Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6421 odpowiedzi na ten temat

#1741 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9198 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 15 kwiecień 2014 - 21:22

Nawożenie kukurydzy Mocznik ma większe straty od saletry. łatwo się ulatnia to po 1. Po 2 forma amidowa jest łatwiej wypłukiwana niż forma saletrzana z saletry.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 11:35
  •  

#1742 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 21:26

Nawożenie kukurydzy prawda i tylko prawda
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1743 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4124 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 21:33

Nawożenie kukurydzy Pogłównie to może mniejsze stary ma mocznik? Jeśli jeszcze susza to wogóle porażka. Soli 2q do 12t/ha ~35% na III-V powinno wystarczyć przy sprzyjających wiatrach.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1744 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1725 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 22:49

Nawożenie kukurydzy He a ja wyczytałem jakiś czas temu coś sprzecznego. Widocznie ktoś jakieś głupoty pisał ;) Idąc tym tropem skoro mocznik sie bardziej wypłukuje leprzym nawozem przedsiewnym np. w zbożu będzie saletra?
Tomek taka mokra zamierzasz kosic ?

Edytowany przez knoro93, 15 kwiecień 2014 - 22:56.

#1745 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1508 postów
  • Zainteresowania:Boks, uprawa ziemi, tenis ziemny i stołowy.

Napisany 15 kwiecień 2014 - 23:30

Nawożenie kukurydzy @atomik piszesz że nie polecasz więcej jak 150 kg polidapu ok ja też tyle mam dać w podsiewacz, lecz co się dzieje z QQ po dawce np. 300 kg na 1 h?
W ubiegłym roku siał mi QQ zaprzyjaźniony rolnik pewnie z jakimś tam doświadczeniem i po prostu się śmiał że tyle chcę dać do podsiewacza on twierdził że sypie 250-300 i wtedy jest QQ.

Z kąt ta dawka 150 kg nie więcej?

#1746 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 23:31

Nawożenie kukurydzy

A stosuje ktoś z Was saletrę amonową przedsiewnie?Mi tak zalecił doradca.

Weź se kolego wyobraź, że qq do fazy 8 liścia pobiera mniej niż 5% potrzebnego jej azotu. Policz sobie kiedy to będzie i czy saletra przedsiewnie ma sens.

#1747 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1034 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 16 kwiecień 2014 - 07:28

Nawożenie kukurydzy

powschdowo to jaaa rozumiem ale przedsiewnie nie wiem czy jest sens, ja osobiście bym nie praktykował ale co kraj to obyczaj

saletra i saletrzak ma mniejsze straty azotu niż mocznik ale wymaga kukurydza dodatkowej porcji azotu pogłównie chyba że jest na oborniku lub gnojowicy w dużej dawce. mocznik przedsiewnie działa źle na młodą siewkę i kurydza dłużej siedzi w ziemii. są dwie szkoły, ja daję na kukurydze na oborniku i mocznik i saletrzak przedsiewnie rzutowo, w podsiewacz daję fosforan amonu, wczesną wiosną sól potasową. 200 kg soli troche mało, rozsiej jeszcze 100 kg rzutowo po agregat. wiecej jak 150 fosforanu nie polecam w podsiewacz

mocznik rzędowo obok nasion kukurydzy w podsiewacz jest T O K S Y C Z N Y !!!

Właśnie chciałem się Was zapytać czy ktoś tak sieje.Saletrę pod agregat a później mocznik pogłównie bo mi tak zalecił gość sprzedający nasiona i uprawiający QQ.Twierdzi że QQ ma lepszy start.

#1748 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 16 kwiecień 2014 - 08:21

Nawożenie kukurydzy Cóż ja to rozumuję tak że saletra ma zadziałać szybko, tylko co z czasem potrzebnym na kiełkowanie i same wschody, druga sprawa ze u mnie w okolicy są dość zimne ziemie a saletra raczej lubi wyższe temperatury. Z tych dwóch powodów w moim mniemaniu słusznych tego nie praktykuję

#1749 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 09:17

Nawożenie kukurydzy Do uprawy kukurydzy saletra amonowa jest totalną pomyłką ponieważ: siejąc kuku z podsiewaczem mamy 150kg fosforanu amonu czyli 27%N na start obok rzędu kuku i 70kg P praktycznie wszystko przy korzonku kukurydzy czyli siejąc rzutowo fosforan po całym polu ile trzeba posiać aby uzyskać taką dostępność dla roślin? 400kg starczy? a jaki koszt? jaką ilość azotu potrzebuje kuku do 8liści? ile dni od siewu to następuje? kiedy kuku potrzebuje najwięcej azotu? każdy specjalista zajmujący się kuku wie że najlepsza forma azotu dla kukurydzy to Amidowa.

#1750 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 kwiecień 2014 - 10:34

Nawożenie kukurydzy Specjalisci kuku bede sial na ugorach naworzenie planuje : 150kg Polidap 46P 16N 170kg Soli potasowej 60% i 230kg Mocznika 46% N + dolistnie tez dostanie sporo i moje pytanie polidap dac do podsiewacza wiadomo a sol rozsiac rozsiewaczem z mocznikiem czy mocznik tak na 6 lisci dac??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1751 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 11:26

Nawożenie kukurydzy Ja zasadniczo jestem zwolennikiem saletry ale jak kukurydza powiedzmy ma z pół metra wysokości tylko znowu nie mam przekonania do siewu zwtkłym siewnikiem a jeśli się kiedyś ktoś z tym spotkał to sianie rzędowym lub po prostu podsypywanie ręczne co oczywiście jest niedorzecznością powyżej pół ha :)

#1752 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 15:02

Nawożenie kukurydzy siej kolego pod korzeń ten mocznik i sól dawka ok. po wschodach dolistnie lub 100kg mocznika na 5liściu, możesz dołożyć na słaby ugór 100kg kizerytu

#1753 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 18:04

Nawożenie kukurydzy

@atomik piszesz że nie polecasz więcej jak 150 kg polidapu ok ja też tyle mam dać w podsiewacz, lecz co się dzieje z QQ po dawce np. 300 kg na 1 h?
W ubiegłym roku siał mi QQ zaprzyjaźniony rolnik pewnie z jakimś tam doświadczeniem i po prostu się śmiał że tyle chcę dać do podsiewacza on twierdził że sypie 250-300 i wtedy jest QQ.

Z kąt ta dawka 150 kg nie więcej?

150 kg to ja daje w podsiewacz, kolejne 100 kg rzutowo w marcu z solą potasową i obornik rzędu 40 ton po wyciagu hydrulicznym, same odchody z nieduzą ilością słomy...

He a ja wyczytałem jakiś czas temu coś sprzecznego. Widocznie ktoś jakieś głupoty pisał ;) Idąc tym tropem skoro mocznik sie bardziej wypłukuje leprzym nawozem przedsiewnym np. w zbożu będzie saletra?
Tomek taka mokra zamierzasz kosic ?

na start wystarczy azot z fosforanu, saletra sie nie nadaje przedsiewnie a pogólnie można popaliclicie jak wpada nawóz w rurkę liściową

Właśnie chciałem się Was zapytać czy ktoś tak sieje.Saletrę pod agregat a później mocznik pogłównie bo mi tak zalecił gość sprzedający nasiona i uprawiający QQ.Twierdzi że QQ ma lepszy start.

mocznik pogłównie tak ale jak tylko wzjedzie kukurydza 2-3 liście, przed siewem siewki cierpią przez amoniak i wolniej sie rozwijąi wolniej kiełkuje kukurydza

Specjalisci kuku bede sial na ugorach naworzenie planuje : 150kg Polidap 46P 16N 170kg Soli potasowej 60% i 230kg Mocznika 46% N + dolistnie tez dostanie sporo i moje pytanie polidap dac do podsiewacza wiadomo a sol rozsiac rozsiewaczem z mocznikiem czy mocznik tak na 6 lisci dac??

za takim nawożeniem to dużo nie nabębnisz tej kukurydzy tym bardziej na ugorze

bardziej bym proponował zacząć od ph ... http://www.ppr.pl/semadmin/zasoby/Image/polagra2006/rys1.jpg wpływ ph na przyswajanie skłądników, nie ma ph to i miodem liście możecie smarować, pierwsze lepsze zimne majowe dni i kukurydza stoi w miejscu fioletowa

Cóż ja to rozumuję tak że saletra ma zadziałać szybko, tylko co z czasem potrzebnym na kiełkowanie i same wschody, druga sprawa ze u mnie w okolicy są dość zimne ziemie a saletra raczej lubi wyższe temperatury. Z tych dwóch powodów w moim mniemaniu słusznych tego nie praktykuję

skutecznośc dostępności N z nawozu najbardziej uzależniona jest w mnoczniku, pierwszy lepszy folder, już nei mówie o podstawach ze szkoły
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

#1754 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 18:20

Nawożenie kukurydzy Ja mówię z obserwacji na moich ziemiach, żadne foldery mnie w tej chwili nie interesują

#1755 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1508 postów
  • Zainteresowania:Boks, uprawa ziemi, tenis ziemny i stołowy.

Napisany 16 kwiecień 2014 - 18:51

Nawożenie kukurydzy atomik@ czyli mam rozumieć że Ty nie dajesz moczniku pod agregat tylko pogłównie? Ja zawsze pod agregat ale można spróbować trzeba być otwartym na różne opcje ;)

#1756 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 435 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 19:36

Nawożenie kukurydzy ja rozsiałem 150kg soli potasowej, przed siewem pójdzie 200kg mocznika może troche mniej i zostanie wymieszany agregatem. Do siewnika pójdzie chyba 150kg polipad.

Co do siania saletry przed siewnie to raczej nie bardzo bo saletra działa szybko a kuku na start nie potrzebuje za dużo azotu. Dlatego lepiej jest dać mocznik lub saletrzaka bo one działają później i bliżej tego okresu kiedy kuku potrzebuje N. Jak już kuku będzie miała te chyba 6 liści to podobno można dać pogłównie saletrzak bo najmniej przypala ale nie wiem do końca jak z tym jest.

#1757 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4447 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 16 kwiecień 2014 - 19:46

Nawożenie kukurydzy ja od 4-5lat daje mocznik lub mix saltry i mocznika gdy kuku ma około 0,5m tak zeby dał osie spokojnie wjechaci nie łamac kuku i efekty sa fajne :) pod agregat daje 200 soli + 150 mocznika w dozownik 200 fosforanu ( polidap a w tym roku litewski 18-46) pónij 100 mocznika lub mix z saletra około 50N. nic nie przypala siałem ,nawet po rosie i w czasie deszczu kiedys :) Zawsze znajdzie sie kilka roslin z plamka po nawozie ale to promil który sobie głowy nie zawracam :)

#1758 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 20:23

Nawożenie kukurydzy

atomik@ czyli mam rozumieć że Ty nie dajesz moczniku pod agregat tylko pogłównie? Ja zawsze pod agregat ale można spróbować trzeba być otwartym na różne opcje ;)

daje saletrzak z borem (zostało mi z rzepaku a bor zawsze w kwitnieniu sie przydaje) i mocznik, ale nie dużo 100 kg, do tego ma azot z obornika i fosforanu. pogłównie rzadko w kukurydzy stosuje ze względu na to że u mnie pierwszoplanową roleodgrywają opady, jeśli jest wilgotno to pogłownie daje mocznik aczkolwiek u mnie jest zasobna gleba ponieważ co roku jest obornik praktycznie. Sam stosowalbym RSM w kukurydzy pogłównie ale trochę trzeba zainwestować w opryskiwacz i jakoś to przechowywać. zrobisz jak uważasz, zrób próbe na połowe rozsiej mocznik pod agregat a na drugiej pogłównie jak powschodzi i przedsiewnie np.saletrzaku 100 kg i zobaczysz wschody czy ma wpływ

#1759 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 521 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 16 kwiecień 2014 - 22:13

Nawożenie kukurydzy dawka w podsiewacz 130kg soli,130 polidapu i 130 saletrzaku bedzie dobra czy tez bedzie ryzyko uszkodzenia nasion QQ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1760 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 22:39

Nawożenie kukurydzy to już lepiej polifoske 6 a saletrzak jak chcesz, ja bym rozrzucił.