Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

6416 odpowiedzi na ten temat

#1721 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 620 postów

Napisany 14 kwiecień 2014 - 10:15

Nawożenie kukurydzy

I taką ilość wysiewasz podsiewaczem? prawie 500 kg?

tak, w tym roku siałem npk litewski i dałem go nawet trochę więcej:)
efekt zawsze dobry, do tego pryskam adengo przedwschodowo od zielska, i później pryskam jeszcze raz odżywką z mocznikiem i wystarcza:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 09:10
  •  

#1722 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisany 14 kwiecień 2014 - 12:07

Nawożenie kukurydzy Mam prośbę do osób które dopiero zaczynają uprawiać kukurydzę uważajcie na drastycznie wysokie dawki w podsiewaczach proszę nie przesadzać niektórzy ludzie posiadają podsiewacz po obu stronach rzędu kukurydzy czyli x2 na 1x rządek kuku, i odsuwają je dalej niż 5cm od roślin kuku dawki w wysokości 500kg/ha w podsiewie są zabójcze polifoska posiada potas który zupełnie nie nadaje się do podsiewu wysusza b. mocno glebę w okolicy rzędu. Potas łatwo się przemieszcza powinien być siany rzutowo. Najlepszym nawozem do podsiewu jest Fosforan Amonu popularny Polidap 18N-46P dawka w podsiewie 100-150, ewentualnie mieszanina żeby równy wyszedł N:P 1:1 z Samagiem i dawka 100-200kg reszta rzutowo przed siewem i po siewie,

#1723 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 620 postów

Napisany 14 kwiecień 2014 - 13:45

Nawożenie kukurydzy a czy ktoś wie jakie nawożenie stosują przy uprawach na kiszonkę w kombinatach albo bardzo dużych gospodarstwach? co wychodzi najtaniej i najlepiej?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1724 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9198 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 kwiecień 2014 - 16:40

Nawożenie kukurydzy

ja siałem tez po łąkach fosforan + sól i łaki odrózniaja sie od łak sasiadów wczesnij ruszyły. Superfosfat to nawóz raczej do stosowania pod agregat lub na łąki jesienia.

Superfosfat przede wszystkim rozpuszcza się w kwasach a fosforan w wodzie.

Do podsiewacza najlepszy fosforan amonu. Mocznik zupełnie się do tego nie nadaje.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1725 Share rk1

rk1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 14 kwiecień 2014 - 19:46

Nawożenie kukurydzy Ja też uważam ze do podsiewacza to nie zaduże dawki do 200kgna ha łącznie wszystkiego reszta rzutowo. Ja w tamtym roku dawałem 100 polifoski w podsiewacz i 100 kg saletrzaku reszta rzutowo, w tym daję 150 polidapu reszta rzutowo.

#1726 Share romanwiatr

romanwiatr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 14 kwiecień 2014 - 20:48

Nawożenie kukurydzy Jak myślicie mogę teraz rozlac gnojowicę pod QQ i około 1 V zasiac, nie uszkodzi jej?

#1727 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 14 kwiecień 2014 - 22:44

Nawożenie kukurydzy ja co roku tak robię (obora na rusztach) i to na prawdę konkretne ilości wylewam, zalecnie jest jednak jedno... najlepiej po rozlaniu dobrze przemieszać ziemię i właśnie jak by tak wymieszana przeleżała tak od tygodnia do dwóch i wtedy siew, do tej pory nie narzekałem a robię tak od 8 lat

#1728 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 09:04

Nawożenie kukurydzy Najlepiej wychodzi Polidap czyli fosforan amonu + Sól potasowa 60%, mocznik 46%N w tym roku i są to jedne z najlepszych jak nie najlepsze nawozy dla kuku w tym roku bardzo dobra cena na mocznik najtańszy N z dostępnych i najlepsza forma dla kuku, Sól i Fosforan również w dobrych cenach, nie należy w podsiewacz stosować K czyli wieloskładnikowe odpadają przy siewie bez podsiewacza można przeliczać koszt czystego składnika wieloskładnikowych

#1729 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4124 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 10:06

Nawożenie kukurydzy Ja bym powiedział że RSM lepszy od mocznika, a Korn Kali od soli potasowej.

#1730 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1034 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 15 kwiecień 2014 - 14:34

Nawożenie kukurydzy A stosuje ktoś z Was saletrę amonową przedsiewnie?Mi tak zalecił doradca.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1731 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 15 kwiecień 2014 - 14:42

Nawożenie kukurydzy powschdowo to jaaa rozumiem ale przedsiewnie nie wiem czy jest sens, ja osobiście bym nie praktykował ale co kraj to obyczaj

#1732 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 15:13

Nawożenie kukurydzy W marcu wysialem 200kg soli, teraz w czwartek chce wysiac 250kg mocznika i w podsiewacz 150kg pilidapu + 100kg kizerytu czy takie nawozenie spełni wymogi pokarmowe kukurydzy ? ph gleby około 5,5 - 6

Sieje w tygodniu po świętach czyli okolo 20-25 kwietnia, czy mocznik mogę juz wysiac czy bezpośrednio przed siewem ?

#1733 Share Pawell18

Pawell18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 15:30

Nawożenie kukurydzy mocznik bezpośrednio przed siewem, to co qq będzie potrzebowała przed udostępnieniem się N z mocznika to pobierze z polidapu, a w początkowej fazie potrzeby azotowe są małe.
Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

#1734 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1826 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 19:09

Nawożenie kukurydzy mam do dyspozycji NPK i mocznik, co dać w podsiewacz ? planowałem dać NPK, a mocznik rzutowo, czy może wszystko rzutowo, a w podsiewacz nic... ?

#1735 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1507 postów
  • Zainteresowania:Boks, uprawa ziemi, tenis ziemny i stołowy.

Napisany 15 kwiecień 2014 - 19:31

Nawożenie kukurydzy Według mnie ten nawóz który masz daj rzutowo, już kilkakrotnie było pisane nie dajemy moczniku w podsiewacz!!!

#1736 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 20:40

Nawożenie kukurydzy

A stosuje ktoś z Was saletrę amonową przedsiewnie?Mi tak zalecił doradca.

saletra i saletrzak ma mniejsze straty azotu niż mocznik ale wymaga kukurydza dodatkowej porcji azotu pogłównie chyba że jest na oborniku lub gnojowicy w dużej dawce. mocznik przedsiewnie działa źle na młodą siewkę i kurydza dłużej siedzi w ziemii. są dwie szkoły, ja daję na kukurydze na oborniku i mocznik i saletrzak przedsiewnie rzutowo, w podsiewacz daję fosforan amonu, wczesną wiosną sól potasową.

W marcu wysialem 200kg soli, teraz w czwartek chce wysiac 250kg mocznika i w podsiewacz 150kg pilidapu + 100kg kizerytu czy takie nawozenie spełni wymogi pokarmowe kukurydzy ? ph gleby około 5,5 - 6

Sieje w tygodniu po świętach czyli okolo 20-25 kwietnia, czy mocznik mogę juz wysiac czy bezpośrednio przed siewem ?

200 kg soli troche mało, rozsiej jeszcze 100 kg rzutowo po agregat. wiecej jak 150 fosforanu nie polecam w podsiewacz

mocznik rzędowo obok nasion kukurydzy w podsiewacz jest T O K S Y C Z N Y !!!
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1737 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 20:49

Nawożenie kukurydzy Kolego ale kukurydza jest po kukurydzy, to myslalem ze 200kg soli wystarczy bo skorzysta z resztek. Czy sie myle? A 250kg mocznika ok, czy dac jeszcze poglownie 100kg jak bedzie miala z 3 liscie?

#1738 Share rk1

rk1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 21:06

Nawożenie kukurydzy

mam do dyspozycji NPK i mocznik, co dać w podsiewacz ? planowałem dać NPK, a mocznik rzutowo, czy może wszystko rzutowo, a w podsiewacz nic... ?

Jeśli masz npk i bedzisz dawał ok 300kg to daj w podsiewacz 100kg reszta rzutowo i mocznik rzutowo.

#1739 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1725 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 21:13

Nawożenie kukurydzy

saletra i saletrzak ma mniejsze straty azotu niż mocznik

Nie pomyliłeś się kolego? Siejąc przedsiewnie saletre chyba szybciej się wypłucze niż mocznik. Chyba że coś źle zrozumiałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1740 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 21:21

Nawożenie kukurydzy @knoro93, nie, nie poomyliłem się a po drugie nie napisałem żeby pakować 150 N i więcej w formie saltery przedsiewnie pod agregat tylko np. startowo 100 kg saletrzaku a mocznikrzutowo. nie ma idelanej koncepcji, jak kto ma sprzęti możliwość to uważałem i ważam że najlepszy byłby RSM z wężami rozlewowymi do kukurydzy pogłównie, tak późno jak da się wjechać, potrzeby azotowe kuku rosnąz czasem wykładniczo. Saletra pod ageragt się nie nadaje a pogłównie może poparzyć liście wpadając w rulon. lepszy jest mocznik ale ten nieprzykryty ziemia się baaaaardzo ulatnia, nawet do 40-50%

Edytowany przez atomik, 15 kwiecień 2014 - 21:23.

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)