Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#2101 Share napaleniec93

napaleniec93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 12:36

Nawożenie kukurydzy Mam 2ha zasiane ale jak ma byc lepiej to nawet bym sie poswiecil i zrobil bym to recznie :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 07:20
  •  

#2102 Share wojtekb333

wojtekb333

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 13:54

Nawożenie kukurydzy Nie prawda, że mocznik działa wolniej. Saletra działa przez 3 miesiące, a mocznik zadziała po pierwszym deszczu i da kopa przez pierwszy miesiąc, a tu chyba o coś takiego chodzi.

#2103 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 14:26

Nawożenie kukurydzy

Człowieku do pięciu liści to tylko chyba nawożenie dolistne w glębę pójdzie, owszem ja w tym roku pryskałem QQ jak miała 5 liści ale miała fioletowe liście bo pogoda nie dopisała i miała trudności z pobraniem fosforu to był pierwszy odżywki, wczoraj pryskałem ją drugi raz odżywkami QQ ok 30cm i dostała jeszcze 100kg mocznika i napewno nic jej nie będzie, a efekty będą zadowalające ponieważ należy dostarczać QQ jak najpóźniej ( tak żeby można wjechać i zbytnio nie gnieść ) azot pogłównie oczywiście stosując odpowiednie nawożenie przedsiewne.

A wiesz co to jest liść właściwy? Jeśli nie wiesz to poszukaj. U mnie kukurydza ma 30 i ma dopiero 4 liście właściwe. Ale do tego momentu dostała juz 2 dożwywiania. Tu nie chodzi zeby dawac dozywianie wtedy kiedy kukurydza jest duza bo wiecej pobierze przez liście tylko należy dawać wczesniej by ograniczyc jakiekolwiek niedobory i by ja gonić od "małego" bo jak zaczniesz dozywiac jak qq bd miała pół metra to juz troche za późno bo do tego czasu musi miec dostarczone juz wszystkie składniki.
Odnośnie nawożenia pogłównego są dwie szkoły albo przedsiewnie albo druga dawka pogłównie. Ja osobiście stosuje 2 dawki bo sieje na piachach kukurydze i chcem uniknąć wypłukiwania. Z własnych obserwacji wnioskuje ze na słabszych ziemiach nalezy wczesniej wysiewac 2 dawke bo szybko zaczyna brakować azotu kukurydzy. W tamtym roku dałem dość późno azot to było widać że siedziała siedziała w miejscu a potem mocznik zaczoł działać to wygoniło ja na 3 metry.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2104 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 14:32

Nawożenie kukurydzy

Panowie pryskałem na powój polny dnia 04.06 Narwalem + przylepiec 1L na ha wczoraj bylem w polu i trochę są żółte liście,moje pytanie czy czymś poprawić czy już tak zostawić

A ile qq ma wysokości? Też stosuje Narval i trochę czasu się schodzi zanim chwasty znikną. Ja bym nie poprawiał.

Edit: chyba, że źle zrozumiałem i ci liście qq zżółkły, to wtedy odżywką potraktuj.

Edytowany przez mlodyhef, 17 czerwiec 2014 - 15:12.

#2105 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 17 czerwiec 2014 - 14:38

Nawożenie kukurydzy Wszystko to jedna chwała, ja dla testu posiałem ręcznie w pszenżycie ozimym z jednej strony saletrzak, z drugiej mocznik a środkiem saletra. Po saletrze pierwsze ciemniało, potem saletrzak i mocznik, a teraz nie ma różnicy w niczym, nie ma też różnicy w kłosach. Na szybkie działanie saletra pierwsza ruszy.

#2106 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 15:04

Nawożenie kukurydzy Czerwone/bordowe liście kukurydzy, czego to jest niedobór??

#2107 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 czerwiec 2014 - 15:27

Nawożenie kukurydzy W necie masz dostępną małą encyklopedię niedoborów także w kukurydzy.
http://www.kali-gmbh...ms/maize-p.html

#2108 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 15:40

Nawożenie kukurydzy

Nie prawda, że mocznik działa wolniej. Saletra działa przez 3 miesiące, a mocznik zadziała po pierwszym deszczu i da kopa przez pierwszy miesiąc, a tu chyba o coś takiego chodzi.

A sprawdzałeś to -saletra działa od razu ,a mocznik później ale dłużej ,; ja bym dał saletrę

#2109 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 15:44

Nawożenie kukurydzy Dawno już to przestudiowałem, fioletowy a czerwony różnica.

#2110 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 czerwiec 2014 - 16:03

Nawożenie kukurydzy Tak, nasilenia niedoboru.
Przeczytaj "objawy niedoboru fosforu" http://www.kali-gmbh...phosphorus.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2111 Share Kris1976

Kris1976

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 16:12

Nawożenie kukurydzy

A ile qq ma wysokości? Też stosuje Narval i trochę czasu się schodzi zanim chwasty znikną. Ja bym nie poprawiał.

Edit: chyba, że źle zrozumiałem i ci liście qq zżółkły, to wtedy odżywką potraktuj.

żółte są tylko chwasty a powój trochę kukurydza około 50cm

Edytowany przez Kris1976, 17 czerwiec 2014 - 16:14.

#2112 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, uprawa, energetyka jądrowa, off-road

Napisany 17 czerwiec 2014 - 18:41

Nawożenie kukurydzy saletra dziala blyskawicznie. jej sklad chemiczny to NH4NO3 czyli sol o nazwie azotan amonu, i pod wplywem wody rozpada sie na NH4+ i NO3-, czyli jony natychmiast wchlaniane przez rosline, jednak czego roslina nie pobierze, zostaje szybko wyplukane do gleby (NO3-) badz ulotni sie w postaci gazu (NH4+ czyli amoniak). mocznik ma forme azotu tzw amidowa, ktora dziala dlugo i dlugo sie rowniez uruchamia. najlepszym wyjsciem jest RSM czyli roztwor saletrzano mocznikowy. on szybko zadziala oraz bedzie przez dluzszy czas dostarczal azot. jaka w ogole byla dawka azotu na start i w jakiej formie?
Piszę po polsku!

#2113 Share napaleniec93

napaleniec93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 21:12

Nawożenie kukurydzy Dalem polifoski 6 150kg, fosforanu 100kg i mocznika 100kg. Rozsialem dzis juz trzoche recznie w miedzyrzedzia mocznika, bedzie dobrze ?

Edytowany przez napaleniec93, 17 czerwiec 2014 - 21:13.

#2114 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 21:35

Nawożenie kukurydzy poglownie tylko saletra-niedawno byl w gazecie na ten temat fachowy artykul. do 4-5 lisci to w suchy i wietrzny dzien to mozna spokojnie rozsiewaczem jechac-ja tak zawsze robie i nic sie nie dzieje roslinom.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#2115 Share mdobry

mdobry

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 21:41

Nawożenie kukurydzy Witam.
Wtrącę się trochę w rozmowę i przyznam rację (dexterek) najlepszym rozwiązaniem jest RSM jeśli nie chcesz po liściach (bo to może poparzyć w za dużym stężeniu i jeśli masz nie odpowiednie końcówki w opryskiwaczu) to możesz opryskiwaczem z wężami rozlać w międzyrzędzia na pewno nie znajdziesz lepszego i tańszego nawozu.

#2116 Share napaleniec93

napaleniec93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 21:48

Nawożenie kukurydzy Niestety nie posiadam takiego opryskiwacz :) i zaczelem juz w miedzyrzedzia rzucac mocznik czy dobrze zrobilem ?

#2117 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 575 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 17 czerwiec 2014 - 22:09

Nawożenie kukurydzy Kup odżywkę,zrób zabieg,za tydzień
zrób drugi z dodatkiem moczniku i zwyklym opryskiwaczem to zrobisz

#2118 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 22:15

Nawożenie kukurydzy @napaleniec dales ok 70kg azotu na ha w roznych formach. to zdecydowanie za malo, ale przy obecnej sytuacji, dla tej fazy roslin, jest go i tak za duzo. pozostalych skladnikow masz: fosforu 65kg, tez za malo, ale skrajnie malo masz potasu, bo tylko 45kg i tu bym sie raczej doszukiwal problemu. ja u siebie sieje ponad 600ha kukurydzy, roznych odmian i roznego przeznaczenia, ale zawsze pod korzen daje 300kg soli potasowej, co daje ok 180kg K na ha. oczywiscie azot musisz uzupelnic najlepiej RSMem albo od biedy samym mocznikiem do zawartosci ok 160-180kg N na ha. pozostale skladniki pozostaje uzupelnic dolistnymi w wiekszych dawkach i w kilku zabiegach

Edytowany przez dexterek, 17 czerwiec 2014 - 22:31.

Piszę po polsku!

#2119 Share napaleniec93

napaleniec93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 22:25

Nawożenie kukurydzy Dokładnie juz nie pamietam ile dawalem ale to tez byly znikome ilosci. Kukurydza Jest jasno zielona bez zadnych smug, ma gdzieniegdzie na niektorych lisciach leciutko zaczerwieniajace sie oblamowki lisci wiec pewnie to jest brak fosforu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2120 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 22:38

Nawożenie kukurydzy fosforu dales malo, ale nie za malo, by tak wygladala, chyba ze jest kwasno. co bylo przedplonem? kiedy ile i jakie sypales wapno? generalnie obornik, szczegolnie kurzy, zakwasza glebe, coroczne dawkowanie obornika bez dawek wapna oczywiscie dostarcza skladnikow z obornika, ale kiedy go zabraknie, gleba zakwaszona nie jest w stanie oddac szczegolnie fosforu roslinom. nazywa sie to uwstecznienie fosforu. trzeba w takiej sytuacji po zniwach sypac wapno, w formie i ilosci zaleznej od kategorii agronomicznej, a w obecnej sytuacji jedynym wyjsciem na przywrocenie choc pewnej ilosci fosforu jest zastosowanie saletryu wapniowej, ma ona odczyn zasadowy by poprawic pH, oraz dostarczy troche azotu
Piszę po polsku!