Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#2761 Share Merkoo

Merkoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 14:02

Nawożenie kukurydzy

Ja przedsiewnie zamierzam dać na około 6h amofoske corn 300kg/ha, a na 5h poli 6 200kg/ha plus mocznik 200 kg/ha i zastanawiam się czy dzielić ten mocznik w dwóch dawkach, przedsiewnie 100kg a potem 100kg na 4-6 liść. W podsiewasz wrzuce 100 kg soli potasowej na ha.  Dodam, że jesienią na większości było dane 30-40 ton obornika. Jak radzicie ?

Mocznik możesz podzielić na 2, ja tak robię tylko w pierwszej daję trochę więcej, drugiej 100kg. A co do tej soli w podsiewacz to zamień to lepiej na polifoskę jeżeli nie masz DAPu. Sól potasowa 10x bardzo zasala glebę i może być problem ze wzrostem na początku.
Superfosfat to też pomyłka w podsiewacz bo wolniej się rozpuszcza i nam nie zadziała kiedy trzeba, najlepszym rozwiązaniem jest Polidap. Gdzie by nie wyczytać każdy zaleca fosforan amonu. A co do dawek to jeżeli gleba zasobna w fosfor wystarczy 100kg/ha Jeżeli nie to 150. 

W zeszłym roku dawałem Polidap w podsiewacz 170kg/ha a dwaj sąsiedzi NPK i efekt był znacznie lepszy u mnie.
Amofoskę najoptymalniej wysiewać 2 tygodnie siewem aby się sole wypłukały zanim siewki zaczną pobierać składniki z ziemi, zasada ta sama co przy soli potasowej, zwykle sieję bezpośrednio przed siewem i nic złego się nie działo.

@kristofer85
tego saletrzaku to nie bogato, potasu ok ale azotu pogłównie możesz trochę dosypać chyba, że był jakiś obornik

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 16:10
  •  

#2762 Share rolnik1986

rolnik1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 14:48

Nawożenie kukurydzy

Można zastosować superfosfat w podsiewacz w dawce 100kg na ha?

można wszystko można tylko co to jest 100kg na ha? 40 czystego składnika jeśli mowa o wzbogaconym. ja daje superfosfat wzbogacony (bo polidap niedostępny) 250kg/ha w aplikator. 

#2763 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 14:49

Nawożenie kukurydzy

Koledzy duży błąd popełnie jeśli wysieję sól, superfosfat i saletrę w tym tygodniu? Siać palnuję chyba początek maja, bo póki ci na półnicy kraju zimno jak diabli. Dużo azotu stracę z saletry jeśli teraz po wysianiu to zwłókuję o zostawię do siewu? Do tej pory siałem nawozy zawsz razem i nieraz z braku czasu dzień czt kilka dni przed siewem i nie wiem czy rozdzielanie azotu od reszty ma sens.

lepiej wlokowac przed siewem, jeśli teraz to zrobisz, chwasty będą miały lepszy start,   saletrę zostaw do dnia siewu, rozsiej wymieszaj z gleba bronami i potem siew kukurydzy.  saletrzak lub mocznik bylby lepszy w grunt, dluzej działają.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2764 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 17:01

Nawożenie kukurydzy

200 soli potasowej, 150 mocznika, 200 kg fosforanu w podsiewacz  + obornik. Sprawdzona procedura. 

#2765 Share Damiankoss199495

Damiankoss199495

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, budownictwo.

Napisany 15 kwiecień 2015 - 17:37

Nawożenie kukurydzy

Mocznik możesz podzielić na 2, ja tak robię tylko w pierwszej daję trochę więcej, drugiej 100kg. A co do tej soli w podsiewacz to zamień to lepiej na polifoskę jeżeli nie masz DAPu. Sól potasowa 10x bardzo zasala glebę i może być problem ze wzrostem na początku.
Superfosfat to też pomyłka w podsiewacz bo wolniej się rozpuszcza i nam nie zadziała kiedy trzeba, najlepszym rozwiązaniem jest Polidap. Gdzie by nie wyczytać każdy zaleca fosforan amonu. A co do dawek to jeżeli gleba zasobna w fosfor wystarczy 100kg/ha Jeżeli nie to 150. 

W zeszłym roku dawałem Polidap w podsiewacz 170kg/ha a dwaj sąsiedzi NPK i efekt był znacznie lepszy u mnie.
Amofoskę najoptymalniej wysiewać 2 tygodnie siewem aby się sole wypłukały zanim siewki zaczną pobierać składniki z ziemi, zasada ta sama co przy soli potasowej, zwykle sieję bezpośrednio przed siewem i nic złego się nie działo.

@kristofer85
tego saletrzaku to nie bogato, potasu ok ale azotu pogłównie możesz trochę dosypać chyba, że był jakiś obornik

no i teraz mnie zmartwiłeś, bo już nawozy mam zakupione i nie wiem co robić z tą solą.. chyba rozsieje ją pogłównie a do podsiewacza do poli lub amofoske corn. Mogę tak ? ;)

#2766 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 19:38

Nawożenie kukurydzy

ja mam zamiar dać pod QQ 200kg/ha tarnogranu + 200 kg/ha mocznika - przedsiewnie,  do siewnika 200kg/ha lubofoski (4-12-12) i pogłównie znó 200 kg/ ha mocznika, co sądzicie o takim nawożeniu?? oczywiście stanowisko na oborniku

#2767 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 20:24

Nawożenie kukurydzy

no i teraz mnie zmartwiłeś, bo już nawozy mam zakupione i nie wiem co robić z tą solą.. chyba rozsieje ją pogłównie a do podsiewacza do poli lub amofoske corn. Mogę tak ? ;)

Rozsiej poglownie. w podsiewacz lepiej polifoske bo ma raczej wiecej fosforu

@martinez mocznika zdecydowanie za duzo wedlug mnie jak dajesz jeszcze obornik. Daj 200 pod korzen i 100 poglownie to i tak bd duzo. Pomysl tez o daniu czegos w podsiewacz zamiast lubofoski. Lepszy efekt bylby juz po 100kg polidapu, a jak nie bd mogl dostac to przynajmniej polifoske 8.

Edytowany przez johnsoon, 15 kwiecień 2015 - 20:32.

#2768 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 04:37

Nawożenie kukurydzy Dobrym rozwiązaniem będzie rozsiew teraz 320kg/ha kredy granulowanej. Gleba jest silnie zakwaszona (ph4.5) wczoraj zaorałem obornik. Siew qq planuje za jakiś tydzień. Czy lepiej sobie odpuścić to sypanie teraz kredy?

#2769 Share Soltys85

Soltys85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 07:36

Nawożenie kukurydzy

Ja dam teraz 500kg/ha czy zdazy zadziałac - niech sie inni wypowiedza. Pomysl moze tez o dolistnym podaniu wapna slyszłem ze jest to skuteczne jak jest w praktyce nie wiem...ktos kto to stosował moze sie ustosunkuje...

#2770 Share Merkoo

Merkoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 08:21

Nawożenie kukurydzy

500kg kredy za bardzo nie odkwasi. W temacie o wapnach granulowanych można poczytać, że taka dawka jest na podtrzymanie ph. Dolistne stosowanie zachwalają tylko sprzedawcy bo co może wnieść kilka kg CaO/ha? a kosztuje 50x więcej niż sypkie wapno.
Co do podsiewacza i jakie nawozy tam dawać to praktykowałem Amofoskę chyba 12tkę oraz lubofos corn 2,3 lata temu i qq rosła. Ogólnie w podsiewacz potrzebny jest fosfor i azot. Fosfor słabo przemieszcza się w glebie dlatego potrzebny jest na start, potem pobierany jest z gleby. Potas rozpuszcza się lepiej i działa w większym promieniu od granulki wiec można go przedsiewnie rozsypać.
Rok temu rozmawiałem z rolnikiem który przesadził z azotem i potasem to qq nie chciała rosnąć, żaden doradca nie wiedział co się działo, dopiero po ulewnych deszczach ruszyła jak się wypłukały amoniaki i sole.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2771 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 10:33

Nawożenie kukurydzy

Panowie zapamiętajcie podstawowe zasady odnośnie nawożenia kukurydzy. Stosunek azotu potasu i fosforu ma być odpowiednio taki 2:2:1. Pisze tutaj o czystym składniku. Sól sie wysiewa z 3 tygodnie przed siewem żeby sie wypłukały chlorki. W podsiewacz tylko i wyłącznie fosfor. Najlepszym rozwiazaniem jest polidam który ma dodatkowo siarke i azot. Superfosfatu nie polecam ze względu że strasznie wolno się rozpuszcza i kukurydza słabo z niego skorzysta. Azot najlepiej w postaci mocznika bezpośrednio przed siewem nastepnie uprawa. Potem pogłównie druga dawka azotu chyba że ktoś całośc przedsiewnie sieje.

#2772 Share Damiankoss199495

Damiankoss199495

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, budownictwo.

Napisany 16 kwiecień 2015 - 10:43

Nawożenie kukurydzy

a mocznik nie lepiej dać z 2, 3 tygodnie przed siewem wraz z sola i amofsoką ?

#2773 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 11:19

Nawożenie kukurydzy

200 soli potasowej, 150 mocznika, 200 kg fosforanu w podsiewacz  + obornik. Sprawdzona procedura. 

to wszystko w dozownik na hektar? na bogato.

#2774 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 11:26

Nawożenie kukurydzy

Panowie zapamiętajcie podstawowe zasady odnośnie nawożenia kukurydzy. Stosunek azotu potasu i fosforu ma być odpowiednio taki 2:2:1. Pisze tutaj o czystym składniku. Sól sie wysiewa z 3 tygodnie przed siewem żeby sie wypłukały chlorki. W podsiewacz tylko i wyłącznie fosfor. Najlepszym rozwiazaniem jest polidam który ma dodatkowo siarke i azot. Superfosfatu nie polecam ze względu że strasznie wolno się rozpuszcza i kukurydza słabo z niego skorzysta. Azot najlepiej w postaci mocznika bezpośrednio przed siewem nastepnie uprawa. Potem pogłównie druga dawka azotu chyba że ktoś całośc przedsiewnie sieje.

ze wszystkim się zgadzam, ale...

polidap wychodzi dużo drożej niż NPK importowane, dlatego ja sie przestawiłem na npk w podsiewacz.

Czystego składnika stosuje tyle samo co kiedyś, a teraz daję 200NPK i 100 mocznika w podsiewacz ( wiem, że mocznik powinon się siać pod korzeń, ale ze względu ekonomicznych robię inaczej i złych skutków nie ma- gdyz dawka mocznika nie jest zbyt duża) do tego rozsiewam kolejne 100 kg mocznika pogłównie i stosuję 1 odżywkę z 15kg mocznika i z mikroelemantami

kukurydza siana prawie w monokulturze, co 2 lata na każde pole stosuję 40 ton obornika, a w lata przestępne niewielkie dawki gnojowicy

efekt- kukurydza zagraniczna (kws, maisdour, lg- ale nie przekraczające 300zł za 50tyś) - siane na 3 klasie gleby, w ilości 90tyś/ha, plon powyżej 60 ton, wysokość roslin minimum 2,5m , analiza tamtorocznej kiszonki wskazała skrobia 36,7

ciekawostka- w ta,tym roku na 1 polu dodatkowo zastosowałem oprysk foliqu p fosforowy, gdyż była trochę fioletowa.

Oprysk dość drogi, ale w efekcie na tym polu kukurydza była najlepsza, dlatego w tym roku na innym polu tez sprawdzę czy będzie miał taki sam efekt

#2775 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 11:51

Nawożenie kukurydzy

to wszystko w dozownik na hektar? na bogato.

W dozownik tylko polidap. Reszta rozsiewaczem pod agregat :)

#2776 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 12:00

Nawożenie kukurydzy damiankoss - mocznik najlepiej dać przed siewem pod agregat ponieważ zanim kukurydza zacznie intensywnie pobierać azot minie sporo czasu. Im dłużej azot będzie w glebie tym dłużej jest narażony na wymywanie. W tamtym roku kolega sial mocznik dopiero poglownie w fazie 4 liście i kukurydza bardzo dobrze wyglądała. dzielenie dawek mocznika jest szczególnie zalecane na mało zwięzłych glebach gdzie wymywanie azotu przebiega najintensywniej

#2777 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 12:56

Nawożenie kukurydzy

A polidap kiedy najlepiej rozsiać jak będzie siane siewnikiem bez podsiewacza? Razem z solą  dwa tygodnie wcześniej czy razem z mocznikiem przed samym siewem? Sól musi być wymieszana z glebą czy może zostać tak nie przykryta PRZEZ te dwa tygodnie?

#2778 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 13:03

Nawożenie kukurydzy

Wydaje mi sie ze nie ma różnicy kiedy polidam rozsiejesz bo nie wymaga wypłukania chlorków tak jak sól. Także możesz rozsiać z mocznikiem przed siewem i wymieszac z glebą w ten sposób ograniczysz ulatnianie się azotu który zawiera polidam. Ogólnie wydaje mi sie że to jest średni pomysł żeby polidam siac pogłównie bo fosfor bardzo słabo sie przemieszcza w glebie jest mało ruchliwy i ten który bedzie posiany miedzy rzędami kukurydzy bedzie praktycznie na poczatku wogóle nie pobierany a jak wiadomo pobieranie fosforu i tak jest utrudnione w poczatkowych fazach ze wzgledu na chłód. Sól może być rozsiana i nie wymieszana z glebą nie ma z tym problemu.

#2779 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 16 kwiecień 2015 - 13:22

Nawożenie kukurydzy

No cóż zrobisz jak nikt w okolicy nie dysponuje siewnikiem z posiewaczem. To lepiej zastosować jakieś NPK przedsiewnie zamiast soli i polidapu to lepszy będzie po nim efekt? A co z tą kredą, mogę zastosować ją przedsiewnie jak z trzy dni temu stosowałem obornik? A może zastosować krede pogłównie po siewie qq?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2780 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 16 kwiecień 2015 - 15:07

Nawożenie kukurydzy A czy mogę dac saletrzak albo saletre albo mocznik w podsiewacz z polifoska lub polidapem czy lepiej przed samym siewem