Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#2041 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3377 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 13 czerwiec 2014 - 14:35

Nawożenie kukurydzy deszcz przyszedł wieczorem i może będzie dobrze

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 19:04
  •  

#2042 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 15:28

Nawożenie kukurydzy Panowie u was też kukurydze trochę pobledły? Na moich polach tylko gdzie niegdzie a niektórzy mają prawie całe rośliny żółte. Nie wiem czym to spowodowane, po ostatnich ulewach wody nie brakowało, gorących dni teraz było i dopiero dziś ochłodzenie znaczne. Macie jakieś pomysły co to może powodować? Wypłukanie składników czy jednak woda szybko wyparowała i to efekty suchej gleby ?

#2043 Share malkor429

malkor429

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 16:11

Nawożenie kukurydzy A ja mam takie pytanko:czy można dać saletrę na kukurydzę na kawałku który jest trochę słabszy?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2044 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 20:13

Nawożenie kukurydzy Możesz dać saletrę na kukurydzę z tym że musisz być bardzo ostrożny bo zastosowana w złym momencie może spowodować poparzenia liści. Najlepiej siać przed spodziewanym deszczem czy nawet w deszcz jeśli posiadasz rozsiewacz z plandeką czy jakimś innym własnym tworem. Drugą sprawą jest to, że saletra działa szybko, to fakt, jednak i szybciej kukurydzy zabraknie pokarmu czego nie mozna powiedzieć o formie amidowej (mocznik)

#2045 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 20:16

Nawożenie kukurydzy Saletra w deszcz? Bój się Boga takie rady dawać.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#2046 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 20:21

Nawożenie kukurydzy a jaką odżywkę najlepiej zastosować, mam do wyboru folicare 18-18-18 czy basfalior 36 Extra i co do tego dodać może mocznik lub siarczan i ile czego dać

#2047 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 21:01

Nawożenie kukurydzy Do dokarmiania można stworzyć roztwór z mocznika o stężeniu do 6% (na 100 l wody 6 kg mocznika) wraz z 5 % roztworem siarczanu amonu

#2048 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 22:12

Nawożenie kukurydzy

A ja mam takie pytanko:czy można dać saletrę na kukurydzę na kawałku który jest trochę słabszy?

Kilka postów wyżej masz odp. Czytajcie trochę temat a nie odrazu z pytaniami wyskakujecie. Przynajmniej na 50% jak nie więcej pytań odp już są podane

#2049 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 22:12

Nawożenie kukurydzy

Panowie opryskałem takim miksem kukurydze: mocznik 12,5 kg, siarczan siedmiowodny 12kg, foliq fosforowy 3 l,plonowit R 1l, bormax z intermagu 0,7 l, cynk 1 kg( nie pamietam firmy) oraz tytanit 150 ml dawki na ha. W ten sam dzień ( sobota) poszedł mocznik 170 kg/ ha. Gleba dość wilgotna była deszcze jednak przyszedł dopiero w poniedziałek. Po 5 dniach zajchałem na pole i widze ze obwódki liści są żółte lekko przyschnięte. Nie wszędzie jednak dość łatwo mozna było znaleźć. Dodatkowo jak wczoraj robilismy powtórek dożywiania zatkało mi połowe dysz iraz zalepiło filtry jakas mazią. Obstawiam z ojcem cynk ponieważ pierwszy raz go stosowalismy a podobne mieszanki juz robilismy i zawsze wszystko było ok. Jak myślicie co moglo zalepić filtry i przypalić? A może mocznik przypalił (stężęnie 5%)?

W upały to wszystko mogło zaszkodzić.Jeżeli dawki były na 250litrów to może byc wina tej mikstury.Ja dawałem podobnie tylko dodatkowo mangan i miedź i nic nie przypaliło.Jedno co wiem to winowajcą pozapychania końcówek jest odżywka fosforowa.Też kiedyś zmieszałem fosfor z mocznikiem i siarczanem to wszystko sie pozapychało.na przyszłość fosforowe najlepiej osobno,tylko z mikro.

#2050 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 22:51

Nawożenie kukurydzy Zeschnięte krawędzie liści to wina mocznika. Sam kiedyś też zastosowałem 6% roztwór i przypaliło krawędzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2051 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2815 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 23:13

Nawożenie kukurydzy Thomas2135 W środę pryskałem kukurydzę mącznikiem w dawce 20kg/ha + 12,5kg/ha siarczan magnezu siedmiowodny + woda = 250 l cieczy użytkowej. Dzisiaj siałem nawóz i nie zauważyłem żadnych przypaleń. Gdy miesiąc temu przypaliłem jarą pszenicę o godz 18 to następnego dnia rano już było widać. Więc nie sądzę że mącznik od tak sobie przypala. Muszę jeszcze dodać że ostatnio to cały dzień zajmuję się czym innym a z opryskiwaczem wyjeżdżam dopiero o 20 godz. Więc nie stwarzam jakiś stresujących sytuacji, pryskam na rosę i bez słońca. I na pewno nic nie spływa z roślin bo to nie jest jakaś obfita rosa.

Saletra w deszcz? Bój się Boga takie rady dawać.

Dzisiaj w godz. 17-20 wysiałem saletrę w dawce 150kg/ha. Przed siewem (godz 15) pokropiło rośliny były mokre. Dużo się nie przykleiło ale powiedzmy że na co drugiej roślinie była granulka saletry przylepiona do liścia lub wpadła do kielicha. Od godz 21 do teraz pada. Chwilami tak po 15 min bardzo mocno, gdy jechałem autem wycieraczki musiały chodzić bez przerywacza.
W tamtym roku zrobiłem tak samo i kukurydzy nic nie było. Wiem że to takie igranie z ogniem bo gdyby deszcz nie przyszedł, narobił bym sobie biedy, ale w obfity deszcz nic nie powinno się stać. Wszystko z roślin zmyje i nie będzie żadnych przypaleń.

Edytowany przez damianzbr, 13 czerwiec 2014 - 23:20.

#2052 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 23:48

Nawożenie kukurydzy

Panowie opryskałem takim miksem kukurydze: mocznik 12,5 kg, siarczan siedmiowodny 12kg, foliq fosforowy 3 l,plonowit R 1l, bormax z intermagu 0,7 l, cynk 1 kg( nie pamietam firmy) oraz tytanit 150 ml dawki na ha. W ten sam dzień ( sobota) poszedł mocznik 170 kg/ ha. Gleba dość wilgotna była deszcze jednak przyszedł dopiero w poniedziałek. Po 5 dniach zajchałem na pole i widze ze obwódki liści są żółte lekko przyschnięte. Nie wszędzie jednak dość łatwo mozna było znaleźć. Dodatkowo jak wczoraj robilismy powtórek dożywiania zatkało mi połowe dysz iraz zalepiło filtry jakas mazią. Obstawiam z ojcem cynk ponieważ pierwszy raz go stosowalismy a podobne mieszanki juz robilismy i zawsze wszystko było ok. Jak myślicie co moglo zalepić filtry i przypalić? A może mocznik przypalił (stężęnie 5%)?

Mi sie w tym roku chu*owo siarczan rozpuszczal, a dales go dosyc sporo.Daj nastepnym razem cynk plynny i sie okaże jak problem sie powtorzy. Ja daje plynny cynk i nie mialem problemu z zatykaniem.

Z tym przysychaniem obwodek to dosyc normalne przy stosowaniu poglownie mocznika.. no i dales tego samego dnia dolistnie 12,5kg. Nie wiem czy to dobry pomysl dawac tego samego dnia, bo mi taka dawka potrafila delikatnie poprzypalac listki(12.5kg/ha)

witam. Cztery dni temu pryskałem kukurydze dolistnie mocznikiem 8kg/ha + siarczan magnezu 7kg/ha + Plonvit Zboza 2l/ha. Zauważyłem miejscami żółte pojedyńcze przebarwienia w kielichach kukurydzy. Myślicie że ten oprysk jej zaszkodził?

Nie mial prawa jej zaszkodzic. Wrecz przeciwnie, no chyba ze pryskales w upal??

Panowie u was też kukurydze trochę pobledły? Na moich polach tylko gdzie niegdzie a niektórzy mają prawie całe rośliny żółte. Nie wiem czym to spowodowane, po ostatnich ulewach wody nie brakowało, gorących dni teraz było i dopiero dziś ochłodzenie znaczne. Macie jakieś pomysły co to może powodować? Wypłukanie składników czy jednak woda szybko wyparowała i to efekty suchej gleby ?

Ile azotu dales?

A ja mam takie pytanko:czy można dać saletrę na kukurydzę na kawałku który jest trochę słabszy?

Nie. Nie dawaj saletry

#2053 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 14 czerwiec 2014 - 07:22

Nawożenie kukurydzy Licząc z obornikiem wychodziły mi dawki koło 150 kg N. U mnie tego problemu nie ma w dużej mierze, na jednym polu tylko delikatnie a reszta ładnie zielona, ale znam osobę która dawała więcej azotu ode mnie i Ambrosini też jej trochę zbledł. Wydaje mi się że to chyba będzie wina wypłukania, na tym polu co u mnie tak się dzieje, podczas tamtych ulew wypłukało miejscami po 2 cm ziemi ;/

#2054 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 14 czerwiec 2014 - 08:13

Nawożenie kukurydzy Wtedy, gdy obwódki były zeschnięte pryskałem tylko mocznikiem, więc innej przyczyny nie było. W zeszłym roku niejeden pisał, że po moczniku występuje takie zjawisko. Być może dużo zależy od odmiany a co do pory to zawsze staram się pryskać po zachodzie słońca.

#2055 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 14 czerwiec 2014 - 08:24

Nawożenie kukurydzy w sumie taka pora 18-22 jest jedną z lepszych na pryskanie mocznikiem i odżywkami, sam też tak robię i wszystko jest zawsze w porządku, żadnych przypaleń, przebarwień itp.

#2056 Share MacPaw

MacPaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 14 czerwiec 2014 - 12:19

Nawożenie kukurydzy A ja w tym roku próbuję sobie dokarmiania kuku RSMem na "zamknięcie rzędow" i na jednym polu było widać efekty już po 3 dniach. Niestety pierwsze podejscie zrobilismy z wezami skrajnymi prostymi a w srodku belki juz wlasnej produkcji wezyki rozlewowe.
Po skraju opryskiwacza kuku dostala od gory i ja przypalilo ale w srodku zasiegu opryskiwaka ladnie ja zasililo :) prawde mowiac nie sadzilem ze takie struzki rozlanego nawozu moga az tak aktywowac kuku. Teraz czekam na dalsze efekty.

przepraszam za brak polskich znakow ale pisze na telefonie i tak jest wygodniej :)

Edytowany przez MacPaw, 14 czerwiec 2014 - 12:21.

#2057 Share MarioLDZ

MarioLDZ

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 14 czerwiec 2014 - 14:16

Nawożenie kukurydzy Byłem dziś na polu i kuka wygląda dużo słabiej niż np 3 dni temu. Fakt, że znacznie podrosła (jest już duużo za kolana) ale na największych liściach widzę żółte prążki charakterystyczne dla niedoboru potasu. Dziwi mnie to trochę, bo przedsiewnie dałem 200kg soli potasowej + 150kg lubofos corn więc potas powinien być w glebie. Czym to może być spowodowane? niedoborem? czy po prostu tak szybko rośnie że nie nadąża pobierac? inny aspekt że było kilka chłodnych nocy ok 12 stopni ostatnio. Pytam, bo jeśli coś z nią jeszcze robić (jakiś oprysk odżywką) to ostatni moment, bo za kilka dni to już będzie ciężko w nią wjechać, bo będzie zbyt wysoka...

#2058 Share MacPaw

MacPaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 14 czerwiec 2014 - 17:27

Nawożenie kukurydzy @MarioLDZ,

wg mnie to jest kwestia tych kilku chłodnych dni i jak wróci pogoda to i kuku wróci do swoich kolorów :)
Dodany obrazek
Twoje liście wyglądają aż tak?? Ja myślę, że na odżywki to i tak już za późno. Z resztą z moich obserwacji to odżywki dają jedynie wizualny efekt że kukurydza wygląda na zdrowszą ale w cale nie przekłada się to na plon. Na pewno nie jest to odczuwalna różnica w plonie.

Ja bym przeczekał ten czas zimniejszy i postawił na słońce i deszczyk :)

#2059 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 14 czerwiec 2014 - 17:42

Nawożenie kukurydzy odżywka nie wpływa na nic prócz naszego oka? :) nie powiedział bym, czasami widać na prawdę wielką różnicę, u sąsiada mojego na przykład pół pola rosła normalnie a na drugiej połowie wyglądała jak by się wprost kurczyła, walnął odżywkę, minęło kilka dni i kukurydza nie do poznania (ta słabsza część).
żeby nie dał tej odżywki to może na jednej połowie by i niewiele się zmieniło ale tam gdzie była osłabiona i przykurczona to na pewno różnica w plonie była by duża.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2060 Share 10krzysiek1990

10krzysiek1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 14 czerwiec 2014 - 18:08

Nawożenie kukurydzy a jaką twój sąsiad dał odżywkę? bo też mam nie równo kuku, myślę że to przymrozek ją załatwił że taka nie równa...