Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#2781 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 15:09

Nawożenie kukurydzy

the1mati1 - Jak zastosujesz takie same dawki to efekt bedzie taki sam nie ma tu różnicy skoro tak czy siak fosforu w podsiewacz nie dajesz. Z tą kredą to troche ciała dałeś. Trzeba było wczesna wiosna dać  obornik i zaorać a teraz byś śmiało krede mógł sypać. Nie wiem Co Ci poradzić. Kreda i fosfor to słaby pomysł. Kreda Ci zablokuje fosfor który i tak dajesz pogłównie nie w podsiewacz także skutki mogą być nie ciekawe. Bezpieczniej może bedzie jeśli teraz posiejesz ten fosfor pogłównie a za 3-4 tygodnie po siewie kukurydzy dasz pogłównie krede. To chyba najbardziej rozsądne i najbezpieczniejsze rozwiazanie. Ogólnie z tą kredą nie wiem jak jest. Wcześniej czytałem ze kreda zaczyna w pełni działać po 2 miesiacach od wysiewu. Inni stosują pogłównie i sie chwala że cuda od razu robi. Nie wiem komu wierzyć ale logicznie myśląc to jakiś tam ten okres musi minąć żeby w jakiejś tam mierze te pare cm odkawasiła z wierzchu i faktycznie dała jakieś rezultaty.

Kolego wyżej azot może popalić Ci młode siewki dlatego bezpieczniej jest żeby rozsiać azot rzutowo przedsiewnie. Po za tym azot jest ruchliwym pierwiastkiem w glebe i bez problemu zostanie pobrany przez kukurydze nawet jeśli go nie dasz w podsiewacz.

Edytowany przez knoro93, 16 kwiecień 2015 - 15:12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 13:09
  •  

#2782 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 16 kwiecień 2015 - 16:14

Nawożenie kukurydzy Dzięki bardzo
Planowałem siac jutro ale strasznie sucho a ma padać niedługo więc sie wstrzymam

#2783 Share pioter03

pioter03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 kwiecień 2015 - 17:55

Nawożenie kukurydzy

CO powiecie aby daćw podsiewacz  npk 5-20-30 zamiast polifoski6 ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2784 Share jozek53

jozek53

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:--

Napisany 17 kwiecień 2015 - 21:19

Nawożenie kukurydzy

u mnie  ricardinio w ubiegłym roku najlepiej plonował - choć miałem bardzo kiepski rok na QQ co do Yary - moim zdaniem najlepsza odżywka na QQ

Dzięki za info zasiałem Ricardinio kws ale zbyt gęsto bo ponad 100 tyś na ha na ziarno ale myśle ze przy dobrym roku bedzie ok na II klasie gleby a co sądzisz o nawozeniu qqrydzy rsm nawoziłeś morze?? Pozdrawiam

#2785 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 18 kwiecień 2015 - 08:56

Nawożenie kukurydzy

CO powiecie aby daćw podsiewacz  npk 5-20-30 zamiast polifoski6 ?

w tamtym roku dawałem polifoske6 w dawce 170 kg a i mocznik 170kg ha, i byłem zadowolony, w tym oku daje npk bo nie było polifoskiej, te nawozy nie wiele się od siebie roznia skladem, wiec efekt powinien być podobny.

#2786 Share dy27

dy27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 18 kwiecień 2015 - 11:39

Nawożenie kukurydzy Panowie, a jesli zastosuje przy siewie w dozowniku polifoske 6 i polidap (po worku zeby sie wymieszalo) to by bylo dobrze? Poszlo by wtedy 300kg (200 polidapu, 100 polifoski)

#2787 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 18 kwiecień 2015 - 14:09

Nawożenie kukurydzy Mam jeszcze nie zaorane pod qq, co sądzicie o tym by npk 5-10-30 dać przed orka, mocznik przed siedwm, a polidap w podsiewacz? Czy lepiej dać npk po orce?

#2788 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 18 kwiecień 2015 - 14:28

Nawożenie kukurydzy

Lepiej jednak po orce bo na poczatku qq nie wciagnie fosforu bo bedzie miec za male korzenie i nie siegnie

#2789 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 18 kwiecień 2015 - 14:29

Nawożenie kukurydzy

przy głębokiej orce roslina w początkowej fazie wzrostu może nie mieć dostępu to tego wysianego npk, jeśli chcesz możesz wysiać przed orka, ja bym tego nie robil, wolalbym dac ten nawoz w dozownik. do npk warto by było dorzucić moczniku. dy27 po co tak kombinować? masz nawozy o super składzie, najpierw wysiej fosforan, na reszte pola polifoska z mocznikiem. wydaje mi się ze efekt będzie podobny.

#2790 Share dy27

dy27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 18 kwiecień 2015 - 15:49

Nawożenie kukurydzy Wole zmieszac te dwa nawozy bo polidap nie ma potasu, za to ma duza dawke fosforu, a polifoska ma potas ale mnie fosforu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2791 Share 1012

1012

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 18 kwiecień 2015 - 16:57

Nawożenie kukurydzy

Zamierzam uprawiać QQ na ziarno po raz pierwszy. Mam trochę nawozów, które zostały m w zapasie i od zbóż. Planuję  250 kg korn kali oraz 200 kg mocznika na hektar przed siewem i 100 kg saletry w podsiewacz. Nie mam doświadczenia w takich uprawkach stąd pytanie czy może coś takiego być ? i jakie odżywki w późniejszym etapie polecacie   

#2792 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 18 kwiecień 2015 - 17:54

Nawożenie kukurydzy

Wole zmieszac te dwa nawozy bo polidap nie ma potasu, za to ma duza dawke fosforu, a polifoska ma potas ale mnie fosforu

wszystko zależy od tego jakie dawki obornika stosujesz, jak duże to polifoska z mocznikiem spokojnie by wystarczyla, jeśli male to sol pod agregat, i w dozownik polifoska z mocznikiem,  roslina potrzebuje potasu przez caly okres wegetacji, w podsiewacz daje się zazwyczaj dawke na start.

#2793 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 18 kwiecień 2015 - 18:21

Nawożenie kukurydzy

W tym roku będziemy siać pierwszy raz qq na kiszonkę, odmiana Subito, na jesieni obornik, poszło 300/ha Polifoska 4 + 250/ha sól potasowa(trochę dużo wyszło potasu) i po niedzieli przed siewem 300/ha mocznik chyba powinno wystarczyć. Czym dokarmiacie dolistnie ?

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#2794 Share EppS

EppS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 18 kwiecień 2015 - 18:34

Nawożenie kukurydzy

Prawie 250 kg K, a tylko 36 P, azotu sporo ale jeszcze ok. zasada dla początkujących stosunek N:P:K powinien wynosić 2:1:2. Zmniejsz trochę mocznika ale dodaj chodziarz 100 kg polidapu w podsiewacz.

P.S Znając tą odmianę  i twoje nawożenie spodziewaj się co najmniej czerto-metrowych roślin.

Edytowany przez EppS, 18 kwiecień 2015 - 18:44.

NAPIS ćWICZEBNY

#2795 Share daro956

daro956

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów
  • Zainteresowania:wszystko zwiazane z gospodarstwem

Napisany 19 kwiecień 2015 - 09:06

Nawożenie kukurydzy witam planuje pod kukurydze dac 125kg soli ok 100kg mocznika 100 kg polipadu i to wszystko w podsiewacz jak myslicie dobre rozwiazanie?

#2796 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 09:38

Nawożenie kukurydzy

Złe. Tylko polidap w podsiewacz. Potas i azot rozsiej przed siewem potem uprawa i siew.

#2797 Share daro956

daro956

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów
  • Zainteresowania:wszystko zwiazane z gospodarstwem

Napisany 19 kwiecień 2015 - 11:08

Nawożenie kukurydzy mocznik w takiej dawce moze uszkodzić siewki?nawoz bd szedl
z boku

#2798 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 12:34

Nawożenie kukurydzy

Tak może uszkodzić, ale nie zabić, rok temu sąsiad się uparł nad mocznikiem w podsiewacz i w początkowych fazach qq zrobiła się kolorowożółta, obok rosła na tej samej daziałce siana siewnikiem bez podsiewacza i była zielona, więc nie polecam.

#2799 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 14:33

Nawożenie kukurydzy

w tamtym roku u mnie szlo ok 80 kg mocznika w dozownik na ha, i tyle samo polifoskiej 6, z tym ze pod koniec sypalem już więcej moczniku bo polifoska się konczyla, podejrzewam ze moglo być na tych rzadkach ok 100kg ha i nic się nie dzialo,  kukurydza na piasku. jeśli dajesz fosfoan to dorzuc do tego max 50 kg moczniku, nie powinno zaszkodzić, oczywiście fosforan w rozsądnej dawce.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2800 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 16:49

Nawożenie kukurydzy

chcę dać przed siewem pod uprawe przedsiewną jednorazowo 320 kg mocznika na ha plus NPK czy dobrze zrobię bo są rożne szkoły a jak to wygląda w praktyce a nawozy w podsiewacz już czy pod uprawę praktykowałem i nie widziałem różnicy więc wszystko daję przedsiewnie

Edytowany przez icek1, 19 kwiecień 2015 - 16:51.