Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5380 odpowiedzi na ten temat

#2361 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 16 grudzień 2014 - 18:49

Nawożenie kukurydzy

no wiesz... zasadniczo to powinieneś wiedzieć że wszystkie składniki są istotne i przykładowo potas potrafi też wpływać na akumulację azotu jak i fosforu w kukurydzy i zmiany proporcji w różnych fazach rozwojowych ale może szczegóły może sobie darujemy...

twierdzisz że azotem nie da się przenawozić... a żebyś się nie zdziwił... przenawożenie to również nawożenie pogłówne i przy nieodpowiednich warunkach lub po prostu zbyt dużą dawką może kukurydzę poprzypalać, no może bardziej liście ale to wpływa potem bezpośrednio na plon (bezsprzeczne ograniczenie fotosyntezy) także zasadniczo kukurydzę da się jednak przekarmić azotem.

dalej mówisz że nie da się przenawozić potasem.. nic bardziej mylnego... nadmiar potasu może wpływać na niedobory mikroelementów m in. żelaza, cynku, magnezu co moze powodować z kolei wolniejsze przyrosty, zmniejszenie intensywności poboru dwutlenku węgla, chloroza, zniekształcenia roślin, zahamowanie wzrostu

Edytowany przez daremw, 16 grudzień 2014 - 18:56.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 09:34
  •  

#2362 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 16 grudzień 2014 - 20:08

Nawożenie kukurydzy

Niedobór jak i przenawożenie zawsze jest niebezpieczeństwem. Jak kolega wyżej wspomniał, przenawożenie azotem to nadmierne wydłużenie wegetacji oraz wyższa wilgotność w czasie zbioru. A potas jest antagonistyczny względem magnezu i wapnia. Roślina pobiera potas w nadmiarze, a wapnia i magnezu za mało mimo dobrego odczynu gleby.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2363 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 20:46

Nawożenie kukurydzy

Dobrze przeczytać coś mądrego i sie czegoś nauczyć. Nie do końca chodziło mi o to że sie nie da przenawozić tylko że takie przypadki że ktoś da za dużo potasu albo azotu rzadko się zdażają powiem nawet że nie widzialem takiego przypadku. Dlatego przytoczyłem przykład jaki widziałem że po pryźmie obornika azot wypala młode siewki. To powiedzcie ile tego potasu albo azotu nalezy dać żeby zaszkodziło kukurydzy?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2364 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 20:54

Nawożenie kukurydzy

żeby to się dało tak bezsprzecznie określić to by ten temat nie miał tyle stron :) wystarczy przecież zmiana pogody i szlak trafia wyliczenia a i teoria czasami troszkę się mija z praktyką. to tak samo jak z fosforem... niby w glebach jest tylko jest jedno ale... jest sporo ale unieruchomionego w glebie, druga grupa to przyswajalny po rozpuszczeniu no i następny dostępny bezpośrednio. czyli niby jest ale go nie ma :)

mi w tym roku udało się np jedną działkę przenawozić azotem, w ziemię przedsiewnie poszło  właśnie jakieś 250 kg mocznika + 200 kg polidapu co daje 135 kg azotu tylko że jesienią poszło jeszcze około 30 ton obornika (minimum 120 kg azotu) a ze dwa tygodnie przed siewem jeszcze około 30 tys l gnojowicy (minimum 90 kg azotu) no i na jednej działce po przymrozkach (do -7) kukurydza zrobiła się żółta a na drugiej działce przy podobny nawożeniu w tym samy czasie była  praktycznie zieloniutka.

sumując dostarczałem kukurydzy 345 kg czystego azotu na 1 ha

Edytowany przez daremw, 16 grudzień 2014 - 21:15.

#2365 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 21:27

Nawożenie kukurydzy Głupota. Kiedy chciałeś to kosić, w styczniu po dobrych mrozach?

#2366 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 21:41

Nawożenie kukurydzy

głupota? hmmm jedna działka zżółkła całkowicie a druga utrzymała się zielona lecz wilgotność nie była duża, kukurydza koszona chyba pod koniec października ale na szczęście wyszła ładnie a i krowy nie cierpią na dolegliwości żołądkowe. w tym roku było istne szaleństwo z koszeniem, na koniec września wszyscy po kolei pokosili tylko ja się wstrzymałem jeszcze kilka tygodni, ja nie narzekam, za to niektórzy mówili tylko: a co, ja to będę jadł? :) a niektórzy żałowali że nie poczekli z koszeniem... z miesiąc

#2367 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 09:40

Nawożenie kukurydzy

no to pochwal się plonem przy takim nawożeniu

#2368 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 09:55

Nawożenie kukurydzy

no niestety nie ważyłem :) w każdym razie ci którzy kosili mówili że w porównaniu  do innych masy było dużo, z tym że tutaj samo nawożenie nie decyduje a termin siewu i pogoda a w ty roku była posiana wyjątkowo wcześnie i wilgoci miała do oporu po wschodach

a i to było koszone na kiszonkę a nie na ziarno

Edytowany przez daremw, 17 grudzień 2014 - 09:58.

#2369 Share Pawell18

Pawell18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 21:13

Nawożenie kukurydzy

żeby to się dało tak bezsprzecznie określić to by ten temat nie miał tyle stron :) wystarczy przecież zmiana pogody i szlak trafia wyliczenia a i teoria czasami troszkę się mija z praktyką. to tak samo jak z fosforem... niby w glebach jest tylko jest jedno ale... jest sporo ale unieruchomionego w glebie, druga grupa to przyswajalny po rozpuszczeniu no i następny dostępny bezpośrednio. czyli niby jest ale go nie ma :)

mi w tym roku udało się np jedną działkę przenawozić azotem, w ziemię przedsiewnie poszło  właśnie jakieś 250 kg mocznika + 200 kg polidapu co daje 135 kg azotu tylko że jesienią poszło jeszcze około 30 ton obornika (minimum 120 kg azotu) a ze dwa tygodnie przed siewem jeszcze około 30 tys l gnojowicy (minimum 90 kg azotu) no i na jednej działce po przymrozkach (do -7) kukurydza zrobiła się żółta a na drugiej działce przy podobny nawożeniu w tym samy czasie była  praktycznie zieloniutka.

sumując dostarczałem kukurydzy 345 kg czystego azotu na 1 ha

zapomniałeś o współczynniku nawozowym - składniki pokarmowe zawarte w nawozach naturalnych nie są w całości dostępne już w pierwszym roku.

naw_nat_wykorzystanie.jpg

Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

#2370 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 21:26

Nawożenie kukurydzy

fakt mój błąd, aczkolwiek do ziemi tyle dostarczyłem :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2371 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 10:29

Nawożenie kukurydzy

panowie powiedzcie czy takie nawożenie będzie ok obornik koński około 30-35 ton hektar 300 kg mocznika, 200 kg fosforanu amonu, 300 kg soli potasowej, i 150 kg siarczanu magnezu jesienią był dany wapniak koszelewski 500 kg na hektar

#2372 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 11:47

Nawożenie kukurydzy

tip top,do tego jeszcze ten obornik to aż nad to nawozów sztucznych

#2373 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 12:53

Nawożenie kukurydzy

no tak myślałem żeby zrezygnować z siarczanu magnezu no ale siarka i magnez też są potrzebne a z obornikiem ich nie dostarcze tzn magnezu tak ale nie siarki

#2374 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 13:47

Nawożenie kukurydzy

magnez nie zaszkodzi, zasadniczo to nawet zastosowanie dawki powyżej potrzeb nie powinno nieść za sobą żadnych konsekwencji, niedobór natomiast jest zazwyczaj odczuwalny oczywiście negatywnie, dlatego ja bym nie rezygnował

#2375 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 16:14

Nawożenie kukurydzy

Z siarczanu mg nie rezygnuj,miałem raczej na myśli spore ilości potasu,ale jeśli qq pierwszy raz to łyknie ;)

#2376 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 20:19

Nawożenie kukurydzy

no właśnie pierwszy raz

#2377 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1069 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 21:07

Nawożenie kukurydzy

ja planuje pierwszy raz kuku i mysle dac 400kg wieloskładnika 7-18-28-(11) i 250 mocznika przed siewem. na 5-6 lisci w oprysku mocznik i siarczan magnezu po 5% 300l wody na ha i do tego mikro. to ma być ziarnówka. co źle myśle?

Rolnik z powołania :-)

#2378 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 13:38

Nawożenie kukurydzy

Z siarczanu mg nie rezygnuj,miałem raczej na myśli spore ilości potasu,ale jeśli qq pierwszy raz to łyknie ;)

A jakie ma znaczenie pierwszy raz czy juz kiedyś byla siana?

#2379 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 16:11

Nawożenie kukurydzy

Zasadnicze?Jeśli po qq to z rozłożonej słomy jest bardzo dużo potasu i dawka rzędu 300kg soli na pewno nie będzie wykorzystana czyli strata pieniędzy,a to chyba podstawowy czynnik w gospodarstwie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2380 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1069 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 18:36

Nawożenie kukurydzy

a mi pomożecie? moje propozycje nawożenia sa na poprzedniej stronie. 

Rolnik z powołania :-)