Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#2661 Share dstefansky

dstefansky

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 11 marzec 2015 - 20:36

Nawożenie kukurydzy

Jeśli chodzi o zabieg włókowania to w mojej opinii jest on bardzo przydatny . Przerywamy parowanie gleby oraz zaoszczędzamy na paliwie i czasie . Ja w moim gospodarstwie zabieg włókowania będę wykonywał za około tydzień - dwa . W zależności od przebiegu pogody . Po czym wysieje sól potasową w dawce  200 kg/ha . I w takim stanie pozostawię pole aż do planowanego terminu siewu kukurydzy czyli w moim przypadku najprawdopodobniej druga połowa kwietnia . Przed siewem wzbogacę glebę o azot w postaci mocznika w ilości od 200 do 300 kg na ha . Ilość wysiewanego azotu zależna będzie od tego czy dane pole było nawożone wcześniej obornikiem czy nie . Po nawożeniu azotem przejadę pole po jednym razie agregatem uprawowym i zacznę siew . Do aplikatora w siewniku dodam polidap w ilości około 150 kg na ha . Ważne jest tutaj ustawienie siewnika . Fosfor najlepiej aplikować jest około 5 cm w bok od nasiona kukurydzy i około 5 cm głębiej . Takie ustawienie gwarantuje nam idealne wykorzystanie nawozu przez rośliny . Mówiąc wcześniej o oszczędności na paliwie miałem na myśli ilość przejazdów agregatem . Jeśli ktoś jesienią orał pole na ostrą skibę nie rzadko jeden przejazd agregatem wiosną może nie wystarczyć aby idealnie wyrównać pole. Zabieg włókowania daje nam jeszcze jeden duży plus . Nawozimy równe pole . granulki nawozu padają w idealnych odstępach od Siebie . Możemy wtedy mówić o równomiernym nawożeniu . Przy rozsiewaniu soli potasowej uważajcie z dawką , w tamtym roku kilka razy zapomniałem wyłączyć rozsiewacz przy nawracaniu i na polu powstały dziury gdzie kukurydza nie chciała rosnąć . W moim przypadku nawożenie wcześniejsze potasem jest lepsze ze względu na czas gdyż robię to w jeszcze martwym dla mnie okresie . Lecz patrząc na plon z ubiegłych lat kiedy nawoziłem pole bezpośrednio przed siewem nie widzę zbyt dużych zmian .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 16:00
  •  

#2662 Share Bonifacy

Bonifacy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 11 marzec 2015 - 22:06

Nawożenie kukurydzy

ile polecacie wysiać kredy pod qq na  ha?

#2663 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 12 marzec 2015 - 11:16

Nawożenie kukurydzy

Witam!

Mam do was pytanie a mianowicie:

Ja przygodę z qq zaczynam w tym roku pierwszy raz i nie wiem jak nawozić i chciałbym zaczerpnąć waszej rady odnośnie nawożenia pod qq na kiszonkę

Sytuacja wygląda tak:

1. Pole 1,3ha  III kl ziemi (nie wiem co w ziemi nie było badań)

2. na chwilę obecną zaorane w ubiegłym roku była tam mieszanka słoma zebrana z pola potem na ściernisko był randap i orka

Myślę zrobić tak:

1. zabronować

2. wywieźć obornik krowi

3. zaorać

4. rozsiać (na całość) +/- 500kg kredy + 300kg polifoska 6 + sól potasowa 250kg + 170kg mocznika 

5. zabronować 

6. siać qq i do siewu w przestawce 150kg polidapu (na całość)

Co wy na to trochę kosztowne by to było ale wydaje mi sie że efektowne.

Jak by mógł mi ktoś dobrze poradzić z tymi nawozami 

Kolego z tego co napisałeś wychodzi mniej więcej 380 kg K2O, 160 kg P2O5 i 193 kg N wliczając obornik oczywiście (zakładam, że pójdzie ok 35 t). Nawożenie ma być efektywne a nie efektowne. Kukurydza potrzebuje do dobrego plonowania 220 N, 240 K2O i 120 P2O5

Daj te 500 kredy, 250 kg polifoski 6 pod agregati 150 kg polifoski 8 w podsiewacz lub 200 soli pod agregat i 200 pilidapu w podsiewacz. Do tego 250 - 300 kg mocznika pod agregat. Jedna uwaga, wysiej krede zabronuj, odczekaj i siej nawozy i znów bronowanie. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2664 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 12 marzec 2015 - 23:12

Nawożenie kukurydzy

Jeśli chodzi o zabieg włókowania to w mojej opinii jest on bardzo przydatny . Przerywamy parowanie gleby oraz zaoszczędzamy na paliwie i czasie . Ja w moim gospodarstwie zabieg włókowania będę wykonywał za około tydzień - dwa . W zależności od przebiegu pogody .

Za tydzień albo dwa to już może być za późno.Chyba że u ciebie cały czas leje. ;) Ja już mam powłókowane od tygodnia żeby jak najwięcej wilgoci zatrzymać.

#2665 Share mariusz80

mariusz80

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 13 marzec 2015 - 07:02

Nawożenie kukurydzy może głupie pytanie,co to jest to włókowanie ??? jaka maszyna można to wykonać???, dzięki za odpowiedź

#2666 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 13 marzec 2015 - 08:17

Nawożenie kukurydzy Włóką wykonujesz włókowanie. Wpisz w google to będziesz wiedział. To maszyna używana zamiast brony na ciężkiej ziemii lub do wyrównywania kretowin na łące, czy przerywania darni.

#2667 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 13 marzec 2015 - 08:20

Nawożenie kukurydzy

Panowie a te polskie włóki jak się sprawdzają? mówię o tych : http://allegro.pl/wl...5137760596.html   . Daje to rade? bo na pozór wygląda troche słabo ta konstrukcja :)

#2668 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 13 marzec 2015 - 09:50

Nawożenie kukurydzy Dlaczego miałoby nie dać rady. Kątowniki równają kretowiska a pracę wykonują żeliwne odlewy. Tę kokczatkę możesz odwracać i zęby dać do góry. Przydaje się na nowych łąkach siewnych, bo zęby zniszszą nową darń. Sam za miesiąc muszę kupić i będzie to chyba metal- technik. Jarmet podobno lipny jest. Ciekawe jak expom robi. To proste narzędzie, więc nie ma co się psuć.

#2669 Share dstefansky

dstefansky

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 13 marzec 2015 - 16:02

Nawożenie kukurydzy

Konstrukcja włóki którą podałeś kolego jest bardzo dobra . Prosta Polska konstrukcja , dużo pewnie zależy od materiałów z jakich została zrobiona tzn jakości . Dla przykładu podam swój sprzęt no name który kupiłem 5 lat temu . Dałem za nówkę sztukę 6 m 3300 brutto . Do dziś zero awarii i jakichkolwiek pogięć , a jej przebieg to około 200 ha . Pod swoje uprawy kukurydzy mam zamiary ruszyć w włókowaniem wraz z ociepleniem bo w mojej okolicy od kilku dni deszczowa pogoda i nic nie wskazuje jej zmiany .Tak na marginesie ile według was powinienem skasować za usługę włókowania pola ? Wiem że nie w temacie ale mam klienta i muszę mu podać jakąś sumę .

#2670 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 13 marzec 2015 - 17:12

Nawożenie kukurydzy +- jak za bronowanie. Zaprawiał ktos qq dodatkowo cynkiem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2671 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 13 marzec 2015 - 20:13

Nawożenie kukurydzy

100/godzine minimum, inaczej lepiej z garażu nie wyjeżdzać

#2672 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 13 marzec 2015 - 21:45

Nawożenie kukurydzy

Stosował ktoś nawóz Yara corn i w jakiej dawce.Jakie efekty?

#2673 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 13 marzec 2015 - 23:32

Nawożenie kukurydzy Czytałem trochę o tym nawozie w tym temacie. Podobno ciekawy nawóz i daje niezłe efekty w podsiewaczu. Ja w tym roku z braku polidapu dam w podsiewacz. Podobno potas jest w formie tlenkowej. Musiałbym sprawdzić na worku, no dzisiaj przywieźli.

#2674 Share dobi77

dobi77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 14 marzec 2015 - 14:05

Nawożenie kukurydzy

Co myślicie o nawozie Lubofos Corn pod kukurydzę na ziarno? Czy będzie lepszym rozwiązaniem od Polifoski 8?

#2675 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3405 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 15 marzec 2015 - 15:28

Nawożenie kukurydzy

Witam mam pytanie czy jest sens siać kukurydzę (na kiszonkę) na dzierżawie, którą wziąłem praktycznie teraz-nie znam ph, zasobności składników itd... jedyne co mógłbym teraz zrobić to rozsiać wapno tlenkowe posodowe plus nawozy mineralne nie mam możliwości na zbyt wiele zabiegów

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#2676 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 15 marzec 2015 - 15:34

Nawożenie kukurydzy

na Twoim miejscu na pewno bym wziął,oby tylko nie na jeden sezon,w zeszłym roku wziąłem 1 ha ugoru i przyjąłem w ciemno że ph jest średnie a zasobność w składniki bardzo uboga ,wyszło super a teraz idą buraki cukrowe

#2677 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3405 postów

Napisany 15 marzec 2015 - 15:39

Nawożenie kukurydzy

ma być na sześć =siedem sezonów wegetacyjnych z obserwacji wychodzi, że gleba strasznie zakwaszona-pełno skrzypu, ogólnie pole dość wyciągnięte ze składników w zeszłym roku rosło tam pszenżyto ozime i  jak dało 3 t/ha to szczyt.. IVA/IVB

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

#2678 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 15 marzec 2015 - 15:45

Nawożenie kukurydzy

co do skrzypu to u mnie ph jest super a ten skubany i tak rośnie ,może nie ma tak duzo wigoru bo trochę jest blady ale jednak jest,sam musisz ocenić na oko czy warto ,w końcu jest z ciebie stary weteran w tych sprawach i nie od dziś w tym siedzisz

#2679 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3405 postów

Napisany 15 marzec 2015 - 15:53

Nawożenie kukurydzy

w kukurydzy właśnie siedzę krótko więc pytam <_<

3000 postów

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2680 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 15 marzec 2015 - 15:59

Nawożenie kukurydzy

jeśli dasz te wapno i trochę nawozu tak jak piszesz, to jeśli QQ nie urośnie to już nic nie urośnie :P