredę po siewie qq? Jakie są tego efekty?

#2836 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 10:29

Nawożenie kukurydzy

Kredę granulowaną czy pylistą. Bo jeśli granulowaną to znacznie dłużej będzie działać zwłaszcza że okres intensywnych opadów minął. Chodzi o rozpuszczenie granulki która leży w danym miejscu pola. Chyba że wysypiesz 1,5t/ha wtedy mniej więcej pokryjesz znaczną część pola granulkami.

Tu masz jak wysiałem wapno kredowe sypkie które samo się zgranulowało gdy na kopalni go czyszczą z gliny i kamieni. Wysiałem 2 - 2,2 t/ha. : http://pokazywarka.p...zdjecie15036921

Tu masz jak siałem wapno kredowe pyliste: http://pokazywarka.pl/1xuh3j/

Moim zdaniem to drugie lepiej pokryło powierzchnię pola. Ale pewien ekspert w temacie o wapnowaniu twierdzi na odwrót.

Ciężki temat z tym RSM, Chyba zostają mi węże do wyboru...

#2837 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 26 kwiecień 2015 - 10:51

Nawożenie kukurydzy

To stare fotki czy teraz rzucałes tez mielnik ?  Ja rzuciłęm pod kuku tak po 1,5-2t pod agregat z Mielnika bo mi został z jesieni.  Sucho strasznie i kreda soboe leże nic sie nie rozpuszcza. Fajny efekt z kreda z Milnika uzyskuje sie siejac na zime po orce. Ja tak zrobiłęm siałem jesinia po mrozie zero kolein i na wiosne nie ma nawet sladu po kredzie mróz woda zrobiły swoje ze nie ujrzysz nawet ,małej granulki :) Zobaczymy jaki bedzie efekt bo działak zajechna była ze zyto nie rosło, posiałem na wiosne pszenżyto jare. Widze tez dobry efekt jak sie rozsieje ta krede i trafi sie na obfite deszcze dopiero wtedy agregatem to wymieszac ( granule sie dosłownie rozpływaja i ładnie sie miesza z ziemia)

Od lata zaczynam stosowac dolomit tylko bede szukał drobnego może co w BB tak jak kupowałes z Minerału. Bo mam straszne niedobory magnezu.

#2838 Share lagunal6

lagunal6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 12:01

Nawożenie kukurydzy

witam planuje pod kukurydze dac 125kg soli ok 100kg mocznika 100 kg polipadu i to wszystko w podsiewacz jak myslicie dobre rozwiazanie?

ja sieję 200kg mocznika 100kg soli przed siewem.200kg polidapu i 100kg soli w podsiewacz.Najleprze polony osiagnołem przy tym nawozeniu.

#2839 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 13:02

Nawożenie kukurydzy

@damianzbr a nie mozesz po prostu dac rsm przed siewem, albo przed wschodami? teortycznie mozna jeszcze chyba lac koncowkami wielootworowymi w fazie 2-3 lisci, ale znajomy tak lał to mu poparzyło. Co prawda kukurydza potem odbiła, ale zawsze to dodatkowy stres.

z tym stwierdzeniem "w kolano" to chodzi bardziej o to, aby kukurydza nie zasłaniała  mocno rzadkow i zeby miescila sie miedzy wezami.

nie wiem czy przegladales, ale nawet na stronie producenta nie zalecaja rozlewac po wschodach bez węży 

http://www.elewatorj...a__RSM_2013.pdf  

@biały a ile dawałeś tej kredy na jesien? ja zrobilem tak samo jak Ty. Dałem 4-5t ale grudki sa widoczne w glebie

Edytowany przez johnsoon, 26 kwiecień 2015 - 13:05.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2840 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 26 kwiecień 2015 - 13:03

Nawożenie kukurydzy

bialy miałem z tamtego roku 20 t tego z koszelówki/kornicy owinięte plandeką. To wapno co kolega ARO z pod Radzynia ma w swojej galerii. I teraz rzuciłem pod kukurydzę, nowe działki doszły a łubinu mam sporo na swoich posiane więc tam kukurydzę będę chciał zasiać. A to wapno miałem tak jak by na handel ;)

EDIT:

Johnsoon chciałem później bo w sumie kukurydzę uprawiam 3 rok i do tej pory nigdy nie dałem przedsiewnie żadnego azotu oprócz to co w polidapie w podsiewacz, tylko siałem saletrę w trakcie obfitych opadów deszczu kilkudniowych aby dobrze ją wypłukało z roślin i pochw liściowych i do tej pory plon był ok. Jako że nie mam doświadczenia w tej uprawie obawiam się że przedsiewnie RSM w dużej mierze będzie stracony, tak samo jak saletra przedsiewnie. No nie wiem, może gdyby mi ktoś powiedział że przedsiewnie daje całą dawkę N w saletrze i jest ok, może moje obawy były by mniejsze.

Edytowany przez damianzbr, 26 kwiecień 2015 - 13:52.