Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#2441 Share shrek

shrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 12:50

Nawożenie kukurydzy

mam pytanko czy ktoś sieję salmag pod qq zamiast moczniku ??? jest to jakas alternatywa ?? czy raczej mało  efektownie i ekonomicznie taka zamiana ?? chodzi mi o salmag z Mg - jest tu Mg na którym mi zależy oprócz azotu oczywiście - salmag wysiewany lejkiem moze byc czy lepiej pod korzeń jak fosfor i potas ??  :)  a oprócz tego standard fosfor i potas pod korzen   :)

Edytowany przez shrek, 26 styczeń 2015 - 13:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 09:25
  •  

#2442 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 26 styczeń 2015 - 12:56

Nawożenie kukurydzy

moim zdaniem najlepsze rozwiazanie to sól 60 i fosforan pod kukurydze . kukurydza szybko rośnie i ma dość kródki okres wegetacji jak na tak dużą rośline wiec składników musi mieć konkretną ilość i w jak najlepszych nawozach

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#2443 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 16:41

Nawożenie kukurydzy

Ja w tym roku daje mocznik , polidap i jednak korn kali zamiast soli i kizerytu z tego względu że wychodzi taniej w przeliczeniu na czysty składnik i o jeden przejazd mniej. Jak myślicie, wysiewając korn kali jakieś 3 tyg przed siewem jest sens jakiegoś bronowania pola czy lepiej niech sobie leży?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2444 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 17:13

Nawożenie kukurydzy

czemu stosujecie polidap i sól zamiast NPK skoro jest droższy?

rozmawiałem z pracownikiem laboratirium w azoty i powiedział, że między sprowadzanym NPK a pilifoską nie ma w działaniu żadnej różnicy:p

więc od tamtego roku stosuje NPK zza granicy i moim zdaniem najlepszy i najtańszy sposób na nawożenie kukurydzy.

na wszystkie pola co 2 lata obornik - więc bardzo bogato nawożony więc idzie tylko w podsiewacz 100kg mocznika + 200 kg NPK 8-20-30

pózniej odżywka z 15kg mocznika, następnie 100 kg mocznika pogłównie, i druga odżywka z 15 kg mocznika = efekt bardzo dobra kukurydza na kiszonkę

#2445 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 18:43

Nawożenie kukurydzy

W podsiewacz mieszasz mocznik z NPK??

po głównie też mocznik rozsiewasz? nie lepiej saletrę jak już?

Jeżdżę po usługach i też klienci mieli ten sprowadzany NPK to chcieli nawet 300kg/ha żeby wysiać ale przed siewem saletrzak lub mocznik rozsiewali i QQ była nawet

Też jestem za tym żeby mocznik rozsiać pod agregat i potem w podsiewacz u siebie daję polifoskę 6 około 240kg/ha i QQ jest około 10t ziarna

#2446 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 18:53

Nawożenie kukurydzy

jeśli pogłównie to tylko mocznik!!! saletra popali

mocznik napewno jest lepiej pod agregat, ale przy takiej dawce co napisałem nie szkodzi w podsiewacz, a nie muszę jeździć dodatkowo siać nawozy

#2447 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 19:51

Nawożenie kukurydzy

według kalkulatora polifoska.pl wieloskładnikowe są tańsze, ale tam chyba oni liczą azot organiczny, to dlatego wychodzi taniej, a w Polifosce jest nawóz amonowy. Stwierdzam to na podstawie ceny czystego składnika(N) jaką tam podają w wyniku, pasuje do ceny kg N z mocznika a nie z saletry..Ja też zwracam uwagę na zasobność, jak mam b.wysoki fosforu to daję sól, mocznik, kizeryt i polidap w podsiewacz. Co roku 40t/ha obornika sezonowanego na wszystkie pola.

Edytowany przez gospodarny1992, 26 styczeń 2015 - 19:51.

#2448 Share katopo

katopo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 21:36

Nawożenie kukurydzy

zastanawiam się nad takim zestawem

Obornik

mocznik 300kg (100kg przedsiewnie i 200kg na głowę)

lubofos 12 500kg przedsiewnie

sól potasowa 100kg przedsienie

dwa razy micro na głowę

co sądzicie ?

nie za bogato?

#2449 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 22:12

Nawożenie kukurydzy

Dzisiaj dostałem wyniki połowy swoich gleb w gospodarstwie i trochę dziwią mnie wyniki, pomimo że dopiero rok temu i w tym roku zacząłem siać wapno pH jest 7,58-6,24 fosfor wysoki, potas niski i magnez niski. Dziwią mnie te wyniki gdyż częściej niż co 2 lata idzie obornik i gnojowica i często jest słoma zostawiana, więc dlaczego niski potas a fosfor wysoki?

Wziąłem od tescia w dzierżawę 2,6 ha i z badania gleby wyszło:

min. lekka / pH 5,67 (lekko kwaśny) / fosfor 4,0 / potas 9,0 / magnez 2,8

Mam zamiar posiać na tym polu kukurydzę (a może proponujecie coś innego?) Jakie nawożenie na wiosnę zastosować przy tych wynikach? planowałem 200kg soli i 300kg mocznika pogłówne przed siewem i 200kg polidapu w podsiewacz, ale przy takim niskim magnezie to chyba kizeryt trzeba jeszcze dać?

Po ścierni poszło wapno węglanowo magnezowe 30-15 4t/ha, talerzówka na ok12cm, na początku listopada obornik ok 25 ton 50/50 świeży/przefermentowany swiński i orka w trakcie której pobrałem próbki gleby.

#2450 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 22:57

Nawożenie kukurydzy

Potas łatwo się wymywa, ja też mam potas niski/średni, a obornik jest co rok 40+t i nawozy. Zależy jeszcze od roślin, może dużo go wynoszą.. Czy ta  QQ na ziarno? Magnez szybciej reaguje z glebą+ magnez z obornika to w Kizerycie patrzył bym na siarkę. Jeśli to gleba lekka przedsiewnie ograniczył bym się do 150-200kg moczniku. 200kg polidapu jest okej przy tej zasobności, z niego będzie jeszcze sporo azotu na start. Soli możesz dorzucić, możesz pozostać przy tym. Taka moja diagnoza :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2451 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 23:42

Nawożenie kukurydzy

Ja zamierzam tak:

Przed siewnie:

150kg - ESTA® Kieserit granulowany

250 kg - sól potasowa

200 kg - mocznik

W podsiewacz:

220kg - polidap

Pogłównie:

200 kg - RSM 32.

Co daje:

S - 86kg

Mg - 37,5kg

K - 150kg

P - 100kg

N - 92 + 40 + 64 + 196kg

Ewentualnie będę redukował azot pogłównie jak będzie dobrze rosła i na niektórych działkach sól potasową do 200kg/ha będę schodził.

Chyb że macie jakieś inne pomysły co do nawożenia Mg.

Edytowany przez damianzbr, 26 styczeń 2015 - 23:50.

#2452 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 00:03

Nawożenie kukurydzy

Damian, niektóre pierwiastki zmień na tlenki, aby Ci się zgadzały kg. które podałeś

#2453 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 00:34

Nawożenie kukurydzy

Tak, tak zgadza się, napisałem na szybko, ale każdy chyba będzie łapał co mam na myśli.

#2454 Share shrek

shrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 08:39

Nawożenie kukurydzy

panowie mam pytanie, a mianowicie jak dawałem obornik na jesnieni 30-40 t/ha na stanowisko pod qq to ten "jesienny" potas wypłukał mi chlorki ?? i teraz dodatkową sól 100-150 kg/ha mogę posiać w podsiewaczu razem z fosforem (też 100-150 kg/ha ) żeby nie latac z siewnikiem wcześniej ?? a z azotowych to planuję przedsiewnie posiać 200 - 300 kg salmagu N(CaMg) 27,5-(3,5-4).  Chce spróbować ponieważ salmag zawiera praktycznie w takich samych ilościach wolniej działający azot w formie amonowej oraz szybko działający azot saletrzany. Azot amonowy nie ulega wymywaniu z gleby, jest wolno pobierany przez rośliny, wpływa na dobre ukorzenienie roślin, wspomaga pobieranie fosforu i ogranicza nadmierne pobieranie potasu. później ewentualnie mocznik w fazie 4 -6 liści. dodam że pierwszy raz chce spróbować z salmagiem zamiast mocznika :)  dobre rozwiązanie ??

#2455 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 09:19

Nawożenie kukurydzy

nie, ale wszystko zależy od stanowiska.

#2456 Share daro956

daro956

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów
  • Zainteresowania:wszystko zwiazane z gospodarstwem

Napisany 27 styczeń 2015 - 20:18

Nawożenie kukurydzy witam jestem tutaj nowy i chcialbym uslyszec wasze opinie na temat nawozenia qq,co byscie doradzili dodam ze sieje qq siewnikiem z dozownikiem dodam ze w zeszlym roku stosowalem 150kg saletrzaku i 200kg tarnogram pk i oczywiscie na oborniku bo jego nie brakuje:-)

#2457 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 21:36

Nawożenie kukurydzy

daro956 polecam przeczytać na początek poradnik nawożenia kukurydzy na nawozy.eu i kilka innych stornach tego typu. Ja śledząc ten temat i inne o QQ tak czytałem, żeby wiedzieć czy ktoś ma rację czy nie, czy przesadza z nawozami czy nawozi optymalnie, albo podręczniki z chemii rolnej. Prześledź proszę chociaż 30 stron wstecz bo temat stosowania saletrzaku się pojawiał.. A bardziej efektywne to YARA CORN 400kg do tego mocznik 200kg + 100 pogłównie, 100kg kizerytu, i polidap 100kg w podsiewacz.

#2458 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 22:51

Nawożenie kukurydzy

Ja w tym roku daje mocznik , polidap i jednak korn kali zamiast soli i kizerytu z tego względu że wychodzi taniej w przeliczeniu na czysty składnik i o jeden przejazd mniej. Jak myślicie, wysiewając korn kali jakieś 3 tyg przed siewem jest sens jakiegoś bronowania pola czy lepiej niech sobie leży?

po ile masz sól i kizeryt a po ile korn kali że wychodzi taniej?

Bo u mnie zupełnie na odwrót. Bardziej opłaci się sól + kizeryt.

#2459 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 01:37

Nawożenie kukurydzy

wgl. własnie po ile u was kizeryt? ja 1490 brutto płaciłem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2460 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 08:34

Nawożenie kukurydzy

po ile masz sól i kizeryt a po ile korn kali że wychodzi taniej?

Bo u mnie zupełnie na odwrót. Bardziej opłaci się sól + kizeryt.

U mnie sól potasowa jest po 1350 netto. Kizerytu ceny nie mam bo jest problem z dostępnością ale w tamtym roku płaciłem po blisko 1300 brutto. Za Korn Kali powiedzieli mi 1180 netto. Przeliczając wszystko na ceny brutto to : 

- sól - 1458

- Kizeryt - 1300

- Korn Kali - 1274

Zastosowanie 400 Kg Korn Kali jest równoważne z zastosowaniem 270 kg soli i 100 kg kizerytu.

Koszt Korn Kali - 509 zł

Sól + kizeryt - 394 + 130 = 524 zł

Niby nie dużo ale doliczając jeszcze koszty paliwa na drugi przejazd trochę się uzbiera. 

Nie wiem czy u mnie sól taka droga czy Korn Kali tanie ?