Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#2481 Share katopo

katopo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 21:38

Nawożenie kukurydzy

Co powiecie na taki plan:

Obornik +-30t

mocznik 300kg w dwóch dawkach

sól potasowa 150kg

lubofos 12 (P-12; K-20; Ca-5; Mg-4,5; S-10) 400kg

Tylko jak podliczę sobie koszt uprawy to na hektar wychodzi około 3000zł co cenach w ostatnim sezonie może czynić uprawę nieopłacalną.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 19:16
  •  

#2482 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 23:04

Nawożenie kukurydzy

Wziąłem od tescia w dzierżawę 2,6 ha i z badania gleby wyszło:

min. lekka / pH 5,67 (lekko kwaśny) / fosfor 4,0 / potas 9,0 / magnez 2,8

Podpowie ktoś co z tym zrobić?

#2483 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 00:30

Nawożenie kukurydzy

@jacek472, czytasz te posty czy tylko wrzucasz zapytania? Ogarnij się. Napisałem Ci w poście 2273...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2484 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3223 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 07:16

Nawożenie kukurydzy

150kg Polidap w podsiewacz, 150kg sól rzutowo, 300kg mocznik rzutowo. Odżywki raz bądz dwa razy i reszta mnie nie obchodzi.

Nie, pola już dawno nie widziały obornika. Słoma cięta, co roku saletrosan na zboża. 

@Michalmeer Ty masz słabą zawartość P i K w glebie?? 

#2485 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 29 styczeń 2015 - 10:45

Nawożenie kukurydzy

Zawartośc P i K  jest dobra , oborik idzie średnio co 4 lata a w miedzy czasie zostawiana jest sloma z zbóż pszenicy ,  jeczmienia  i kukurydzy na ziarno

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#2486 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 11:13

Nawożenie kukurydzy

Tomek, jakie masz pH? jak tniesz słomę i sypiesz saletrosan to może się zakwaszać...

#2487 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 11:39

Nawożenie kukurydzy

To co lepiej nie ciąć słomy i nie dawać saletrosanu? Zakwasza się tak czy siak czy dajesz saletrosan czy nie. A słome trzeba ciąć jeśli sie nie ma obornika bo skąd nabierzesz materi organicznej do rozkładu w glebie?

#2488 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 12:09

Nawożenie kukurydzy

zgadza się, nie robisz źle, ale to zakwasza glebę i koniecznie trzeba wapnować, aby ten lekko-kwaśny odczyn się utrzymywał.. :)

#2489 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 12:31

Nawożenie kukurydzy

Potas łatwo się wymywa, ja też mam potas niski/średni, a obornik jest co rok 40+t i nawozy. Zależy jeszcze od roślin, może dużo go wynoszą.. Czy ta  QQ na ziarno? Magnez szybciej reaguje z glebą+ magnez z obornika to w Kizerycie patrzył bym na siarkę. Jeśli to gleba lekka przedsiewnie ograniczył bym się do 150-200kg moczniku. 200kg polidapu jest okej przy tej zasobności, z niego będzie jeszcze sporo azotu na start. Soli możesz dorzucić, możesz pozostać przy tym. Taka moja diagnoza :)

No faktycznie że mi odpowiedziałeś. Twierdzisz że przy tak niskiej zasobności w fosfor i potas wystarczy 200 polidapu w podsiewacz? 200 to rok temu dawałem standardowo wszędzie,a okazało się że fosfor jest na poziomie 21,1.

Nie proponujesz zastosowania np. korn-kali lub kizerytu na podniesienie magnezu? Nigdy nie stosowałem doglebowo kizerytu i korn-kali, a np. w tym roku plony qq wyniosły sporo ponad 12t mokrej qq z ha.

Na innym kawałku gdzie będe siał qq mam pH 7,16 obojętny / P2O5 18,7 wysoka / K2O 8,8 niska / Mg 3,8 średnia / gleba mineralna lekka.

Jaki plan nawozowy? Napewno pójdzie obornik od 20-?t pole niezaorane przed zimą.

#2490 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 12:50

Nawożenie kukurydzy

To co stosowałeś za nawozy, jaka gleba miejwiecej i jaka odmiana QQ że oddała 12t mokrej i jaką wilgotność miała? ja wyciągam koło 10t 30% przy uboższym nawozeniu niż tutaj czytam od kilku stron

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2491 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 16:52

Nawożenie kukurydzy

Fosforan amonu 150-180 w podsiewacz, sól 150-180 i mocznik 180 pod agregat i w fazie gdzieś tak 5 liści patrzyłem na niebo i jak szedł deszcz to poszło chyba 150 mocznika,nie pamiętam dokładnie. 2x dolistnie mocznik, siarczan Mg, bor, cynk, mikro, makro, tytanit. I przed siewem na jesień obornik przefermentowany na części i na części gnojowica.

gleba od IIIb-VI z przewagą V. Odmiana DKC 3623, 3790, 3203, 3016, SY enigma, SY cooky, RGT fisix, sloogui, borghi, (glejt). Plony od 9t 23% (dziki zjadły) do 17t 31% to co ważone i mierzone, a reszta poszła na CCM więc myślę że nie skłamię mówiąc że średnio z gospodarstwa wyszło ok 12t 28%. Warunki klimatyczne sprzyjały :)

Z tego co sprzedałem to przeliczyłem że qq wyszła podobnie finansowo co rzepak, a ryzyko mniejsze.

Wcześniej napisałem o 200kg fosforanu i to mój błąd (takie były zamiary, ale posiałem dodatkowo jeszcze jedną działkę i zmniejszyłem aby starczyło na wszystko nawozu)

#2492 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 18:22

Nawożenie kukurydzy

Jeśli wapnowałeś pole wapnem magnezowo-węglanowym to magnez o 40% przyśpiesza efektywność zabiegu, dlatego ten magnez z kizerytu wg. mnie to przy okazji. Mi w ESTA kizeryt najbardziej zależy na siarce.. A 200 kg fosforanu amonu będzie bezpieczną ilością, fosfor w połączeniu z azotem jest lepiej przyswajalny, na dodatek np. Polidap ma duża część P rozpuszczalnego w wodzie. Fosfor 21mg/100g gleby to b. wysoka zasobność. Czy korn-kali czy kizeryt+ sól to już od kasy zależy, ja wybrałem to drugie. A z tą obojętną glebą to na QQ najlepsza jest lekko kwaśna, dlatego możesz tam jakiś siarczan amonu dać aby chociaż trochę te pH obniżyć, ja bym tak zrobił. Ważne dla QQ mikroelementy się blokują przy obojętnym np.Zn

#2493 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 18:39

Nawożenie kukurydzy

Trochę nawozu przyszło ale i plony ładne. Ja w tym roku planuje nawożenie QQ oprzeć na pofermencie z biogazowni ok 30t/ha i dodatkowo rozsiać tylko około 100kg mocznika i około 100kg polifoski 6 w podsiewacz. Zobaczymy co to będzie

#2494 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 20:04

Nawożenie kukurydzy

Czyli widzę że mówisz także o kizerycie z firmy Kali. No to powiem Ci że fajne masz te ceny nawozów. Jeszcze w lokalizacji wpisane Konin to i ceny zboża lepsze. Eh..

U mnie nawet sól droższa bo po 1460 brutto.

Kizeryt od Kali - 1315 brutto z agroloku przy zamówieniu 10t.

A Korn kali u lokalnego dilera 1450 brutto.

Myślałem że on jest taki drogi a tu widzę że lokalny dostawca w kulki leci, muszę się dowiedzieć w agroloku ile by mnie wyniósł.

Pomysl nad tym http://www.nawozyzlu...-kalium-nowosc/

Ja bede to dawal bo jest tansze od Kali a po drugie nie ma sodu ktorego QQ niby nie za bardzo lubi. Zamiast wapna mogli dac siarke w tym luboplonie.

#2495 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 20:15

Nawożenie kukurydzy

tragiczna granulacja tego nawozu, ale skład nie najgorszy, jak będzie poniżej 1100 to można brać

#2496 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 21:14

Nawożenie kukurydzy

gospodarny1992 jeśli zależy ci na siarce to to coś: http://www.nawozyzlu...wo-siarczanowy/ z agroloku u mnie na podwórzu czyli w skali kraju to i Twoje okolice kosztuje 493 zł/t brutto. Ja tego nie biorę zamiast kizerytu bo mi zależy na Mg a w tym wynalazku on jest praktycznie nie rozpuszczalny w wodzie. Zależy mi na Mg ponieważ wapnowałem dość ostro kredą a ona nie zawiera magnezu.

wiesko dzisiaj nie miałem czasu ustalić gdzie tanio mógł bym kupić korn kali. Ale to co podałeś też ciekawa opcja, wszystko zależy od kasy. Trzeba ogarnąć ceny, po przeliczać i będzie wiadomo. 

A stosował ktoś pomiot kurzy? Być może będę miał dostęp do takiego z chowu klatkowego bez słomy. Może ze 2 ha na próbę tylko na tym posieję i zobaczymy co z tego wyjdzie. Orientuje się ktoś jak może to coś ważyć w 1m3?

#2497 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1068 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 09:24

Nawożenie kukurydzy

Co powiecie na moja propozycje, juz kiedys pisałem, ale nikt nie odpowiedział.

gleba III-IV klasa Polece N:P:K (S)     7:18:28 (11) w ilosci 450 kg/ha i mocznik w ilości 250 kg przegsiewnie, w podsiewacz nic nie dam bo nie mam podsiewacza. Później mocznik siarczan magnezu i mikro dolistnie na 4-5 liść. Dobrze mysle czy cos zmienic?

Rolnik z powołania :-)

#2498 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 10:59

Nawożenie kukurydzy

Myśle że jeśli ph uregulowane zasobność gleby w miare dobra to w porządku. Zależy jeszcze kiedy i czy w ogóle stosowałeś obornik.

Ja bym dał jeszcze w 4-6liściach jak będzie wilgoć z 100-150 mocznika i jak jeszcze tylko da się wjechać zrobiłbym zupkę z mocznika siarczanu mikro + bor i cynk.

U siebie przy takich 2 opryskach efekt był widoczny gołym okiem.

#2499 Share jozek53

jozek53

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:--

Napisany 30 styczeń 2015 - 17:21

Nawożenie kukurydzy

U mnie to wygląda tak przed siewem żyta Obornik 50t/ha po skoszeniu żyta na kiszonkę 12-15 Maja gnojówka z 6-7 beczek 4000l na ha no i orka uprawa i siew a do siewnika to 200kg POLIDAPU no i jeszcze ,w fazie 4-5 liści (N) no i YARA VITA QQrydza 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2500 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 19:01

Nawożenie kukurydzy

w tym przypadku to wystarczy w podsiewacz coś wieloskładnikowego (polifoska 6) i bez żadnych odżywek tylko modlić się o deszcz! 
a! i bez orki bo osuszasz glebe, gruberem głębiej przelecieć i siać