Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#2541 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 15 luty 2015 - 19:24

Nawożenie kukurydzy

A podpowiesz nowicjuszowi co siejesz pod korzeń, głównie chodzi mi o azot?? Dodam, że w moich okolicach ziemie praktycznie u każdego co posieje cokolwiek z PK mają wysoki poziom fosforu, a mało potasu. Tak myślę, żeby może dać 150 kg polifoski 6 w podsiewacz i co do tego pod agregat, żeby dało 11 ton mokrej na hektar.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 20:38
  •  

#2542 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 15 luty 2015 - 20:32

Nawożenie kukurydzy

Z azotowych stosuję mocznik w dawce 250 na ha.

To jak mało potasu to daj w korzeń soli potasowej ze 350 kg na ha, chodź ja nie sieje QQ na ziarno to może ktoś inny ci poradzi.

Edytowany przez Piotrek1975, 18 luty 2015 - 07:10.

#2543 Share Soltys85

Soltys85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 15 luty 2015 - 21:37

Nawożenie kukurydzy

Wiem że filetowe liscie to brak fosforu, tylko mysle ze jest problem z jego pobieraniem a nie jego brakiem, stad trzeba zadbac o ph gleby. Dawałem 5 razy odzywke ale i to juz zaduzo nie pomogło, 3 razy fosforowe, siarczan magnezu itp poprostu problem lezał gdzieindziej...  

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2544 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 16 luty 2015 - 10:08

Nawożenie kukurydzy

5 razy odżywka to strata kasy i czasu. Nie uzupełnisz tak dużych braków dożywianiem dolistnym. Dożywianie to jest uzupełnienie braku składników a raczej mikroelementów bo makroelementów nie uzupełnimy dożywianiem dolistnym.

#2545 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 16 luty 2015 - 23:42

Nawożenie kukurydzy

Jakie proponujecie nawożenie na V klasie, Zawartość wszystkich składników bardzo niska, ph 4,3-4,5, na jesień poszło 30t obornika. Jakie zastosować nawożenie? Po 200kg superfosfatu, soli potasowej plus 300kg mocznika plus ewentualnie kizieryt przed siewem starczy?

#2546 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 17 luty 2015 - 08:08

Nawożenie kukurydzy

Przy takim ph ja bym dał z 800 - 1000 kg/ha kredy nawozowej, zamiast superfosfatu 200 -250kg polidapu, sól minimum 250, zamiast mocznika 500 saletrzaku. Koszty będą duże ale efekty również.

#2547 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 17 luty 2015 - 08:28

Nawożenie kukurydzy

witam ja planuje w tym roku zasiać hektar kukurydzy na kiszonke  i tutaj teraz moje pytanie co mam dać pod korzeń bo sieje pierwszy raz gnojone nie było za zime planowałem na wiosne bo nie miałem obornika ale był owies posiany na poplon miał wysokość ok 1,5 metra ładny i zostało to stalerzowane i tak jest do tej pory i teraz własnie planowałem na to obornik i zaorać i nawóz . nawozy mam takie npk 7-20-30 saletrosan 26 saletra amonowa 34 lubofos ale mam zamiar jeszcze dokupić polifoski i wap mag ??? co o tym myślicie

#2548 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 17 luty 2015 - 08:32

Nawożenie kukurydzy Czemu zamiast mocznika saletrzaku? Przeciesz mocznik dluzej działa i lepszy po nim powinien być efekt. Może dać wap magu?

#2549 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 17 luty 2015 - 13:20

Nawożenie kukurydzy

wap mag to pieniądze w błoto wyrzucone, wapno kredowe podziała ci bardzo szybko 53 CaO a koszt taki sam albo niższy. Mocznik zakwasza ziemie, saletrzak zawiera domieszkę ca które ułatwi transport azotu i też wolno działa. Efekt bedzie napewno lepszy po saletrzaku ale i koszty wyższe. U mnie na wszystkich działkach saletrzak sprawdził się lepiej niż mocznik, a ph mam od 5,5 do 6,9

Edytowany przez royal261, 17 luty 2015 - 13:22.

#2550 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 17 luty 2015 - 15:00

Nawożenie kukurydzy

Mogę już siać kizeryt? dobra pogoda, czas jest. Nie wypłuka  mi siarki?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2551 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1062 postów

Napisany 17 luty 2015 - 16:23

Nawożenie kukurydzy

wap mag to pieniądze w błoto wyrzucone, wapno kredowe podziała ci bardzo szybko 53 CaO a koszt taki sam albo niższy. Mocznik zakwasza ziemie, saletrzak zawiera domieszkę ca które ułatwi transport azotu i też wolno działa. Efekt bedzie napewno lepszy po saletrzaku ale i koszty wyższe. U mnie na wszystkich działkach saletrzak sprawdził się lepiej niż mocznik, a ph mam od 5,5 do 6,9

Nie rozumie dlaczego wszyscy pisza ze saletrzak wolno działa przeciez skład ma jak saletra połowe N azotanowegi i połowe saletrzanego tylko troche ca dodali zeby nie był łatwopalny

Rolnik z powołania :-)

#2552 Share shrek

shrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 17 luty 2015 - 18:53

Nawożenie kukurydzy

pytanko, słyszałem że na 10 kg N potrzebny jest  1 kg S  zeby azot był w pełni wykorzystany, czy to prawda ??? ktos cos słyszał na temat wpływu siarki na przyswajalność azotu ?? ( ponoc chodzi o transport składników w systemie korzeniowym ) ?? 

#2553 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisany 17 luty 2015 - 19:22

Nawożenie kukurydzy

Saletrzak działa tak samo szybko jak saletra, mocznik zakwasza a, saletrzak nie? Od kiedy to tak?? 

200kg Polidap

200kg Sól Potasowa

250-300kg mocznik w zależności od gleby. 

Wapno to na jesnią na resztki, a teraz to kizeryty sypać i dolistnie pryskać. 

#2554 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 17 luty 2015 - 19:24

Nawożenie kukurydzy

a superfosfatu 40% ile mozna dac w podsiewacz??moge 250kg?

#2555 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 17 luty 2015 - 20:08

Nawożenie kukurydzy

Na chemii rolnej wykładowca zawsze powtarzał, że na lekkie i zakwaszone ziemie saletrzak będzie lepszy niż mocznik. Przetestowałem i okazało się, że miał 100% racji. 

Przy bardzo niskiej zasobności po 200 soli i fosforanu bedzie za mało. Co do kizerytu nie wiem nigdy nie stosowałem. Wapno kredowe granulowane raz poszło nawet pogłównie na kukurydzę i efekt był widoczny gołym okiem po krótkim czasie.

Edytowany przez royal261, 17 luty 2015 - 20:11.

#2556 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 17 luty 2015 - 22:40

Nawożenie kukurydzy

Znalazłem wyniki badań ze stacji chemicznej z jesieni i na tych dwóch działkach bedę miał QQ na kiszonkę.

1. ph 4,2- bardzo kwaśna; fosfor 9,9- niska; potas 9,3- niska; magnez- 4,1 niska, kl gleby IVa, IVb

2. ph 4,4- Bardzo kwaśny; fosfor 7,8- niska; potas 4,5- niska; magnez- 1,1 bardzo niska, kl gleby V

Jakie zastosować nawożenie? Myślałem nad 200kg soli,180 kg poldapu plus 300kg mocznika.Fosofor z polidapu szybciej mi zadziała od tego z superfosfatu? Zastosować jakieś wapno kredowe czy sobie odpuścić, a może rzucić z  z 200 kg kizerytu plus do tego jakieś odżywki tak jak kolega wyżej pisał? Myślałem nad nad kredą z Polcalu? Jak podnieść zawartość magnezu bo na tej jednej działce jest tragicznie (1,1)! A i dodam jeszcze że na tej drugiej dzałce poszedł obornik na jesień ok 30t, a natej pierwszej pojdzie na wiosnę. Jakie nawożenie zastosować żeby były jakieś efekty?

#2557 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 18 luty 2015 - 00:09

Nawożenie kukurydzy

Szczerze to przy takim ph i zasobności nie wiem czy nie darowałbym sobie kukurydzy na Twoim miejscu. Posiej może pszenzyto jare napewno wyrośnie nie najgorsze po żniwach dasz dobra dawke kredy posiejesz poplon i za rok na wiosne dopiero kukurydze. A jak już sie uprzesz to ile byś nie dał nawozów to Ci to kukurydza wsiąknie. Sam sobie ustal możesz dac 300 soli a możesz dać i 200 zalezy co chcesz osiągnąc zasobność masz słabą wiec teoretycznie nie powinieneś na nawożenie oszczedzać. Ja też mam słabą ale nie wale nie wiadomo ile nawozów bo jednorazowo cudów sie nie zdziała trzeba co roku stosować wyższa dawke siać poplony dawać obornik żeby doprowadzić glebe do porządku no i oczywiscie wapno. Jeśli chodzi o krede to napewno nie zaszkodzi dość jak posiejesz wczesna wiosna to i kukurydza coś jeszcze skorzysta bodajże kreda po 3 miesiacach zaczyna działać chyba że sie myle.

#2558 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 18 luty 2015 - 07:51

Nawożenie kukurydzy

Ja jak kiedys brałem takie zapuszczone pola to na dzień dobry sypałem 10 t/ha wapna 30 %  węglanowego, które zawierało 15% MgO. Siałem jakąś mało wymagającą roślinę najczęściej grykę. Przy ph 4-5 nie wróżę sukcesu a że kukurydza jest rośliną intensywnej uprawy poniesione nakłady raczej się nie wrócą . 

#2559 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 18 luty 2015 - 08:07

Nawożenie kukurydzy

W pierwszej kolejności trzeba poprawić ph gleby. Bez tego nawozy wiele nie pomogą. Daj po 800 kg/ha kredy wczesną wiosną pod agregat (nie pod orke). Tam gdzie poszedł obornik daj po 200 kg soli i polidapu. Na działce bez obornika po 250 - 300kg. Azot albo 300 mocznika, albo 500 saletrzaka (ja bym dał saletrzak). Dokarmianie dolistne raz maksymalnie dwa razy. Większa liczba zabiegów to moim zdaniem strata kasy. Na pewno coś tam urośnie. Kukurydza nie ma aż tak dużych wymagań co do ph. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2560 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 18 luty 2015 - 09:24

Nawożenie kukurydzy

witam ja jeszcze raz pytam bo nic sie nie dowiedziałem planuje w tym roku zasiać hektar kukurydzy na kiszonke  i tutaj teraz moje pytanie co mam dalej zrobić i jaki nawóz bo sieje pierwszy raz kukurydze gnojone nie było za zime planowałem na wiosne bo nie miałem obornika ale był owies posiany na poplon miał wysokość ok 1,5 metra ładny i zostało to stalerzowane i tak jest do tej pory i teraz własnie planowałem na to obornik i zaorać i nawóz . nawozy mam takie npk 7-20-30 saletrosan 26 saletra amonowa 34 lubofos ale mam zamiar jeszcze dokupić polifoski i wap mag albo jeszcze coś ???? co do ph to jest napewno dobre bo jak było zyto to sie zawsze kładło a w tamtym roku był owieś  to plon pow 7 ton z 1,15 ha . dzięki za odp